MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Alutus din Februarie 01, 2017, 10:44:30 AM
In graba a omis dedicatia. Lui tinumaftei.
Citat din: Alutus din Februarie 01, 2017, 09:30:49 AM
In mintea ta de vanzator al tarii, de lefegiu al puterii straine – tu , ghita si cozile de topor, stiti prea bine care este aceea - dusmana de veacuri a Romaniei, nu poti concepe ca in Romania traiesc  si oameni cinstiti care chiar iubesc tara asta .
Tu si secaturile din PSD ati reusit ideplinirea primului punct din obiectivul central al stapanilor tai din afara tarii.
Primul pas spre destramarea Romaniei.
     # Yulian. Te rog nu-i include pe toti bucurestenii in mocirla generala. Le datoram multe din lucrurile bune facute in aceasta tara.  In aceste momente numai ei pot salva natiunea.
Care stapani? Despre ce vorbesti? Vino cu argumente? Cine te vinde pe tine? Chiar crezi ca faci multe parale?

Dute frate la manifestatie!
Da sa te duci in fata unora care au arme incarcate cu glont!
Sa te duci la manifestatie stiind ca poti sa te intorci in patru scanduri!
Sa stii ca familia ta se poate duce la Canal.
Ca tu iti pierzi serviciul si nu te mai angajeaza nimeni.
Ca poti fi internat cu forta la psihiatrie si facut leguma.
Ca poti fi mutilat in bataie si ingropat in digurile la Insula Mare a Brailei.
A dat patriotismul in voi de cand nu mai sunteti la butoane!
De ce n-a reglementat Ciolos aceste coduri? A avut tot timpul!

vulpea

mai Tinule,cred ca iarasi 'gresesti' ; pai daca Dragnea Tiliormanul nu poate,cum putea Ciolica Zalauanul (Zalaul asta pe unde draq o mai fi ?)

dredd

Sunt acum intamplator in Bucuresti la Metrou la Piata Victoriei. Prea multi tineri cu minti fragede se imbulzesc spre iesire si striga ceva despre ciuma rosie. Ei au impresia ca procurorii fac justitia iar "democratia e buna doar daca ies ai nosti". Nici unul nu cred sa fi inteles ceva din " Cel mai iubit dintre pamanteni".

Mi-e rusine ca sunt roman!

tinumaftei

E cum ar fi la fotbal. Dupa ce ai incasat-o cu 3-0, la finalul meciului strigi la arbitrii ca tu ai castigat. Manifestatiile acestea trebuiau facute inainte de 11 decembrie. Atunci PNL se chinuia cu arcanu prin 5 judete sa aduca in autocare 1000 de oameni.
Se pare ca subestimam forta serviciilor. ..contrateroism!! ..asta finantam din bugetul de stat, de fapt finantam manifestatii politice in favoarea singurului partid politic care este la butoane din dec. 89 si pana acum: serviciile!

oroles

@adrian_bz e un loc liber in platoul Antena 3. Mugur Ciuvica a lipsit azi.

Unde sunt NICADORII?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

orbanstefan64

Citat din: vulpea din Februarie 01, 2017, 10:03:24 AM
cine a facut ma Al.'revolutia' in Ro nu cumva Tokes ?!
citesti din Andersen ? care revolutie ???

undragutz

Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 07:43:45 PM
E cum ar fi la fotbal. Dupa ce ai incasat-o cu 3-0, la finalul meciului strigi la arbitrii ca tu ai castigat. Manifestatiile acestea trebuiau facute inainte de 11 decembrie. Atunci PNL se chinuia cu arcanu prin 5 judete sa aduca in autocare 1000 de oameni.
Se pare ca subestimam forta serviciilor. ..contrateroism!! ..asta finantam din bugetul de stat, de fapt finantam manifestatii politice in favoarea singurului partid politic care este la butoane din dec. 89 si pana acum: serviciile!

Psd-ul se bate singur.Dragnea profita ca este sef de partid si greseste enorm  cu  ordonanta privind gratiierile .

Este o situatie ciudata  in Romania.
Oricare lider se trezeste peste noapte cu dosar penal.
Cum scoate vreunu capul deja trebuie sa dea cu subsemnatul la DNA .
Oare in Romania nu mai sunt oameni cinstiti ?
se intimpla multe lucruri ciudate .

Acum vedem de unde s-a plecat, Peste 2-3 ani vedem unde se va ajunge si atunci vom intelege poate manevrreele de acum.

vorba colegului Orban :
Citat din: orbanstefan64 din Februarie 01, 2017, 09:56:53 PM
care revolutie ???

vulpea

o. 64,stii scrisul in romaneste ? ai pierdut cumva pe drum sau n-ai inteles ce inseamna '...' ? pentru 'linistea' ta,eu scriu romaneste - revolta. sau poate nici cu asta nu esti de acord !

bismark

     Nu am avut de a face pe timpul lui Ceausescu cu securitatea,acum imi dau seama cit de mare a fost si cum au facut ce au vrut cu acest popor si cind incearca cineva sa le ia piinea si cutitul.Toate miscarile de strada nu au nimic de a face cu iesirea din puscarii a unora ci la faptul ca vor spune toate abuzurile facute de securitatea SRI,DNA si unii judecatori.Aici intervin si dusmanii tarii care abia asteapta sa puna mina pe ce mai ramine din tara asta.Poate mai sint in tara asta si oameni care mai gindesc.Cu respect pentru romanii patrioti  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

yulian

Voi pesedeii, chiar nu puteti fi coerenti?? Pana la urma cine vrea sa ne "fure" tara: serviciile secrete sau strainii?? Cum le stiu romanii pe toate  =D>

Alutus

Citattinu matvei scie: Trebuie să adaptăm expresia "radio șanț" la realitatea zilelor noastre și îi putem spune "internet șanț" sau "feisbuc șanț"!!

Convingerile democratice se revarsa  din mesajele tale tov Matveev. Cat de draga iti este cenzura, cat de mult regreti timpurile lui Ceausescu, cand a confiscat toate masinile de scris, cand creta scolara era rationalizata, pentru a nu scrie cu ea pe ziduri , lozinci contra PCR. Detesti Internetul si agreezi linistea mormantala. Fii tu primul care renunta la aceasta unealta sorosista. Orice ati face , nu mai puteti insela romanii. Va fuge pamantul de sub picioare. Se confirma faptul ca Dumnezeu ii ia mintile celui pe care vrea sa-l piarda. Sunteti derutati , disperati aidoma unui sarpe incoltit. 
Sa nu uiti Darie!

yulian

Citat din: Alutus din Februarie 02, 2017, 08:37:13 AM
Sunteti derutati , disperati aidoma unui sarpe incoltit.

Sa nu jignim saracii serpi...sobolanii tovarase, sobolanii rosii  :hi:

bismark

    Va veni timpul unui al film ,, Memorialul durerii,, , minca-var puscaria atunci sa va vad cum mai vorbiti.Acum sinteti platiti dar atunci nu se vor uita la voi nici cei ce v-au platit.Intodeauna securitatea si-a implantat oamenii si in casele voastre pentru a putea sa fiti usor de manipulat,iar dupa ce si-au atins scopul v-au trimis la canal.Eu am trait astfel de situatie iar voi nu. :qp:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: Alutus din Februarie 02, 2017, 08:37:13 AM
Citattinu matvei scie: Trebuie să adaptăm expresia "radio șanț" la realitatea zilelor noastre și îi putem spune "internet șanț" sau "feisbuc șanț"!!

Convingerile democratice se revarsa  din mesajele tale tov Matveev. Cat de draga iti este cenzura, cat de mult regreti timpurile lui Ceausescu, cand a confiscat toate masinile de scris, cand creta scolara era rationalizata, pentru a nu scrie cu ea pe ziduri , lozinci contra PCR. Detesti Internetul si agreezi linistea mormantala. Fii tu primul care renunta la aceasta unealta sorosista. Orice ati face , nu mai puteti insela romanii. Va fuge pamantul de sub picioare. Se confirma faptul ca Dumnezeu ii ia mintile celui pe care vrea sa-l piarda. Sunteti derutati , disperati aidoma unui sarpe incoltit.

Am intrebat: Ati citit textele despre care se vorbeste? Cele adoptate sau trimise la parlament? Raspunsul a fost in cor si pe aici si prin alte parti: NU! Nici nu vrem sa citim, noi vrem sa comentam! Impotriva a ce protestezi daca nici macar nu stii textul!
Aici se vede ca treaba nu are legatura cu textele de lege si ca acestea sunt doar un pretext.
In decembrie 1989 la Europa Libera - un radio foarte respectat de mine pentru obiectivitatea din acele timpuri, respectat si atunci si acum - se anunta in 17-18 decembrie: In Romania sunt zeci de mii de morti (cred ca numarul era pe undeva pe la 80.000). Este adevarat, murisera niste zeci poate o suta de oameni, poate doua sute. Dar de la adevar la realitate era o mare diferenta. Cui au folosit acele evenimente. Sigur si eu am avut de castigat. Am castigat libertatea. Dar altii care au controlat evenimentele au devastat o tara - economic - si au facut averi.
Pretuiti adevarul curat oameni buni!
Cum poti sa protestezi impotriva a ce nu cunosti?
Revolutia franceza a adus in piata ghilotina. Cei care au fost in primele randuri si au aclamat-o, au sfarsit scurtati de ea!
Evenimentele de zilele acestea imi arata mie ca cei din aceste piete, care au normale optiuni politice, sunt prinsi intr-un joc pe care nu il pot controla!

Alutus

Citat din Visinescu:
Citat din: bismark din Februarie 02, 2017, 09:00:28 AM
    Va veni timpul unui al film ,, Memorialul durerii,, , minca-var puscaria atunci sa va vad cum mai vorbiti:
Nu poti inchide toata Romania, tov plutonier majur.
Ps salutari din Pechea.
Sa nu uiti Darie!