Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: Cristel din Februarie 26, 2017, 07:35:18 PM
Tinule, daca afirmi ca din invidie protestează cei din piață îmi pare sincer rau pentru tine! 

Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 09:36:18 PM
Asta am spus eu in ultimul mesaj?

DA

Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 06:13:47 PM
Și că sa inchei comentariile despre evenimentele recente as mai putea identifica o categorie, larg răspândită printre justițiari, respectiv printre manifestanții anticoruptie: ceata, deloc puțin numeroasă, a celor care manifestă nu din spirit de corectitudine ci din invidie, acea invidie născută din gândul că ei nu vor avea niciodată "șansa" de a fi corupți și a se bucura de roadele faptelor de corupție.

Ti-am mai zis si cu alta ocazie...vorbesti exact ca un politician. Spui multe si nimic. Cand esti prins cu mata-n sac, nici macar nu recunosti. Avand in vedere ca ai lucrat ca si bugetar si ai avut tangente cu fondurile europene, ma gandesc ca s-ar putea sa iti convina de minune dezincriminarea abuzului... :wink:

tinumaftei

Am zis clar că între cei din piață sunt și din această categorie a invidiosilor care la prima oportunitate ar face aidoma că cei împotriva cărora protestează, iar asta nu se poate nega.
Nu am generalizat și nu am zis că toți cei din piață sunt așa! Încă îmi păstrez proprietatea termenilor și încă știu bine sa construiesc o idee. Citiți ce scriu, nu ce vă imaginați că scriu!!
E o vorbă pe aici: se tine că boala de om! Dacă îmi răstălmăciri cuvintele puteți ajunge unde doriți.

Cristel

#3692
Citat din: tinumaftei din Februarie 26, 2017, 10:16:01 PM
Am zis clar că între cei din piață sunt și din această categorie a invidiosilor care la prima oportunitate ar face aidoma că cei împotriva cărora protestează, iar asta nu se poate nega.
Nu am generalizat și nu am zis că toți cei din piață sunt așa! Încă îmi păstrez proprietatea termenilor și încă știu bine sa construiesc o idee. Citiți ce scriu, nu ce vă imaginați că scriu!!
E o vorbă pe aici: se tine că boala de om! Dacă îmi răstălmăciri cuvintele puteți ajunge unde doriți.

Iata-ti citatul: "Și că sa inchei comentariile despre evenimentele recente as mai putea identifica o categorie, larg răspândită printre justițiari, respectiv printre manifestanții anticoruptie: ceata, deloc puțin numeroasă, a celor care manifestă nu din spirit de corectitudine ci din invidie, acea invidie născută din gândul că ei nu vor avea niciodată "șansa" de a fi corupți și a se bucura de roadele faptelor de corupție."

Ideea este simpla, sustii ca multi dintre cei care sunt in piata - "ceata, deloc putin numeroasa" ar fi manati de invidie.
Nici eu nu am generalizat, nu am spus ca ai afirmat ca toti protesteaza din invidie, e surprinzatoare "ideea" aruncata de tine, referitoare la "ceata, deloc putin numeroasa" si de altfel total aberanta, din punctul meu de vedere. Sunt convins ca tinerii de acolo chiar nu se gandesc "ba ce afaceri as face eu daca as pune mana pe putere si ce m-as corupe"...


Sincer, numai dintr-o minte de gen "am gasit la PNT eu: droguri, armament, munitie, masina de scris automata..." putea razbate o asemenea idee!  :rotfl:

Sa mai facem si o deosebire intelectuala intre cei din piata Victoriei si ceilalti? 
https://youtu.be/RrcGLm93nbM
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

    Daca e sa judecam corect, o buna parte din cei din piata Victoriei sunt si clubucarii/clubucistii/clubaretii bucuresteni, ramasi orfani de colectiv/bamboo care au ars si multe alte cluburi de noapte  care s-au inchis. De unde si inventivitatea cu diverse elemente de spectacol nocturn.

Cristel

Nu imi rupe sufletul, au murit copii nevinovati pentru simplul fapt ca primarii si cei care trebuiau sa faca verificari au inchis ochii! Am trecut acum, in februarie, pe langa mormintele a doi "clubari" cum zici. Ma intrebam de ce atat de tineri. Si destepti...
Olimpici unii dintre ei. O drama! Dumnezeu sa-i odihneasca, daca tot i-am pomenit!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

  "In mintea stramba si lucrul drept se stramba." Se spune ca ar fi cuvintele Parintelui Arsenie Boca.
  Unii oameni pur si simplu nu pot intelege ca pot fi si oameni corecti sau manati de idei generoase si nu de ganduri ascunse.
  Cum a spus si @Andreiu, care incearca pe aici sa tina echilibrul, a fost o incercare disperata de a trage si pe Ioha in mocirla, ca astfel i se poate inchide gura. Ce atata justitie, ce atata lupta anticoruptie? Toti suntem niste hoti, deci sa o lasam mai moale cu aceasta lupta. Mai cu seama de cand DNA a inceput sa purece politicieni si afaceristi din toate taberele inclusiv din Politie, Justitie, Securitate, este o alarma generala in toate taberele. Nebunul trebuie oprit, altfel ne pierdem agoniseala de atatia ani!
  Au invocat drepturile individuale pentru a nu mai putea fi ascultati infractorii, au hotarat prin Curtea Constitutionala ca nu e in regula ca sa foloseasca ascultari facute de Securitate (singura care avea experti si echipamente pentru asta) si deci probele astfel obtinute, desi clare ca lumina, nu mai pot fi folosite in procese si hotii iti rad in fata, ba iti cer si despagubiri pentru lezarea onoarei lor. Denunturile se cauta sa se limiteze cat mai mult, sa nu se mai rasplateasca cu reducere de pedepse, pentru ca prin ele s-au descoperit retele foarte extinse de coruptie, cuprinzand afaceristi, politicieni, oameni din Justitie, politai, securisti. Cu ultimele .'dezvaluiri' ale lui Ghita, hotii au prins curaj. Toti vin sa retracteze ce au recunoscut in procese, toti au fost santajati si infricosati si nu mai recunosc ce au recunoscut inainte. E foarte usor sa spui ca procurorii ti-au amenintat familia sau ca ti-au fagaduit eliberarea daca denunti pe altcineva. Se profita de faptul ca oamenii din Justitie nu pot sa intretine polemici in presa, sa expuna dovezile si inregistrarile care se fac in timpul audierilor. Lumea aude doar o singura parte si greu poate vedea unde e adevarul. Ba mai nou se spune ca cei care vorbesc de coruptie sunt tradatori de tara, ca fac imagine defavorabile Romaniei, cand coruptia e in toate tarile. Nu se vede cum la noi constructia de sosele, sau stadionul national sau patinuarul din Brasov sunt cele mai scumpe din Europa, fara a se gasi o explicatie plauzibila. Se uita ce a spus Udrea de ex, ca "algerile nu fac altceva decat schimba buzunarul in care se varsa robinetul beneficiilor". Se recunoaste ca la mai toate contractele cu statul se percep comisioane grase, se vede cat de vanate sunt posturile din punctele cheie si cum fiecare noua guvernare se grabeste sa scoata din acele posturi pe 'vechii' si sa puna oamenii lor. Oare de ce e asa mare batalie ca sa se ajunga la guvernare, in loc ca aceasta sa fie o treaba plina de responsabilitate si privita cu teama de a nu te ridica la nivelul cerintelor. Guvernul 'tehnocrat' a avut si rolul ala sa termine cu posturile economice numite politic si au pus in unele oameni care nu apartineau nici unui partid. Dar noua conducere i-a schimbat si pe apartinici pe motive puerile: directori de spitale pentru ca au incuiat anumite medicamente care se pot trafica, directorul de la Circul de Stat pentru un incendiu la niste animale, pe seful de la parcuri cand cu ninsorile etc.
  Criticam pe nemti ca au dat pe romani exemplu de coruptie. Dar nemtii au exemplificat cu spaga care se da la noi la doctori, la functionarii publici, in invatamant etc. Sunt lucruri pe care nu avem cum sa le negam, dar ne suparam ca le spun altii. Dovada a coruptiei sunt averile stranse de o seama de privilegiati, averi pe care nicicum nu le-ar putea justifica. Dar nimeni nu ii intreaba. Uite la Nastase: numai de la 'Matusa Tamara' avea un milion de $, dar nu pentru aia a fost judecat si nu i s-au luat. In schimb lui Ioha ii cerceteaza impozitul pe meditatii (desi legea era inainte foarte lasca si nu stiu cati profesori din zecile de mii care dau meditatii plateau impozite). Era un fel de recunoastere a faptului ca salariile in Invatamant sunt scazute si profesorii pot sa si le suplimenteze astfel. Nu e valabil pentru Iohannis.
  De asemenea cu dovada de reacredinta cu care a cumparat acea parte de imobil. Am citit inainte motivarea de la Brasov. N-am inteles bine (si acum nu se mai gaseste acea motivare pe net), dar parca spunea ca pentru ca un cumparator sa fie considerat de buna credinta ''trebuie sa nu fie nici o urma de indoiala ca acesta nu a stiut de nelegalitatea unor acte" . Formularea este foarte interpretabila. Adica judecatorul a avut o urma de indoiala fata de buna credinta a lui Ioha si atunci i-a luat proprietatea cumparata. Se zice mereu ca trebuie sa ai incredere in Justitie. Prin Justitie acel Bastea a intrat in posesia imobilelor si notarul le-a intabulat pe numele acestuia. Ioha trebuia sa spuna "eu nu am incredere in acele hotarari!" De fapt notarul nu a fost pedepsit, doar acel secretar de la primaria din Porumbacu si cu un martor localnic, inocent, care stia doar ca Bastea este nepot al lui Ghenea, fara fineturile ca era de fapt din partea sotiei. Mie si unchii si matusile imi spun nepot, nimeni nu-mi spune 'afin'. Dupa ce comunistii si-au batut joc de proprietarii imobilelor si au alterat mersul normal a proprietatii de la proprietari la rudele colaterale (pentru ca nu avea urmasi), acum urmasii comunistilor prefera sa dea acele proprietati chiriasilor decat rudelor dovedite, ba chiar sa condamne pe cei care au cautat sa isi revendice succesiunea. Vointa proprietarilor se putea deduce din corespondenta ramasa, dar scrisorile n-au fost luate in considerare.

  Acuma despre pretentia de a fi judecat Ioha pentru reacredinta. Se face in ultima vreme mare caz ca DNA cerceteaza infractorii fara 'dovezi temeinice ale vinovatiei' fiind suficiente 'suspiciuni rezonabile'. Din motivarea data de Judecatoria Brasov se vorbea ca nu sunt dovezi fara urma de indoiala ca Ioha credea corecte actele de succesiune. Dupa unii aceasta este suficient sa se judece pentru rea-credinta. Mai cu seama ca el nu era in proces ci soacra si sotia, iar documentul considerat ca fals priveste succesiunea dintea Ghenea si Bastea Niculae, succesiune in care nu sunt amintite soacra si sotia lui Ioha. Acestea apar doar in al doilea testament intre Bastea Niculae si nepotul lui Bastea Ioan, testament legal. Iarasi cele doua case ale lui Ioha sunt de fapt doar 1/3 dintr-un imobil, iar din al doilea imobil el a cumparat ulterior 1/2.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

#3696
   Intr-un fel, poate ca este mai bine asa. Acum justitia sigur va aplica aceeasi nepartinire si intoleranta  si celorlalti  competitori. Vor juca pe jaratic pentru a cauta noi subterfugii pentru a modifica legislatia care ii va scoate de la masa cu bucate. Principal mi se pare a fi ca  strada  sa fie  vigilenta si sa  stea cu ochii pe ei. Ne putem astepta la noi tumbe legislative de genul OUG 13.

andreiu

    Si acuma dragii mosului, va las cateva zile, vremea s-a facut buna si ma mananca palmele pentru altoirile de primavara la alun si cires. Te las gazda pe tine, Stefan 1 si pe bismark, pentru a primi eventualii musafiri ce vor fi bineprimiti si in lipsa mea.  :hi: Tinu, Cristel, Yulian, Ciucur, Vyctor, sunteti deja de-ai casei, continuati pana ajungeti la consens ! :razz: :hi:

yulian

Spor la munca dl Andreiu. In ceea ce priveste consensul...probabil ca va veni dupa vreo 3-4 generatii bagate la 2 metri sub pamant.  :hi:

Cristel

#3699
Spor la altoit si multa sănătate! 
Cred că mi- ar fi placut sa merg in crang si sa altoiesc, sa respir aer curat, dar mai am pana la pensie...
Pana la urma a intrat la apa Ciordache; partidul face scut pentru el?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Citat din: andreiu din Februarie 27, 2017, 10:08:12 AM
    Si acuma dragii mosului, va las cateva zile, vremea s-a facut buna si ma mananca palmele pentru altoirile de primavara la alun si cires. Te las gazda pe tine, Stefan 1 si pe bismark, pentru a primi eventualii musafiri ce vor fi bineprimiti si in lipsa mea.  :hi: Tinu, Cristel, Yulian, Ciucur, Vyctor, sunteti deja de-ai casei, continuati pana ajungeti la consens ! :razz: :hi:

Spor la treaba la Dupapiatra. Eu nu mai postez pe alte probleme inafara celor apicole. Consider ca face rau forumului, s-a ajuns la jigniri, la contre care nu aduc nimic bun. Daca ceilalti vor, n-au decat sa continue.
Daca pana acum acest forum insemna foarte mult pentru mine, lucrurile s-au schimbat. Sunt lucruri care nu trebuiau tolerate.  Am incercat sa sprijin forumul cum am putut, dar un forum apicol nu unul politic. In apiardealul din 2017 eu nu ma mai regasesc, asa ca cel mai probabil voi lua o pauza. Dar nu-i bai, nu a inceput cu mine si nici nu se termina cu mine.
Daca mai traiesc ceva albine din reginele de la mine, dati-mi de stire cum se descurca. Cand veniti la Deva, dati-mi un telefon, vreau sa mergem la o cafea, un ceai sau ce doriti dumneavoastra.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Dupa o saptamana de lucru intens, ceva mai imbatranit, ceva mai obosit, am ajuns cu bine acasa. Timpul a fost excelent, am lucrat in medie cam 10 ore pe zi si am altoit cca 400 de tije de alun si vreo 15 ciresi. Pentru a tine evidenta am aplicat o metoda taraneasca autentica: la fiecare 10 altoiri, taiam un betisor si-l puneam in buzunar. Iata recolta de betisoare, in final ! Pun deasemenea si un selfy in tinuta de dac liber.

andreiu

   Am incurcat putin borcanele . Am pus de doua ori dacul , acum pun poza cu betele.

corneliuhrom

d l andreiu va admir in ceea ce faceti  =D>  sanatate  si numai bine  [postati in continuare ] , %%-.

andreiu

    Asta si fac Cornele ! Vreau sa va arat celor care nu stiti a deosebi florile mascule (amentii producatori de polen) si florile femele care se prezinta ca niste firisoare fine de culoare rosie. Am facut doua poze in care cele doua tipuri de flori sunt grupate alaturi.