Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

    Victor, articolul cu pricina mi se pare o combinatie intre panica si indarjire proletara, l-as denumi cu un termen hibrid " panicoios ". Are si observatii pertinente de care ar trebui sa tina seama de cei de la guvernare. Daca o fi si aici mana lui soros cum zice prietenul meu bismark, viitorul ne va lamuri.

Vyktor

Mosule,  eu nu stiu cine sunt sorosistii astia,  si nici nu vreau sa stiu, dar as pune in teapa pe toti cei care au taiat,  ilegal, un singur copac. Iti dai seama ce pestrite ar fi coamele muntilor nostri?

bismark

   Mosule, se pare ca esti virusat rau, sau nu ai trecut pe unde taie austriecii padurile, sau nu ai citit scrisoare primita de Ioha de la prietenii lui sa intoarca in parlament legea padurilor care cred ca are cm de praf pe ia si acum.Eu aici unde salasuiesc mai am ceva paduri dar nu stiu cit vor mai fi paduri de salcim sa mai adunam ceva miere ca vad ca si aici se taie in draci.Cu respect   ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

#3678
      Mai fratilor, vad ca daca ar fi dupa voi si dupa altii, eu ar trebui sa am curul ciur ! (de la tepe)  :razz:. Pai, cati copaci am taiat eu de pe proprietatea de la Dupapiatra, ar fi cazul sa ma declarati matrir. Numai din curatarile anuale pentru apia tai annual zeci de carpeni, mesteceni, plopi. Anul acesta va fi recordul cred, ca am de gand sa fac amenajarile pentru cultura de alun.

Cristel

#3679
In primul rand, austriecii au fost adusi de Iliescu si tot Ilici i-a decorat. Asadar nu e mana "neamtului" sau "nazistului" cum zicea o doamna fara dinti in gura alaturi de un vajnic aparator al democratiei originale iliesciene!
Aici aveti decretul semnat in 2004 si actele subsecvente,  nu am mai stat sa caut originalul de la MO: https://jurnaluldemaine.wordpress.com/2016/10/16/document-exploziv-decretul-de-decorare-a-lui-schweighofer-semnat-de-iliescu-si-nastase/
Asadar, investitia austriaca era lauda PSD ista!  :rotfl: Cine nu crede, iata si foto cu Iliescu alaturi de cei de la holzindustrie http://infopuls.ro/2016/07/06/cum-se-lauda-in-2013-victor-ponta-cu-o-investitie-holzindustrie-schweighofer-firma-austriaca-nominalizata-intr-o-lista-scurta-de-investitii-strategice-plus-cum-l-a-decorat-ion-iliescu-in-2004-pe-p/
Dar cand dracu' isi baga coada, zice ca Dumnezeu e rau! Asadar, tuturor pesdistilor infocati, mai usor cu zoaiele, luati si informati-va ce e cu austriecii care au distrus padurile Romaniei! Altfel demonstrati ca nu sunteti decat purtatorii de vorbe de la latrine spre multime! Chiar asa puternici au ajuns cei din TV, sa va deformeze si perceptia asupra realitatii in ciuda documentelor?
Si inca un aspect pe care il stiu de la un padurar: padurea de salcam are o perioada optima de secretie a nectarului, dar dupa 35-45 de ani trebuie reintinerita pentru ca nu mai secreta asa mult nectar. Problema Romaniei nu este ca se primenesc padurile, ci ca se taie incontrolabil, se merge "la ras" si nu se aloca aceeasi energie pentru replantarea de puieti adaptati zonei. Cand eram mici aveam norma sa adunam seminte de salcam... Presupun ca din semintele adunate de noi atunci s-au facut paduri falnice pana acum!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bismark

    Vezi, mosule cum esti si eu cind ti-am cerut un mesteacan nu mi-ai zis ca ai asa ceva.Multi mi-au promis de pe aici dar nici unul n-a servit.Eu i-am servit pe toti, anul acesta iar e plina gradina cu goji. Lasa tepele ca aia este proprietatea ta si faci ce vrei,cred ca nu o lasi s-o ia la vale :razz: :nono: Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Cristel din pacate am bagat pe dracul in casa si acum nu stim daca-l mai putem scoate afara. Pana la un punct a fost benefic pentru economie dar acum s-a dezvoltat peste masura si riscam sa ramanem si fara lemne de foc in 10-20 de ani. As aplauda o actiune inteligenta si hotarata din partea guvernului Grindeanu.
    Bismarc, nu stiu sa fi negat vreodata ca stau prost cu mestecenii. Numa din aceia mari spre 15 m inaltime am cateva sute. Dar nu inteleg cum in zona ta nu creste salbatic prin zone necultivate.

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Îmi place concluzia lui Pătraru: Dacă era vorba despre Dragnea am fi înțeles mult mai repede cum sta treaba!

andreiu

        Tinule, bismark, dupa cum vedeti, de cateva zile m-am retras din  polemica politica si de atunci cuget. Tactica atragerii  adversarului in mocirla pentru a nu se mai putea deosebi de catre spectator o cunoastem, o folosim uneori si in cazuri mai casnice.
        Evident ca solutionarea finala a dosarului lui Ioha cu concluziile deja cunoscute mi-a zdruncinat increderea si in el. Nu-l mai privesc ca pe un justitiar veritabil, capabil sa introneze legalitatea, cinstea si demnitatea in tara, desi ii acord inca circumstante pentru ca el a fost tarat in aceasta poveste de soacra si sotie.
       Daca m-as opri aici cu comentariul as face ce fac toti comentatorii mai de buna sau mai de rea credinta, care arunca cu paie pentru stingerea focului. Pentru mine mult mai important devine ce va urma. Vom accepta ca universal valabila sintagma " toti suntem corupti" si ne vom balaci in continuare in mocirla care va deveni tot mai mare si mai mare ?

tinumaftei

Problema cea mare a moralității nu este neapărat fapta in sine, ci caracterul omului.
Cei ce greșesc se împart, după mine, în două categorii:
1. Cea mai comună categorie, a oamenilor care nu acceptă caracterul imoral al faptei lor, în ciuda poziției evidente a societății și chiar a condamnării justiției. Iar dacă ajung cumva sa regrete ceva, acelea sunt consecințele sau faptul de a fi fost descoperiți.
2. Oameni care au greșit și care regreta fapta, nu consecințele. Aceștia din urma sunt la fel de valoroși pentru societate aproape la fel că cei care nu au greșit niciodată.
Și că sa inchei comentariile despre evenimentele recente as mai putea identifica o categorie, larg răspândită printre justițiari, respectiv printre manifestanții anticoruptie: ceata, deloc puțin numeroasă, a celor care manifestă nu din spirit de corectitudine ci din invidie, acea invidie născută din gândul că ei nu vor avea niciodată "șansa" de a fi corupți și a se bucura de roadele faptelor de corupție.
Societatea noastră are nevoie de morală și curat spirit civic, nu de viscerale instincte justitiare. Și asta nu se va realiza decât dacă spunem adevărului pe nume, indiferent de cine încasează consecințele neplăcute!!

Vyktor

Citat din: andreiu din Februarie 26, 2017, 05:51:29 PM
         Vom accepta ca universal valabila sintagma " toti suntem corupti" ?

Inca mai ai dubii?  :razz:

andreiu

       Eu unul nu o accept. Vom iesi din mocirla si ne vom spala intr-o balta cu apa curata, pe care evident ca o vom intulbura, apoi ne vom spala din nou intr-o alta si asa mai departe, Principalul este ca in timp procentul de mizerie sa scada, sa creasca adica dilutia. Cu alte cuvinte, prin sistemul judiciar sa fie extrasi continuu cei corupti, indiferent de culoarea politica, pentru ca nivelul de coruptie general sa fie la un nivel cat mai scazut posibil. Aceasta insa este teorie. Va invit pe fiecare sa incercam a construi un scenariu de aplicat si de urmat avand punctul de plecare situatia de fapt si incepand de maine.

Cristel

#3688
Tinule, daca afirmi ca din invidie protestează cei din piață îmi pare sincer rau pentru tine! 
Demnitate e un termen cunoscut? Sau asa ceva e caduc? Vrem o țară funcțională pe principii si valori universale, nu o serparie! 
Rareori am vazut in politica românească demisii de onoare, toți se tin cu dinții de scaun desi ar fi fost mai onorabil sa plece atunci când au comis o gresala. Mandria, orgoliul, lasitatea, siretenia si hotia sunt ingredientele oamenilor nostri politici. Nu putem visa la dimensiunea Brătienilor. Avem pitici politici cu interese meschine. Ei nu vad Romania, țara ce trebuie condusă si dezvoltata ci interesele lor de grup si casta. 
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Asta am spus eu in ultimul mesaj?