Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Cristel, articolul cu interviul luat reputatului istoric decedat eu il apreciez ca foarte mobilizator, in directia ... descurajarii generale. Daca vom citi din publicistica lui Eminescu constatam ca si pe vremea lui se intamplau cam aceleasi lucruri, clasa politica era stapanita de cam aceleasi metehne. Nu foarte demult, un tanar politician liberal pe vremea aceea, Catarama, spunea ca partidele politice sunt structuri organizate pe principii si stil mafiot. Ii dau perfecta dreptate, cu amendamentul ca au suplimentar si elemente specific haitei din lumea animala.
     Revanind la discutia noastra, este de vazut daca haita va apara lupii batrani, Tariceanu si Dragnea, sau va accepta lupta pe viata si pe moarte dintre acestia si lupii tineri, care intre timp au crescut.

tinumaftei

Redutabilă observație.

andreiu

#3647
      Mi-a mai venit o inspiratie pentru cateva cuvinte potrivite : Tanara, candida, cu candidoza, ofer candida gratis, candidatului psd de teleorman !
     Importanta in desfasurarea ulterioara a evenimentelor va fi alegerea si acceptarea de catre psd a unui ministru de justitie care sa fie pe placul tuturor. In sedinta de azi se va vedea daca cuplul de verisori Ponta -Grindeanu vor ataca frontal, sau vor astepta pentru mai incolo. De asemenea, sunt foarte curios daca Dragnea va risca si-l va exclude pe primarul de Iasi. Eu cred ca nu. Prevad ca pernele de sub fundurile lui dragnea si tariceanu incep sa dispara una cate una, spre disperarea consilierilor lor cu tichiuta, care aveau in obiectiv si salvarea unor conationali de-ai lor, cu probleme penale prin Romania.

Cristel

Uneori atingem un grad de confort si nu observam prea bine societatea, de aceea cred ca avem nevoie sa citim si publicistica eminesciana si pe altii care sunt nihilisti. Resetarea trebuie facuta, altfel mergem din inertia istoriei si nu se stie unde ajungem. Am avut noroc de multe ori...
Si eu sunt curios cum va proceda congresul PSD cu cei care fluiera adevarul in biserica - Chirica (dracusor, daca ne gandim la Creanga) ramane sau pleaca? Va ajunge in PNL?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

      Mai cu chiu, mai cu vai, mai cu hais, mai cu cea, sania cu husky a guverului psd-alde se completeaza cu caini adevarati. In frunte, la prima zgarda de ham, Grindeanu. Cateva javre au fost inlocute. Aparitia a doua personaje de calitate, Tudorel Toader  si Rovana Plumb, asigura dupa parerea mea forta si coordonare in echipa. Tudorel va tine drumul drept iar Rovana cea bondoaca va asigura papica, atat de necesara sustinerii unui efort de cursa lunga. Prietenia si camaraderia in organizatia de femei psd cu Coana Corina Cretu cred ca vor fi de bun augur pentru a se deschide baierile pungii cu bani europeni. Dar conducatorul atelajului, cel cu hatul si cu biciul seamana la chip si statura cu ...Ioha !!

bismark

    Vise, mosule,visele voastre din noaptea mintii.Ati pierdut stati si va uitati, ca daca isi iau astia avint nu-i mai opreste nici-un Ioha care acum sta intr-un picior si nu se stie daca nu faca bica. :razz: cit de clare sint implicarile si in binom  si in mazilirea padurilor.Chiar acum vad ca pierdu si casa cu oua de aur. :rotfl:Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Gicule, cred ca nu ai inteles bine, nu am spus ca este sigur Ioha cel cu harapnicu, dar de la mine asa se vede. Acuma recunoaste si tu ca haita psd i-a cam luat frica sasului. De pierderea clostii cu oua de de aur si eu ma bucur, prea multa bogatie strica la caracter.  :razz:

mape 48-petru manea

Seful haitei (peneliste ) ioha a pierdut o casa  LA MAI MULTE II DORESC

tinumaftei

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 22, 2017, 07:32:38 PM
Seful haitei (peneliste ) ioha a pierdut o casa  LA MAI MULTE II DORESC
Corect este: "A pierdut încă o casă, că înțeleg că a mi pierdut una mai demult!"
#coruptiaucide#

andreiu

    Din punctul meu de vedere cred ca este bine. Se dovedeste ca justitia incepe sa-si faca treaba. Sa-i ia apostoleste la rand si sa ne scape de toti smecherii din toate taberele ! Dupa care sa ne alegem din nou, dar cu obligativitatea votului. Pentru o perioada de cel putin 10 ani as introduce in legea electorala o astfel de prevedere.

Cristel

#3655
Tinule tu din placere cred ca l-ai lasa fara nicio casa!  :rotfl: :rotfl:
Din cate am inteles povestea este cam asa:
Casa avea prin anii 70 o proprietareasa. Dupa moartea ei, prin 78, casa a ramas a statului pentru ca nu avea copii batrana, asa ca a fost inchiriata unora. Dupa 89, cand a revenit 'democratia" un nepot de-al batranei s-a dus sa revendice casa. A obtinut-o in instanta. Dar chiriasii, care intre timp doreau sa devina proprietari, au contestat calitatea de mostenitor al celui ce revendicase casa. Intre timp, asta a instrainat casa lui Iohannis. E interesant de stiut daca la data cand s-au perfectat actele, proprietarul se afla sau nu in litigiu... Juridic, daca nu exista niciun proces pe rol, Iohannis era cumparator de buna credinta. Daca a cumparat stiind ca e un litigiu, deja nu se mai prezuma buna credinta ci asumarea consecintelor. Daca s-a lacomit si a crezut ca prin functia pe care o ocupa poate determina "chiriasii" sa stea cuminti, iata ca a fost un hap prea mare.
Intr-o situatie similara a fost o colega de-a mea: parintii ei au cumparat un apartament. Toate bune si frumoase. Trecuse prin 4 maini in decurs de 5 ani. Nimic nu lasa sa se vada ca e o problema. Peste 8 ani, parintii colegei s-au trezit cu somatie de evacuare ca urmare a anularii contractului de vanzare nr. 1, dintre primii proprietari si urmatorii ca urmare a faptului ca s-a folosit o procura falsa (cu complicitatea notarului care nu a patit nimic!) data la penitenciar de sotul celei care a vandut imobilul. In procura data initial scria "administrare imobil", in cea de la notar a aparut "vanzare imobil"... In instanta nu au fost citati niciodata ultimii proprietari, ceea ce pare destul stupid, din punct de vedere al apararii dreptului la proprietate. Din punct de vedere juridic, poti sa stabilesti daca vanzatorul sau primul cumparator sunt " copartasi si hoti" sau doar vanzatorul? Drept consecinta a anularii contractului initial, toate contractele subsecvente au fost declarate nule. Are o vina ultimul cumparator? Mai intervine un aspect: imobilul era detinut de ambii soti vanzatori. Utilizarea unei procuri false pentru coproprietar duce la anularea intregului contract sau ramane contract valid pentru 50% reprezentat de sotie iar pentru restul de 50% apartinand sotului se instituie o despagubire egala cu jumatate din pretul primit de la cumparator precum si condamnarea sotiei pentru uz de fals? ))/ 
In conformitate cu dreptul civil, contractele urmatoare (2, 3, 4) de vanzare cumparare erau intrate in circuitul civil, prezumandu-se buna credinta. Dar instanta a hotarat altfel.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

     Deocamdata sa consemnam si o partida pierduta de Ioha. Sa urmarim daca aceasta lovitura in plex il va dobori sau il va indarji si mai tare.Va conta dupa parerea mea viteza cu care va recunoaste infrangerea dar mai ales restituirea sumelor importante pe care le datoreaza statului. Poate proceda in mai multe feluri, respectiv sa-si vanda din proprietati sau sa incheie cu fiscul angajament de plata pentru tot restul vietii cu retinerea din leafa apoi din pensie cota de 1/3 din acestea. Sentinta instantei insa ma duce la banuiala ca se va proceda si de cealalta parte la fel de corect si pe cei doi presedinti de camera ii asteapta vremuri grele.

mape 48-petru manea

Citat din: andreiu din Februarie 22, 2017, 07:52:29 PM
    Din punctul meu de vedere cred ca este bine. Se dovedeste ca justitia incepe sa-si faca treaba. Sa-i ia apostoleste la rand si sa ne scape de toti smecherii din toate taberele ! Dupa care sa ne alegem din nou, dar cu obligativitatea votului. Pentru o perioada de cel putin 10 ani as introduce in legea electorala o astfel de prevedere.

De cand ma stiu cand ma gandesc la OAMENI INTELEPTI am imaginea unor batrani cu barba alba
Din postarea de mai sus te apropii de imaginea de intelept  :bravo:

andreiu

    Petre, se pare ca o conditie o indeplinesc, barba aproape alba am, mai astept, poate o mai veni si oarece minte ! :razz: Ma voi feri pe cat posibil de a fi catalogat cu vorba romaneasca " a imbatranit degeaba".

bismark

 =)) Mosilor, ati dat in mintea copiilor, in loc sa va bucurati de ce va intra in buzunar pentru cite zile mai avem, voi va puneti contra.Eu zic ca de cind beau ceai de goji si maninc fasole neagra mai am un pic de minte de virsta mea :razz:.Eu gata cu birfelile mi-a venit pensia marita si n-as vrea in ruptul capului sa mai vina un Basescu sa mi-o taie.Politica fiind o mare curva baga zizanie intre toti care o pupa.La revederci beby. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/