Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Fiecare plic are si o foaie cu instructiuni. Eu le-am plantat conform acestora, sub nuci, pentru ca sunt foarte aproape de casa si au umbra tot timpul. De asemenea este la indemana daca trebuie udate pe seceta. La siitake, miceliul este pe cepuri mici de lemn.

andreiu

      Avand o oarecare aplecare spre zona calamburului si inspirat de lista ministrilor propusa de Stefan1 am gasit si eu trei  alaturari de cuvinte care pot avea sensuri si semnificatii diferite, dupa modelul arhicunoscut' "la curba sinele pocnesc":
    - Armele mele sunt arme letale;
    - Ana fura anafura;
    - Cumetrii patrati .
                  Va prindeti la un mic joc al  cuvintelor potrivite ?

Cristel

Ce atitudine de patriarh (in sensul pater familias) in fotografie! Sanatate multa!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

     Cand si daca cumva se va infiinta o patriarhie a iubitorilor de albine, probabil voi candida si acolo. Depinde daca vor fi de acord si ceilalti 4 care au votat pe ultima linie in sondajul cu care incepe topicul meu. :razz: Oricum la lungimea barbii cred ca-i bat.

andreiu

        Acum, dupa ce am facut o pauza binemeritata, sa ne intoarcem la realitatea inconjuratoare. Nu inainte de a privi putin in urma. Am rasfoit rapid acest topic si am constatat ca am umplut 52 de pagini doar cu doua evenimente de politica interna: formarea guvernului si " cresterea si descresterea OUG.13/2017. La inceputul discutiei prevedeam o partida de sah politic, dar realitatile ne-au dovedit ca asistam la un veritabil turneu. Dupa parerea mea s-au consumat pana acum 3 runde, toate castigate de presedinte. Pe acest topic ce acuma putem sa-l consideram o cronica destul de amanuntita a unor evenimente in plina desfasurare, am jucat si noi un sah de idei, ne-am impartit ad-hoc de o parte sau alta a mesei de sah, ne-am dat cu parerea, am cautat uneori sa intuim ce urmeaza, am dat sfaturi unora sau altora. Dupa cum observam cu totii, turneul continua si va consult daca si noi vom continua trancaneala ? Pe focul iute mi se pare ca acum fierbe dosarul in rem la dna cu noii ministri care au semnat si avizat oug 13.

Cristel

#3620
Corectă observația. Plus agitatia cu gargara lui Tăriceanu: toată lumea face gargara cu anticorupție- nu- i de mirare, la ce articole e candidat. "Legislativul face legi" a lui Iordache se pare că este replica la favorizarea infractorului (Dragnea- cap de afis), pentru ca OUG nu a avut cursul normal al unui act normativ ci a fost "adus" pe linie de partid. Depinde de Sima si Haineala, ca martori din pozitia de secretari de stat in MJ. Poate si a deja celebrei Bica, daca isi negociază scaderea pedepsei prin deconspirarea persoanelor care i- au cerut ajutorul profesional.
Ponta simte miros de vanat si incepe sa agite apele, desi e si el " candidat" în altă parte, dar mizează pe ajutorul nasului Maior. In plus, cred ca si Ghiță face presiuni asupra lui să ajungă sef, in speranța ca din infractor devine martor acoperit.
Plus posibila înlăturare a lui Trump. Plus nervozitatea rusă in apropierea granitelor estice ale Europei (urmeaza Belarus?) Americanii au adus deja trupe, sa vedem unde le folosesc si daca prezența lor descurajează tentativa rusă...
Abia astept sa vad albinele aducând polen si sa nu mă mai gândesc la perioada asta agitată.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

   Corect si ce ai postat tu, Cristel. Dar hai sa nu amestecam intr-o bucatica de conversatie prea multe variabile. Propun sa disecam intr-o prima faza doar noul dosar de la dna cu ministrii  audiati. Ar fi argumente pro si contra, daca o instanta juridica poate sau nu sa ancheteze modul de elaborare de catre guvern, a unui act normativ. Dupa figurile destul de posomorate a celor ce au iesit de la audierile de martor, treaba este destul de serioasa, nici unul nu a iesit revoltat la presa pentru a se plange ca a fost chemat fara drept la DNA.

Cristel

#3622
Din punct de vedere strict juridic, fiecare Mărie trebuie sa poarte altă palarie. Dacă OUG ar fi urmat calea absolut firească, de redactare in interiorul MJ, cu avizele si punctele de vedere ierarhice, totul ar fi fost ok, urmarindu- se traseul de la initiere până la promovare. Aici cred că e hiba majoră a acestei OUG, modificată substanțial fata de prima variantă: lipsește traseul intern! A fost concepută " in alta parte". Si cum prin substanța ei lasa fara un capăt de acuzare pe seful partidului trimis deja in judecata, terenul devine al favorizarii infractorului( Iordache supus, la fel Grindeanu). Partea delicata este ca adresele si avizele MAE si MAI se pare ca s- au facut ulterior emiterii OUG. Smecheria lui Grindeanu rezulta din stenograma " aveti avizele necesare, este intrebat Iordache". Da, raspunde acesta. Si nu vorbim de avizele consultative- MJ, CSM. Evident că toti vor acuza ca nu mai e democrație si nu ca au făcut o magarie. Nici acum nu inteleg unde era urgenta, cât timp cei doi penali dețineau majoritatea in parlament si erau si sefii de senat si c dep. Se putea initia o lege care să cuprindă toate deciziile CC, introducandu- se si avantajele dorite de ei, totul la lumina zilei, fără cotcarii.
,
La noi ca la nimeni, curat murdar, coane Fanica!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: andreiu din Februarie 21, 2017, 01:51:13 PM
   Corect si ce ai postat tu, Cristel. Dar hai sa nu amestecam intr-o bucatica de conversatie prea multe variabile. Propun sa disecam intr-o prima faza doar noul dosar de la dna cu ministrii  audiati. Ar fi argumente pro si contra, daca o instanta juridica poate sau nu sa ancheteze modul de elaborare de catre guvern, a unui act normativ. Dupa figurile destul de posomorate a celor ce au iesit de la audierile de martor, treaba este destul de serioasa, nici unul nu a iesit revoltat la presa pentru a se plange ca a fost chemat fara drept la DNA.
Evident că DNA poate ancheta circumstanțele prealabile emiterii ordonanței, asta în măsura în care ar avea elemente de proba privind fapte de corupție, respectiv dare sau primire de mită pentru adoptarea documentului.
Din momentul adoptării OUG, DNA nu mai are competențe fiindcă adoptarea actului era de comptenta guvernului și controlul nu putea fi făcut decât de parlament sau Curtea Constituțională.
Faptul că prin OUG urmă să fie diminuate condamnări sau dezincriminare anumite fapte în prezent penale, asta excede competenta DNA, pentru că organul legiuitor are competența de a stabili care fapta este sau nu este penală și poate creste de au scădea sancțiunile.
Spre exemplu: prin Noul Cod Penal au fost dezincriminare unele fapte care erau penale invechiul CP, un exemplu punctual: prostituția. Nu am auzit că DNA sa ancheteze foștii parlamentari pentru asta!! Putea să o facă dacă avea elemente că cineva anume a dat sau primit mită pentru această modificare. Dar oportunitatea emiterii unei reglementări legale nu poate fi anchetată nici măcar dacă CC desființează in tot o astfel de reglementare.
Cine știe, poate există probe privind presiuni, trafic de influență asupra guvernului pentru emiterea OUG? Sau dacă nu există nici o proba, există o comanda politică sau chiar un voluntarism al DNA de a se face util unei anumite zone politice și, prin această metodă de presiune concentrata să poată obține ceva elemente de probă.
Faptul că până acum toți cei "intervievați" sunt în calitate de martori, mă face să merg pe această ultima variantă. Leii dau adesea târcoale turmei de ierbivore și încep să urle, doar-doar una din cornute va înnebuni și va ieși din pluton. În cazul nostru asta înseamnă că va da în gât pe mustaciosul din Teleorman.
Dacă DNA nu are nici o înregistrare evidenta in acest caz, nu face decât să se facă utilă politicii dâmbovițene. Și asta seamănă cumva cu justiția anilor '50.

Cristel

#3624
Juridic, daca se dovedește ca OUG a fost dată la presiunea unui sef de partid- direct interesat- e infractiune. DNA nu ancheteaza si nici nu stabileste daca/pe cine dezincrimina actul normativ.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bucovineanu

Ce ar fi de spus daca la dosarul respectiv ar fi o inregistrare care sa dovedeasca faptul ca ordonanta a fost emisa la ordinul cuiva sus pus?

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 21, 2017, 02:47:39 PM
Ce ar fi de spus daca la dosarul respectiv ar fi o inregistrare care sa dovedeasca faptul ca ordonanta a fost emisa la ordinul cuiva sus pus?
Dacă avea înregistrarea șeful de partid era deja la stoc, dat fiind nivelul mare de simpatie al lui Johanis pentru el.

bucovineanu

Eu raman la parerea ca ceva inregistrare exista. Ce contine, ramane sa ne dumirim.

tinumaftei

Așteptăm și auzim...
Eu mă miram când, înainte de adoptarea OUG 13, primul mustăcios al țării era întrebat de modificare NCP, acesta zicea că nu știe, că trebuie întrebat guvernul, etc..
Acum am priceput, dacă spunea ceva i se putea interpreta ca trafic de influență asupra guvernului. Că și cum guvernul este ceva de sine stătător. Ori guvernul, care ar fi el, sta la mâna unei majorități.....

Cristel

 : noproblem: Faptul ca Liviu Dragnea a Insistat ca OUG 13 sa fie îngropată definitiv si cat mai repede ( in ciuda tergiversarilor aruncate de colegii Serban Nicolae, Nicolicea si Tariceanu) ma duce la gandul ca vrea ca infractiunea de care era acuzat sa ramana fara obiect ... care ordonanta?  :rotfl:
Cu inregistrari nu cred ca vor veni decat cu cele ulterioare emiterii ordonantei( cand a plecat Liviu in America deja era pusa pe teava tunului OUG, presedintele doar a amanat momentul) dar vor fi martori din MJ care sa afirme ca nu au inițiat actul normativ si Iordache a venit cu el de acasa. Pionul sacrificat va fi Iordache, in cazul in care nu arată de unde au venit presiunile. Găselnița aia ca nu răspunzi de abuz in serviciu dacă tu esti emitent, e demnă de hoți!  Iar aparenta necunoaștere a lui Liviu( raspuns sagalnic pe sub mustața:" nu stiu, eu i- am intrebat pe colegii de la partid si nu lucrau la asa ceva" la intrebarea daca va fi in parlament o lege cu privire la amnistiere era mimata pentru ca stia ca aceasta va fi data de prim ministru...
Vom vedea miscarile urmatoare...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)