Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 15, 2017, 08:06:54 AM
  E bine sa fii optimist dar nici chiar asa. Daca primarii au mana libera e sigur ca vor angaja credite cat pot de multe, pentru ca din contractele pe care le vor semna ulterior isi pot trage o parte pentru ei si pentru partid. In plus, daca poti schimba destinatia banilor, ii vei canaliza spre prietenii sau investitorii care sunt dispusi sa returneze cat mai mult din ei.


Sa inteleg ca toti primarii sunt din PSD? Aha! Cei din PNL au ajuns in puscarii!! De ce?

MOTANUL

#3571
Citat din: stefan1 din Februarie 15, 2017, 06:22:13 AM
@Motane, n-ai ascultat bine ce a spus presedintele Curtii Constitutionale. @Cristel a mai explicat o data: CC nu a analizat pe fond Ordonanta 13 si deci nu s-a pronuntat asupra constitutionalitatii ei si a explicat clar si de ce.

Se refera doar la modul de INTOCMIRE ca a fost constitutional nu si la analiza de fond.
Iohanis a doua zi dupa emiterea OUG13 a spus la CSM ca: "Prin astfel de comportamente (se referea din context la modul in care a fost votata) este incalcata in mod grav independenta justitiei". Ioha a instigat CSM sa sesizeze CCR - lucru subliniat de CCR ca e neconstitutional. "Acest lucru il propun da nu vreau sa vi-l impun". Tot Ioha in acel discurs citez a propus CSM introducerea unui nou punct pe ordinea de zi: decizie asupra unui conflict institutional la CCR.
De când hotareste presedintele ordinea de zi la o institutie independenta (CSM)??? Pai cum apara el independenta justitiei venind si dictand ce trebuie sa faca si sa zica??

Pentru cei care au uitat ce a zis Ioha hai sa-si reimprospateze un pic memoria: (bineintele binevoitor si impartial)
https://www.youtube.com/watch?v=QGuEcy4cB9Y

Adica hai sa nu ne ascundem dupa corcodus. Ioha a introdus in spatiul public ca nu a fost corect sa dea OUG13 prin ordonanta de urgenta, Ioha a spus ca e un conflict institutional, Ioha a instigat CSM sa schimbe ordinea de zi si sa sesizeze CCR, Ioha a cerut avocatului popurului sa sesizeze CCR. Ioha a zis ca presedintele CSM e indrituit sa sesizeze CCR. Toate cele de mai sus sunt NECONSTITUTIONALE. Nu doar modul de intocmire care Ioha a zis ca e neconstitutional si CCR a zis ca e constitutional. Asta a fost picatura dintr-un ocean de minciuni si prostii.


Curtea Constituțională a decis, miercuri, că nu s-a creat un conflict juridic de natură constituțională între puterea judecătorească și cea executivă, respectiv între Parlament și Guvern. CCR fusese sesizată de Consiliul Superior al Magistraturii și de președintele Klaus Iohannis în legătură cu adoptarea OUG 13 care opera mai multe modificări Codului penal și Codului de procedură penală.

Valer Dorneanu, presedintele CCR: "Guvernul poate fi delegat de puterea legislativa sa emita ordonante fie simple, fie de urgenta. (...) In aceasta privinta, nu exista un conflict, pentru ca Guvernul a actionat legal in sfera lui de competenta de a emite ordonante."

Valer Dorneanu, presedintele CCR: "In ceea ce priveste pretinsul conflict cu autoritatea judecatoreasca, acesta ar fi fost valabil, ar fi existat in masura in care Guvernul ar fi nesocotit o obligatie legala de a solicita un aviz obligatoriu."

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/scandalul-ordonantei-13-judecatorii-ccr-decid-daca-exista-un-conflict-de-natura-constitutionala-intre-puterile-statului.html

Aduceti-va Tot Ioha a zis ca si legea cu scutirea de taxe e neconstitutionala si aia a fost analizata si pe fond si CCR a spus ca Ioha bate campii si e cat se poate de constitutionala. S-a revotat exact in forma initiala si s-a intors la Ioha care a fost obligat sa o semneze.
Adica presedintele e recidivist in a spune prostii...


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

.....Și Gică Contra pe fond.

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

 @Motanul:
"Valer Dorneanu, presedintele CCR: "Guvernul poate fi delegat de puterea legislativa sa emita ordonante fie simple, fie de urgenta. (...) In aceasta privinta, nu exista un conflict, pentru ca Guvernul a actionat legal in sfera lui de competenta de a emite ordonante." "

"Fara indoiala ca a respecta litera dar a viola spiritul legii, constituie o abatere de la lege." (Thomas D'Aquino)
Ordonantele de urgenta s-au inventat pentru guvernarea in perioadele cand Parlamentul nu lucreaza. De ele s-a abuzat mult sub toate guvernele, dar nu toate ordonantele au aceeasi importanta. Aceasta ordonanta va avea efecte mari in lupta anticoruptie, de aceea trebuia discutata pe larg. Ioha a atras atentia sa nu se dea prin ordonanta si atat premierul cat si Dragnea au spus ca nu au de gand sa o emita astfel, deci au mintit. Al doilea fapt care incalca spiritul pentru care se poate da o ordonanta de urgenta este urgenta. Parlamentul se intrunea a doua zi si acolo se putea dezbate. chiar faptul ca se lasau 10 zile pana ce ordonanta sa intre in vigoare infirma caracterul ei de urgenta. Deci spiritul legii a fost incalcat, desi litera ei , la limita, se poate zice ca a fost respectata. Dorneanu este partizan, stiut, iar aprobarea in CC s-a facut nu in unanimitate ci cu majoritate de voturi, probabil un vot politic.

  Despre cele 100 de taxe anulate, este o lege care spune ca trebuie aratate sursele de finantare pentru masuri economice care greveaza bugetul. Ori se vede ce dificultati are guvernul in a intocmi Bugetul si ce jonglerii cu ritmul de dezvoltare si cu cursul valutar trebuie sa faca pentru a se incadra in niste parametri obligatori. Eu zic sa mai lasam cateva luni sa vedem cum se descurca guvernul cu veniturile si cheltuielile si atunci vom vedea cine a avut dreptate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Guvernul nu are dificultati in a intocmi bugetul, chiar l-a facut de ceva vreme.

bismark

   Domnule Stefan il mai pupati mult pe acest ioha, luati-l domnule inapoi la Sibiu daca vii atit de drag,vad ca are o gramada de bube in cap luti-l si tratati-l cu pupaturi, ce traba are el cu bugetul cind el in doi ani nu a facut nimic pentru romani decit sa se plimbe.Va rog din suflet luati-l inapoi.Eu inteleg ca un presedinte trebuie sa tina cu poporul nu, cu citiva apropiati ^:)^ :yahoo_cry: :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Si daca tot se intoarce ioha la Sibiu sa incropeasca un complet de judecata si sa-l albeasca pe penal si sa-i mai dea si patrimoniul confiscat de regele Mihai de la grupul ala nazist

MOTANUL

#3578
Citat din: stefan1 din Februarie 16, 2017, 07:52:02 AM

  Despre cele 100 de taxe anulate, este o lege care spune ca trebuie aratate sursele de finantare pentru masuri economice care greveaza bugetul. Ori se vede ce dificultati are guvernul in a intocmi Bugetul si ce jonglerii cu ritmul de dezvoltare si cu cursul valutar trebuie sa faca pentru a se incadra in niste parametri obligatori. Eu zic sa mai lasam cateva luni sa vedem cum se descurca guvernul cu veniturile si cheltuielile si atunci vom vedea cine a avut dreptate.

Când CCR spune ca e in neregula ce a spus Ioha cu subiect si predicat (analizând si procedura de emitere si fondul problemei) de vina e PSD... Cu argumente din astea nu ajungem departe.
Trebuie un pic de coerenta.
Hai sa reamintim ca in guvernarea Ponta (PSD) Romania era pe crestere economica când foarte multe tari din Europa erau in scadere. Doar ca Ponta a beneficiat de un climat de liniste din partea lui Iohanis pana la colectiv (adica Ioha nu facea nimic notabil si de asta tara a mers bine). Asta ar fi un argument ca PSD lasat in pace poate sa guverneze si o poate face bine (vezi taierile de salarii din epoca PDL si contraperformanta Ciolos la fondurile Europene).
PSD a facut multe greseli in istoria mai indepartata - vezi Iliescu de exemplu.
Acum PSD merge cu frana de mana trasa si Ioha e intr-o campanie anti PSD pe fata. Si orice om normal la cap din lumea asta nu o sa faca investitii intr-o astfel de tara rupta in doua si dezbinata pana in temelii... Daca si Basescu (fost PDL-ist si de dreapta) a spus ca neaprobarea bugetului e o tragedie si ca Ioha nu are motiv CONSTITUTIONAL sa blocheze bugetul ca l-a dat si el la niste oameni priceputi spre verificare.

Adica in loc sa vedem ca jumatate de semestru a trecut si bugetul Romaniei merge pe rezervele din 2016 si ca toate tergiversarile de pana acum au un singur numitor comun (ioha) o tot dam cu PSD. Sa ne amintim figurile Ioha  cu numirea majoritatii parlamentare, cu numirea premierului si acum cu bugetul.
Daca e sa fi gresit punctual PSD ceva - ca a gresit si el destule - ar fi ca nu a inceput cu bugetul lasand absolut orice la o parte (inclusiv nefericita ordonanta 13).
Si a mai si intaratat lumea si cu alte lucruri - dar nu le mai dezbat aici.
Din puctul meu de vedere nimic nu era mai important decat bugetul care trebuia sa fie votat - aprobat din 01.01.2017

PS: Presedintele tocmai a aprobat bugetul dupa 10 zile de cugetare si administrarea presedintelui e nemultumita de bugetul propriu   : noproblem: 
Las ca ii ajung banii din meditatii sa mai mearga de cateva ori in America si Spania.  :lol:

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Februarie 16, 2017, 07:52:02 AM

1. Ordonantele de urgenta s-au inventat pentru guvernarea in perioadele cand Parlamentul nu lucreaza.

2. Ioha a atras atentia sa nu se dea prin ordonanta.


1. Nu este adevarat; Sunt multe alte situatii in care se impun
2. Ioha nu avea nici un drept constitutional sa impuna guvernului modalitatea/procedura in care se emite o lege.

Atata timp cat Ciolos a modificat mult mai multe prin OUG (150 de aliniate din codul penal) si Ioha nu a mai sarit sa zica nimic si sa impuna nimic (ca de la guvernul meu avem alta logica si alte principii) eu zic sa stam in banca noastra. Ipocrizia asta si mai ales dubla masura in a judeca acelasi lucru  e o regula la Ioha.
E o rusine si pentru el in primul rand.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vulpea

stefan 1 ,ai niste intrebari SPECIALE dela  mine pe cealalta tema :MANDRU CA SUNT ROMAN ! te-am atentionat ca sa sti sa scri si pe dincolo.

mape 48-petru manea

Bravo Motane ai pus punctul pe i---precizari corecte  :hi:

corneliuhrom

 ))/zvrliti cu  :bzz: ce mai sunt pe ei  si mai ocupati va si de  :bzz:[lasati p[e dragnea sa se insoare  pe grierul de tarticeanu sa si mai ia o muiere  ce aveati cu ei ] hai sa scoatem stupii cu albine  vii din iarna [postati api nu poli ] :hippo:[injurati ma ]

andreiu

       Ai dreptate Cornele ! Eu deja ti-am pus in aplicare sfatul inainte chiar de a-l fi primit si m-am retras de cateva zile la Dupapiatra. Doua zile am altoit aluni si ciresi iar ieri am reacoperit solarul meu tip iurta cu folie. De albine insa nu m-am ocupat, desi la amiaza temperatura a crescut pana pe la 7-8 grade. Putine albine au iesit la zbor. Am facut si cateva poze pentru cei care inca nu stiu ce pot face ciocanitorile intr-o iarna adevarata, intr-o stupina taraneasca traditionala, stationara.

vulpea

Andreiu,ati 'recomand' sa iei 'lectii' dela  Alex Grigorets (rus?) = stupi din TABLA ! hrom,esti cumva invidios pe Tari.,pai daca 'poate' dece nu ? nu oricine 'poate' sa tina o fama !