Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

banateanul

 LA MULTI ANI  CU MULTA ,MULTA SANATATE,din partea unuia tot de la "48 .
   Sa nu te lasi ,esti un invingator prin tot ce faci.
                 Cu prietenie Banateanul

andreiu

       Ionele, ce i-am zis lui Petre aste valabil si pentru tine. Dar ar fi bine sa exersati de pe acum chestia aia cu 69 pentru a o executa corect la anul ! Multumesc de urare, asemenea si tie !!!

banateanul

Chestia cu 69( 96 intors o voi executa din 19.iunie ac. prietenul nostru Petrica din mai ac. daca nu gresesc,in rest sa ne dea Dzeu sanatate si putere tuturor

stefan1

Citat din: Vyktor din Februarie 11, 2017, 04:13:02 PM
   Hai sa ma manance...Dar doar o singura data...

  De ce o singura data? Scrii bine - si asta nu o zic pentru ca sunt de aceeasi parere in aceasta disputa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

          Azi am fost sa vad cum se prezinta situatia la Dupapiatra. Drumul a fost ok, la urcusul final am avut mici probleme, dar tiguanul a facut fata si m-a dus pana sus. Aici insa ma astepta o surpriza extrem de neplacuta. Un grup de ciocanitori ( sigur psdiste ) mi-au decimat efectiv stupina. Vreo 6 lazi aveau gauri in care au intrat cu totul si au consumat inclusiv bucatele de faguri. Alte vreo 10 erau cu inceput de gaurire in zona urdinisului si evident ca din cauza deranjului albinele s-au desfacut din ghem si le-am gasit moarte intre rame si pe fundul lazilor. Cativa roi au decedat din cauza mea, nu i-am unificat in toamna si nici nu i-am restrans corespunzator. Temperatura la care am facut acest control sumar rapid a fost de 7 grade. A fost cea mai grea si dureroasa zi din viata mea de apicultor.

bucovineanu

In aceasta iarna ciocanitorile si au facut de cap. A fost ger si ele au stiut ca in stupi gasesc multa mancare. Si mie mi-au gaurit cativa, mai multi decat in alti ani, dar au facut numai gauri mici si nu au distrus familiile. Ciocanitorile au inceput sa faca pagube de cativa ani. Inainte desi erau ierni grele, nu atacau.  Cu vreo 4 ani in urma a fost un atac masiv a unui daunator care a distrus suprafete intregi de conifere, care s-au uscat. Probabil si ciocanitorile au avut hrana din plin si s-au inmultit foarte mult. Acum atacul acelui daunator s-a diminuat foarte mult, probabil si datorita numarului mare de ciocanitori, dar  ele au ramas in numar mare si cauta hrana in alta parte, inclusiv in stupine, mai ales in perioadele cu ger.
Imi pare rau pentru paguba ce ai suferit-o.

bismark

     Vezi mosule,pina si ciocanitorile au devenit pesediste,in curind vor deveni si ,,padurile si riul si ramul(furate de austrieci si nemti), dusmanit vei fi de toate fara a prinde chiar de veste,, :razz:. Cind ai cutii vechi in care, se mai gaseste cite un vermisor,asa am patit si eu cu stupii vechi. Si la mine sint multe ciocanitori dar am citiva nuci si toata ziua bat toaca in nucile ramase.Daca mincau albine le adunau pe cele din cei 3 roisori pe care le-am aruncat pe zapada.Asta cred eu ca s-a intimplat.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Pentru a evita atacul ciocanitorilor prima regula este:
Pe vatra, in afara de stupii care au albine la iernat sa nu se afle nici o cutie goala. Aceste cutii goale atrag initial ciocanitorile. Apoi interesul lor se muta la cei cu albine.

andreiu

Citat din: bismark din Februarie 13, 2017, 07:28:37 AM
     Vezi mosule,pina si ciocanitorile au devenit pesediste,in curind vor deveni si ,,padurile si riul si ramul(furate de austrieci si nemti), dusmanit vei fi de toate fara a prinde chiar de veste,, :razz:. Cind ai cutii vechi in care, se mai gaseste cite un vermisor,asa am patit si eu cu stupii vechi. Si la mine sint multe ciocanitori dar am citiva nuci si toata ziua bat toaca in nucile ramase.Daca mincau albine le adunau pe cele din cei 3 roisori pe care le-am aruncat pe zapada.Asta cred eu ca s-a intimplat.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Razi tu razi, Harap alb... dar daca-ti spun ca am observat ca toate ciocanitorile, atat cele verzi kaki cat si cele pestrite alb-negru aveau tichiute rosii !! Sigur au venit sa ma consilieze, ca pe tariceanu si dragnea, dar negasindu-ma acasa s-au apucat de treaba, sa faca ce stiu ele mai bine : sa distruga. In timp ce eu bateam ca fraierul toaca la Deva, nu prin nuci ca tine, ci pe blestematele astea de taste . :yahoo_cry:

bismark

    Dumnezeu a facut lumea cu multa intelepciune, in toate a pus cite o culoare inclusiv in steagul de la Piata Victoriei, unde nu-i cap vai de picioare zice un proverb.Tot raul spre bine zice alt proverb  :razz: cit o sa le mai cate bube in cap la unii, altii ii doare in cot de tara, vor s-o scoata de tot la mezat.Cu respect  =D> :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Lasa ca-i bine, mezatul presupune licitatie, rau este ca s-au dat cele mai multe moca. Trebuie sa intelegem ca ce se vinde/cumpara acum este in scop de revanzare, asa ca dupa mai multe astfel de cicluri, ne va creste si noua valoarea. :razz:

MOTANUL

#3566
Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2017, 01:07:03 AM
Citat din: filip din Februarie 07, 2017, 05:02:56 PM
Strategic Johannis a jucat perfect,PSD la reiventat si pus in carti pentru un nou mandat.

Ascultati cu atentie si vorbim peste 4-5 luni. Circul asta alimentat de iohannis va da Romania inapoi 5 ani.
1. Nici un om de afaceri nu va mai investi in Romania in urmatoarele luni;

Pentru cei care se bucurau de initiativele lui Iohanis pe 8 februarie si le-au considerat benefice pentru tara o sa le dau niste cifre seci la care sa cugete:
(sa vada singuri daca ne indreptam catre mai bine sau catre mai rau cum am estimat eu)

1. Leul e in continuua depreciere de pe 8 februarie (fata de euro si dolar)
2. Deja se pune problema ca Europa sa blocheze fondurile europene catre Romania (e doar discutie la acest moment)
3. De investitii straine mari nu prea am auzit nimic...
4. Un om ieri la Alba Iulia si unul azi la Cluj au fost achitati de abuz in serviciu deoarece OUG 13 nu a intrat in vigoare. Asta pentru ca "guvernul meu" Ciolos nu a dat o OUG la timp, dupa ce CCR a zis ca legea privind abuzul in serviciu contine un paragraf neconstitutional. Ironie a sortii mai mare ca asta doar parintele constitutiei Iohanis ne poate explica...
Mai penibil decat sa spui ca OUG13 e neconstitutionala si la cateva zile dupa judecatorii CCR sa spuna ca e constitutionala doar Ioha se pricepe sa faca... Eu sunt 100% ca a mintit intentionat sa scoata oamenii in strada (nu a facut-o din prostie).

Stia ca 99,9% din Romani sunt impotriva coruptiei si ca e nevoie de o scanteie sa-i aduca in strada. Si mai stia ca multi sunt prosti si nu o sa mai fie atenti ce zice CCR la cateva zile dupa.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

 @Motane, n-ai ascultat bine ce a spus presedintele Curtii Constitutionale. @Cristel a mai explicat o data: CC nu a analizat pe fond Ordonanta 13 si deci nu s-a pronuntat asupra constitutionalitatii ei si a explicat clar si de ce.

  Ce spui tu ca Iohannis afecteaza economia, e iarasi o absurditate. Masurile economice luate si preconizate de guvern starnesc neliniste si neincrederea investitorilor. Toti se tem ca economia va derapa si se va depasii deficitul de 3 % din PIB, cu penalizari ulterioare de la UE. Poate creste si inflatia iar investitiile sa se prabuseasca din lipsa de fonduri. Investitorii inteleg toate astea si nu mai vor sa riste. Neincrederea in economie scade si valoarea leului.
 
Uite aici o mostra de lege economica data de acest guvern:
  "Ordonanţa 9/2017 modifică Legea Finanţelor Publice astfel încât orice primărie sau instituţie poate semna contracte fără limite şi fără asumarea răspunderii penale. Concret, OUG 9/2017 abrogă mai multe articole din Legea Finanţelor Publice, pentru un an, şi elimină pragurile care limitau cheltuielile ce pot fi angajate de ordonatorii de credite, fără ca aceştia să mai dea socoteală nimănui. "Teoretic, potrivit legii în vigoare, se pot angaja cheltuieli fără nicio limitare şi fără răspundere",a explicat Ionuţ Dumitru, preşedintele Consiliului Fiscal, pentru Capital.

Actul normativ emis de Guvernul Grindeanu suspendă pentru un an şi răspunderea legală pentru angajarea cheltuielilor peste limitele care erau impuse de lege pentru creditele de angajament (respectiv contractele semnate de instituţii cu diferiţi privaţi). De asemenea, dacă fondurile se deturnează de la un capitol de cheltuieli la altul nu mai există răspundere penală. Astfel, banii pot fi folosiţi oricând pentru orice, indiferent de ce s-a aprobat iniţial în buget. Mai exact, limita de două rectificări bugetare într-un an dispare, banii umblând după bunul plac al şefului instituţiei, de la o încadrare de cheltuieli la alta, fără justificare sau răspundere. Practic, OUG numărul 9, adoptată în data de 25 ianuarie 2017, suspensă articolele de lege care prevedeau că "angajarea cheltuielilor din aceste bugete se face numai în limita creditelor bugetare aprobate" şi că "angajarea şi utilizarea creditelor bugetare în alte scopuri decît cele aprobate atrag răspunderea celor vinovaţi, în condiţiile legii". Un alt articol suspendat timp de un an prevedea ca "în vederea realizării acţiunilor multianuale, ordonatorii de credite încheie angajamente legale, în limita creditelor de angajament aprobate prin buget pentru anul bugetar respectiv".

Asta înseamnă că, de exemplu, dacă o instituţie are un buget de 500 de lei, poate să încheie, sau angaja cheltuieli mai mari decât suma prevăzută de buget. Însă, după eliminarea limitelor acesta poate să încheie contracte şi de 1.000 de ori mai mari decât bugetul, fără să răspundă în vreun fel primarul."

  Uite aici tot articolul: http://www.capital.ro/guvernul-grindeanu-amaneteaza-bugetul-romaniei-pe-urmatorii-ani.html
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Stefan,
Cand in toiul protestelor, fostul membru PNTCD si PNL, acum Avovat al Poporului a catadixit sa atace OUG 13 la Curtea Constitutionala, am crezut ca protestele se vor stinge. De ce? Pentru ca atacarea OUG de catre AP suspenda de drept aplicarea normei pana la pronuntarea CC si apoi daca actul era asa de prost CC urma sa il scoata din circuit.
Nu a fost sa fie asa. Protestele au continuat in ciuda demersului AP. De ce? Pai pentru mintile luminate care coordoneaza protestele a fost evident inca de la inceput ca CC nu va gasi motive de neconstitutionalitate si OUG va deveni aplicabila.
Guvernul a abrogat OUG13. Protestele au continuat.
Parlamentul a adoptat prin lege OUG14 de abrogare a OUG 13. Protestele continua.
Asa ca devine din ce in ce mai evident ca intre aceasta OUG 13 si proteste este doar o mica legatura, sau poate chiar de loc si ca aceasta a fost doar un motiv prin care sa fie inflamata societatea.

In ce priveste OUG 9, iarasi va inselati.
E adevarat ca un primar care are un buget an de an de 100 de lei, ar putea fi ispitit sa faca un contract de 1 miliard de dolari sa isi faca centrala atomica in comuna. Dar cine semneaza contractul acela se uita si la cine urmeaza sa plateasca, pentru ca nu va putea prevede in contract decat plati de maxim 100 de lei anual, pentru ca acelea sunt veniturile.
In realitate OUG rezolva o mare problema, in special la primariile cu venituri modeste. Spre exemplu: Nici la aceasta ora - prin grija lui Johanis - primariile nu au buget local aprobat. Se va aproba probabil la nivelul primariilor peste cel putin o luna. Apoi incep licitatiile, apoi contestatiile si de regula anul a trecut... O luam de la capat la anu!!
Eu apreciez acest OUG 9. Primarii isteti de la sate vor stii ce au de facut!!

stefan1

  E bine sa fii optimist dar nici chiar asa. Daca primarii au mana libera e sigur ca vor angaja credite cat pot de multe, pentru ca din contractele pe care le vor semna ulterior isi pot trage o parte pentru ei si pentru partid. In plus, daca poti schimba destinatia banilor, ii vei canaliza spre prietenii sau investitorii care sunt dispusi sa returneze cat mai mult din ei.

 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)