Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 09, 2017, 02:57:00 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 02:07:24 PM
Toți au strigat, inclusiv președintele, că ordonanța nu e constituțională. Sa vedem, au avut dreptate?
Ce sa vada daca e abrogata? E la mintea cocosului!
Cinci zile au urlat toți că e neconstituțională!! Ai uitat?

andreiu

#3496
     O stire de ultima ora, pe burtiera unei televiziuni de stiri : - Interimar la justitie dna Birchall !! Asta da, propunere!!  O fi a lui Grindeanu sau a lui Ioha ?  Or fi tichiutele ? O fi Dragnea ? Ca nu facura sedinta.

bismark

    Cita ura, de unde vine aceasta, am ajuns sa ne spuna Kelemen Hunor ce se intimpla in Romania, mai mare rusinea si asta nu se va termina pina ce securitate care scapa zi de zi friiele din mina nu va fi reformata din radacini(comuniste).Terminati cu aceasta balacareala de care nu am crezut ca se poate citi pe un forum de apicultura.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

#3498
     E inca iarna afara Gicule si stand la gura sobei ne plictisim, mai trancanim si noi sa treaca vremea. La mine sa sti ca nu e ura, se apropie putin de conceptul tau, balacareala, cred ca mai aproape ar fi de  "tresariri vigilente anticipate, la posibile pericole viitoare".  :razz: La modul serios, sunt realmente ingrijorat de ce se intampla in tara asta si iata, scriind pe forum iau o anumita atitudine. Nu trebuie neaparat sa fi de accord cu mine. :hi:

ciucur

Daca tampitii astia nu se potolesc, vor fi linsati. Le da lumea foc la Parlament. Ei care sunt majoritari, au spus ca Parlamentul e casa lor. Oare nu e a tuturor romanilor? Ei pe cine reprezinta?
Sa ma tuf in ea de democratie. Cand hotii si smecherii dau legi impotriva normalitatii eu trebuie sa spun linistit ca au procedat constitutional respectand procedurile si sa astept cuminte urmatoarea ordonanta sau lege?
Am crezut poporul roman total dezbinat, incapabil sa reactioneze. Dar iata ca o mana de idioti au reusit ceea ce o armata de oameni cu scoala nu au reusit. Au reinviat nationalismul si au reusit sa refaca conexiunile intre oamenii din teritoriile tarii cand acestea pareau intrerupte.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

vulpea

mare e gradina ta Doamne !

tinumaftei

Citat din: ciucur din Februarie 09, 2017, 11:14:38 PM
Daca tampitii astia nu se potolesc, vor fi linsati. Le da lumea foc la Parlament. Ei care sunt majoritari, au spus ca Parlamentul e casa lor. Oare nu e a tuturor romanilor? Ei pe cine reprezinta?
Sa ma tuf in ea de democratie. Cand hotii si smecherii dau legi impotriva normalitatii eu trebuie sa spun linistit ca au procedat constitutional respectand procedurile si sa astept cuminte urmatoarea ordonanta sau lege?
Am crezut poporul roman total dezbinat, incapabil sa reactioneze. Dar iata ca o mana de idioti au reusit ceea ce o armata de oameni cu scoala nu au reusit. Au reinviat nationalismul si au reusit sa refaca conexiunile intre oamenii din teritoriile tarii cand acestea pareau intrerupte.
Nu am crezut ca dupa mine vine o generatie atat de spalata pe creieri! Democratia are costuri mai mari decat dictatura. Vad ca v-ati saturat repede de democratie! Democratia pare un moft! Unii au murit pentru ca si desteptul si idiotul sa aiba drept de vot, libertate.
Ne aruncam repede sa facem referendum.
Da pe mine cina m-a intrebat cad au fost vandute retelele de utilitati din tara asta? Aici nu a fost coruptie?
Cine m-a intrebat cand au fost instrainate resursele si zacamintele din tara asta? Atunci nu a fost coruptie?
Cine a intrebat pe romani daca sa se instaleze scutul antiracheta?
Am intrat in UE si de zece ani platim la UE mai mult decat primim! Halal! A facut cineva referendum?
In douazeci de ani sau retrocedat averi si terenuri de cel putin doua ori mai mult decat a confiscat statul comunist? Urla anticoruptia in voi! Unde ati fost cand s-au retrocedat mosii in Ardeal optantilor maghiari care au fost despagubiti deja dupa WWII?
Unde ati fost anticoruptilor cand s-au retrocedat paduri intregi?
Ce vreti dictatura? 100000, 200000, 500000 care striga in piata vor conduce tara asta? Asta este o iluzie. Tara asta are milioane de oameni cuminti care stau la locurile lor. Chiar mizati pe faptul ca ceilalti nu fac o manifestetie serioasa?!
Ce vreti sa reinventati? Germania anilor 30. Hitler a intrat in parlamentul german prin vot legal, avea cativa parlamentari. Dar avea in strada camasile brune. Cine nu ii facea pe plac era mai intai rupt in bataie, apoi lichidat. Apoi dublat de violenta a ajuns cancelar. A desfiintat institutia presidentiei Germaniei. Apoi a urmat holocaustul. Intai al evreilor, apoi al germanilor.
Am avut guverne de dreapta care au facut NCP. A durat ani de zile pana a intrat in vigoare si tot prost a iesit! De ce nu l-au facut bun? De ce trebuie modificat de atatea ori? Nu era Haineala membra in CSM in "partida Basescu"? Ce a cautat in ministerul justitiei condus de PSD?
Aveti un refren: anticoruptia! Super!! Dar cine troneaza in fruntea luptei? O persoana asupra careia planeaza o multime de indoieli? Nu a furat decat maxim 5% si legaturi documentate cu un suspect/infractor. Cat de credibila este aceasta campanie?
Mai nou punem democratia in paranteza, hai ca imi place!
Pentru libertate si democratie au murit oameni! ....si vor mai muri!! In 89 se striga "Vom muri si vom fi liberi!" si tinerii aia (pe care ii desconsiderati acum pentru ca au mai multa minte in cap) stateau in fata blindatelor si a gloantelor!!

pistol28

#3502
Citat din: ciucur din Februarie 09, 2017, 11:14:38 PM
Daca tampitii astia nu se potolesc, vor fi linsati. Le da lumea foc la Parlament. Ei care sunt majoritari, au spus ca Parlamentul e casa lor. Oare nu e a tuturor romanilor? Ei pe cine reprezinta?
Sa ma tuf in ea de democratie. Cand hotii si smecherii dau legi impotriva normalitatii eu trebuie sa spun linistit ca au procedat constitutional respectand procedurile si sa astept cuminte urmatoarea ordonanta sau lege?
Am crezut poporul roman total dezbinat, incapabil sa reactioneze. Dar iata ca o mana de idioti au reusit ceea ce o armata de oameni cu scoala nu au reusit. Au reinviat nationalismul si au reusit sa refaca conexiunile intre oamenii din teritoriile tarii cand acestea pareau intrerupte.



Nimic nou sub soare ()




D. Sefton Delmar era un reporter al ziarului londonez ,,Daily Express" şi a fost martor la incendiul Reichstagului. Iată mărturia sa cu privire la evenimente:

« ,,Este un semn de la Dumnezeu! Dacă acest foc – aşa cum cred – se dovedeşe a fi lucrarea comuniştilor, atunci nimic nu ne va putea opri să zdrobim acest parazit criminal cu un pumn de fier."

Adolf Hitler, Cancelarul fascist al Germaniei, a făcut această declaraţie dramatică în prezenţa mea astă seară în holul clădirii incendiate a Reichstagului.

Incendiul a izbucnit la ora 9.45 astă seară, în Sala de Consiliu.

A fost pus în cinci colţuri diferite şi nu există nicio îndoială că a fost lucrarea unor incendiatori.
.............................................................
Dovezile descoperite după cel de-Al Doilea Război Mondial au arătat că focul care a mistuit Reichstagul la numai 28 de zile după numirea lui Hitler în fruntea guvernului Germaniei, a fost planificat şi executat de camarazii săi, Herman Goering şi Joseph Goebbels.
.......................................................................


http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/marturii-incendierea-reichstagului-hitler-este-un-semn-dumnezeu

"The Reichstag Fire, 1933," EyeWitness to History (2009).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andreiu

#3503
        Este tarziu in noapte, dar foarte devreme de dimineata. Stau in fata calculatorului si imi adun cu greu gandurile pentru a le transmite degetelor spre  a le decodifica in cuvinte. Doi oameni pe care ii pretuiesc, unul tanar si altul mai copt, intelectuali foarte bine echipati la mansarda, sunt pe cale sa-si iasa din fire.
       Adrian, am numarat in postarea ta 3 intrebari, toate cu directie clara. Sunt toate si intrebarile mele.             
       Tinule, in postarea ta am numarat 19 intrebari, cu directie evantai, care deasemenea sunt si ale mele. Suplimentar, mai am si alte intrebari care sunt numai ale mele. Toate aceste intrebari uneori se cearta intre ele, se intreaba incrucisat ele intre ele, se invalmasesc in spatiul strans al sarmanului meu dovleac si nu mai pot sa dorm. Aproximativ aceeasi stare am avut si in decembrie 1989. Oare sa ne intoarcem acolo? O parte din judecata mea zice ca ar fi bine. La scara timpului, 27 de ani pierduti aiurea este doar o clipita. O mai facem odata, ne reglam conturile nereglate atunci si o luam de la inceput. De la capat, cum ne indeamna presedintele. Dar si fara el. Dar si fara cei doi presedinti de camera. Dar si fara Iliescu si toata gasca lui care ne-a confiscat revolutia. Va fi dificil sa ne reorganizam ulterior. Vom fi iarasi sfatuiti de altii care asteapta sa ne sterpeleasca si putinul ce ne-a mai ramas. Cealalta parte din jumatatea judecatii mele, cea care pare a fi mai dreapta (nu neaparat de dreapta) ma indeamna sa fim prudenti. Sa mai incercam variante. Sa nu ne pripim. Mai sunt inca solutii inainte sa ne aruncam in prapastie.

stefan1

  Eu cred ca demonstrantii se tem ca PSD-ii nu vor aproba ordonante 14 de anulare a celei buclucase si de aceea stau inca in strada. Motive ar avea, ca atat Grindeanu cat si Dragnea sustineau inainte ca nu au de gand sa introduca acele ordonante de modificare a Codului Penal si totusi au facut-o. Si dintre parlamentarii PSD-isti si sustinatorii lor, multi sunt adeptii unei atitudini de forta. Parerea mea este insa ca Grindeanu a invatat lectia predata de demonstranti si chiar a spus public ca si-a insusit aceasta lectie si cred ca incearca o cale de impacare. Dragnea insa pare mai reticent ba chiar imi pare ca este o tensiune intre el si premier!! Sper ca dupa ce Parlamentul va aproba ordonanta 14, demonstrantii sa renunte la iesirea in piata. Si Ioha ar trebui sa renunte la pretentii mai mari ca sa nu mai dureze perioada de instabilitate.

  O chestie simpatica: Intre demonstrantii de la Cotroceni s-a strecurat unul cu o pancarda in germana. Scria pe ea:"Herr Klaus, diese verstehen nicht warum sie gekommen sind!" (Domnule Klaus, astia nici nu inteleg de ce au venit!). Nu a fost nimeni sa le spuna la demonstranti ca ala isi rade de ignoranta lor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

#3505
Pentru cei care afirma ca generatia mai tanara e spalata pe creier, un videoclip interesant
https://youtu.be/5Gi84zbaHDk
Tinule, dezinformezi la greu, ar trebui sa stau prea mult sa-ti dovedesc punct cu punct ca nu ai dreptate. In plus, ce folos, pentru ca ai deja o opinie formata...
Cat de mult sa-ti repet ca facatura de dupa 89 de la noi nu este si nu a fost democratie in sensul real? Revolutia, odata confiscata de Iliescu, nu a mai fost democratie. A fost NEOCOMUNISM cu tenta de democratie, bazat pe scheletul PCR de alta data. Pana la "sinuciderea" lui Nastase, poporul roman nu cred ca avea dovada unei democratii ci a unei nomenclaturi corupte ce conduce din umbra . Voicu, minoritarul ajuns general, il suna pe judecatorul Costiniu de la Inalta Curte pentru a "aranja dosare", asadar la nivel inalt lucrurile se aranjau si inca se aranjeaza. Pe piatra de mormant isi sapase cu litere de aur" O viata dedicata poporului roman" :) Frumoasa ironie https://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83t%C4%83lin_Voicu
Asta era democratia vazuta de Iliescu: https://youtu.be/3QKie-jCgtQ cu manipularile de facto existente (min 1.23 -ei au dat foc dar dau vina pe altii, min 1.54, 2.55, 3.08) 
Diamandescu si Chitac erau "incendiatorii" (min 4.24, 4.48) precum nazistii de altadata: https://youtu.be/luD-Rhc03eE

Alta dezinformare e aia ca noi platim la UE mai mult decat incasam. O faci din placere sau pentru ca ai interese si nici nu vrei sa te documentezi?  România a contribuit la bugetul UE, din 2007, când a aderat, şi până în 2014, cu 9,4 miliarde de euro. În acelaşi interval de timp, UE a cheltuit cu România 29,99 miliarde de euro - fonduri structurale şi de coeziune, dezvoltare rurală, agricultură.
Rezultă că România este pe plus, în relaţia cu bugetul UE, cu 17,77 miliarde de euro, de la aderare şi până in 2014. Dacă punem la socoteală şi fondurile de preaderare, de 2,79 miliarde de euro în perioada 2000-2006, suma urcă la 20,62 miliarde de euro.
http://www.economica.net/romania-si-bugetul-ue_107511.html#

Cine te-a intrebat pe tine cand s-au instainat resursele tarii? Era epoca Nastase, epoca in care toate ziarele titrau mare ca se fac "privatizari" -asta pentru ca toate erau unse din greu de publicitatea guvernamentala. Dupa anii stupizi in care comunistii spuneau "nu ne vindem tara", au dat de gustul verzisorilor asa ca au trecut la furturi nationale. E rodul "democratiei" sustinute de tine! E rodul coruptiei pe care o vedem de 27 de ani!
Dovada ca PSD ul a venit cu minciuna in varf de bat este tocmai modul in care a debutat INTOXICAREA romanilor pentru a nu fi atenti la ELEFANTII pe care doreau sa-i treaca nevazuti. 1) la putin timp de la instalare au aruncat bomba ca lipsesc 10 miliarde din buget (pensionarii erau deja nervosi ca aia "le-au furat banii" :)  ) http://epochtimes-romania.com/news/dragnea-acuza-o-gaura-de-10-miliarde-la-bugetul-pe-2017-cum-raspund-tehnocratii---256039   2) dupa 27 ianuarie, cand s-a inchis anul financiar nimeni nu a mai spus nimic, respectiv ca banii aia nu lipsesc! :) Nici nu s-au auzit scuze de la cei care lansasera marea minciuna/dezinformare... http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-21560861-executia-bugetara-2016-deficitul-calculat-finante-2-41-din-pib.htm
PS: faptul ca nu cheltuim mai mult din ceea ce ne ofera UE este tot din vina coruptiei, pentru ca daca aveam un guvern cu cap, am fi avut in fiecare zona un centru de lansare afaceri care sa te ajute sa faci proiecte si sa incasezi banii UE. Dar asta se face la noi doar prin invarteli si comisioane incat mai bine te lasi pagubas decat sa accesezi fondurile. Doar cei din apropierea nomenclaturii de sezon au posibilitatea de a "se invarti".
Tinule, arata-mi negru pe alb ca suntem pe minus in relatia cu UE!  Eu peste tot gasesc pe plus :)  Folosesc "cuvintele mele"
dar daca este cazul insotesc de link, sa arat ca nu spun prostii. E o problema?
http://adevarulfinanciar.ro/articol/romania-va-plati-16-miliarde-de-euro-la-bugetul-ue-pentru-ca-economia-a-crescut-cu-37-in-2015-cum-se-calculeaza-contributia/
Si inca o precizare: nu parintii l-au votat ci bunicii de atunci! :)
Romania este in situatia actuala din cauza lipsei culturii si educatiei! Cand vad ce mutre vin la Cotroceni imi dau seama cat de inapoiati suntem ca natiune. Sa vii si sa strigi ca ala e nazist, ca e neamt, sa plece in tara lui, arata adevarata indobitocire a populatiei care nu vede HOTIA si CORUPTIA care le-a adus saracia si care ii mentine in saracie. https://youtu.be/3j5IWs_DkOQ
Asta este politica sud americana! Ii tii saraci pentru ca altfel incep sa gandeasca. https://youtu.be/xLWoBC11Nj4 
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Cristel, daca ai ceva de spus spune cu cuvintele tale, nu ne mai aburi cu link-urile. Speri ca sa nu le citim?!!
Ia uite ce zice in articolul economica citat de tine:
"România a primit, pe hârtie, 29,99 miliarde euro de la UE în perioada 2000-2014, din care:.."
Inmulteste aceasta suma cu rata reala de absortie si vei vedea ca am dreptate!! Care este rata de absortie cea mai mare? Sunt capitole de buget care se apropie de 80% (cum ar fi agricultura). Dar ai si capitole de buget unde absortia se scrie cu o singura cifra si de multe ori aceea este zero.
In ralitate anii de la inceputul exercitiului bugetar (2-3) nu primim nimic, dar de contribuit contribuim mecanic.
Eu am luat din banii acestia si pentru mine si pentru clientii mei. Si stiu ca toate procedurile sunt in asa fel facute ca sa te lipsesti, fie particular fie institutie de stat. Si mai rau este ca cei care le administraza in Romania sunt ori slab pregatiti ori rau intentionati. Am fost managerul unor proiecte europene (ale unor institutii) si ma uitam cu cata incrancenare se sraduiau functionarii acestia, platiti foarte generos, sa iti taie din buget, sa iti blocheze investitia sa  nu te poti apropia de 100% absortie niciodata.
Pe hartie stam excelent. Si cine sunt indignatii? Cei ce muncesc si au cat de cat? Crezi ca milioanele alea de pensionari, invalizi, oameni care au lucrat zeci de ani fara standarde ISO, care isi plimba bolile prin spitale, care traiesc cu te mir ce, oamenii aceia pun botul la orice?
Acum sunteti revoltati pe Iliescu? De ce l-au votat parintii vostrii? Pai nu au fost spalati pe creier?
Ce se naste din pisica mananca soareci!! Aferim

ionel07196555

E iarna si frig , citesc cu interes .
Sa ridic la fileu fara sa comentez cele mai cunoscute aluzi la pliticienii :
ADRIANE nici nu sti cit de mic incepi sa fi.........
DOTORE.....
AIATOLAH.....
Si totusi din ultima va esi ceva ?

bismark

    Pupaciosilor, gata impacati-va cu parintii cu bunicii si copii ca nu are nimic de cistigat din aceasta, noi ne batem intre noi ne jignim si altii profita. Nu mai scrie nimeni de ce se intimpla cu albinele pentru care exista acest formum si umpleti pagini cu ce spun unii sau altii pe facebok, manipulare totala in interese straine.Credeti ca daca ne vom omori intre noi este o solutie?, eu cred ca nu.Era sclavagista moderna a inceput de mult, si multi sint cei care vor sa fie sefi si americanii si europenii si mai ales rusii.Stiti cum au reusit japonezii dupa razboi, imparatul le-a spus ,, mergeti in lume si tot ce invatati bun veniti apoi si puneti in tara, asa fac si chinezii numai noi ce e bun in tara ducem afara.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cristel

#3509
"Acum sunteti revoltati pe Iliescu? De ce l-au votat parintii vostrii? Pai nu au fost spalati pe creier?
Ce se naste din pisica mananca soareci!! Aferim"

Exact asta sustin! Ca urmasii lui Iliescu sunt la fel ca si el! Care e diferenta intre Iliescu, Nastase, Ponta si Dragnea?
In concluzie, exista si astazi spalati pe creier!
https://youtu.be/MMl331qCVtY istoria PSD

Nu prea am inteles de ce au pus-o pe Birchall la justitie :) cred ca si-o cauta cu lumanarea ...
https://youtu.be/ZtYabY4HGr0

Pentru cei care sunt PSD isti : sefii lor actuali sunt dispusi sa faca ORICE pentru a nu intra la parnaie pentru banii furati, inclusiv sa omoare! Ei au distrus Romania, nu a venit nimeni de afara sa ne distruga, ei au avut fraiele puterii! Am avut calculatoare Felix, nu a mai ramas nimic! https://youtu.be/0cYyUUr08R4   
Ma intreb daca aia care urla ca prostii la Cotroceni stiu asta!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)