Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2017, 08:15:11 PM
Mare minune mare. CCR spune azi ca presedintele a gresit când a trimis sesizare la CCR si la avocatul poporului spunând ca e ceva neconstitutional in oug13. Ca sa vezi ca nici un om cu ceva cunostinte juridice nu avea cum sa creada aberatiile trio Ioha, Kovesi si Procurorul general. (restul pot fi prostiti intr-o zi usor din 3 interviuri). Faptul e consumat ca e deja retrasa - dar uite cum se separa graul de neghina...

Habar nu ai ce s-a judecat ieri la CCR...asta este informatia data de A3???  :uimit:

andreiu

     Se pare ca pentru unii justitia este o imensa planseta de scrima unsa cu cacao pe care se dueleaza excrocii si smecherii, asistati de fraieri. O imagine care imi vine acum in minte, pentru onorabilii nr.2 si 3 in stat : luptatori pe viata si moarte in mocirla ! Plini de noroi, istoviti, priviri crancene, urmarind sa dea lovitura mortala.




tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 07:55:05 AM
Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2017, 08:15:11 PM
Mare minune mare. CCR spune azi ca presedintele a gresit când a trimis sesizare la CCR si la avocatul poporului spunând ca e ceva neconstitutional in oug13. Ca sa vezi ca nici un om cu ceva cunostinte juridice nu avea cum sa creada aberatiile trio Ioha, Kovesi si Procurorul general. (restul pot fi prostiti intr-o zi usor din 3 interviuri). Faptul e consumat ca e deja retrasa - dar uite cum se separa graul de neghina...

Habar nu ai ce s-a judecat ieri la CCR...asta este informatia data de A3???  :uimit:
Pai tu de unde stii ce spune A3?
Tu iti formezi opiniile constant anti A3 si spui despre ele ca sunt obiective?
Habar nu am ce spune A3! Dar Gicu de la scularie putea sa trimita si el o sesizare la CC la fel cum a trimis Johanis si procurorul general. Fara efect! Demersul acestora a fost politicianist, sa arate multimii ca le pasa, ca sunt de partea lor!!
De ce a facut o vizita Johanis lui Victor Ciorbea?
Daca ele depusese sesizare la CC? Pentru ca stia ca sesezarea lui este fix zero.
Singurul care poate sesiza CC pe cazuri de OUG este Avocatul Poporului. Si CC nu se va pronunta pe intreaga ordonanta ci numai pe articolele invocate ca neconstitutionale!
Ramane in discutie doar daca se va pronunta pe un act care nu a intrat in vigoare. Insa faptul ca exista o ordonata de abrogare (14) ar trebui sa determine CC sa ia in discutie ordonanta ca si cum a fost in vigoare. Nu poti abroga ceva ce nu a fost in vigoare!!
Pana cand nu se pronunta CC pe fond opiniile pronuntate de unii sau alti, mai mult sau mai putin partizane ma interteseaza mai putin! Si genul asta de exprimare: A zis ICS asta si asta, arata un grad destul de mare de imaturitate si de analiza proprie..

tinumaftei

Citat din: andreiu din Februarie 09, 2017, 08:04:20 AM
     Se pare ca pentru unii justitia este o imensa planseta de scrima unsa cu cacao pe care se dueleaza excrocii si smecherii, asistati de fraieri. O imagine care imi vine acum in minte, pentru onorabilii nr.2 si 3 in stat : luptatori pe viata si moarte in mocirla ! Plini de noroi, istoviti, priviri crancene, urmarind sa dea lovitura mortala.
Aveti mare dreptate. Isa trebuie sa tinem cont si de decor. Un CP si CPP plin de erori si controverse. Decorul acesta de cine este montat? De PSD?

andreiu

    Nu Tinule !  De juristi !!  Din toate partidele !!!! Pentru ca sunt concomitent si parlamentari si avocati. Si dupa erorile si controversele  cum le denumesti tu din CP si CPP scot bani frumosi . Pot oricand sa faca din negru alb si viceversa. Pot sa bage nevinovatul la puscarie si sa albeasca pe ultimul infractor. Din cate am inteles esti jurist. Nu de tine este vorba.

tinumaftei

Citat din: andreiu din Februarie 09, 2017, 08:32:57 AM
    Nu Tinule !  De juristi !!  Din toate partidele !!!! Pentru ca sunt concomitent si parlamentari si avocati. Si dupa erorile si controversele  cum le denumesti tu din CP si CPP scot bani frumosi . Pot oricand sa faca din negru alb si viceversa. Pot sa bage nevinovatul la puscarie si sa albeasca pe ultimul infractor. Din cate am inteles esti jurist. Nu de tine este vorba.
Nu fac juriștii codurile, sunt cel mult consultați. CP a fost redactat sub auspiciile parlamentului, a fost adoptat de parlament. În nici un caz nu a fost adoptat în timpul guvernării PSD. Dacă a fost așa de bine redactat de ce da CC decizii pe bandă rulantă împotriva lui?

andreiu

   Da, Tinule ! Sub auspiciile parlamentului se redacteaza !! De catre juristii parlamentari reuniti in Comisiile juridice !!! Apoi se adopta in plenuri unde se comenteaza si se dezbat tot de juristii parlamentari . Profesorii, medicii, inginerii, filozofii, poetii si artistii  parlamentari se uita cu gura cascata ce debit verbal si cat de destepti sunt juristii parlamentari. Rasufla usurati cand juristii parlamentari isi baga floretele in teaca si apoi voteaza, bezmetici, la intamplare.

yulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 09, 2017, 08:10:14 AM
Citat din: yulian din Februarie 09, 2017, 07:55:05 AM
Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2017, 08:15:11 PM
Mare minune mare. CCR spune azi ca presedintele a gresit când a trimis sesizare la CCR si la avocatul poporului spunând ca e ceva neconstitutional in oug13. Ca sa vezi ca nici un om cu ceva cunostinte juridice nu avea cum sa creada aberatiile trio Ioha, Kovesi si Procurorul general. (restul pot fi prostiti intr-o zi usor din 3 interviuri). Faptul e consumat ca e deja retrasa - dar uite cum se separa graul de neghina...

Habar nu ai ce s-a judecat ieri la CCR...asta este informatia data de A3???  :uimit:
Pai tu de unde stii ce spune A3?
Tu iti formezi opiniile constant anti A3 si spui despre ele ca sunt obiective?
Habar nu am ce spune A3! Dar Gicu de la scularie putea sa trimita si el o sesizare la CC la fel cum a trimis Johanis si procurorul general. Fara efect! Demersul acestora a fost politicianist, sa arate multimii ca le pasa, ca sunt de partea lor!!
De ce a facut o vizita Johanis lui Victor Ciorbea?
Daca ele depusese sesizare la CC? Pentru ca stia ca sesezarea lui este fix zero.
Singurul care poate sesiza CC pe cazuri de OUG este Avocatul Poporului. Si CC nu se va pronunta pe intreaga ordonanta ci numai pe articolele invocate ca neconstitutionale!
Ramane in discutie doar daca se va pronunta pe un act care nu a intrat in vigoare. Insa faptul ca exista o ordonata de abrogare (14) ar trebui sa determine CC sa ia in discutie ordonanta ca si cum a fost in vigoare. Nu poti abroga ceva ce nu a fost in vigoare!!
Pana cand nu se pronunta CC pe fond opiniile pronuntate de unii sau alti, mai mult sau mai putin partizane ma interteseaza mai putin!

Citat din: tinumaftei din Februarie 08, 2017, 08:28:34 PM
Cu ordonanta mai asteapta si tu pana maine.
Era evident ca procurorul general si presedintele nu aveau ce sa sesizeze Curtea Constitutionala. Nici macar nu le-a luat sesizarea pe fond.
As fi dezamagi daca CC ar zice maine ca nu o dezbate pentru ca e expirata!
Oricum pe caracterul de urgenta al OUG s-a pronuntat azi cand a zis ca emitentul (guvernul) apreciaza caracterul de urgenta.

Macar nu te contrazice singur. Intrebarea era pentru Motanul...dar se vede ca un votant PSD are nevoie de ajutorul unui "votant" Iohannis  :nono:

tinumaftei

Tu ai citit ce am scris?

andreiu

    O mica rugaminte dragii mosului : Dati citate cat mai scurte, daca este posibil, doar fraza pe care o combateti, sa facem putin economie de spatiu. Va multumesc ! :hi:

andreiu

     Va propun sa ne oprim putin asupra gestului facut aseara de Ioha de a iesi din palat pentru a sta de vorba cu protestatarii care-l contesta vehement. Ce parere aveti, a procedat corect presedintele, sunteti satisfacuti de reactia grupului de protestatari ?

stefan1

  Motane, eu te intreb doar atata: vrei ca lupta anticoruptie sa cresca sau sa o lasam mai moale?
  De fapt asta este esenta intregii lupte din ultima vreme. Cei care au iesit in Piata Victoriei in ciuda vremii rele, asta au perceput, ca se cauta sa se faca scapati o seama de hoti iar hotiile viitoare sa fie mult mai greu de cercetat si mult mai bland pedepsite. Politicienii care cauta alte mobile fie o fac cu ipocrizie fie chiar nu pricep si vor trata o boala la care ei pun acum un diagnostic gresit.
  @Cristel a demonstrat cu rabdare si aici si in unele postari anterioare ce nu e in regula cu aceste Ordonante de Urgenta. Spuneai ca aceasta trebuia sa ramana o tema de disputa intre guvern si sistemul juridic. Cred ca acum ai priceput ca daca odata intra in vigoare aceste ordonante, efectele lor sunt ireversibile, chiar daca mai tarziu aceaseta vor fi anulata sau modificate. De aceea graba cu care a intervenit Iohannis si mania cu care oamenii constienti din tara asta s-au revoltat. Chiar daca guvernul are dreptul sa dea ordonante de urgenta, pentru probleme asa sensibile trebuie mare retinere, trebuie mult discutate cu toti cei interesati, nu sa dam foc la casa si sa spunem senini ca doar avem pompieri, sa-si faca datoria!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: andreiu din Februarie 09, 2017, 09:44:41 AM
     Va propun sa ne oprim putin asupra gestului facut aseara de Ioha de a iesi din palat pentru a sta de vorba cu protestatarii care-l contesta vehement. Ce parere aveti, a procedat corect presedintele, sunteti satisfacuti de reactia grupului de protestatari ?

  Eu cred ca nu a procedat bine. Nu stiu daca era la Cotroceni din prima zi in care au inceput acolo demonstratiile. Desi demonstratia era jalnica, desi in mod sigur el avea informatii ca oamenii aia sunt adusi din diferite parti, totusi ar fi trebuit initiat un dialog cu ei, cel mai bine sa le ceara sa delege cativa reprezentanti care sa intre in palat sa isi spuna pasurile. Dialogul in strada cu niste oameni ostili este practic imposibil, dar a fost totusi mai mult decat nimic.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Oamenii de la Cotroceni aveau o tinta precisa "Demisia lui Johannis",deci greu de dialogat cu ei.
E o mare diferenta intre a te ascunde dupa perdeluta si a privi pe cei din strada si a merge sa discuti cu ei.
Parerea mea e ca trebuiau sa accepte ceaiul oferit de Johannis,rezistau mai mult la protest.........
Totusi cand ai o speranta de mai bine si o tara in care sa traiesti rezisti frigului si zapezii,a se vedea protestatarii de la guvern.
Nu poti sa te unesti cu hotii sa poti traii in Romania si sa te integrezi intr-un sistem corupt.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu


    Ioha dupa parerea mea si-a servit si el portia amara de umilinta. I-am urmarit atitudinea semeata, cu mersul drept, tantos, zambitor spre demonstranti, figura calma de asteptare pentru a incepe dialogul, apoi am citit pe figura lui cum trece un val un fel de tristete suparata. A plecat inapoi ceva mai adus de umeri, ingandurat. S-ar putea ca dupa acest dus rece sa devina si mai intelept si ceva mai prudent.