Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Ne-am invartit in cerc si am ajuns de unde am plecat. Oare am pierdut timpul de pomana ? Blocul cu bulina rosie psd-alde a rezistat la primul cutremur de intensitate medie. Cel putin eu recunosc ca am dat sfaturi de dictie unor surdo-muti. :razz:

filip

Citat din: andreiu din Februarie 08, 2017, 03:54:24 PM
      Ne-am invartit in cerc si am ajuns de unde am plecat. Oare am pierdut timpul de pomana ? Blocul cu bulina rosie psd-alde a rezistat la primul cutremur de intensitate medie. Cel putin eu recunosc ca am dat sfaturi de dictie unor surdo-muti. :razz:
PSD se afla intrun vid de credibilitate.
Ori alesii poporului au fost obligati sa stea in banci si sa nu-si exprime vointa.
Eu inteleg ca nu toti din PSD sunt de acord cu Dragnea si directia trasata.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu

       A fost o ocazie ratata din pacate pentru cei nepatati. Instinctul lor de conservare le-a dictat sa stea ciorchine. Deocamdata in turneul de sah politic putem consemna 3 partide si un scor de 2-1

andreiu

   Pacat ! Dragnea si-a pus colegii sa stea capra ! Este un viol urmat de urinare pe nas din partea  masculului alfa politic.  Aceasta dupa ce  in prealabil cu totii au suportat si lighianele de laturi cu care i-au improscat pe buna dreptate cei din opozitie. Nu stiu ce au simtit parlamentarii psd. Probabil ca unora le-a placut. Dar sunt sigur ca unora nu. Din pacate actioneaza legea haitei.

MOTANUL

Pai parca se dorea o discutie pe argumente si civilizata. Si dupa ce am solicitat argumente din oug13 s-a facut liniste.

Mare minune mare. CCR spune azi ca presedintele a gresit când a trimis sesizare la CCR si la avocatul poporului spunând ca e ceva neconstitutional in oug13. Ca sa vezi ca nici un om cu ceva cunostinte juridice nu avea cum sa creada aberatiile trio Ioha, Kovesi si Procurorul general. (restul pot fi prostiti intr-o zi usor din 3 interviuri). Faptul e consumat ca e deja retrasa - dar uite cum se separa graul de neghina...

Tu ai crezut sincer ca discursul lui Ioha va destabiliza PSD?? Discursul ala tipic de vedeta proasta cu tupeu (nu am scris gresit - nu se califica la prost cu tupeu discursul si festivismul ala exagerat).
Dragnea e mascul alfa ca partidul lui a crescut sub conducerea lui.
PNL sub îndrumarea lui Ioha a ajuns la jumatate in cateva luni. Nici reporterii nu mai au rabdare sa asculte ce zice Turcan - nu stiu cum sa plece mai repede când termina ce are de spus. Gheorghiu nici macar la mintea unui copil nu se califica.
Pune frate pe cineva in frunte la PNL care sa stie sa zica ceva.. Sa ia decizii bune si la timp. Ca nu e vina lui Dragnea ca are succes. E vina PNL ca nu e in stare sa puna un lider la conducere care sa traga partidul dupa el ca o locomotiva.Pe prostia PNL/PDL a crescut PSD in campanie. Haideti sa nu uitam asta.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tinumaftei

Mosule! Ai asteptari prea mari. Nici un soldat nu misca in front, fie rosu, fie galben, fie ce-o fi!!
Este ca in turmele acelea mari de ierbivore care se apara prin structura gregara. Pe cont propriu ar pierii curand. Daca mai scutura putin Klau sandramaua fugeau care incotro, dar o mana nevazuta l-a oprit la fix.
Acum initiativa este de partea cealalta.
Si ceva de ras. Am vazut un documentar candva cu un lup si un țap. Lupul il alerga pe țap dar acesta a ajuns pe marginea prapastiei. Vazand hăul, țapul s-a intors si pozitionat impotriva lupului. Cand a vazut lupul coarnele la 2 metri in fata lui a făcut stânga-mprejur. Daca a vazut asta țapul a preluat inițiativa. Lupul a luat fuga, dar dupa ce a prins ceva distanță și-a adus aminte de ce era acolo. Așa ca a facut stânga-mprejur, apoi țapul. Și cursa a inceput pe sensul invers....
Cam așa și acum.

tinumaftei

Citat din: MOTANUL din Februarie 08, 2017, 08:15:11 PM
Pai parca se dorea o discutie pe argumente si civilizata. Si dupa ce am solicitat argumente din oug13 s-a facut liniste.

Mare minune mare. CCR spune azi ca presedintele a gresit când a trimis sesizare la CCR si la avocatul poporului spunând ca e ceva neconstitutional in oug13. Ca sa vezi ca nici un om cu ceva cunostinte juridice nu avea cum sa creada aberatiile trio Ioha, Kovesi si Procurorul general. (restul pot fi prostiti intr-o zi usor din 3 interviuri). Faptul e consumat ca e deja retrasa - dar uite cum se separa graul de neghina...

Tu ai crezut sincer ca discursul lui Ioha va destabiliza PSD?? Discursul ala tipic de vedeta proasta cu tupeu (nu am scris gresit - nu se califica la prost cu tupeu discursul si festivismul ala exagerat).
Dragnea e mascul alfa ca partidul lui a crescut sub conducerea lui.
PNL sub îndrumarea lui Ioha a ajuns la jumatate in cateva luni. Nici reporterii nu mai au rabdare sa asculte ce zice Turcan - nu stiu cum sa plece mai repede când termina ce are de spus. Gheorghiu nici macar la mintea unui copil nu se califica.
Pune frate pe cineva in frunte la PNL care sa stie sa zica ceva.. Sa ia decizii bune si la timp. Ca nu e vina lui Dragnea ca are succes. E vina PNL ca nu e in stare sa puna un lider la conducere care sa traga partidul dupa el ca o locomotiva.Pe prostia PNL/PDL a crescut PSD in campanie. Haideti sa nu uitam asta.
Cu ordonanta mai asteapta si tu pana maine.
Era evident ca procurorul general si presedintele nu aveau ce sa sesizeze Curtea Constitutionala. Nici macar nu le-a luat sesizarea pe fond.
As fi dezamagi daca CC ar zice maine ca nu o dezbate pentru ca e expirata!
Oricum pe caracterul de urgenta al OUG s-a pronuntat azi cand a zis ca emitentul (guvernul) apreciaza caracterul de urgenta.
Daca OUG ar fi constitutionala, parlamentul ar putea respinge OUG 14 si prin urmare OUG 13 ar putea fi in vigoare.
Sunt curios daca CC o va dezbate pe fond.
Dupa mine doar pragul acela este discutabil, in rest nu vad mari masuri neconstitutionale..
Probabil ca de accea si amana premierul discutia cu Iordache, sa nu il dea pe ala afara degeaba!! Asta stric tehnic, ca pentru aroganta ar cam merita..

andreiu

    Motane, evident ca vom continua discutia civilizat, Eu faceam aluzie la onoarea si prestigiul care ar trebui sa-l aiba un parlamentar si valorizarea acestuia in raport cu sinele.

MOTANUL

Nici eu nu consider ca e bine sa voteze in turma - desi in situatia de fata aveau de ales intre a asculta un presedinte aflat in razboi deschis cu PSD si care doreste desfiintarea PSD prin orice mijloace (minciuna si discreditarea fiind des folosite) si masculul alfa al PSD - Dragnea care le-a castigat alegerile. Voi cum alegeati??

Trahanache: Ai puţintică răbdare... Îmi pare rău... (indignat rău de tot.) Care va să zică unde nu înţelegeţi d-voastră politica, hop! Numaidecât trădare! Ne-am procopsit! Ce soţietate! Adevărat, bine zice fiu-meu de la facultate: unde nu e moral, acolo e corupţie şi o soţietate fără prinţipuri, va să zică că nu le are. (în culmea indignării.) Trădare! Bravos! Fănică trădător! Frumos! (pleacă.) Salutare! Salutare, stimabile! (iese foarte turburat prin fund.)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

andreiu

#3459
    Mai am putin pana ai putea sa ma asemeni cu venerabilul din care ai citat adineauri...  :razz: Chestiunea este ca ceea ce exerseaza masculul alfa pe care se pare ca il admiri, se cantoneaza aproximativ pe acelasi palier de instigare la abuz in serviciu pentru care are inca un dosar penal. Realizeaza te rog ca principala sarcina de serviciu al unui parlamentar este de a-si exercita votul. Pentru asta a fost trimis in parlament. Refuzul de a vota echivaleaza cu un abuz in serviciu. Ajuns acolo, reprezinti nu pe seful tau de grup sau de partid ci electoratul care te-a imputernicit sa-l reprezinti. Parlamenterul este stapanul votului sau si nu poate fi obligat de nimeni sa voteze altfel decat il indeamna propria constiinta.

Cristel

#3460
Tii, nu ma pot abtine cand vad ca apar persoane ce presupun cat de buna este OUG 13/2017 fara sa o fi citit vreodata. Motane, vad ca tu si faci apologia binelui si ca nu se dezincrimineaza infractiuni prin acest act normativ, ai citit ordonanta?  Daca nu ai facut-o, vezi ca e aici http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/186333
Ai citit? Hai sa vedem ce zice si un judecator, fost membru CSM, Danilet:
.................................................................................................
Două modificări extrem de importante: una vizează abuzul în serviciu și cealaltă conflictul de interese. În Codul Penal, în momentul de față, abuzul în serviciu înseamnă o încălcare a atribuțiilor de serviciu, o neîndeplinire corespunzătoare a lor, dacă produc o pagubă sau vătămare drepturilor sau intereselor unor persoane. Decizia CCR de la mijlocul anului trecut spune că această îndeplinire necorespunzătoare a atribuțiilor de serviciu trebuie să fie limitată doar la încălcarea unei legi, a unei ordonanțe, a unei OUG prin care se stabilesc anumite atribuții.
Guvernul în loc să vină să limiteze noua modificare doar la această cerință a Curții Constituționale, mai vine cu încă două chestiuni în plus și anume: impune un prag de 200.000 de lei la prejudiciu (ori Curtea nu se referă la un astfel de prag) și exclude de la răspunderea pentru săvârșirea abuzului în serviciu o anumită categorie de persoane: cele care participă sau adoptă acte normative.
Și aici vorbim de o largă pleiadă de persoane care reprezintă sau conduc instituții publice sau ale administrației centrale și locale.
O altă modificare foarte importantă este adusă la conflictul de interese. Astăzi este conflict de interese în momentul în care un funcționar public ia o decizie în folosul lui sau al unei persoane din anturaj, de regulă este vorba de rude sau afini.
În actualul Cod Penal se prevede că nu poți lua decizii nici în folosul celor cu care ai fost în ultimii 5 ani în raporturi comerciale, de muncă sau de la care ai primit cadouri sau donații. Avem o decizie a CCR care spune că sintagma "raporturi comerciale" nu mai este de actualitate — pentru că noul Cod Civil nu mai folosește noțiunea de "comercial". Și Curtea spune Parlamentului că ar trebui modificat acest text.
Guvernul vine și în loc să clarifice ce înseamnă raporturi comerciale: poți tu să iei decizii ca funcționar în folosul celui cu care ai făcut afaceri în ultimii 5 ani de zile?, în loc să spună ce înseamnă astăzi "raporturi comerciale", că este vorba de raporturi între profesioniști (cum folosește noul Cod Civil) Guvernul elimină cu totul această sintagmă ("comerciale"). Și mai mult, exclude și sintagma "raporturi de muncă" și exclude și chestiunea cu cadourile și donațiile.
Astfel încât după Ordonanța de Urgență va fi posibil, tu ca funcționar, să iei decizii în folosul fostului partener de afaceri, în folosul fostului tău șef sau a celui care ieri ți-a plătit o vacanță în străinătate și astăzi vine la tine să îi rezolvi o problemă.
Acestea sunt chestiuni care nu au fost cerute de Curtea Constituțională. Politicul, prin vocea Guvernului, le-a considerat necesare în Codul Penal. (...)
Dl. Dragnea spune că aceste modificări nu ar afecta cu nimic procesul dumnealui. Este adevărat?
Eu nu vreau să discut cazul în instrumentare al unui politician care beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Însă afirm cu toată răspunderea că dacă în România este deschis un dosar pe numele unei persoane pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu (unde paguba este sub 200.000 de lei) în cazul în care această OUG a Guvernului intră în vigoare pe data de 11 februarie la ora 00.00, înseamnă că noi ca magistrați va trebui să închidem acel dosar pentru că nu mai există infracțiunea în Codul Penal.
De ce oare cele 10 zile până la intrarea în vigoare a unora dintre modificări?
Este o întrebare la care eu nu am răspuns, nu avem o reglementare care să impună acest termen. OUG sunt menite să fie aprobate de Guvern în situații excepționale, când trebuie prevenit un anumit rău. Urgența în sine nu poate fi demonstrată în momentul în care amâni aplicarea Ordonanței (partea consistentă a sa) până peste 10 zile. De ce a fost nevoie de ordonanță de urgență din moment ce se mai poate aștepta încă zece zile? Acesta este un răspuns pe care politicul îl poate da.
Însă am văzut reacțiile asociațiilor magistraților, am văzut reacțiile CSM, am văzut reacțiile DNA și ale Ministerului Public. În opinia noastră, cerința urgenței nu era îndeplinită, mai ales că sunt decizii încă din anul 2014 pe care le-a dat CCR și noi am putut să aplicăm legislația în vigoare în România. Plus acest termen de 10 zile care demonstrează că nu există urgență.
Oamenii cer în stradă anularea ordonanței. Ce se mai poate face acum și de ce este important că Avocatul Poporului a sesizat într-un final CCR?
La momentul actual încă soluționăm cauzele potrivit actualului Cod Penal. Așteptăm 11 februarie să vedem dacă vom aplica Ordonanța sau nu.
Ordonanța este o lege favorabilă celor care au săvârșit infracțiuni, pentru că elimină unele infracțiuni din Codul Penal: abuzul în serviciu (cu pagubă sub 200.000 lei) sau neglijența în serviciu. Totodată reduc limitele de pedeapsă pentru unele infracțiuni: la abuzul în serviciu coboară la jumătate.
Eu, ca magistrat, voi fi obligat ca de pe 11 februarie să aplic această lege pentru toate dosarele în curs, chiar dacă ulterior datei de 11 februarie se revine asupra Ordonanței: se retrage, se abrogă sau se declară neconstituțională de către Curte.
Legea spune că atunci când, în cursul soluționării unui dosar sunt incidente mai multe norme penale, eu, ca magistrat, trebuie să aplic intotdeauna celui cercetat legea care este mai favorabilă.
Prin urmare, chiar și pentru o oră, dacă ordonanța este în vigoare în data de 11 februarie, nu are importanță că ulterior se revine asupra ei, fiindcă toate dosarele în curs vor beneficia de aplicarea Ordonanței."

.....................................

Se pune intrebarea de ce sa discutam despre un elefant mort? Ei bine, pentru ca e doar adormit, nu e mort!  :rotfl: asta spre deliciul unora care asteapta aceasta modificare de norme penale cu sufletul la gura (nu incep sa-i enumar ca incarcam pagina prea mult!)

In consecinta, primul pas va fi facut astazi, cand CCR va respinge sesizarea Avocatului poporului ca inadmisibila sau ca ramasa fara obiect, sa zicem, pentru ca ordonanta 13 a fost abrogata de ordonanta 14/2017... Motivarea se gaseste in urmatorul articol din Legea 47/1992 :" Art.32. Curtea Constituţională hotărăşte asupra excepţiilor de neconstituţionalitate ridicate direct de Avocatul Poporului privind constituţionalitatea unei legi sau ordonanţe ori a unei dispoziţii dintr-o lege sau ordonanţă în vigoare." Scrie clar :in vigoare! ORI OUG 13 nu mai este in vigoare!

Ce urmeaza? Ca OUG 14 sa ajunga in Parlament, nu se stie cand  :nudie:... (luam si varianta expusa de Tinu, de respingere a OUG14 si atunci OUG 13 e bine merci, aplicabila direct, pentru ca au trecut mai mult de 10 zile de la publicare in MO). Dar in ipoteza in care OUG 14 ajunge in parlament, printr-un singur condei si o modificare banala de art. 1 al acestei OUG sa privim cum elefantul devine treaz si aplicabil! Trebuie doar inlocuit cuvantul abrogat cu "se modifica" astfel". Si sa nu-mi spuneti mie ca Serban Nicolae, sarpele smecheras si Nicolicea nu sunt asi la invartit cuvantul! Beneficiari? Toti cei care sunt acuzati de abuz in serviciu cu un prejudiciu de pana in 200000 lei, inclusiv musiu Dragnea, al carui prejudiciu se ridica undeva la 110000 lei ( nu degeaba au denaturat interpretarea data de CCR si au stabilit un prag financiar cand alte state occidentale nu au asa ceva).
Altii? DA! Cei care au fost dati in judecata pe baza unor denunturi depuse la mai mult de 6 luni de la data comiterii faptei! Cine scapa? Toti cei din dosarul licentelor, Tariceanu si Tal Silberstain, Udrea, Cocos, Voiculescu, Sarbu, Sova, Ponta etc, etc...
Interesul acestui act normativ este transpartinic, asta pentru cine are ochi sa vada si urechi de auzit. Nu mai pun la socoteala ca daca ramane pragul ala financiar ai liber la furat cu acordul sefului, la fiecare 6 luni cate 199999 lei! Trai nineaca! Dupa noi potopul! Si asa vor sa ne scoata din UE! :rusine:
Si ca sa fie si bomboana pe coliva in cucerirea revolutionara a justitiei, in curand se organizeaza - ca exceptie- concursul de magistrat direct pe post, fara a mai trece prin INM, asa ca va fi satisfacuta clientela...vezi ultimul act -publicat acum 2 zile.
Inca odata, scuze domnului Andreiu ca ocup spatiul domniei sale dar nu pot sa privesc impasibil...
Sanatate si intelepciune!

PS: ar mai fi o varianta, ca OUG 14 sa ajunga la CCR iar aceasta sa o invalideze partial....dar asta pe alta data
Pana una alta, as fi vrut sa vad ca DNA inainteaza o cerere la presedinte privind cercetarea/arestarea lui Grindeanu, Ciordache si Dragnea, pentru primii doi presedintele avand dreptul sa-i suspende :) Oha, oha, PSD ul se crede pe cai mari si joaca dur, dar mai sunt ceva iepurasi
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Si aici incheierea de sedinta de la Inalta Curte privindu-l pe Tariceanu din 28.11.2016:
II. În baza art.346 alin.1, cu referire la art.345 alin.1 din Codul de procedură penală, respinge, ca nefondate, cererile şi excepţiile formulate de inculpatul Popescu Tăriceanu Călin Constantin Anton. În baza art.346 alin.1 din Codul de procedură penală, constată competenţa şi legalitatea sesizării Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie cu rechizitoriul nr. 90/P/2016 din 6 iulie 2016, emis de Ministerul Public -Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Braşov, privind pe inculpatul Popescu Tăriceanu Călin Constantin Anton, legalitatea administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală. Dispune începerea judecăţii în cauza privind pe inculpatul Popescu Tăriceanu Călin Constantin Anton, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de mărturie mincinoasă, prevăzută de art. 273 alin.1 din Cod penal şi de favorizarea făptuitorului, prevăzută de art.269 alin.1 din Codul penal, cu aplicarea art.38 alin.2 din Codul penal. În baza art.346 alin.1 din Codul de procedură penală, încheierea se va comunica, de îndată, procurorului şi inculpaţilor. Cu drept de contestaţie pentru procuror şi inculpatul Popescu Tăriceanu Călin Constantin Anton, în termen de 3 zile de la comunicare. Pronunţată în Camera de consiliu, azi 28 noiembrie 2016.

Asta sa se inteleaga agitatia sa cu statul militienesc si stalinist...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

           Bravo Cristel, ai facut o munca de chinez batran ! :razz: Cate griji au pe cap baietii acestia, numai la binele public nu le mai sta mintea. Devin deja pericol pentru siguranta nationala. Sunt in stare sa-si dea foc la propria casa pentru a sterge urmele.

Cristel

#3463
Motane, Dragnea nu e un mascul alfa, e un sobolan sadea! Daca ar fi destept, s- ar fi inconjurat de oameni mai destepti ca el. Dar e prost, vrea doar subordonati cuminți. A luat- o pe secretara de liceu ajunsa prefect direct la MAI si am vazut- o cum e cu listuta sa- i dea in gat pe formatorii de opinie in loc sa ne comunice de unde au aparut si cine i- a tocmit pe huligani. Sau cine si cum l- a pierdut pe Ghiță. L- a adus pe Grindeanu, unu care nu gandeste fara el, pe soferul lui l- a facut secretar de stat... Nici chiar asa, mai stim pe unul in istorie care si- a facut calul senator! Toti au sfarsit prost. Cand ajungi intr- o functie  mare nu trebuie sa te înconjori de lingusitori ci de unii care au simtul ratiunii si al criticii pentru ca betia puterii e ametitoare si te duce pe cai gresite. ..
Daca decide iesirea noastra din UE, suntem chiar in bataia ploii.
Andrei,  consider ca adevarului trebuie sa- i dedic o parte din timpul meu, suntem trecatori, important e sa ramanem obiectivi, cu atat mai mult cu cat nu sunt inregimentat politic. Si nici nu vreau sa ma las influentat de atitudini alfa, omega sau teta. Ce imi doresc este sa dam valul la o parte de pe mirajul din jurul nostru si sa privim realitatea de dincolo de iluzie.
PS votul " covârsitor al românilor" invocat de Dragnea Grindeanu- Tariceanu reprezinta doar 18% din numarul alegatorilor.
Ne- a ajutat Dumnezeu să nu fie Ponta presedinte!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Cristel, iti explicasem la timpul potrivit ca Danilet nu e zeul justitiei si ca e in eroare in multe privinte. Ce facem o luam de la capat?