Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

undragutz

Citat din: andreiu din Februarie 06, 2017, 08:05:57 AM
    Dragutule, de accord cu tine ! Dar avand in vedere ca eu m-am demascat, spune-mi drept si tu : unde ti-e capul si unde a ramas fundul ? sau invers. :razz:

La cite s-au intimplat in tara asta nici eu nu mai stiu ...:))
La tembelizor nici nu am curaj sa ma uit pentru a-mi forma o parere ca toate posturile au inceput sa minta si sa birfeasca mai rau ca in mahala .
Internetul nici in el nu mai am incredere ca umbla minciuna in haina de stire oficiala mai ceva ca pe bulevard.
Doar ma uit in urma, la anii care au trecut, si incerc sa vad cam pe perioada cui a fost mai bine .

andreiu

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 11:51:28 AM
Pentru Tinu, cu dedicatie si luare aminte, daca face putine conexiuni:
una in biroul lui Putin si alta recent, pe 26 ianuarie.
Daca Dragnea e baiat destept, de ce nu il schimba pe Ciordache? Chiar avea Romania URGENT nevoie de legile lor de dezincriminare penala? Intreb si eu ca prostul...
Poate planul este altul, dar au gresit pasii.
Cand o gasca de penali se urca la conducerea tarii este evident ca intai au grija sa se puna la adapost de justitie. Acum au transferat problema la Parlament, acolo unde au majoritatea. Eu nu am vazut nicio recomandare a CCR sa dezincrimineze abuzul in serviciu cu prag de 200000 lei si pedeapsa sa coboare de la 7 ani la 3 ani! Poti sa ne arati tu? Asa cum afirma si madam Firea, care spune ca 95% din protestari nu stiu ce cuprind ordonantele date la crucea noptii, desi promisesera (prin vocea lui Grindeanu, om de paie) ca nu le vor trece modificari penale prin ordonante.
PS daca doar "luminile" au fost vazute de tine, este evident ca frumusetea e in ochiul privitorului! Eventual al participantului. Timisorenii sunt nebuni?
Si un protestatar de la mitingul din Cotroceni, cu mintea la Victoria si trupul la Cotroceni :)  ("Domnule Klaus, ăștia habar n-au de ce-au venit")
Interesant ! Acum parca ma dumiresc de unde vine curajul nebunesc al domnului dragnea. Poti sa pui si ceva mai explicit ?

Cristel

#3407
Andreiu, era normal sa patesti asa daca nu ai ascultat din "mandrie" de referentii de specialitate! Si pe mine ma forta seful, tipand la mine sa-i fac actele in felul in care dorea iar eu ii spuneam clar, cu riscul de a ma da afara: daca vreti sa faceti asa, mergeti in parlament, schimbati legea si dupa aceea veniti la mine! Iar in cazul aplicarii unui articol din legea 31/90 m-am chinuit luni de zile sa-l determin pe un director mai in varsta sa-i suspendam contractul de munca si sa-i facem contract de mandat, asa cum preciza legea modificata. Daca am vazut ca nu tine de vorba buna, am lansat solicitarea in mod oficial, prin secretariat. El nu intelegea de ce dupa "o viata muncita cu carnet de munca" e nevoit sa-si puna in cui carnetul de munca! :) Ii era teama ca lupii tineri doreau sa ajunga in locul lui :)
La Ciordache se vede de la o posta interesul in promovarea legilor in felul dorit de protipendada PSD cu chemare la parchete. Sunt curios daca DNA le pune bratari celor 2: Dragnea si Ciordache.
In Romania, la ora actuala, e batalia intre Est si Vest...intre Putin si UE. Sper sa nu se lase cu separarea Transilvaniei de restul Romaniei corupte, asa cum de altfel se pritoceste ideea de ceva timp.
In piata, in premiera, un presedinte roman a avut vesta antiglont si asta spune multe.
Un clip in care se vede atitudinea lui Dragnea cand cineva ii spune ca "face pe omul statului" : fac si pe ma ta! Asta e omul, se pisa in jet pe noi toti...
Iata si o parte din sursele diversificate:
http://www.agerpres.ro/politica/2016/01/27/liviu-dragnea-a-primit-cea-mai-inalta-distinctie-a-congresului-evreiesc-european-17-30-18
http://www.flux24.ro/liviu-dragnea-si-oligarhul-evreu-prin-care-putin-vrea-sa-controleze-congresul-mondial-evreiesc/
http://www.puterea.ro/politica/congresul-evreiesc-seful-psd-decorat-130098.html
http://www.comisarul.ro/articol/ne-spune-si-noua-sie-daca-legea-lui-dragnea-e-pe-l_698471.html
http://www.caleaeuropeana.ro/liviu-dragnea-primul-roman-care-primeste-cea-mai-inalta-distinctie-a-congresului-evreiesc-european/
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 11:51:28 AM
Pentru Tinu, cu dedicatie si luare aminte, daca face putine conexiuni:
una in biroul lui Putin si alta recent, pe 26 ianuarie.
Daca Dragnea e baiat destept, de ce nu il schimba pe Ciordache? Chiar avea Romania URGENT nevoie de legile lor de dezincriminare penala? Intreb si eu ca prostul...
Poate planul este altul, dar au gresit pasii.
Cand o gasca de penali se urca la conducerea tarii este evident ca intai au grija sa se puna la adapost de justitie. Acum au transferat problema la Parlament, acolo unde au majoritatea. Eu nu am vazut nicio recomandare a CCR sa dezincrimineze abuzul in serviciu cu prag de 200000 lei si pedeapsa sa coboare de la 7 ani la 3 ani! Poti sa ne arati tu? Asa cum afirma si madam Firea, care spune ca 95% din protestari nu stiu ce cuprind ordonantele date la crucea noptii, desi promisesera (prin vocea lui Grindeanu, om de paie) ca nu le vor trece modificari penale prin ordonante.
PS daca doar "luminile" au fost vazute de tine, este evident ca frumusetea e in ochiul privitorului! Eventual al participantului. Timisorenii sunt nebuni?
Si un protestatar de la mitingul din Cotroceni, cu mintea la Victoria si trupul la Cotroceni :)  ("Domnule Klaus, ăștia habar n-au de ce-au venit")
Eu am fost consilier, dar nu sunt acum consilierul lui Dragnea. Prin urmare nu știu ce va face?
Nu prea înțeleg ce aveți cu Iordache? A fost un personaj de baza in suspendarea lui Băsescu și îmi aduc aminte că pe atunci PSDul asta corupt era bot în bot cu PNLul lui Iohanis. Atunci Iordache era un bun și frecventabil tovarăș de drum!!
În ce privește ordonanța, chestiunile în discuție au fost puse că urmare a unor decizii CcR. Plafonul cred că apare într-o decizie a Curții de la Veneția. Acum sunt la stupi și voi reveni cu detalii. Ideea este că această infracțiune de abuz în serviciu este atât de vag definită și prin urmare aplicată la orice funcționar chiar bine intenționat. O plângere pe abuz în serviciu se poate face pe oricine închipuire. Este ceva similar cu infracțiunea de "atitudine dușmănoasă" din anii '50. Și ciudat, aceste plângeri de fac după ce funcționarul nu mai este în funcție. Înlocuitorul lui, numit firește politic, vine și depune plângere. și lanțul continua la nesfârșit.
În ce privește fotografiile. În lumea asta există fotografii cu oricine + oricine!! Depinde la ce punem botul.
Și ai uitat sa pui fotografiile cu Trump-Dragnea. Nu e Trump bun amic cu Puțin?
Nu am nici o simpatie față de PSD, dar când văd această masă de manevră in extaz față de celălalt grup de corupți mă apuca rasul.
Ce fotografii doriți să revedeți: PontaPSD-Johanis-Voiculescu? Cine de aseamănă se adună!!
Parcă Grindeanu acesta este tot timișorean?! Fruncea

Cristel

#3410
Eu speram sa cititi si dincolo de fotografii. Dar fiecare are dreptul sa faca ce vrea  si sa vada doar ce vrea...
Cam asta a reusit PSD ul sa adune (imi plac astia acoperitii si imblanitii):
https://youtu.be/5z_Ca4etwxg
Nu as fi pus o fotografie cu Trump - Dragnea pentru ca aia nu ar fi fost oficiala ci tine de spectacolul organizat pentru investirea presedintelui Americii... E logic, nu? Cand te duci la masa unui boss (pentru ca beneficiezi de un bilet bine platit si de o echipa de lobby evreiasca foarte buna) sa dai mana cu el pentru ca te afli in localul lui- si asta nici nu se ridica, deh, e miliardar :) - nu cred ca e o fotografie oficiala... Cand stai cu altii la rand pentru a saluta o personalitate e iarasi o chestiune generala si nu una care sa arate adevaratele intentii.
Investirea noului președinte este transformată la propriu într-un spectacol, unul foarte complex și întins pe mai multe zile – și, ca la orice spectacol, se pot cumpăra bilete cu diferite grade de acces.
Chiar si dusul asta la Trump a fost doar o "cortina de ceata" pentru a da senzatia ca e "pro american" cand de fapt el dorea sa vireze cu toata viteza spre Est.
Daca Dragnea era "mare bascula", Trump ar fi facut vizita la Bucuresti, nu la Budapesta, nu?

http://www.petreanu.ro/semnificatia-pozelor-trump-dragnea/

Eu nu imi aduc aminte ca Venetia sa fi recomandat un prag atat de mare... :) in timp ce Franta, Germania, Italia, nu au prag.
Atasez decizia CCR. Va rog sa imi indicati unde este recomandat pragul de 200000 lei!
Si sa nu uitam unde scrie ca denuntul trebuie facut in maxim 6 luni, cand se stie, vorba lui CTP, ca de obicei se dau in gat cei care au jucat in aceeasi hora odinioara si nu se mai inteleg la impartire. In cazul ordonantei, toate dosarele grele ar disparea subit, inclusiv asta lui Sarbu (mai stie cineva ceva?)
http://www.opiniatimisoarei.ro/ilie-sarbu-si-adam-craciunescu-anchetati-de-dna-intr-un-dosar-de-retrocedari-ilegale-de-paduri-si-terenuri/15/10/2014
sau Tariceanu cu retrocedarea padurii Baneasa
http://www.cotidianul.ro/rechizitoriu-dna-tariceanu-intalniri-la-guvern-cu-tal-silberstein-si-concedii-cu-dan-andronic-284249/
http://adevarul.ro/news/eveniment/dosarul-ferma-baneasa-instanta-suprema-cere-dna-mandatul-emis--interceptarea-consultantului-israelian-tal-silberstein-1_583468405ab6550cb8bd65d1/index.html
http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/rechizitoriu-dna-calin-popescu-tariceanu-a-mintit-tal-silberstein-l-a-vizitat-la-guvern-536556
Asa este, din momentul 2 a intrat in actiune Black Cube...sa-si salveze oamenii si afacerile, sa scape de DNA, implicand inclusiv oameni din SRI. 
http://www.evz.ro/black-cube-document-evz.html
O alta arma scoasa la inaintare ca sa dea jos cu serviciile si cu justitia e Ghita, probabil bine merci in Israel, langa Elan, alt urmarit si "neprins". :) Unii rad de noi.
http://www.cotidianul.ro/razboiul-ghita-kovesi-faza-subrezirii-lui-ghita-289116/
http://www.riseproject.ro/articol/elan-schwartzenberg-urmele-din-caraibe/
Si probabil tot CCR ul sau Venetia a recomandat sa fie introdusa pe repede inainte, chiar daca Grindeanu promisese ca nu vor trece prin ordonanta modificarile iar fecioara Dragnea zambea din coltul gurii spunand ca nu stie sa lucreze colegii din partid la asa ceva... Mai, mai, ce clasa aveti voi astia care pupati poala psd! Nu am culoare politica, am mai spus ca e bine ca societatea sa sanctioneze orice derapaj politic, de oriunde ar veni el! Si cred ca nu mai postez pana cand vor veni omuletii verzi in Belarus...  :sad:
PS: vedeti cine l-a "invitat" pe Dragnea in USA in ultima poza, paragraful 2. Si cine a platit pentru drum, desi se spunea ca Dragnea isi plateste singur drumul (vai saracu' cat e de atent cu finantele tarii ) . Nu stim daca invitatia a platit-o Ghita sau altcineva. Cateva cuvinte despre Eliot gasiti pe aici:
http://www.romanialibera.ro/politica/partide/psd-isi-face-propaganda-platita-in-sua--condamnatul-dragnea--invitat-in-sua-de-un-afacerist-corupt-438328
http://caplimpede.ro/stirea-zilei-nu-dragnea-e-strategul-iata-cine-il-directioneaza-pe-dragnea/
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

#3411
    Multumesc Cristel. Acum fac si eu cateva legaturi. Nu-mi puteam explica logic de ce este atat de puternica  alianta personala dragnea-tariceanu. Daca facem o bucla  si legam personajele din pozele de mai sus cu afacerea retrocedarii fermei regale baneasa si a unei parti din padurea snagov catre printul Pavel, in care apar ca inculpati Tal Silberstein, tariceanu si altii, apoi vedem putin mai de aproape afacerea Black Cube ne putem da seama frenezia ce i-a apucat sa dea ordonanta cu pricina. Ai materiale si despre aceste afaceri sa le pui in continuare ?

tinumaftei

Citat din: andreiu din Februarie 06, 2017, 05:25:39 PM
    Multumesc Cristel. Acum fac si eu cateva legaturi. Nu-mi puteam explica logic de ce este atat de puternica  alianta personala dragnea-tariceanu. Daca facem o bucla  si legam personajele din pozele de mai sus cu afacerea retrocedarii fermei regale baneasa si a unei parti din padurea snagov catre printul Pavel, in care apar ca inculpati Tal Silberstein, tariceanu si altii, apoi vedem putin mai de aproape afacerea Black Cube ne putem da seama frenezia ce i-a apucat sa dea ordonanta cu pricina. Ai materiale si despre aceste afaceri sa le pui in continuare ?
Se poate face chiar un lanț lung și circular, fiindcă toți sunt în aceeași zonă a corupției, sigur cu grade de beneficiu și vinovăție individuală. Ori, în tabloul acesta și Johanis are locul lui. E drept, despre cei mai mulți de aude după ce nu mai scaunul!

Cristel

Asta spun si eu Tinu, cum poti da o ordonanta ca denuntul se depune in maxim 6 luni de la comiterea faptei cand de obicei se spune cate ceva dupa un timp mai lung. Si apoi asta poti sa o faci in functie de tipul infractiunii, nu sa dai prescriptie generala de 6 luni! :) Ei vor sa fie siguri ca raman cu sacii in caruta si nu trebuie sa-i dea jos dupa ce se termina mandatul... CE e asta? Nu e program de hotie?
Andrei, am intercalat ceva mai sus.
Astept sa vina primavara, sa vad albinele zburand si sa lasam deoparte politica inutila...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 06:24:47 PM
Asta spun si eu Tinu, cum poti da o ordonanta ca denuntul se depune in maxim 6 luni de la comiterea faptei cand de obicei se spune cate ceva dupa un timp mai lung. Si apoi asta poti sa o faci in functie de tipul infractiunii, nu sa dai prescriptie generala de 6 luni! :) Ei vor sa fie siguri ca raman cu sacii in caruta si nu trebuie sa-i dea jos dupa ce se termina mandatul... CE e asta? Nu e program de hotie?
Andrei, am intercalat ceva mai sus.
Astept sa vina primavara, sa vad albinele zburand si sa lasam deoparte politica inutila...
Ideea celor 6 luni este foarte buna in contextul in care cel care face denunțul scapă complet de urmările penale.
Fapta nu se prescrie după 6 luni. Fapta poate fi cercetată că și până acum, dar "denunțătorul" este martor sau acuzat. Altă gâscă in altă traistă!

Cristel

#3415
Ma atati sa facem drept penal in loc sa facem apicultura:

Modificari aduse de OUG 13/2017:
................
3. Dupa alineatul (2) al articolului 290 se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
(3) Denuntul se depune la organul de urmarire penala competent in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei prevazute de legea penala."

Si sa vedem unde se intercaleaza in codul de procedura penala:

CAPITOLUL II
Sesizarea organelor de urmărire penală

SECŢIUNEA 1
Reglementări generale

Art. 290

Denunţul

(1)Denunţul este încunoştinţarea făcută de către o persoană fizică sau juridică despre săvârşirea unei infracţiuni.

(2) Denunţul se poate face numai personal, dispoziţiile art. 289 alin. (2), (4)-(6) şi (8)-(10) aplicându-se în mod corespunzător.

Unde scrie de scaparea pedepsei? Teoretic arunci in aer intreaga institutie a denuntului! Nici denuntatorul nu mai poate beneficia de avantajul reducerii pedepsei si nici incadrarea nu mai poate fi de martor denuntator. In plus, in baza acestei modificari, se inchid toate dosarele bazate pe denunt depus mai tarziu de 6 luni de la comiterea faptei! 
Pam pam...


Nu prea vad eu hotii dandu-se in gat in perioada in care le merge excelent... Se ajunge la dosare grele dupa ani de cercetare...

II. Art. 19 din OUG 43/2002 privind Departamentul National Anticoruptie prevede:

,,Persoana care a comis una dintre infractiunile atribuite prin prezenta ordonanta de urgenta in competenta Directiei Nationale Anticoruptie, iar in timpul urmaririi penale denunta si faciliteaza tragerea la raspundere penala a altor persoane care au savarsit astfel de infractiuni beneficiaza de reducerea la jumatate a limitelor de pedeapsa prevazute de lege.".

Felicitari Andreiu!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 06:40:52 PM
Ma atati sa facem drept penal in loc sa facem apicultura:

Modificari aduse de OUG 13/2017:
................
3. Dupa alineatul (2) al articolului 290 se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
(3) Denuntul se depune la organul de urmarire penala competent in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei prevazute de legea penala."

Si sa vedem unde se intercaleaza in codul de procedura penala:

CAPITOLUL II
Sesizarea organelor de urmărire penală

SECŢIUNEA 1
Reglementări generale

Art. 290

Denunţul

(1)Denunţul este încunoştinţarea făcută de către o persoană fizică sau juridică despre săvârşirea unei infracţiuni.

(2) Denunţul se poate face numai personal, dispoziţiile art. 289 alin. (2), (4)-(6) şi (8)-(10) aplicându-se în mod corespunzător.

Unde scrie de diminuarea pedepsei? Teoretic arunci in aer intreaga institutie a denuntului! Nici denuntatorul nu mai poate beneficia de avantajul reducerii pedepsei si nici incadrarea nu mai poate fi de martor denuntator. In plus, in baza acestei modificari, se inchid toate dosarele bazate pe denunt depus mai tarziu de 6 luni de la comiterea faptei! 
Pam pam...


Mai denunta cineva ca sa intre singur la apa?
Este o lege specială, cred că îi spune " pentru accelerarea reformei în justiție".. cazurile Florica, Pescarii, denunțătorul din gala Bute, astea sunt de notorietate. Nu pot căuta acum....

tinumaftei

Și aici ceva CP 292 (2)..

Cristel

Ai auzit cumva de un raport al MAI privind modalitatea fugii si  gasirea lui Ghita? Persoane sanctionate? Ca o auzisem pe madam secretara ca informa cine sunt liderii de opinie, paracioasa mica! Asta e in stare sa stea pe facebook si sa parasca! :)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 07:07:10 PM
Ai auzit cumva de un raport al MAI privind modalitatea fugii si  gasirea lui Ghita? Persoane sanctionate? Ca o auzisem pe madam secretara ca informa cine sunt liderii de opinie, paracioasa mica! Asta e in stare sa stea pe facebook si sa parasca! :)
Păi fuga lui Ghiță a fost pe timpul lui Ciolos, am uitat cum îl chema pe ministrul lui de interne.. Dacă ne spune în ce direcție a fugit poate îl găsim.
Sau poate ne spun unde l-au pitit!!