Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

#3390
    Dragii mosului, dupa o noapte foarte complicata, dupa adanca cugetare, vin in fata dvs si ma autodenunt, ( institutie destul de la moda in ultima perioada ) : - de aseara am devenit duplicitar !
Corpul meu fizic  imbracat cu un halat gros, calduros, statea linistit lipit de calculator/televizor in timp ce corpul meu astral, spiritual adica, plutea linistit peste intinderile pietei victoriei, unde tinerii nostri frumosi manifestau pasnic. Era incantat de comportamentul lor. Pana cand, o televiziune a anuntat mitingul de la cotroceni. Spiritul meu a dat repede pana acolo si ce sa vezi? acolo erau colegii mei pensionarii care vociferau agresiv. Spiritul meu a oscilat o vreme intre cele doua puncte, a zburat dute-vino de cateva ori, apoi a luat o hotarare dureroasa : s-a rupt in doua ! Capul a luat-o spre piata victoriei iar stomacul si curul au ramas pe loc. Sunt in cautarea unei morale. Am una da-i grosiera si cam nemorala. -Da-i in ma-sa, mi se rupe cine castiga. Ce pierd de la unii, castig de cealalta parte -. Voi ce ziceti ? :razz:

tinumaftei

Citat din: Cristel din Februarie 06, 2017, 04:16:00 AM
Lumina unei piete si nu ideea unor babe senile. Razboi civil? Doar in mintea lui  Tariceanu, care ar fi in stare sa faca si asta pentru a scapa de condamnarea penala ( sa ne amintim ca Ilici a dat drumul la "teroristi" pentru a-si justifica puterea si nu a avut mustrari de constiinta sa curete piata Universitatii cu ajutorul minerilor, plantatori de panselute!) Nu mai vorbim de Liviu Dragnea si de Ciordache, cel care l-a favorizat pe infractorul Dragnea. Sa plece cei trei dar sa conduca PSD in continuare, sa vedem maretul lor plan de guvernare nationala!
PS pentru linistea tuturor, Dragnea are ferma de 12000 ha si cred ca ajunge usor la 1 milion euro pe an beneficiu. Saracu'
În "Fermă animalelor" (asta nu e pentru generația Facebook) se pune un afiș: Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decât altele!
Cum s-ar zice, au dreptul de menifestatie doar unii.
Asta cu 12000 de ha de unde ai mai cules-o? De la cadastru? De la APIA? De pe Facebook? .. multumim pentru lumină. Văd că deja ne isterizat la vederea unor leduri. Așa erau momiți și amerindienii!!

undragutz

Citat din: andreiu din Februarie 06, 2017, 07:32:56 AM
    Dragii mosului, dupa o noapte foarte complicata, dupa adanca cugetare, vin in fata dvs si ma autodenunt, ( institutie destul de la moda in ultima perioada ) : - de aseara am devenit duplicitar !
Corpul meu fizic  imbracat cu un halat gros, calduros, statea linistit lipit de calculator/televizor in timp ce corpul meu astral, spiritual adica, plutea linistit peste intinderile pietei victoriei, unde tinerii nostri frumosi manifestau pasnic. Era incantat de comportamentul lor. Pana cand, o televiziune a anuntat mitingul de la cotroceni. Spiritul meu a dat repede pana acolo si ce sa vezi? acolo erau colegii mei pensionarii care vociferau agresiv. Spiritul meu a oscilat o vreme intre cele doua puncte, a zburat dute-vino de cateva ori, apoi a luat o hotarare dureroasa : s-a rupt in doua ! Capul a luat-o spre piata victoriei iar stomacul si curul au ramas pe loc. Sunt in cautarea unei morale.

Nepoate, adu-ti aminte de anii cind a trebuit sa iei cam aceeashi decizie, PSD versus  ALTII .
Unde ALTII au fost de fiecare data "altii" dar la fel de prosti, dar nu prosti pentru ei ci pentru cei care iau votat .
In 96 lumea a votat contra PSD-ului alegind pe Constatinescu si gasca lui si urmarile le stim cu totii .
Dupa ceva ani lumea a votat pe Basescu cu revolutia lui portocalie si ce a urmat,  a trait toata prostimea manipulata.
Dar, nu a trait bine cum ii placea lui Basescu sa spuna: "Sa traim bine !!!"  ci a trait mai rau decit inainte .

Acum tineretul vrea sa faca revolutie sa schimbe PSD-ul cu oamenii lui Iohanis.
Dar parca Iohanis a avut guvernul lui si dupa nici un an au pierdut alegerile prin scor de neprezentare  dar acum vor sa faca revolutie, doresc schimbarea .

Se pare ca multi  romani sunt cam uituci,  si uita ce au trait  dupa hotariri luate in emotia strazii .

andreiu

#3393
    Dragutule, de accord cu tine ! Dar avand in vedere ca eu m-am demascat, spune-mi drept si tu : unde ti-e capul si unde a ramas fundul ? sau invers. :razz:

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 07:33:42 AM
...
Cum s-ar zice, au dreptul de menifestatie doar unii.
...

  Drept de demonstratie au toti, dar Soros nu plateste decat pe unii. Si am auzit ca si multinationalele tot numai pe aia care nu au citit Hotararea de Guvern ii obliga sa iasa in piata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ciucur

Citat din: andreiu din Februarie 06, 2017, 07:32:56 AM
    Sunt in cautarea unei morale. Am una da-i grosiera si cam nemorala. Da-i in ma-sa, mi se rupe cine castiga. Ce pierd de la unii, castig de cealalta parte. Voi ce ziceti ? :razz:

Nu e nimic rau. Poporul roman a jucat dintotdeauna la doua capete.
Mos Andreiu, eu nu te cred ca esti indecis. Te joci doar, cu imaginatia.
:hi:
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

Citat din: andreiu din Februarie 06, 2017, 07:32:56 AM
  ... vin in fata dvs si ma autodenunt, ( institutie destul de la moda in ultima perioada )...

  Este bine ca ai facut-o in termen legal. Cred ca stii ca prevederea ca nu se mai iau in considerare denunturile facute la peste 6 luni de la data savarsirii faptei a intrat deja in vigoare. Acum mi-ai produs o nedumerire: denuntul se admite doar in intervalul de 6 luni. Dar autodenuntul??????
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 06, 2017, 08:06:52 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 07:33:42 AM
...
Cum s-ar zice, au dreptul de menifestatie doar unii.
...

  Drept de demonstratie au toti, dar Soros nu plateste decat pe unii. Si am auzit ca si multinationalele tot numai pe aia care nu au citit Hotararea de Guvern ii obliga sa iasa in piata.
Chiar credeați că în față palatului Cotroceni nu vine nimeni? Chiar credeți că lumea e mulțumită de prestația lui Johanis?

yulian

#3398
Citat din: tinumaftei din Februarie 06, 2017, 09:30:37 AM
Chiar credeați că în față palatului Cotroceni nu vine nimeni? Chiar credeți că lumea e mulțumită de prestația lui Johanis?
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:. Serios, te-au uitat atent cine a venit si ce interviuri s-au luat?? Oameni (marea lor majoritate pensionari + cativa tablagii de-ai lu' Bismark) care erau revoltati ca de ce doar la A3 si Ghita teve se spune adevarul. Rasu-plansu maica, rasu-plansu  :nono:

P.S. daca pentru spalatii pe creier de A3 si ghita teve, mainfestantii aceia reprezinta viitorul tarii..no comment, sunt un etalon pentru societatea de azi  ^:)^

andreiu

      Dragii mosului, va mai fac un antedenunt : In anul 1997 parca, am dat dovada de incompetenta. Crasa.
Eram un relativ tanar senator ( 48 ani) sters, din gramada pntcd, fara initiative, pentru ca acestea erau apanajul fostilor detinuti politici din partid, cand pe neasteptate si spre surprinderea mea, intr-o sedinta de grup parlamentar, seful de grup Ulm Spineanu (+) face propunerea ca eu, adica pe atunci Senatorul de Hunedoara Andreiu Oprea, sa fie desemnat a prelua presedentia Comisiei de buget, finante banci si piata de capital. Aceasta din cauza ca Varujan Vosganian liderul de atunci a unui minuscul partid afiliat la Conventia Democratica si ajuns parlamentar pe listele pntcd a dezertat. Marturisesc ca mi s-a umflat pipota, am devenit brusc in sinea mea o persoana foarte importanta si mi-am luat in primire biroul luxos de la etajul 3 al fostului CC, actualmente sediul MAI. Am avut chiar impresia ca brusc am devenit si mai destept. Intamplarea a facut ca dupa cca 2 saptamani de la aceasta inaltare in grad sa ma confrunt cu o situatie din care am iesit destul de sifonat. Doriti sa aflati continuarea ?

tinumaftei

Păi de ce v-ați oprit?

andreiu

      Sunt destul de batran si mai fac cate o pauza. Am observat si faptul ca atunci cand cineva scrie o pagina intreaga, cei care citesc pe diagonala nu retin amanunte. De fapt doresc sa ma asigur ca nu vorbesc singur aici. Imi ajunge ca fac aceasta acasa, zilnic. :razz:

tinumaftei

Curaj, suntem ochi și urechi!

Cristel

#3403
Pentru Tinu, cu dedicatie si luare aminte, daca face putine conexiuni:
una in biroul lui Putin si alta recent, pe 26 ianuarie.
Daca Dragnea e baiat destept, de ce nu il schimba pe Ciordache? Chiar avea Romania URGENT nevoie de legile lor de dezincriminare penala? Intreb si eu ca prostul...
Poate planul este altul, dar au gresit pasii.
Cand o gasca de penali se urca la conducerea tarii este evident ca intai au grija sa se puna la adapost de justitie. Acum au transferat problema la Parlament, acolo unde au majoritatea. Eu nu am vazut nicio recomandare a CCR sa dezincrimineze abuzul in serviciu cu prag de 200000 lei si pedeapsa sa coboare de la 7 ani la 3 ani! Poti sa ne arati tu? Asa cum afirma si madam Firea, care spune ca 95% din protestari nu stiu ce cuprind ordonantele date la crucea noptii, desi promisesera (prin vocea lui Grindeanu, om de paie) ca nu le vor trece modificari penale prin ordonante.
PS daca doar "luminile" au fost vazute de tine, este evident ca frumusetea e in ochiul privitorului! Eventual al participantului. Timisorenii sunt nebuni?
Si un protestatar de la mitingul din Cotroceni, cu mintea la Victoria si trupul la Cotroceni :)  ("Domnule Klaus, ăștia habar n-au de ce-au venit")
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

#3404
    Revin cu povestioara mea. Asadar dupa cca doua saptamani de cand eram sef, printre zecile de acte normative (initiative legislative, OUG-uri simple si de urgenta) apar si doua ordonante din domeniu fiscal. Una era de exceptare a unor taxe iar a doua era data pentru abrogarea primei. Se dadusera tot asa, pentru favorizarea temporara a cuiva  (similar cu cazul de acum ) si trebuiau anulate. Oamenii de specialitate a comisiei - doi referenti si un consilier al meu m-au sfatuit sa facem rapoarte pentru plen separate, unul favorabil, pentru vot pozitiv, de admitere,  si un al doilea raport, pe aceeasi tema, de respingere . Dar cum face orice sef care tine la prestigiul si aroganta lui, le-am dat ordin sa faca un singur raport pentru ambele ordonante. Si a iesit un talmes -balmes,  de cand a fost sa se voteze, nimeni nu a stiut, nici macar eu ce-am votat de fapt. Ba in cursul discutiilor dinaintea votului, vulpoii batrani ai pdsr m-au bestelit copios si m-am simtit doctor in incompetenta. Nu mai zic de balbele in fata ziaristilor la iesirea din sedinta, m-am prezentat cred mai rau decat a facut-o mai alaltaieri ministrul " Alta intrebare ! " M-am simtit eroul penibil politic al zilei.