Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

    Pentru a-i pune si mai mult in dificultate si a-i incalci cu propriile lor argumente -minciuni, luni de dimineata parlamentarii opozitiei trebuie sa ceara ca OUG care face obiectul acestei galcevi nationale sa fie pusa pe ordinea de zi a plenului,  imediat, asa cum a fost pusa ca supliment in sedinta de plen a guvernului. Evident ca li se va replica faptul ca inca nu exista rapoartele si avizele de la comisiile de specialitate, sau se vor invoca alte motive. Si atunci se va vedea si mai clar, adevaratele intentii, daca mai este nevoie, ale lui dragnea-tariceanu et co.

andreiu

#3361
        Surubul se invarteste inexorabil, spira cu spira intr-un singur sens. Sindicatele cer retragerea ordonantei sub amenintarea grevei generale. De la departamentul de stat american apar semnale directe si clare ca ceea ce face dragnea si ai lui nu este pe directia agreata de noua administratie americana. Gigi Becali, enervat de faptul ca (!) cu pretioasele lui propuneri de expert deja in justitie cineva s-a  sters la fund, trece de partea strazii. Pe partea cealalta, dinspre psd apare un pletos, plescoianu parca, cu o fata cazuta si ochii plansi si ameninta cu contramanifestatii. Pai dragilor, chiar acest lucru se asteapta, aparitia autocarelor, trenurilor, din toata tara cu noii pseudomineri psdisti, care sa-i mangaie frumos pe gat cu amandoua mainile, pe cei care protesteaza fara voia lor (a psdului).Toate acestea cumulate la ce stim pana acum, creioneaza esecul grandios a unei puteri derutate si inconstiente. 

bucovineanu

Dragnea ii va propune premierului sa retraga ordonanta de urgenta deoarece mambrii si simpatizantii psd nu mai pot fi tinuti in frau si vor sa iasa in strada.  :smile: Totul este acum ca premierul sa fie de acord.  :smile:

andreiu

     Da, cred ca se pregateste sufleteste sa inghita broscuta. Ce se vor face insa protestatarii, carora li se va lua obiectul muncii ? Vor veni in continuare si diseara si maine ? Parca vad ca se pregateste un cantec de petrecere cu titlul refren : Drag nea-i fost, pana mai ieri !!! Te-am lasat fara  muieri !!!
     Pentru Grindeanu s-ar putea sa fie ceva mai complicat. Daca procurorul general va initia o actiune penala pentru favorizarea infractorului, s-ar putea ca in zilele urmatoare Dragnea sa fie nevoit sa-si caute un alt premier.

Karpetrusov

 
Citat din: bucovineanu din Februarie 04, 2017, 02:23:12 PM
Dragnea ii va propune premierului sa retraga ordonanta de urgenta deoarece mambrii si simpatizantii psd nu mai pot fi tinuti in frau si vor sa iasa in strada.  :smile: Totul este acum ca premierul sa fie de acord.  :smile:
:) :rotfl: :) =)) =)) =)) =)) =)) :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) :hi: :hi: :hi:
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

bucovineanu

A fost foarte greu ca Dragnea si Tariceanu sa-l lamureasca pe Grindeanu sa retraga ordonanta. S-au chinuit vreo 4-5 ore.  :smile:

andreiu

         In sfarsit, premierul, desi anuntat ca vine la tribuna aranjata pentru anuntul anului la ora 20,20, a aparut la... 20,30. Cele 10 minute de intarziere cred ca a fost timpul necesar sa-si invete pe de rost cele 2 foi A4 cu care l-a dotat probabil Dragnea. Insa de emotie a uitat sa le impatureasca si sa le ascunda in buzunar. A intrat cu ele in mana si din cand in cand tragea cu un ochi la ele. Eu personal ma asteptam ca procedura de anulare/abrogare  a OUG 13/2017 sa se produca in simetrie cu producerea acesteia, adica imediat, in seara aceasta, cu convocarea ministrilor la ora 9,00 si transmiterea la monitorul oficial in jurul orei 12,00. Ar fi fost un gest de inteligenta politica destul de dureros dar ar fi slabit inversunarea si indarjirea celor din strada. Apoi, i-ar fi stat bine ca politician tanar si de perspectiva, sa-si prezinte demisia de onoare. I-ar fi folosit ulterior in lupta apriga ce se va da nu peste multa vreme pentru locul lui Dragnea la sefia partidului.

andreiu

      Este deja o ora destul de tarzie si puhoaiele de lume din Bucuresti si din marile orase parca se fac din ce in ce mai mari. Am vaga impresie ca alegatorii lui dragnea fraternizeaza si se alatura cuminti si pasnic protestatarilor din piete si bulevarde.

andreiu

#3368
     Acuma, intrucat se intrevad posibilitati de detensionare a situatiei, prin acceptarea de catre guvern a retragerii OUG sa incercam a analiza contributia multinationalelor la mobilizarea populatiei la manifestatiile de strada. Colegul Bismark ne spune despre fiul sau ca este efectiv fortat sa participe, sub sanctiunea concedierii. Nu pot si nici nu vreau sa-l contrazic, pentru ca este om serios. Sunt de acord si cu cei care ne explica faptul ca multinationalele sunt nemultunite de cresterea salariului minim. Ar mai fi si alte motive ?

ciucur

Nu cred asa ceva. Multinationalele nu se implica in asa ceva. 
Poate ne spune dl. Bismark la ce multinationala e fiul lui.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ionel07196555

Citat din: andreiu din Februarie 05, 2017, 09:06:58 AM
     Sunt de acord si cu cei care ne explica faptul ca multinationalele sunt nemultunite de cresterea salariului minim. Ar mai fi si alte motive ?
La multinationale [ de forta ]  nu se lucreaza pe salariu minim pe economie pe cat semnezi atit ridici .
Merge angajatu dar sa aduci si familia si prieteni ,  cum ii convingi , cu un covrig si o cafea ?

andreiu

Citat din: ciucur din Februarie 05, 2017, 09:29:03 AM
Nu cred asa ceva. Multinationalele nu se implica in asa ceva. 
Poate ne spune dl. Bismark la ce multinationala e fiul lui.
Adriane, te contrazic. Multinationalele se implica in tot ce le poate spori profitul pentru a exploata oportunitatile si in tot ce le poate diminua profitul, pentru a gasi bresele de eliminare sau ocolire a factorilor de reducere respectivi.

bismark

    Cu regret, apar pentru ultima data pe aceasta pagina, eu am 4 copii care lucreaza in multinationale in Germania, Austria si Italia si baiatul care lucreaza in tara la o multinationala asa ca nu mai spuneti povesti cine din multinationale sint platiti regeste cei care conducerea are nevoie de ei pentru asemenea actiuni.Vom trai si vom vedea ca treaba cu ordonanta a fost numai un pretext vor gasi altul,, jos guvernul,, si multe altele daca nici cu acesta nu va merge.Asa sa va ajute Dumnezeu.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

Multinationale nu au venit doar in ultimul an in Romania, au functionat si cand era Ponte si in atatatea perioade cand PSD-ul conducea tara. Ce te face sa crezi ca pana acum PSD a lasta aceste multinationale sa fure si acum, dintr-odata, reuseste sa opreasca furaciunile? Sa zicem ca pleaca aceste multinationale. Ce se intampla cu oamenii care isi pierd locurile de munca? Cate afaceri romanesti ii asteapta ca sa-i angajeze?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

    Toti cei de dreapta ar trebui sa faca ceva in acest sens, sa faca afaceri care sa incadreze romanii ca n-or fi mai prosti ca cei veniti. Daca da sa lase pe altii care pot.Si va rog nu ma mai intaritati ca nu mai raspund la asa ceva.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/