Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

yulian

Tare Iohannis asta...cum reuseste el sa manipuleze atatia oameni...sau Soros?? :rotfl: :rotfl:

andreiu

#3346
      Parerea mea este ca manifestatiile de strada ar trebui stopate de azi, dar lumea sa stea in stand-bay. Continuarea lor intr-o succesiune descendenta ar fi interpretata ca o victorie de catre guvernanti. Ar trebui sa fie lasati o vreme in pace, sa treaca bugetul prin parlament, sa legifereze si sa se ocupe de bunul mers al tarii. Iesirile in strada sa reinceapa cu si mai mare forta la aparitia unor derapaje de la masurile promise in campania electorala. Partea cu ordonantele trebuie lasata pe seama CCR de vreme ce psd a refuzat sa le retraga, dupa reuniunea forului de conducere.

tinumaftei

Citat din: yulian din Februarie 03, 2017, 07:51:42 AM
Tare Iohannis asta...cum reuseste el sa manipuleze atatia oameni...sau Soros?? :rotfl: :rotfl:
Am mai spus.. il suspectati de prea mare inteligenta pe Johanis. El e o biata papusa!!... Capatul sforii este altundeva.

andreiu

     Tinule, tu ne ascunzi ceva, ce nu stim noi. Care ar fi dupa parerea ta producatorul papusii, daca acesta este si papusarul, cine fabrica sfoara, cat este de lunga, de trainica, rezistenta la rupere ? Cam pe unde ar trebui sa cautam dupa capatul sforii ?

Cristel

#3349
Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2017, 08:58:23 AM

Am mai spus.. .. Capatul sforii este altundeva.
Si chiar de ar fi adevarat ca e cineva care are sforile, ce e rau sa pui ciorditorii de buget acolo unde trebuie? Sa treaca prin parlament legea, ca de asta exista Legislativ! Sa vada tot poporul despre ce e vorba in propozitie.
M-am uitat dupa sfoara si nu am gasit decat un singur mobil: nu vreau sa-l vad pe hotul de Dragnea ca ma fraiereste pe fata, tragandu-mi un ranjet parsiv si nu vreau sa dea drumul clientilor din bugetul public. Daca nu dai la o parte gasca de penali risti sa ramai cu o Romanie plina de tigani si asistati sociali. E normal sa-ti faci soferul SECRETAR DE STAT? Ei bine, pentru modul in care au guvernat aproape 20 de ani, merita aruncati la groapa de gunoi a istoriei.
Cand vad meclele stupide de alcoolici ale unora dintre cei care conduc destinele unor regiuni din tara imi spun ca trebuie sa fii idiot sa pui stampila pentru alegerea unui asemenea om. Lasand deoparte faptul ca se considera satrap superior si nomenclaturist. : Presedintele PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, a declarat, joi, ca va sustine in partid ideea mentinerii actualului guvern, care "sa aiba taria sa reziste tuturor manipularilor" si ca nu-l intereseaza "nici macar 100.000 de ragalii adunate de undeva".
Putem sa-l comparam cu omul politic din vest, chiar roman? http://stirileprotv.ro/campanii/cautam-primar/a-plecat-in-germania-acum-20-de-ani-si-a-ajuns-primar-de-comuna-povestea-lui-stefan-un-edil-care-nu-primeste-salariu.html
Cred ca nu, pentru ca odata ajunsi in functii considera ca sunt "Dumnezei" si decid orice. Iar pe noi ne desfid de fiecare data.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

balasbebe

La noi la Zalau am inteles ca se va scumpi taxa de colectare a gunoiului. Sa caute un oras cu o taxa mai mica.

andreiu

      Bebe, am citit de cateva ori aluzia cu taxa si gunoiul. N-am inteles mare lucru, asta mi-este din pacate nivelul. Poti sa ne lamuresti, ne-ai injurat cumva, elegant ? Aveti prea putine gunoaie prin zona si ati dori si voi mai multe ? Aveti prea multe si nu mai primiti deloc altele dinafara ?

tinumaftei

Azi am fost plecat si acum cand m-am intors am vazut ca adormitul poporului a catadixit sa sesizeze Curtea Constitutionala. Asta trebuia sa faca de la inceput, nu sa astepte ca sa o ia in sus cursul leu-euro!!

stefan1

#3353
Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2017, 08:58:23 AM

Am mai spus.. il suspectati de prea mare inteligenta pe Johanis. El e o biata papusa!!... Capatul sforii este altundeva.

  Tinule, mai trebuie sa spui ca aia e parerea ta. Pana una alta Ioha a fost un foarte bun elev, un foarte bun student, un foarte bun profesor, un foarte bun inspector si un foarte bun primar. Eu cred ca va fi si un foarte bun presedinte. Nu trebuie sa faca fapte spectaculoase. Trebuie sa nu se ataseze la nici o gasca de corupti, sa permita aplicarea legii la toate partidele, sa nu incerce sa isi acopere apropiatii, sa sesizeze adevaratele pericole pentru tara si sa caute sa repare ce poate.
  S-a scris zeci de pagini ca Ioha nu e capabil sa spuna doua vorbe fara a i le fi scris cineva. Asta si cand vad cu ochii lor ca raspunde prompt la conferintele de presa, ca raspunde in strainatate fara sa se fastaceasca si intr-o germana sau engleza buna, la orice intrebare.

  O alta gogomanie este ca Ioha vrea sa schimbe guvernul si sa guverneze cu liberalii lui desi el a spus ca nu are o asemenea intentie. De fapt nici nu ar putea guverna cu un  Parlament care trebuie sa aprobe orice hotarare de guvern si care poate tranti orice guvern care nu este sustinut de o majoritate. Doar daca s-ar face alegeri anticipate, care nu se stie cum s-ar finaliza dar care ar fi foarte inoportune acum. De fapt guvernul de acum trebuie sa se uzeze prin guvernare sau, dimpotriva, sa aiba succes si sa isi intareasca pozitia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Februarie 03, 2017, 05:49:49 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2017, 08:58:23 AM

Am mai spus.. il suspectati de prea mare inteligenta pe Johanis. El e o biata papusa!!... Capatul sforii este altundeva.

  Tinule, mai trebuie sa spui ca aia e parerea ta. Pana una alta Ioha a fost un foarte bun elev, un foarte bun student, un foarte bun profesor, un foarte bun inspector si un foarte bun primar. Eu cred ca va fi si un foarte bun presedinte. Nu trebuie sa faca fapte spectaculoase. Trebuie sa nu se ataseze la nici o gasca de corupti, sa permita aplicarea legii la toate partidele, sa nu incerce sa isi acopere apropiatii, sa sesizeze adevaratele pericole pentru tara si sa caute sa repare ce poate.
  S-a scris zeci de pagini ca Ioha nu e capabil sa spuna doua vorbe fara a i le fi scris cineva. Asta si cand vad cu ochii lor ca raspunde prompt la conferintele de presa, ca raspunde in strainatate fara sa se fastaceasca si intr-o germana sau engleza buna, la orice intrebare.

  O alta gogomanie este ca Ioha vrea sa schimbe guvernul si sa guverneze cu liberalii lui desi el a spus ca nu are o asemenea intentie. De fapt nici nu ar putea guverna cu un  Parlament care trebuie sa aprobe orice hotarare de guvern si care poate tranti orice guvern care nu este sustinut de o majoritate. Doar daca s-ar face alegeri anticipate, care nu se stie cum s-ar finaliza dar care ar fi foarte inoportune acum. De fapt guvernul de acum trebuie sa se uzeze prin guvernare sau, dimpotriva, sa aiba succes si sa isi intareasca pozitia.
"Eu cred ca va fi si un foarte bun presedinte"???????????????????
Ce bine ca nu trebuie sa cred. Trebuie doar sa vad. Deocamdata am cumparat euro mai scump fata de zilele in care nu erau proteste.
Sa te pui in fruntea unor anarhisti si nihilisti nu e prea greu.
De doua luni este doar Gica Contra. Eu sau dumneata putem juca rolul acesta. Presedintele trebuie sa joace un alt rol!! El nu este in opozitie, este la putere si puterea se exercita in mod democratic in acest stat de drept pe care il blameaza. Mai vedem.

yulian

Citat din: tinumaftei din Februarie 03, 2017, 07:23:09 PM
Deocamdata am cumparat euro mai scump fata de zilele in care nu erau proteste.
Eu v-am avertizat ca creste euro...e bine sa ai linie directa cu Dublin  :rotfl: :rotfl:

Citat din: yulian din Februarie 02, 2017, 01:53:18 PM
Citat din: yulian din Februarie 01, 2017, 10:19:45 AM
Primul effect...leul in cadere libera... 4.5110 la ora 10.30. Sa va stea in gat pesedee.

Leul ziua 2 -> 1 EUR = 4.5337LEI

Stai linistit, de astazi piata s-a calmat...a intervenit BNR-ul cu euro din rezerve  :wink:

tinumaftei

Încă un motiv de râs!
Ordonanța 13/2017 este în vigoare deja în totalitate. Faza cu cele 10 zile este o prostie. De fapt cred că a fost un fitil special lăsat mai lung sa nu le explodeze bomba in mână. Isteți băieții ăștia! Dacă ar canaliza iscusința asta spre bine..
Am cules 2 argumente:
1. OUG conform constituției intra imediat în vigoare după publicarea în monitorul oficial.
2. Dacă Avocatul Poporului a atacat ordonanța, înseamnă că este în vigoare. AP nu poate ataca decât acte normative aflate în vigoare.. :rotfl:

stefan1

#3357
Citat din: tinumaftei din Februarie 04, 2017, 12:58:26 AM
Încă un motiv de râs!
...

Eu zic ca va fi rasu-plansu!
Deocamdata a crescut iar cota de popularitate a lui Ioha, a scazut nr de sprijinitori ai PSD iar strainatatea e cu ochii pe noi cat cepele (BBC transmite pe Facebook direct demonstratiile din Romania). Un numar tot mai mare dintre varfurile PSD si ALDE recunosc ca s-a gresit cel putin prin modul cum au fost introduse aceste modificari. E cu atat mai grav daca unele modificari vor fi anulate dar ele isi vor face efectul iremediabil. Atunci cineva trebuie sa raspunda, mai cu seama ca Ioha a avertizat sa nu fie introduse si Grindeanu a spus cu gurita lui ca nici nu avea de gand sa introduca pe ordinea de zi acele modificari (cand Ioha le-a facut acea vizita) si ca le va lasa sa urmeze calea normala. Cand esti constient ce efecte poate produce o astfel de modificare a legii, trebuie sa fii precaut in a o introduce, sa stai sa analizezi toate consecintele, sa asculti cu atentie toate parerile, nu sa ii dai drumul la ceas de noapte, hoteste.
In acest caz va trebui sa se lase cu demisii!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

Citat din: stefan1 din Februarie 04, 2017, 03:56:25 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 04, 2017, 12:58:26 AM
Încă un motiv de râs!
...

Eu zic ca va fi rasu-plansu!
Deocamdata a crescut iar cota de popularitate a lui Ioha, a scazut nr de sprijinitori ai PSD iar strainatatea e cu ochii pe noi cat cepele (BBC transmite pe Facebook direct demonstratiile din Romania). Un numar tot mai mare dintre varfurile PSD si ALDE recunosc ca s-a gresit cel putin prin modul cum au fost introduse aceste modificari. E cu atat mai grav daca unele modificari vor fi anulate dar ele isi vor face efectul iremediabil. Atunci cineva trebuie sa raspunda, mai cu seama ca Ioha a avertizat sa nu fie introduse si Grindeanu a spus cu gurita lui ca nici nu avea de gand sa introduca pe ordinea de zi acele modificari (cand Ioha le-a facut acea vizita) si ca le va lasa sa urmeze calea normala. Cand esti constient ce efecte poate produce o astfel de modificare a legii, trebuie sa fii precaut in a o introduce, sa stai sa analizezi toate consecintele, sa asculti cu atentie toate parerile, nu sa ii dai drumul la ceas de noapte, hoteste.
In acest caz va trebui sa se lase cu demisii!
Dupa cum s-au asezat lucrurile, daca dragnea-grindeanu nu pot face pasul inapoi si daca si CCr va cauta sa-i salveze, vom asista la niste arestari surpriza, pentru a da satisfactie plebei din strada. De aceea, anterior, s-au facut toate demersurile pasnice posibile, prin intermediul csm, parchetul general, av. poporului, presedinte, manifestatii pasnice, pentru ca daca ordonanta isi va face efectele si se va dovedi ca cineva important pasibil de pedapsa va scapa rigorilor legii, se va putea actiona in forta pentru delictul de  favorizarea infractorului. Si aici ar putea cadea nume grele. Cred ca tariceanu va regreta ca nu a luat in seama propunerea lui Ioha de a intoarce armele.