Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: filip din Februarie 02, 2017, 12:38:54 AM
Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2017, 12:34:46 AM
Citat din: filip din Februarie 02, 2017, 12:08:50 AM
Hotul neprins e negustor cinstit.
Asta si inainte de OUG si dupa.
Doar nuantele fac diferenta.Ei daca vreau sa fure o fac si tin la secret 6 luni fapta,apoi nimeni nu ma mai poate acuza........potrivit modificarilor
Daca sunt gratiat de un dosar cu suspendare a doua fapta nu mai e cu executare.Vezi cazul Dragnea.
In rest e cam asa.
http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ
Prescripția extinctivă a faptelor nu a fost modificată. Cele 6 luni se referă a dreptul unui terț de a depune un denunț.

Păi, dacă eu sunt un cetățean responsabil de ce trebuie sa denunț o faptă după 5 ani sau după 6 luni? Corect este sa o denunț deîndată ce am luat la cunoștință.
O denunt cand aflu,daca 6 luni e la secret de unde sa aflu?
Păi denunț poți face dacă ești martor. Asta presupune că ai fost cu ochii sau urechile sau celelalte simțuri la locul faptei. Asta înseamnă că ești martor. Prin urmare ai luat cunoștință de săvârșirea infracțiunii din momentul zero!!! Ai 6 luni la dispoziție să depui denunțul. Alte texte de lege te obligă să depui denunțul în cel mai scurt timp.
Faptele de cercetează și se pedepsesc și după 6 luni, dar tu că denunțător și coautor nu mai beneficiezi de clemență!!
Trebuie să adaptăm expresia "radio șanț" la realitatea zilelor noastre și îi putem spune "internet șanț" sau "feisbuc șanț"!!

stefan1

Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 09:28:53 PM

...
Si atunci de ce atatea proteste? La ce folosesc? Sincer nu mai pricep ce se petrece!

  Agenturili!!!

  S-a vazut inca o data ca suntem maestri in forme fara fond. Guvernul PSD zice ca a respectat pasii necesari pentru modificarile Codului Penal, adica l-a dat in discutie publica (24 de ore), ba a avut si discutii cu reprezentantii strazii si chiar a primit observatii de la DNA si CSM. DAR NU A SCHIMBAT NIMIC IN URMA ACESTOR DISCUTII!!! Adica au facut exact ce au avut de la inceput in plan sa faca.
  Ei cred ca oamenii sunt prosti, nu observa graba cu care s-au facut aceste schimbari, nu observa ca se da ordonanta de urgenta cand maine incepa sesiunea parlamentara si aceste legi importante puteau urma traseul normal. Spun ca votul oamenilor ii legitimeaza sa ia aceste masuri, ori nu este asa. Ii legitimeaza sa ia masurile pe care le-au spus in campania electorala, nu tot ce lor le da acum prin cap. Asa ar putea hotari ca ei sa fie parlamentari pe viata, ca doar deea lumea i-a ales, sa faca legi. Vad deontologi docti care se intrebau cum de acesti demonstranti vin si demonstreaza contra unui guvern care la majoritatea dintre ei le-a fagadut burse mai mari, salarii mai mari, taxe mai mici, gratuitate la transport, medicamente mai ieftine etc. Este la fel cum Ceausescu, in ultimul discurs a fagaduit ca mai da 100 de lei la salariu sperand sa calmeze lumea. SUNT UNELE LUCRURI MAI IMPORTANTE DECAT BANII! Oamenii simt ca hotia si coruptia sunt cauze principale ale prostului mers al tarii. Ei vad cum politicienii si clientela politica s-au imbogatit excesiv de mult, fara a putea fi atinsi de Justitie. Vad ca de acum incolo DNA si alte organe de cercetare vor putea tot mai greu sa isi procure probe iar hotii pot mult mai usor sa scape. Astea sunt motivele pentru care zeci de mii de oameni au iesit in toata tara.
  Pericolul este ca aceasta situatie sa se prelungeasca si sa se ajunga la obisnuinta ca nemultumirile sa se rezolve in strada, ce ar fi foarte periculos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Crezi ca Dragnea nu l-a mirosit pe slugoi?

andreiu

      Te-am votat ! Ne-ai fentat ! au strigat compatriotii lui Grindeanu la Timisoara aseara. Oare de ce ?

ciucur

Eu nu am crezut ca la Deva lumea va iesi in strada, in cel mai 'rosu' judet din Transilvania de dupa '89.
Tare as fi vrut sa vad parerea conducatorilor judetului. Pentru ca eu cred ca in Hunedoara ei au facut 'rocada mica' asa de antrenament pentru 'rocada mare' ce trebuia a fi facuta la Bucuresti.
Da ce sa-i faci, mai sunt si oameni impotriva...

Cred ca ar trebui sa se inteleaga odata ca lumea a acceptat rezultatul alegerilor si implicit majoritatea PSD-ALDE, insa nu accepta nesimtirea, metodele de lucru adoptate de acest guvern si modul de comunicare total nepotrivit ales.
'Alta intrebare?' -va ramane in memoria romanilor mult timp.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Si iata dragii mosului cum se poate alege praful dintr-o majoritate confortabila daca la conducere ajung mafiotii, care se cred atotputernici, atotstiutori, carora inaltimea functiilor le ia mintile. Dupa noaptea fierbinte care a trecut, urmeaza o zi extrem de interesanta. In mod sigur, va fi o deruta si o degringolada la forul de conducere psd. Unii vor striga la dragnea : Vezi liviule ce ne-ai facut ? Ne verifica UE, ne verifica DNA -ul, Ne-ai mintit si pe noi ! Altii vor la razboi total ! Vor cere mobilizarea milionului pentru marsul asupra capitalei. Altii, mai pragmatici, isi vor da ostentativ demisia "de onoare " si vor trece rapid in barca cealalta.

andreiu

      Dar de departe cea mai mare oftica o sa-i apuce dupa reuniunea de azi a parlamentului european cand se va pune lupa groasa pe ei, si vor fi studiati individual ca la insectar. Azi am vazut la o reluare figura speriata a ilustrului ministru de justitie. O fata bovina de burvil derutat, ingainand incurcat, franturi din celebra sa opera de rahat, cu care ne-a improscat ca tara. Penibil !

andreiu

     Vad acum o informatie de ultima ora. Viteazul lu" peste al justitiei de noapte, cica isi deleaga atributiile, inaintea sedintei psd. Te pomenesti ca il avanseaza astia primministru ! Zau ca ar merita postul, Prostul !!!

tinumaftei

E adevărat, acest ministru al justiției, după stil poate fi bine încadrat la categoria "Tudor Postelnicu" care vorbind despre zilele revoluției spunea despre sine: "Am fost un dobitoc!"
Dar tot la categoria asta îl pun și pe no name-ul ministru de la nu știu ce minister, care participă la ședință și apoi demisionează. Avea toată stima mea daca demisiona în ședința de guvern. Se ridică de pe scaun și pleca acasă!
Dar cred mai degrabă că este unul dintre aceia care nu pot acționa decât la ordin și acum a primit consemnul: deschide plicul K!! Kamikaze. L-a deschis și s-a "detonat".

yulian

Citat din: yulian din Februarie 01, 2017, 10:19:45 AM
Primul effect...leul in cadere libera... 4.5110 la ora 10.30. Sa va stea in gat pesedee.

Leul ziua 2 -> 1 EUR = 4.5337LEI

vulpea

inselati-va cu asteptarile in continuare,ca o sa vedeti cat de dezamagiti o sa fiti la final.cine plm. e m.UiE sa intervina in viata interna a unui stat membru ?! in Ue nu se mai respecta SUVERANITATEA STATELOR membre ?

yulian

Intradevar, mult mai bine era pe vremea tovarasilor rusi..se intra direct cu tancul...dialogul se pastra la capatul tevii  :rotfl:

andreiu

Citat din: yulian din Februarie 02, 2017, 01:53:18 PM
Citat din: yulian din Februarie 01, 2017, 10:19:45 AM
Primul effect...leul in cadere libera... 4.5110 la ora 10.30. Sa va stea in gat pesedee.

Leul ziua 2 -> 1 EUR = 4.5337LEI
Iuliane, si aici sunt manevre controlate. Banuiesc doar, nu am probe, dar si in acest domeniu actioneaza tot oameni care au interese. Nu-i controleaza absolut nimeni si pot oricand ei sau prin interpusi sa  parieze sume colosale pe leu sau pe euro/dolar cunoscand de la inceput unde va fi cotatia finala. Sunt in acest joc ocult angrenate banci, speculatori financiari, o jungla la fel de perfida ca si cea politica.

yulian

Dl. Andreiu, piata s-a tulburat in secunda 2. Cand am dat primul curs, tocmai ce ne sunasera de la banca sa ne anunte ca este agitatie in piata si daca suntem interesati de schimburi. Paritatea EUR/LEU se face pe piata interna...USD/LEU e in functie de pietele international, de aceea acolo nu a miscat nimic. Evident ca sunt interese, iar cel mai mult de aici are de castigat guvernul pentru ca se imprumuta in EUR, iar majorarile salariale la un curs mare, dispar ca prin vraja, si ce sa vezi, romanii vor avea o viata mai scumpa la bani mai multi!! E al 2 lea atac asupra bunastarii romanilor de cand a venit PSD, dupa cel cu energia...
P.S. chiar al 3-lea dupa ce a eliminat pragul maxim pentru contributii.

tinumaftei

Azi am cumpărat euro, prilej de a adresa mulțumiri din suflet lui Johanis, tatăl acestor manifestări. Și cred că au fost mulți alții că mine. Cred că diseară vor sta acasă!