Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: andreiu din Februarie 01, 2017, 09:18:45 PM
      Tinule, este deja prea tarziu sa ne mai pierdem vremea cu citirea si intelegerea textelor. Acestea trebuiau sa ne fie citite inca din perioada campaniei electorale, alaturi de masurile din programul de guvernare. Mai puteau fi explicate pana ieri si discutate cu juristii de marca din csm si sindicatele de profil din sectorul justitiei (avocati, procurori, judecatori) apoi in comisiile juridice ale celor doua camera, apoi in plenurile reunite iar daca mai era timp puteau sa ma intrebe si pe mine evident, prin intermediul tau. Dar dragnea si eminentul sau ministru de justitie cu facultatea facuta din cate am auzit eu la FF, a considerat sa se joace alba-neagra pe intuneric si cu ordonanta dar si cu noi. Acuma  suntem intr-o faza avansata. Daca ai observat (si eu am anticipat acest lucru), numarul celor din strada a crescut aproape geometric si va mai creste. Sper sa-si mentina aroganta si maine si sa hotarasca sa-si scoata si ei oamenii in strada. Se vor coace niste conditii specifice pentru decretarea starii de necesitate si de aici pana la dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate nu va mai fi mult.
Si credeti ca PNL+.. vor castiga alegerile?
Slabe sperante?
Atunci ce facem ne indreptam spre dictatura?
Eu am citit textele si 95% sunt pe gustul meu. Dar nu cred ca 1 din 5000 din strada au citit textele! Si atunci de ce atatea proteste? La ce folosesc? Sincer nu mai pricep ce se petrece!

andreiu

    Sincer mi-e indiferent cine va castiga viitoarele alegeri, daca din nefericire se va ajunge acolo. La varsta si situatia mea imi vad de ale mele. Indiferent cine va veni la conducere nu va putea sau nu va fi interesat sa ma ajute cu nimic. Daca eu nu ma straduiesc prin efort si cu mijloace proprii sa-mi imbunatatesc traiul, nimeni nu va avea prea mare grija de mine. De dictatura nu ma tem pentru ca o jumatate de viata am trait in una si constat acuma ca unele lucruri erau mai bune pe vremea aceea. Protestele din strada evident ca vor folosi cuiva. Putina rabdare si vom vedea cui.

filip

In treaba asta din strada,nimeni nu contesta dreptul PSD-ului de a guverna.
Problema e cu albirea dosarelor si dreptul de a fura.
Sa faca strict ce au promis in campanie si ce scrie in programul de guvernare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

undragutz

Citat din: andreiu din Februarie 01, 2017, 10:00:02 PM
   Protestele din strada evident ca vor folosi cuiva. Putina rabdare si vom vedea cui.

Acum citiva ani in urma si ucrainienii se manifestau democratic .
Euro-maidanul si-l aminteste multa lume , si unde este acum Ucraina ?
Sper ca nu vom avea soarta lor .


andreiu

      Filip, dreptul da a guverna al psd-ului s-ar putea limita la cateva zile de acum incolo. Daca se va depasi o anume limita pe de o parte a ingamfarii unora si a intolerantei celorlalti, intram intr-o logica absurda a starii de revolutie si atunci vine un maturoi mare. Depinde de curajul lui Grindeanu de a-l arunca rapid din carca pe Dragnea si sa -si retraga ordonanta, apoi sa guverneze pe cont propriu. In aceste conditii, poate lumea se va potoli, dar va reveni la orice miscare gresita pe parcursul guvernarii.
      Dragutule, comparatia ta este deplasata. Spre deosebire de Ucraina, noi suntem in UE. Vom fi ajutati sa trecem peste aceasta etapa. Dar fara incurajarea  si protejarea smecherilor.

filip

http://www.stiripesurse.ro/document-sorin-grindeanu-scrisoare-catre-liderii-europeni_1177324.html
Conflictul asta nu se poate incheia din interiorul tarii.
Grindeanu o sa fie chemat in exteriorul tarii la fel ca Ponta si i se va pune in vedere sa retraga proiectele.
Paradoxal dar unii PSD-isti o sa accepte aceasta solutie.
Altfel ne indreptam cu pasi repezi spre un razboi civil.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vulpea

Pt. Andreiu : va amagit toti,care sunteti acuma PRO, democratia nu se realizeaza 'cu bata' ! uitati de invataturile acestui popor chinuit : "cine ridica sabia de sabie va muri".totdeauna s-a confirmat,dar noi si mai ales cei tineri uita adesea si prea repede si asa se repeta istoria. o sa aveti ocazia,inca in viata fiind,cat de curand ca se va adeveri  si de aceasta datasi atunci degeaba o sa va cainati.

andreiu

        Ai dreptate Dane ! Noi doar comentam pe margine. Dar acolo la voi in sat treburile s-au cam incins.

bucovineanu

#3308
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 08:33:55 PM
Pai si acum nu este la fel daca nu te prinde: ramani cu banii!!!
Manipulare pe fata! Oamenii acestia ne "fac" din cuvinte!
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 08:33:55 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 01, 2017, 03:09:53 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 01:47:17 PM
Pentru faptele sub pragul amintit se recuperează prejudiciul dar fapta nu este penală. Prin urmare fapta nu este încurajată în nici un fel.
Eu nu prea inteleg: daca eu fur 40 mii de euro si ma prnde, dau banii inapoi si nu patesc nimic. Daca nu ma prinde raman cu banii. Am inteles bine?
Pai si acum nu este la fel daca nu te prinde: ramani cu banii!!!

Tinule eu   cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cineva care face prin abuz o paguba statului mai mica  de 45000 de euro nu va pati nimic, indiferent daca este prins sau nu. Asta daca respectiva ordonanta intra in vigoare. E oare corect?

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 01, 2017, 11:45:50 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 08:33:55 PM
Pai si acum nu este la fel daca nu te prinde: ramani cu banii!!!
Manipulare pe fata! Oamenii acestia ne "fac" din cuvinte!
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 08:33:55 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 01, 2017, 03:09:53 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 01, 2017, 01:47:17 PM
Pentru faptele sub pragul amintit se recuperează prejudiciul dar fapta nu este penală. Prin urmare fapta nu este încurajată în nici un fel.
Eu nu prea inteleg: daca eu fur 40 mii de euro si ma prnde, dau banii inapoi si nu patesc nimic. Daca nu ma prinde raman cu banii. Am inteles bine?
Pai si acum nu este la fel daca nu te prinde: ramani cu banii!!!

Tinule eu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Cineva care face prin abuz o paguba statului mai mica  de 45000 de euro nu va pati nimic, indiferent daca este prins sau nu. Asta daca respectiva ordonanta intra in vigoare. E oare corect?
Nu asta spune ordonanța!
Asta spune Facebook!
Fapta este fapta de la 1 leu in sus. Se cercetează. Suma se recuperează. De la un prag in sus de aplica și pedeapsă penală!

bucovineanu

Si daca respectivul stie ca oricum nu va raspunde penal indiferent daca fapta sa va fi descoperita,  nu va fi tentat sa castige niste bani fara a risca nimic?

filip

#3311
Hotul neprins e negustor cinstit.
Asta si inainte de OUG si dupa.
Doar nuantele fac diferenta.Ei daca vreau sa fure o fac si tin la secret 6 luni fapta,apoi nimeni nu ma mai poate acuza........potrivit modificarilor
Daca sunt gratiat de un dosar cu suspendare a doua fapta nu mai e cu executare.Vezi cazul Dragnea.
In rest e cam asa.
http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2017, 12:02:25 AM
Si daca respectivul stie ca oricum nu va raspunde penal indiferent daca fapta sa va fi descoperita,  nu va fi tentat sa castige niste bani fara a risca nimic?
Tentația nu are legătură cu pedeapsa. Sunt țări în care există pedeapsa cu moartea și este încă aplicată. Mărirea pedepsei nu duce la respectarea 100% a legii.
Eu am citit textele și sunt 95% ok.

tinumaftei

Citat din: filip din Februarie 02, 2017, 12:08:50 AM
Hotul neprins e negustor cinstit.
Asta si inainte de OUG si dupa.
Doar nuantele fac diferenta.Ei daca vreau sa fure o fac si tin la secret 6 luni fapta,apoi nimeni nu ma mai poate acuza........potrivit modificarilor
Daca sunt gratiat de un dosar cu suspendare a doua fapta nu mai e cu executare.Vezi cazul Dragnea.
In rest e cam asa.
http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ
Prescripția extinctivă a faptelor nu a fost modificată. Cele 6 luni se referă a dreptul unui terț de a depune un denunț.
Păi, dacă eu sunt un cetățean responsabil de ce trebuie sa denunț o faptă după 5 ani sau după 6 luni? Corect este sa o denunț deîndată ce am luat la cunoștință.

filip

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2017, 12:34:46 AM
Citat din: filip din Februarie 02, 2017, 12:08:50 AM
Hotul neprins e negustor cinstit.
Asta si inainte de OUG si dupa.
Doar nuantele fac diferenta.Ei daca vreau sa fure o fac si tin la secret 6 luni fapta,apoi nimeni nu ma mai poate acuza........potrivit modificarilor
Daca sunt gratiat de un dosar cu suspendare a doua fapta nu mai e cu executare.Vezi cazul Dragnea.
In rest e cam asa.
http://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ
Prescripția extinctivă a faptelor nu a fost modificată. Cele 6 luni se referă a dreptul unui terț de a depune un denunț.

Păi, dacă eu sunt un cetățean responsabil de ce trebuie sa denunț o faptă după 5 ani sau după 6 luni? Corect este sa o denunț deîndată ce am luat la cunoștință.
O denunt cand aflu,daca 6 luni e la secret de unde sa aflu?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)