Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 31, 2017, 08:49:51 AM
Bai nene, ma lasi? Citeste codul fiscal inainte de a deschide gura.
Bag de seama ca nu stii ce inseamna norma de venit/stup - care este un impozit forfetar - si ce inseamna veniturile obtinute din comercializarea produselor apicole/biologice...sau nu vrei?

P.S. te-as intreba cine iti tine contabilitatea...de nu platesti nimic in afara normei  =))
Mă tem că și nivelul informațiilor despre lumea politică le aveți la nivelul informațiilor despre fiscalitate. Și atunci poziția dumneavoastră este de înțeles.
Activitatea apicultură (inclusa in clasificarea caen la creșterea altor animale) include exploatarea familiei de albine, obținerea producției și valorificarea acesteia: miere, polen, propolis, ceară, familii de albine, roi, mătci.
Comercializare înseamnă mai mult decât valorificare, înseamnă aprovizionare cu marfă și revinderea, cu sau fara modificarea acesteia.
Nu trebuie să fii economist că să citești codurile caen așa cum se regăsesc la registrul comerțului, în cele mai mici detalii.

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Ianuarie 31, 2017, 09:57:57 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2017, 06:18:41 AM
Cristel: Mă întreb de ce trebuie că a priori noi sa credem în nevinovăția cuiva, care deja a fost prins cu ocaua mică? Dacă Iohanis a făcut averea cinstit, va putea să o dovedească, nu-i ăsta? Și după ce a dovedit catre societate că a fost cinstit pot incepe osanalele chiar in metru antic!!
Și fiindcă ești conștient că meditațiile lui au picioarele scurte, ai și băgat decorul marilor prădători. De ce? Că în peisajul acesta primarul de Sibiu să pară unul inofensiv? Sau primarul de la Sibiu semna doar condica? La primăria aia nu era buget? Nu se făceau contracte? Retrocedări?
Omul acesta s-a lăudat in fața națiunii cu o altfel de politică. Acum ce facem? Îl punem pe lista cu Năstase - patru case (doar!)? Dreptatea nu se face prin comparație ci pentru ea însăși.
Ascensiunea politică fulminantă a acestui om este tare ciudată? Cu carnet de partid la un partid etnic aproape obscur, devine peste noapte președintele celui mai mare partid istoric și apoi pe cea mai înaltă treaptă din politica românească. Cine l-a propulsat nu îl are la mâna cu nimic? A promis o altfel de politică și este un Băsescu 2, chiar mai mult decât acesta. Cine îi face agenda?

  Tinule, da-mi voie sa nu te cred ca l-ai votat pe Ioha, ba spre 100% cred ca nu! Toata conceptia ta politica si probabil si trecutul tau, imi pare ca sunt apropiate de PSD si nu vad motivul pentru care sa il tradezi pe Ponta. Sau ai facut ca el, care a zis ca a votat cu PNL la prezidentiale?   =)).
  Iti spun eu cum s-a facut ascensiunea acestui om. Pana in 2000 sibienii au fost satui de primarii de pana atunci, ultimul avocatul Dan Condurat de la PRM. I0hannis a fost ales cu 66%, in speranta ca randuiala se va instaura in Sibiu (in Ardeal este o vorba:"Randuiala ca la sasi". Desi avea consilieri majoritari PSD, mana lui s-a cunoscut in primarie si oras. Au inceput sa vina investitori straini, care gaseau in el un om serios, care nu mai pretinde spaga pentru a demara o afacere, care daca spune o vorba o si respecta. La alegerile din 2004 nu numai ca el a fost reales din primul tur cu 88% din voturi, dar i-au ales si consilieri majoritar FDGR, desi sasi mai erau cam 1% din populatie. Fata Sibiului s-a schimbat si in special economic au inceput sa vina tot mai multi investitori. A fost si a treia oara ales tot cu asa o majoritate si deja mute partide ar fi vrut sa il aiba in conducere. Sa nu uitam ca si coalitia PSD-PNL au vrut sa il puna prim-ministru in locul lui Boc, dar Base s-a opus.
  De ce acum vor adversarii sa ii gaseasca neaparat bube? Pentru ca daca pot spune ca si el e hot, atunci isi pot justifica propriile hotii si i-ar inchide gura. Nu vedeti ca se incearca in toate felurile? Acum cateva saptamani se spunea ca el e pus de Coldea si de Kovesi si se teme de ei de aceea nu-i atinge. Dar, ghinion, s-a atins si l-a dat jos pe Coldea. Imediat criticii s-au repliat si au spus ca Ioha abia a asteptat un motiv sa se scape de Coldea. Dar cum ramanem cu teama de 'a-l da in gat'? Acum a ramas Kovesi, de care se zice ca ii e frica si ea il apara (sub ea a pierdut procesul de la Brasov, castigat, cum am spus, de un cumparator de drepturi litigioase, care de obicei are o retea de incredere in Justitie).
  Acum se spune ca Ioha vrea sa dea jos guvernul democratic ales. Daca vrea ar fi o mare prostie. De ce? Pentru ca ar trebui sa puna un guvern care sa dea mai mult decat au fagaduit PSD-eii ca va da prostimii. Ori asta nu stiu cine s-ar incumeta. Tot ce cred eu ca vrea Ioha sa faca este sa nu ii lasa sa o ia iremediabil pe aratura, adica sa incalce intelegerile tarii cu NATO si cu UE, care ar avea urmari pe termen lung pentru tara si sa dea iar liber la furat, cum vad ca au intentia.
Ștefan, nu am nici o treabă cu PSD, însă mă deranjează faptul că va raportați la Iohanis așa cum se raportează Mihai Gâdea la Voiculescu. Asta că sa fiu elegant!!

Eugen B

Yulian nu vreau si nu are rost sa intru cu tine in discutii. Eu nu vand matci sau scule sau alte chestii. Defapt nu e treaba mea sa verific asta. Vad si eu ce se face.
Eu platesc impozit la peste 75 ca as produce 30kg dd miere anual defapt de aici se plateste impozitul. Nu produc nici atat si impozitul tot il platesc.
Ordine nu va fi niciodata asa ca nici nu ma stresez. Cand vor fi conducatori capabili va fi altceva.
Tu cat ai platit impozit ca cad ca esti unul dintre cei curati.
Nici nu are rost sa discut cum se completeaza fisa aia. Multi spun ca fac productii mari si in realitate nu fac mai nimic.
Productia de miere s-ar sti f bine daca toti am declara exact mierea extrasa. Dar asa ceva nu va fi niciodata

tinumaftei

Citat din: andreiu din Ianuarie 31, 2017, 09:13:58 AM
        Baieti, disputa voastra nu zic ca nu este importanta dar nu rezolva esenta problemei. Eliminarea penalilor din varful balegarului sa zicem ca ar fi scopul principal al societatii romanesti, dar cum, care sa fie pasii de facut in aceasta directie ? Daca este sacrificat initial Ioha, adio rezolvare. Gasca mosita de Iliescu-Brucan-Roman a facut pui, acestia au facut la randul lor alti pui, acum suntem intr-o closcarie puturoasa, ne-am imputit cu totii si nu vedem calea spre iesire. Eu as vedea o cale relative simpla, ca prin sprijin popular Ioha sa elimine cu ajutorul instrumentelor de forta pe care deja le are pe cei cu probleme penale, apoi, intr-o faza ulterioara, dupa ce se va dovedi ca este si el penal, sa-l dam, tot asa, cu poporul, jos, chiar la subsol !
Am tot respectul pentru dumneavoastră, însă dacă credeți că apărând pe Iohanis scăpăm de penali vă înșelați. Scăpăm doar de o gașcă! E că și cum ai zice că dacă ai ridicat un picior de la pământ aici rezolvat 50% problema mersului prin aer. Volumul furturilor nu se va micșora, doar se va redirecționa. Ce autoritate morală are Iohanis sa îi spună unuia sau altuia să nu mai fure? Un ou sau un bou, dpv moral tot aia este!

yulian

Citat din: Eugen B din Ianuarie 31, 2017, 11:08:22 AM
Yulian nu vreau si nu are rost sa intru cu tine in discutii.
....
Tu cat ai platit impozit ca cad ca esti unul dintre cei curati.
Eu sunt din cei 90...99%.  :rotfl:
Din experienta mea cu organelle fiscale, pur si simplu nu poti fi correct in Romania....mai ales cand sunt si economist...treaba mea este sa dea bine  :D

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 31, 2017, 12:18:09 PM
Citat din: Eugen B din Ianuarie 31, 2017, 11:08:22 AM
Yulian nu vreau si nu are rost sa intru cu tine in discutii.
....
Tu cat ai platit impozit ca cad ca esti unul dintre cei curati.
Eu sunt din cei 90...99%.  :rotfl:
Din experienta mea cu organelle fiscale, pur si simplu nu poti fi correct in Romania....mai ales cand sunt si economist...treaba mea este sa dea bine  :D
Așa ar zice și Dragnea!

Eugen B

Deci esti din cei 90% care fac frauda am inteles.
Eu stiu ceva si de declaratia 221 pt apicultori. Dar ai dat totul pe fata. Daca iti da bine nu insemna ca esti corect .

Cristel

#3262
Vad ca multi merg pe aratura, sustin un lucru pe care nimeni nu-l sustine: eu nu am auzit "Iohanis da-i jos", Iohanis esti cel mai bun", am auzit "fara penali", fara modificari! Si ce semnal vrei mai puternic daca idiotii astia nici nu au intrat bine in painea guvernarii si si-au trantit pe ascuns proiectul unor ordonante de modificare a codului penal si privind aministierea sau dezincriminarea unor infractiuni? Daca nu era presedintele anuntat de cineva, sigur le-ar fi aprobat in sedinta respectiva. Dar asa, Grindeanului i-a fost frica, lipsea tatuca penal. CAT DE IDIOT TREBUIE SA FII sa nu iti dai seama ca SCOPUL este sa fie liberi cei care erau la mititica sau aveau dosare penale? Plus libertatea unui abuz in serviciu si de a fura pana in 200000 de lei :) Trai nineaca!  Si cat de idiot trebuie sa fii sa nu astepti ca macar primele "rezultate" ale guvernarii sa fie savurate de multime si dupa aceea sa scoti o lege, eventual prin intermediul unuia din opozitie, sa nu bata la ochi, o lege privind o resetare a jocului de la "0". Si puteau sa-l amageasca chiar pe Base, care deja are un nepot condamnat si caruia i-ar fi prins bine o iesire pe cautiune sau pe control de 3 ani. Si dadea si bine la public, ca nu era o lege initiata de tine, coalitie guvernamentala.
Nu-l pupam in cur pe Iohannis, nu o fi el cel mai curat, dar trebuie sa fiu de acord cu mascariciul de Teleorman care din CONDAMNAT PENAL CU SUSPENDARE conduce a doua camera a legislativului din Romania? Suntem noi o tara normala sau una bolnava pana in strafunduri? Alt viteaz nu au gasit ei sa puna decat un condamnat penal? Aici vezi PROSTIA si AMBITIA stupida a acestui conducator de partid. Sunt convins ca nu tot PSD ul este corupt, poate mai are si oameni normali, DAR TONUL il da capul! Iar pestele de la cap se impute!
Din nefericire, Iohannis e singurul exponent care (mai) poate duce lupta anticoruptie pentru ca deja pe celelalte institutii PSD si clica de penali au pus mana. Mai este Justitia cu cateva bastioane...si va fi din nou liniste si praduiala ca pe timpul lui Nastase. Atentie! Nu spun ca sub Basescu a fost liniste, am vazut ca si acolo au fost furaciuni dar au iesit la suprafata si deja s-au dat condamnari. Cand pe bugetul public nu vor mai sta atatia corbi, sigur Romanica va avea o armata puternica, servicii medicale mai bune, un nivel de trai mai bun, poate si infrastructura mai buna. Daca gastile de tigani sunt calare pe noi prin interpusii lor, politicienii corupti (numita secretar de stat in min justitiei una judecatoare care e nasa lui Judecator, copil una bucata Bercea Mondial, Mendelin Voicu numit secretar de stat la min Culturii desi este urmarit penal in devalizarea bugetului cu partida Rromilor)
Scopul jegosilor, cum e si Moliceanu, este sa sustina camarila penala, pentru ca si ei sunt deja in kk pana la gat (trafic de influenta, Olteanu cu milionul, etc) .
Daca tot doreau sa rezolve problema puscariilor ar fi trebuit sa initieze LEGE (asa cum scrie si in Constitutie) prin care cei care au infractiuni usoare sa poata fi in libertate conditionata plus plata pagubelor.  Si nu cred ca cineva s-ar fi opus prea tare, daca respectivii ar fi fost conditionati de plata despagubirilor pentru ca astfel ar fi facut rost si de bani pentru alte penitenciare. Daca tot doreau sa fie mai catolici decat papa, ar fi obligat si la plata unei cautiuni egala cu 50% din sumele pe care statul le-ar fi platit pentru mentinerea condamnatului in inchisoare. Si uite asa era liniste si pace. Dar ei vor "albirea" totala a condamnatilor. Indiferent daca ala a facut viol, abuz, santaj... Daca a luat 4 ani pentru viol, iti rade in nas a doua zi dupa eliberare. Unde este "echitatea" dreptatii?
In plus, Iordache este nasul unor araboi condamnati penal de curand, asa ca se vede de la o posta directia pe care o au "urgentele lui".
http://www.comisarul.ro/articol/cateva-amanunte-despre-fiordache-luati-cu-lamaie!_864582.html
Grindeanu e nepotul lui Sarbu, Ilie cu padurile regale :
http://www.comisarul.ro/articol/detaliul-exploziv-despre-grindeanu!-mama-lui-si-ma_869336.html
Asadar, odata pentru totdeauna, noi nu il pupam in cur pe Iohannis, dar e singurul care mai poate duce batalia (alaturi de romanii care mai vor o tara curata, fara conducatori penali) cu "una bucata gasca de penali". Daca si asta pica, deja RRomanica poate sa-si ia adio de la ideea de tara, vom pati exact ce au patit si in Ucraina: coruptia ucide statul si il dezintegreaza in favoarea altora. Sa plece deja 4 milioane de oameni pentru ca nu au un loc de munca in tara este un semnal nu de alarma, ci de disperare! Chiar astazi am mai auzit ca a plecat o cunostinta din Galati, lucra de 2 ani in Franta dar acum a venit,  si-a luat familia si s-au dus in Franta. Ramanem o tara de pensionari si asistati sociali?

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

#3263
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2017, 12:33:29 PM
Așa ar zice și Dragnea!

Da, dar lui i-a dat cu domeniul ala din Tiliorman :) Cu piscina si alte acareturi! Dintre voi apicultorii, care mergeti prin soare si vant, care luati intepaturi, cati va puteti lauda cu domeniu, viloaie si piscina? :)
Sa inteleg ca voi vindeati mierea la borcan cu bon fiscal? Si de aia pretindeti ca si Ioha sa fi taiat chitanta la meditatii? :) Nu era destul ca statul iliescian ne fura 60% din munca prin impozite, ca avea cote progresive de impozit, cu cat munceai mai mult cu atat scadea mai tare salariul. In 94, daca munceam 16 ore luam salariul cat unul care muncea 8 ore...asta pentru ca aveam venit mai mare si drept urmare crestea si impozitul. Atunci am realizat ca trebuie sa fiu idiot sa muncesc mai mult de 8 ore, pentru ca ceilalti imi radeau in nas. Asta a facut statul psd ist, a incurajat nemunca si hotia. Iar daca aveai doua joburi, tot nu scapai, ca venea impozitul global si trebuia sa mai decartezi la stat diferenta.
Si daca unul are 5 case, sigur a furat? Sau poate le-a mostenit? Sau deja daca ai avere trebuie sa fii incondeiat "de catre proletari" ca fiind un evazionist, un capitalist ordinar? Nu zic de Nastase, ca asta batea la ochi de la o posta, la fel ca si cei care s--au invartit de functii si dupa aia vedeai vilele ca ieseau mai ceva ca vrejul de fasole al lui Jack...
Din cate imi aduc aminte, si in Biblie scrie ca "cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra".
Si mai zicea un lucru interesant, ca pomul il vei cunoaste dupa roadele lui... Daca primele roade sunt ordonante pentru puscariasi si penali, despre ce roade si ce fel de pom vorbim?
Si apropo's de smenuri, iata ca ministrul energiei (asta nou, din guvernul PSD ist) face el cateva declaratii, din ce in ce mai contradictorii: ca nu e carbune- (desi cei de la cariere spuneau ca au stocuri), ca Romania nu rezista decat 4 zile, si pretul energiei electrice sare de la 249 lei din decembrie la aproape 650 lei in ianuarie. Al cui joc l-a facut? Cine a castigat din asta, Rusia cumva? Si cativa baieti destepti? Acum s-a dat lovit in aripa, ca majoritatea penalilor, brusc au probleme de sanatate...
http://www.comisarul.ro/articol/ministrul-energiei-este-internat-in-spital-si-ar-p_869543.html
http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-21569434-ministrul-energiei-toma-petcu-internat-intr-spital-din-romania.htm
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

       Dragii mosului, vad ca s-a combatut temeinic pe aici pana am ajuns cu bine acasa la Deva. Pe drum, am ascultat la acualitati ca s-a ajuns la o intelegere in csat si guvernul este liber in a aproba azi bugetul. Ma asteptam din partea lui Ioha sa fie ceva mai exigent si sa le ceara ministrilor membri csat sa fie de acord cu majorarea macar cu doi lei a bugetelor pentru serviciile speciale, iar pentru presedintie cu 5 lei. La un eventual refuz sa-i tina in sedinta pana maine dimineata, pentru realizarea consensului.

Cristel

Draga mosule, sa stai linistit! Bine ai ajuns la Deva, ca astia de aici au si dat ordonantele! Noaptea, pe furis, ca doar asa e in partidul asta de HOTI numit PSD! Gata, la 22 au trecut prin guvern ordonantele. Sper sa fie multumiti astia care-l pupa in cur pe Dragnea sa vada meclele tuturor hotilor cu staif din nou pe ecran! Ultimul sa stinga lumina! Incepe marea praduiala!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Eu cred ca Ioha' ii lasa in pace pentru moment sa mai faca prostii pentru a le mai scadea din popularitate.
Nu imi vine sa cred insa cum a evoluat pretul la energie in ultima perioada. Romania a ajuns cu pretul la energie cel mai mare din Europa. Zici ca doar la noi e iarna.  In orice tara normala, pretul ar fi fost blocat inainte sa creasca de trei ori in o perioada asa scurta. Boul ala de ministru al energiei nu stie ce trebuie sa faca si paseaza la Consiliul concurentei.
Nu inteleg ce criza de energie ca a ajuns curentu' pentru toata lumea. Totul e unflat artificial si populatia e mulsa pe cai ocolite ca acum e mai atenta la ordonantele nesimtitilor.
Cineva iar s-a imbogatit brusc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: Cristel din Ianuarie 31, 2017, 11:19:31 PM
Draga mosule, sa stai linistit! Bine ai ajuns la Deva, ca astia de aici au si dat ordonantele! Noaptea, pe furis, ca doar asa e in partidul asta de HOTI numit PSD! Gata, la 22 au trecut prin guvern ordonantele. Sper sa fie multumiti astia care-l pupa in cur pe Dragnea sa vada meclele tuturor hotilor cu staif din nou pe ecran! Ultimul sa stinga lumina! Incepe marea praduiala!

Au obtinut ce au dorit, dar tot raul spre bine. Si-au dat foc la valiza.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

        Da, va fi o noapte interesanta, urmata de zile fierbinti ! Prevad a se intampla acum, ce strigam noi taranistii prin 90-95: Ultima solutie, inc-o revolutie ! Sa dea Domnul sa fie bine!!!

vulpea

Pt.Andreiu : sa inteleg ca l-ai ridicat pe I.OHA la rang de sfant ? poate ar fi mai educativ sa-l intrebi pe y. cum e cu evaziunea si penalul la ...consatenii lui - HD... in afacerile cu medicamente si retetele compensate ! si,mai ales,n-am stiut pana acum cat de multa economie / contabilitate / fiscalitate se face la inginerie !!!poate NUMAI LA FAC. ING. / HD !!!