Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2017, 12:24:45 AM
Si pe mine ma facu sa râd ideea de a-i cauta neamtului potcoavele de cai morti, adica sa ii faca un contol ANAFu'!!
Am crezut-o o gluma buna!!
Da ce sa vezi?! Chiar facura astia circul asta!! Omu zisese ca are casele din cotizatii, pardon meditatii. Acu, para-mi-se, n-a prea dat meditatii. Da case are.
Ma mai pufni o data râsu'!
Amuzant e ca Vosganian membru ALDE cere ca ANAF sa verifice banii din meditatii.
Dupa stirea falsa de azi ca nu a platit Johannis taxe la stat ,vine Laura Chireac fosta candidata ALDE la primarie in capitala si spune:
http://psnews.ro/update-anaf-neaga-ca-ar-fi-controlat-banii-lui-iohannis-din-meditatii-exclusiv-2-159969/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Cristel

#3241
ma minunez cat de naivi sunt unii care se uita la "casele" (relativ modeste raportate la viloaiele altora) lui Iohanis, cumparate din banii "facuti" de el si nu furati din banii publici si nu vad nici vilele lui Dragnea, Nastase, Ponta, Sarbu, Videanu si altii, care au secatuit bugetul public. Sa nu mai punem la socoteala vilele tuturor "sefilor si sefutilor" din insitutiile de romanesti, incepand cu vama, politia, case de sanatate, directori de penitenciare, judecatori si procurori...
Cat timp a prestat o munca cinstita, nu vad unde e hotia! Din timpul lui a facut pe altii destepti. In timp ce ceilalti, din salariul de bugetar (fara sa mai dea  meditatii) au reusit sa faca ditamai viloaiele cu piscina (Dragnea, Nastase, care avea si ferma la Cornu si bloc in buricul capitalei, basca mostenirea Tamarei)...
Logica unora chiar imi scapa, dovada ca latrinele functioneaza bine. Romanul vede paiul dar barna nu!
Moliceanu, pupilul masonului Amedeo, pui de fanariot, conduce Romania... Halal tara!
Nu inteleg cat de greu trebuie sa fii de cap pentru a crede ca PENALII pot face o politica buna pentru tara!
http://partidulpromite.ro/lista-tuturor-deputatilor-din-actuala-legislatura-parlamentara-care-au-sau-au-avut-probleme-de-natura-penala-de-integritate-sau-care-au-comis-fapte-controversate-care-i-a-adus-in-atentia-publica/

Ma bucur domnule Andreiu ca a fost relaxanta sederea la Therme. Daca nu ar fi fost un senator PSD care sa puna mana pe Herculane, in mod sigur si acolo ar fi fost ceva frumos, natural, cu ape termale sulfuroase. Dar ei au stiut doar sa prade si sa nu lase capitalul strain sa intre in tara pe principiul "nu ne vindem tara pentru ca o furam noi".
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

Cristel: Mă întreb de ce trebuie că a priori noi sa credem în nevinovăția cuiva, care deja a fost prins cu ocaua mică? Dacă Iohanis a făcut averea cinstit, va putea să o dovedească, nu-i ăsta? Și după ce a dovedit catre societate că a fost cinstit pot incepe osanalele chiar in metru antic!!
Și fiindcă ești conștient că meditațiile lui au picioarele scurte, ai și băgat decorul marilor prădători. De ce? Că în peisajul acesta primarul de Sibiu să pară unul inofensiv? Sau primarul de la Sibiu semna doar condica? La primăria aia nu era buget? Nu se făceau contracte? Retrocedări?
Omul acesta s-a lăudat in fața națiunii cu o altfel de politică. Acum ce facem? Îl punem pe lista cu Năstase - patru case (doar!)? Dreptatea nu se face prin comparație ci pentru ea însăși.
Ascensiunea politică fulminantă a acestui om este tare ciudată? Cu carnet de partid la un partid etnic aproape obscur, devine peste noapte președintele celui mai mare partid istoric și apoi pe cea mai înaltă treaptă din politica românească. Cine l-a propulsat nu îl are la mâna cu nimic? A promis o altfel de politică și este un Băsescu 2, chiar mai mult decât acesta. Cine îi face agenda?

yulian

Tot nu-i inteleg pe astia de-i cauta ceva cu orice pret lui Iohannis, de ce l-ati mai votat fratilor?? Vi s-a facut greata de Ponta sau care este logica, ca tot nu-mi dau seama?? Obligativitatea declararii meditatiilor nu exista in anii '90 si atunci se faceau bani grei pentru admiteri, indiferent ca recunoasteti sau nu.

andreiu

       Pe acelasi principiu s-ar impune si cercetarea tuturor celor care in ani buni dupa revolutie au facut bisnita in tarile vecine. Sute de mii de romani au invadat Ungaria, Yugoslavia,Turcia, Polonia, facand un comert la negru si din care unii au facut acumulari serioase, cu care au participat la privatizarile cu cantec ce au urmat. Dupa Varujan Harceaparceaturian desigur ca si acestia vor trebui sa fie cercetati de catre anaf.

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 31, 2017, 06:48:53 AM
Tot nu-i inteleg pe astia de-i cauta ceva cu orice pret lui Iohannis, de ce l-ati mai votat fratilor?? Vi s-a facut greata de Ponta sau care este logica, ca tot nu-mi dau seama?? Obligativitatea declararii meditatiilor nu exista in anii '90 si atunci se faceau bani grei pentru admiteri, indiferent ca recunoasteti sau nu.
Serios? Atunci nu era cod fiscal? Era această activitate scutită de impozit? Dă-mi un articol de lege!
L-am votat pe Iohanis pentru că nu erau decât 2 opțiuni. Și acum dacă l-am votat ce trebuie sa fac? Să mă entuziasmez la fiecare inepție a lui? Să îl apar în fața criticilor? Eu l-am votat dar nu mă identific cu el! Dacă există critici să se apere singur! Ce, împarte cu mine pensia peste trei ani?

yulian

#3246
La fel exista si acum ANAF si legi mult mai clare si tind sa cred ca 90% dintre apicultori obtin venituri nedeclarate...asa ca sa nu ne dam mai sfinti decat Papa...daca intelegi ce vreau sa iti zic... :nono:

Iar daca vrei sa iti povestesc despre relatia ANAF-ului cu contribuabilul din prisma unui economist...sau mai bine nu.  :P

P.S. ceea ce a facut Iohannis nu este PENAL iar termenul de prescriere a stabilirii obligatiilor fiscale de catre ANAF este de 5 ani!

Eugen B

Yuliane ia zi ce venituri nedeclarate fac stuparii?

yulian

Ia uita-te la forumul de vanzari, cumpara orice vrei tu si spune-mi de la cati primesti acte...restul e can-can.
Evaziunea fiscala e la rang de arta in Romania...suntem tara care colecteaza cele mai putine taxe din UE :cool:

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 31, 2017, 07:39:52 AM
La fel exista si acum ANAF si legi mult mai clare si tind sa cred ca 90% dintre apicultori obtin venituri nedeclarate...asa ca sa nu ne dam mai sfinti decat Papa...daca intelegi ce vreau sa iti zic... :nono:

Iar daca vrei sa iti povestesc despre relatia ANAF-ului cu contribuabilul din prisma unui economist...sau mai bine nu.  :P

P.S. ceea ce a facut Iohannis nu este PENAL iar termenul de prescriere a stabilirii obligatiilor fiscale de catre ANAF este de 5 ani!
Spre știință ta și a altora, veniturile din apicultura au fost scutite legal iar acum impozitul este la normă de venit. Așa că scuteste-ne de a ne introduce în aceeași oală cu Evazionistul.
Acum am înțeles din perspectiva unui economist că hoțul neprins e negustor cinstit. Da pentru lege se aplica prescripția, dar noi evaluăm omul după morală. Binele și răul nu se prescriu niciodată. Ori, că sa te dai că exemplu trebuie să fii impecabil. Altfel ești manevrabil, așa că Iohanis care se dovedește o marionetă. Nu îmi dau seama în mâinile cui?

yulian

#3250
Bai nene, ma lasi? Citeste codul fiscal inainte de a deschide gura.
Bag de seama ca nu stii ce inseamna norma de venit/stup - care este un impozit forfetar - si ce inseamna veniturile obtinute din comercializarea produselor apicole/biologice...sau nu vrei?

P.S. te-as intreba cine iti tine contabilitatea...de nu platesti nimic in afara normei  =))

andreiu

        Baieti, disputa voastra nu zic ca nu este importanta dar nu rezolva esenta problemei. Eliminarea penalilor din varful balegarului sa zicem ca ar fi scopul principal al societatii romanesti, dar cum, care sa fie pasii de facut in aceasta directie ? Daca este sacrificat initial Ioha, adio rezolvare. Gasca mosita de Iliescu-Brucan-Roman a facut pui, acestia au facut la randul lor alti pui, acum suntem intr-o closcarie puturoasa, ne-am imputit cu totii si nu vedem calea spre iesire. Eu as vedea o cale relative simpla, ca prin sprijin popular Ioha sa elimine cu ajutorul instrumentelor de forta pe care deja le are pe cei cu probleme penale, apoi, intr-o faza ulterioara, dupa ce se va dovedi ca este si el penal, sa-l dam, tot asa, cu poporul, jos, chiar la subsol !

Eugen B

Yuliane multe lucruri nu sunt clare in apicultura. Eu din cate stiu platesc impozit pe stup pentru ca se considera ca fac profit in fiecare an la fel. Profitul se face din apicultuta nu din altceva.
Cand va exista ceva care spune ce impozit dai pe matca sau roi sa ma anunti.
Domnu andreiu stai sa vina tinerii la putere sa vezi atunci ce va fi
Daca nu ai firma nu poti da acte. E o poveste lunga si aici. Ai dreptate la ce zici , dar nefiind legislatie pe asa ceva nu poti spune ca sunt venituri nedeclarate.

yulian

#3253
Citat din: Eugen B din Ianuarie 31, 2017, 09:16:47 AM
Eu din cate stiu platesc impozit pe stup pentru ca se considera ca fac profit in fiecare an la fel. Profitul se face din apicultuta nu din altceva. Cand va exista ceva care spune ce impozit dai pe matca sau roi sa ma anunti.
Si uite asa ajungem usor - usor catre 100%  :rotfl: :rotfl:
Completati corect/real declaratia 220 si atunci va scadea procentul.
O zi buna.

stefan1

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 31, 2017, 06:18:41 AM
Cristel: Mă întreb de ce trebuie că a priori noi sa credem în nevinovăția cuiva, care deja a fost prins cu ocaua mică? Dacă Iohanis a făcut averea cinstit, va putea să o dovedească, nu-i ăsta? Și după ce a dovedit catre societate că a fost cinstit pot incepe osanalele chiar in metru antic!!
Și fiindcă ești conștient că meditațiile lui au picioarele scurte, ai și băgat decorul marilor prădători. De ce? Că în peisajul acesta primarul de Sibiu să pară unul inofensiv? Sau primarul de la Sibiu semna doar condica? La primăria aia nu era buget? Nu se făceau contracte? Retrocedări?
Omul acesta s-a lăudat in fața națiunii cu o altfel de politică. Acum ce facem? Îl punem pe lista cu Năstase - patru case (doar!)? Dreptatea nu se face prin comparație ci pentru ea însăși.
Ascensiunea politică fulminantă a acestui om este tare ciudată? Cu carnet de partid la un partid etnic aproape obscur, devine peste noapte președintele celui mai mare partid istoric și apoi pe cea mai înaltă treaptă din politica românească. Cine l-a propulsat nu îl are la mâna cu nimic? A promis o altfel de politică și este un Băsescu 2, chiar mai mult decât acesta. Cine îi face agenda?

  Tinule, da-mi voie sa nu te cred ca l-ai votat pe Ioha, ba spre 100% cred ca nu! Toata conceptia ta politica si probabil si trecutul tau, imi pare ca sunt apropiate de PSD si nu vad motivul pentru care sa il tradezi pe Ponta. Sau ai facut ca el, care a zis ca a votat cu PNL la prezidentiale?   =)).
  Iti spun eu cum s-a facut ascensiunea acestui om. Pana in 2000 sibienii au fost satui de primarii de pana atunci, ultimul avocatul Dan Condurat de la PRM. I0hannis a fost ales cu 66%, in speranta ca randuiala se va instaura in Sibiu (in Ardeal este o vorba:"Randuiala ca la sasi". Desi avea consilieri majoritari PSD, mana lui s-a cunoscut in primarie si oras. Au inceput sa vina investitori straini, care gaseau in el un om serios, care nu mai pretinde spaga pentru a demara o afacere, care daca spune o vorba o si respecta. La alegerile din 2004 nu numai ca el a fost reales din primul tur cu 88% din voturi, dar i-au ales si consilieri majoritar FDGR, desi sasi mai erau cam 1% din populatie. Fata Sibiului s-a schimbat si in special economic au inceput sa vina tot mai multi investitori. A fost si a treia oara ales tot cu asa o majoritate si deja mute partide ar fi vrut sa il aiba in conducere. Sa nu uitam ca si coalitia PSD-PNL au vrut sa il puna prim-ministru in locul lui Boc, dar Base s-a opus.
  De ce acum vor adversarii sa ii gaseasca neaparat bube? Pentru ca daca pot spune ca si el e hot, atunci isi pot justifica propriile hotii si i-ar inchide gura. Nu vedeti ca se incearca in toate felurile? Acum cateva saptamani se spunea ca el e pus de Coldea si de Kovesi si se teme de ei de aceea nu-i atinge. Dar, ghinion, s-a atins si l-a dat jos pe Coldea. Imediat criticii s-au repliat si au spus ca Ioha abia a asteptat un motiv sa se scape de Coldea. Dar cum ramanem cu teama de 'a-l da in gat'? Acum a ramas Kovesi, de care se zice ca ii e frica si ea il apara (sub ea a pierdut procesul de la Brasov, castigat, cum am spus, de un cumparator de drepturi litigioase, care de obicei are o retea de incredere in Justitie).
  Acum se spune ca Ioha vrea sa dea jos guvernul democratic ales. Daca vrea ar fi o mare prostie. De ce? Pentru ca ar trebui sa puna un guvern care sa dea mai mult decat au fagaduit PSD-eii ca va da prostimii. Ori asta nu stiu cine s-ar incumeta. Tot ce cred eu ca vrea Ioha sa faca este sa nu ii lasa sa o ia iremediabil pe aratura, adica sa incalce intelegerile tarii cu NATO si cu UE, care ar avea urmari pe termen lung pentru tara si sa dea iar liber la furat, cum vad ca au intentia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)