Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

        Mosule, ai grija ca te ia gura pe dinainte . Eu de mult banuiam, dar acum dau aproape sigur ca Ghita este la tine in pivnita. Oare sri citeste si pe forumul nostru ? Are ceva acoperiti si pe la noi ? Daca da, vezi ca maine-poimane vei avea ceva musafiri !!! :rotfl:

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 25, 2017, 07:01:49 AM
Inteleg ca pentru cei care urmaresc A3 "sistemul" inseamna doar luptele politice si cine fura mai mult, cine este gratiat mai usor, cine la cine linge mai mult.
Pentru mine (care nu ma uit la televizor decat foarte rar) sistem inseamna acces la invatamant, la sanatate, la educatie, divertisment, transport, etc, etc. Faptul ca mor oamenii in spital cu zile, va spune ceva? Este sistemul de sanatate! Faptul ca de pe bancile scolii ies elevi slab pregatiti, va spune ceva? Este sistemul de educatie/invatamant. Faptul ca in 2017 nu am reusit sa avem autostrazi care strabat tara asta de la est la vest si de la nord la sud, trenurile merg cu viteza melcului, zeci de oameni mor cu zile in fiecare zi pe DN-urile supraaglomerate, va spune ceva? Este sistemul de transport! Faptul ca in fruntea parlamentului exista oameni condamnati sau anchetati penali...asta ma deranjeaza si acum incearca sa se uite de furturile pe care ei le-au facut. Eu de acest sistem ma lovesc in fiecare zi si ma deranjeaza! De ce aceste "sisteme" care au fost create de catre voi, cei de dupa revolutie scartaie asa de tare, daca eu am doar idei proaste si vad doar probleme?? Nu cred ca generatia mea (cei care au avut 10 ani la revolutie) a modelat societatea asa cum arata azi...dar o va modela pe cea de maine, noi cei care avem copii mici acum. Ce sa le spun?? Da tata, furati, ca o sa vina cineva sa va gratieze la un moment dat, o sa va ierte orice abuz si orice furaciune,nu?
Va rog, nu mai fiti asa obtuzi si vedeti doar ceea ce va inoculeaza cineva.

@tinumaftei - te rog sa imi dai exact unde si pe cine am jignit eu? Faptul ca spun ca din banii celor activi in Romania se platesc pensiile este o jignire sau o realitate?? La aproape 40 ani si 20 de cand cotizez cu carte de munca, nu cred ca pot fi numit nici mucos si nici obraznicatura...mai ales de cei care ar trebui sa dea dovada de mai multa inteligenta (ca deh, au trecut prin viata, nu?). Daca nici acum nu am voie sa imi exprim parerea fara a fi jignit...cand? La 60, la 70 ani? Trebuie sa ajung la varsta a 3-a ca sa am dreptul la o opinie??
Ai indicat bine locul in care sari calul. Atunci cand spui ca tu platesti pensiile nu numai ca gresesti dar si jicnesti. Ce vina are un pensionar care a lucrat 30-40 de ani, poate si mai mult ca tu platesti taxe la stat si ca statul ia din acele sume si plateste pensiile? Oamenii acestia si-au platit luna de juna contributia cand erau salariati, iar tu nu ai nici o contributie la pensia lor. Tu iti platesti pentru pensia ta. Crezi ca daca oamenii acestia aveau la dispozitie un alt sistem de acumulare pentru situatie de varsta, contribuiau la acest sistem ca la batranete fii sau nepotii lor sa ii considere paraziti?
Dreptul la opinie este una si descrierea realitatii este alta. Nu le confunda intre ele. Poti spune despre un obiect ca poate fi mai bun sau mai frumos dar daca trebuie sa il descrii trebuie sa o faci cu onestitate. Realitatea are o dimensiune palpabila si ea este partial zugravita si de Realitatea si de A3, recte si de Iohanis si de PSD. Daca iti imaginezi ca doar unii au dreptate te pastrezi intr-o zona a imaginarului.
Nu imi spune ce nu a facut tara pentru tine, spune-mi ce faci tu pentru ea, ca asa sa aruncam vina unii pe altii este demagogie curata!

vulpea

tm.,inca nu ti-ai dat seama ce face ?.sustine o multinationala,deci este ...european internationalist  NU nationalist ca ....retardatii de pensionari,care sunt nevoiti sa indure toate neajunsurile tarii pentru care si-au irosit tineretea muncind constincios.ai lui pensionari ar trebui de rusine sa-l plezneasca si la 40 ani,pentu enormitatile pe care le spune si le si mai sustine,dand lectii la altii.

romikele

Citat din: andreiu din Ianuarie 25, 2017, 07:51:42 AM
termenul de obraznicatura ar fi bine sa il evitam in dialogul nostru pe viitor. :nono: :razz: :hi:
Ăla a fost un alint..... poate era mai bine "obrăznicătura mică" sau "pușlama mare" ?  :rotfl: :hi:

yulian

Citat din: romikele din Ianuarie 25, 2017, 11:07:08 AM
Ăla a fost un alint..... poate era mai bine "obrăznicătura mică" sau "pușlama mare" ?  :rotfl: :hi:
Cel mai sigur cu "pușlama mare"...la 1.96  =))

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 25, 2017, 09:46:30 AM
Nu imi spune ce nu a facut tara pentru tine, spune-mi ce faci tu pentru ea

Doar apicultura, ca democratia originala impreuna cu economia originala romaneasca au construit-o altii in ultimii 27 ani  :nono:
Sper sa imi dea Dumnezeu putere si intelect sa contribui si eu cu ceva urmatorii 27 ani.

O ultima idee, pe care am mai zis-o si cu alte ocazii: Nu ma intereseaza cine este la putere. Imi doresc ca cei de acolo sa le pese de poporul roman, de tineri, de batrani, de cei in suferinta, de toata lumea. Cei care au furat, indiferent sub ce forma, sa fie pedepsiti, nu gratiati, nu amnistiati, nu iertati!

Imi cer scuze dlui Andreiu pentru aceasta ultima interventie pe pagina lui.

Cele bune!

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 25, 2017, 11:34:23 AM
Citat din: romikele din Ianuarie 25, 2017, 11:07:08 AM
Ăla a fost un alint..... poate era mai bine "obrăznicătura mică" sau "pușlama mare" ?  :rotfl: :hi:
Cel mai sigur cu "pușlama mare"...la 1.96  =))

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 25, 2017, 09:46:30 AM
Nu imi spune ce nu a facut tara pentru tine, spune-mi ce faci tu pentru ea

Doar apicultura, ca democratia originala impreuna cu economia originala romaneasca au construit-o altii in ultimii 27 ani  :nono:
Sper sa imi dea Dumnezeu putere si intelect sa contribui si eu cu ceva urmatorii 27 ani.

O ultima idee, pe care am mai zis-o si cu alte ocazii: Nu ma intereseaza cine este la putere. Imi doresc ca cei de acolo sa le pese de poporul roman, de tineri, de batrani, de cei in suferinta, de toata lumea. Cei care au furat, indiferent sub ce forma, sa fie pedepsiti, nu gratiati, nu amnistiati, nu iertati!

Imi cer scuze dlui Andreiu pentru aceasta ultima interventie pe pagina lui.

Cele bune!

Sau poate vrei o lege care să spună că pensionarii trebuie să treacă pe roșu!?
Dar să știi că cine are dispreț pentru viața celuilalt nici pe a lui nu știe să o pună în valoare!

yulian

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 25, 2017, 11:40:11 AM
Citat din: yulian din Ianuarie 25, 2017, 11:34:23 AM

Imi cer scuze dlui Andreiu pentru aceasta ultima interventie pe pagina lui.

Cele bune!

Sau poate vrei o lege care să spună că pensionarii trebuie să treacă pe roșu!?
Dar să știi că cine are dispreț pentru viața celuilalt nici pe a lui nu știe să o pună în valoare!

Im cer scuze...a fost penultima.
Te rog sa imi arati un sigur paragraph unde am zis eu ceva rau de pensionari.
Multumesc!

andreiu

#3217
    Gata baieti cu galceava marunta, ca (!) cazanul politico-administrativ s-a pus pe focul mare ! La parlament comisia de ancheta sri a dat afara ziaristii si vor da cu nasul prin cele 3 geamandoaie negre. La csm o cauta de paduchi pe una Bogdan, iar la min fin amicul meu, moalele  Stefan Viorel se sterge de resturile de cenusa care si-a pus-o pe cap aserara, precum si de clabucile cu care l-a sapunit seful lui de partid. Parca-l aud soptind collegial, in barba : ...tu-ti bugetu" matii !! :razz: Dar pe departe, cel mai mare si asteptat eveniment de astazi, este conferinta de presa a marilor oameni de stat la bulau, sefii bambucilor ! Filozoful roz boomboon Botezatu ne va explica cum i-au dat maneliostii foc la valiza :yahoo_cry: :razz:

tinumaftei

Citat din: yulian din Ianuarie 24, 2017, 11:37:04 AM
Tara arata cum arata datorita generatiei actuale de pensionari (nu toti, dar ei au cladit democratia originala, nu a mea!). Guvernul de unde plateste tovarase pensia?

andreiu

#3219
       In urma cu cateva minute l-am vazut pa Dragnea comentand pe rtv. Mi s-a parut ceva mai albit, ceva mai obosit, palid  si mai putin increzator. Bine macar ca nu a mai repetat a n-a oara despre cate ne-a dat deja. Pe figura sa se observa deceptia ca nu-i reuseste planul cu gratierea. Cauta acum sa se dea lovit ca stie el sau a fost informat ca i se pregatesc noi dosare. Cu aceasta atitudine, in max o luna-doua psd-ul intra in fibrilatie interna si este posibil sa-si sacrifice conducatorul. De jos din organizatii se va cere sange proaspat nepatat si necorupt.

yulian

#3220
Mie imi place de Grindeanu...are speech si coerenta dar din pacate pentru el, puterea lui Dragnea e inca prea mare. Mi-as dori ca el sa fie urmatorul "uns" al PSD-ului si sa dispara din peisaj specimenele tip Tariceanu, Ponta, Sova  :nono:

P.S. smecheria lui Dragnea cu angajati ai statului sa lucreze pentru partid sau pentru firme proprii nu e noua. Timis tocmai a primit cu suspendare pentru abuz in serviciu ca a luat o tanti de la primarie si facea pe femeia de servici la pct de lucru pe care l-am avut in Hateg la firma nevestesii si care era platita de catre noi  :nono:

andreiu

     Da, baiatul are alura si calitatile lupului tanar. Cand zambeste, in interiorul sau cred ca maraie pentru a-si da curaj. Sper sa asistam la momentul cand va sari pe cadavrul politic al sefului sau.

andreiu

      S-a mai rezolvat inca una din problemele majore initiate cu mare tam-tam de Dragnea, de la care spera o contributie importanta in consolidarea imaginii sale de conducator suprem. Comisia de control sri a anchetat 7 ore si dupa cele declarate cei doi sefi  care au iesit la presa, mie mi se pare ca in interior s-a consumat un mare part-fas. Helvig si-a batut efectiv joc de sarmanii ziaristi, citindu-le un spici care sigur a fost scris cu cateva zile inainte. Seful comisiei de control putea sa se imbrace in odajdii preotesti si sa dea cu cadelnita, imprastiind fum de tamaie cu putin parfum, avea acelasi efect.

ciucur

Citat din: andreiu din Ianuarie 25, 2017, 06:08:10 PM
     Da, baiatul are alura si calitatile lupului tanar. Cand zambeste, in interiorul sau cred ca maraie pentru a-si da curaj. Sper sa asistam la momentul cand va sari pe cadavrul politic al sefului sau.

Si Ponta in tineretile lui era vizualizat ca si rebelul partidului, era speranta populimii in reformarea partidului, un exemplu pozitiv din PSD.
Ce se naste din pisica, soareci mananca.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Am mai vazut astazi un Ioha calm si serios, vorbind rar intr-o engleza corecta, fara sa se intimideze sau sa se fastaceasca in fata parlamentarilor europeni. Impune respect pe unde trece, in comparatie cu comportamentul de clown betiv al lui Base.