Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

yulian

#3195
Tara arata cum arata datorita generatiei actuale de pensionari (nu toti, dar ei au cladit democratia originala, nu a mea!). Guvernul de unde plateste tovarase pensia? Vine Dracnea cu banii din Teleorman? Pune manuta pe o carte de economie sa vezi cum se face un buget, nu te mai lasa manipulat de catre televiziunile care iti creaza impresia ca are guvernul o pusculita de unde imprastie cu banutii in stanga si in dreapta. Pana la guvernul basist si soroist (interesante denumiri) am avut la pesedei,fesenei,nastasei, iliescieni de ni s-a urat cu binele...sa nu uiti Darie! Pana la construirea de catre tine a Combinatului de la Galati...nu uita ca o treaba buna se face in echipa si e jenant sa iti atribui tie...merite nemeritate.  :nono:

P.S. astept sa imi spui de unde ia guvernul actual banii??  :rotfl: =)) =))

P.S.2 inainte de '89 visam o tara ca afara si acum va doriti o tara ca Rusia...ciudata viata asta  :uimit:


Referitor la
Citat din: bismark din Ianuarie 24, 2017, 11:26:36 AM
   Mai obraznicatura cind tu erai cu mucii la nas eu plateam ca tu sa cresti,sa inveti si sa ajungi un om cu o profesie ca tu sa aduci tarii un beneficiu pentru grija pe care a avut-o pentru tine.

De ce traiam in saracie lucie? De ce nu aveam mancare in frigider? De ce nu era apa calda? De ce nu aveam fructe? De ce nu aveam jucarii?? De ce se lua curentul in fiecare zi?? De ce? DE CE???

andreiu

#3196
    Bismarc, yulian !
    Calmati-va fratilor ! Va cunosc putin pe amandoi, sunteti oameni de isprava, aveti fiecare cate o bucata de dreptate, dar haideti sa nu ne infierbantam.
    Tocmai am primit o informatie de prime time : Profitand de lipsa din tara a lui Ioha, Dragnea a hotarat disdedimineata sa participe personal in acelasi timp la cele 3 manifestatii dedicate unirii: Iasi, Focsani si Bucuresti. Cum insa cei ce se ocupa cu fizica cuantica si teleportari plecasera fara stirea lui in suita lui Ioha a schimbat planul si a desemnat ca la Iasi sa participe Grindeanu, la Focsani Saideh iar la Bucuresti iapa(rte) Firea. A fost nevoit insa sa schimbe din nou programul pentru ca Sevil i-a transmis ca ea va plange la ceremonie la gandul ca stramosii ei turci au pierdut atunci controlul pe tarile romane. Pe de alta parte a primit informatia pe surse ca nici Grindeanu nu-si va putea stapani rasul acela crispat, smecher si arogant de banatean fudul. Intuind ca acestea il va afecta la imagine si  cu banuiala  ca toate i se trag de la sri a renuntat la aniversare-comemorare si a bagat guverul in sedinta sa taie bugetul sri-ului. De tot !!! :razz:

bismark

    Da, mosule eu am incheiat cu cei care nu au trait atunci si vorbesc din ce le baga in cap propagandistii, ca se vede din ce parte vine.Nu vreau sa-ti mai poluez pagina.Cu mult respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Nu le mai pune la suflet, iata si eu fac in cea mai mare parte din timp doar haz de necaz !! :hi:

andreiu

         Apare si prima fisura in monolitul psd. Dragnea este foarte nemultumit de faptul ca cineva a modificat pe ici pe colo proiectul de buget pe care-l lasase la plecarea in sua. Va cere explicatii si va lua probabil masuri. De vina sigur va fi ministrul de finante, vechea mea cunostinta Stefan Viorel. Sunt curios sa asistam la meciul ce va urma.

andreiu

     Se pare ca m-am inselat. La presa a iesit doar Dragnea si tonul sau la adresa lui Sefan Viorel a fost conciliant : A fost cam moale (min de fin). Relatiile viitoare dintre ei merita urmarite cu atentie.

romikele

@yuliane, cat timp varsta ta e cu putin mai mare ca vechimea mea in campul muncii, nu ai nici un drept sa ma (sau NE) judeci.
Cand vei ajunge si tu la anii nostri si vei fi tratat la fel, tare as vrea sa-ti vad reactia.... asta de acum e total nepotrivita si lipsita de respect ! :rusine:

yulian

Imi pare rau, dar condamn pe oricine care crede ca generatia tanara nu merita nicio sansa si nu suntem buni de nimic, nici macar respectul unora ca am ramas aici in tara sa ne zbatem cu sistemul, cu mentalitatile, cu oamenii formati in timpul comunismului. Consider ca trebuie sa existe respect reciproc intre generatii!
Si aici am incheiat.
O seara buna va doresc!

dredd

Daca prostia si nesimtirea ar durea... ar fi cateva pagini pline cu interjectii pe forum :D

vulpea

bis.si romi.,dupa cum am afirmat mai demult,ma mir de ce asteptari mai aveti dela unul care este ...pierdut in spatiu.

roi_ag

Citat din: yulian din Ianuarie 24, 2017, 08:12:51 PM
nici macar respectul unora ca am ramas aici in tara sa ne zbatem cu sistemul,
@yulian , sistemul cu care te zbați tu este acelasi cu care se luptă bismark? S-au sunt mai multe sisteme?

tinumaftei


Citat din: yulian din Ianuarie 24, 2017, 08:12:51 PM
nici macar respectul unora ca am ramas aici in tara sa ne zbatem cu sistemul,

Am inteles, nu e nevoie sa impartasesti ideile unor considerati de tine inferiori din pricina varstei, dar lumineaza-ma si pe mine: cum te zbati tu cu sistemul?
Ai plecat in haiducie? Ai trecut la gherila urbana? Pregatesti o revolutie? Esti intr-o detentie pe motiv politic?
Sau ai pierdut proprietatea termenilor? Asta in cazul in care ai avut-o vreodata!
Una din primele regului ale bunului nume in viata este ca daca vrei respect trebuie sa arati respect tu mai inainte!

yulian

#3207
Inteleg ca pentru cei care urmaresc A3 "sistemul" inseamna doar luptele politice si cine fura mai mult, cine este gratiat mai usor, cine la cine linge mai mult.
Pentru mine (care nu ma uit la televizor decat foarte rar) sistem inseamna acces la invatamant, la sanatate, la educatie, divertisment, transport, etc, etc. Faptul ca mor oamenii in spital cu zile, va spune ceva? Este sistemul de sanatate! Faptul ca de pe bancile scolii ies elevi slab pregatiti, va spune ceva? Este sistemul de educatie/invatamant. Faptul ca in 2017 nu am reusit sa avem autostrazi care strabat tara asta de la est la vest si de la nord la sud, trenurile merg cu viteza melcului, zeci de oameni mor cu zile in fiecare zi pe DN-urile supraaglomerate, va spune ceva? Este sistemul de transport! Faptul ca in fruntea parlamentului exista oameni condamnati sau anchetati penali...asta ma deranjeaza si acum incearca sa se uite de furturile pe care ei le-au facut. Eu de acest sistem ma lovesc in fiecare zi si ma deranjeaza! De ce aceste "sisteme" care au fost create de catre voi, cei de dupa revolutie scartaie asa de tare, daca eu am doar idei proaste si vad doar probleme?? Nu cred ca generatia mea (cei care au avut 10 ani la revolutie) a modelat societatea asa cum arata azi...dar o va modela pe cea de maine, noi cei care avem copii mici acum. Ce sa le spun?? Da tata, furati, ca o sa vina cineva sa va gratieze la un moment dat, o sa va ierte orice abuz si orice furaciune,nu?
Va rog, nu mai fiti asa obtuzi si vedeti doar ceea ce va inoculeaza cineva.

@tinumaftei - te rog sa imi dai exact unde si pe cine am jignit eu? Faptul ca spun ca din banii celor activi in Romania se platesc pensiile este o jignire sau o realitate?? La aproape 40 ani si 20 de cand cotizez cu carte de munca, nu cred ca pot fi numit nici mucos si nici obraznicatura...mai ales de cei care ar trebui sa dea dovada de mai multa inteligenta (ca deh, au trecut prin viata, nu?). Daca nici acum nu am voie sa imi exprim parerea fara a fi jignit...cand? La 60, la 70 ani? Trebuie sa ajung la varsta a 3-a ca sa am dreptul la o opinie??

andreiu

#3208
        Ca presedinte ales al paginii mele pe acest forum, consider ca trebuie sa intervin pe postul constitutional de ...mediator. Urmaresc cu atentie disputa voastra, uneori ma amuz, alteori ma intristez putin. Haideti sa admitem ca suntem diferiti si ca varsta, si ca profesii si ca temperament si ca educatie si ca opinii politice si cate si mai cate. Din ultima postare a lui yulian rezulta fara tagada ca este un om responsabil si de buna credinta. Spune ce crede si o spune logic, sustinand adevaruri pe care si eu le aprob desi se refera indirect si la mine. Pe de alta parte prietenul meu Gicu alias bismarc are ce are cu noua generatie care pe undeva nu se ridica la niste standarde teoretice pe care le gandim noi, cei din generatia veche. Dar Gicu a exagerat putin cand a dat cu mucii dupa yulian, iar termenul de obraznicatura ar fi bine sa il evitam in dialogul nostru pe viitor. :nono: :razz: :hi:

bismark

   Mosule, am promis ca nu iti mai poluez pagina dar nu ma pot abtine.Eu nu l-am facut mucos in prezent stim cu totii ca, atunci cind sintem mici ne mai curge si mucii.Eu am dovedit ca atunci cind am fost ca el am facut ceva si l-am intrebat el ce face acum pentru tara asta cum se implica pentru binele parintilor lui a bunicilor sau a neamurilor lui in virsta, care l-au ajutat sa creasca si sa ajunga aici, doar sa azvirle cu invective catre noi si ei? eu sint la liber in televiziune prind mii de canale tv., nu prind antena 3 si nu cred ca daca o tv.mai spune si adevarul este un spalator de creiere.Dar propaganda este un spalator de creere cind cineva se ocupa numai cu asta si nu produce nimic pozitiv pentru tara.Vad ca cei de la PSD nu sint galagiosi dar cei din zona cealalta au tupeu si galagie in toate discutiile indiferent cu cine stau de vorba si de cite ori au fost la  conducerea tarii nu au facut nimic pentru tara asta. Nu sint un aplaudac al nici unui partid, am votat PRU pentru ca sint un patriot inrait si am crezut ca prin cintaretii care cinta despre tara asta sint multi patrioti ca mine.Dar nu am avut norocul sa ma reprezinte si pe mine cineva in parlament,au ajuns sorosistii care nu stiu prin ce minune au ajuns, dar poate vom afla vreodata.Cu respect si gata nu mai raspund provocatorilor ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/