Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Nu mai  comenteaza  nimeni ,ce sa intimplat  astazi la guvern .
  Eu  cam asa am  vazut ; voua va dam pensii si bani mai  multi , dar ne lasati pe noi sa trecem ordonante bune pt  patroni de trusturi si oanenii buni din puscari ori viitori detinuti .
  Ce sa va zic , elefantii au fost  putin inpiedicati  in plasele  de paiajeni  formate  de putinii ineczistenti ai opozitiei , presedinte  ,presa  si pe  seara  protestatarii.
  Sa fim sanatosi .

tinumaftei

Citat din: tassevasi din Ianuarie 18, 2017, 10:01:51 PM
  Nu mai  comenteaza  nimeni ,ce sa intimplat  astazi la guvern .
  Eu  cam asa am  vazut ; voua va dam pensii si bani mai  multi , dar ne lasati pe noi sa trecem ordonante bune pt  patroni de trusturi si oanenii buni din puscari ori viitori detinuti .
  Ce sa va zic , elefantii au fost  putin inpiedicati  in plasele  de paiajeni  formate  de putinii ineczistenti ai opozitiei , presedinte  ,presa  si pe  seara  protestatarii.
  Sa fim sanatosi .
Ordonanța convine tuturor și celor de la putere și opoziției, că doar nu se aplica doar membrilor PSD!

stefan1

  Eu nu stiu cum lumea trece nepasatoare pe langa ceea ce vrea sa faca acest guvern. De fapt se vede ca se si grabeste foarte tare, ca pe moment lumea le da un mare credit care cu timpul va putea sa scada mult, dar legile odata adoptate acum vor fi foarte greu de schimbat ulterior. Am vazut unele din propunerile de modificare si se vede ca este un lucru facut in graba si un ghiveci de aricole unele inofensive sau chiar utile, langa altele foarte perverse. Printre altele se vrea ca reclamarea unei infractiuni sa nu se mai poata face daca a trecut mai mult de 6 luni de la comiterea ei. Ori e clar ca multe infractiuni se descopera dupa ani si ani de zile tocmai pentru ca puterea isi protejeaza clientela si cerceteaza de preferinta doar infractiunile adversarilor politici. Eu cred ca totusi pana la urma actuala putere o sa-si impuna aceste legi, adica se va da si mai mult liber la furat.
  Intr-o tara ca a noastra, in care coruptia are cote foarte mari (si cea mai buna dovada sunt averile foarte mari pe care aproape toti din polticienii tarii si protejatii lor le-au acaparat) masurile anticoruptie trebuie sa fie mai puternice decat in tarile obisnute. Mereu dau exemplul unei familii de albine, care in mod obisnuit pare ca nici nu are paza la urdinis, dar daca sunt incercari de furt, paza este puternic intarita si masurile de control mai dure, ba chiar se lasa cu albine omorate. Daca paza nu isi face datoria, acea colonie va fi sortita nimicirii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

     Este de inteles graba, determinarea si aplombul cu care Dragnea si Tariceanu cauta sa forteze anumite modificari in legislatie pentru a se pune la adapost. Din pacate pentru ei, cred ca termenele de judecata in procesele pe care le au ii vor prinde descoperiti.

tinumaftei

Citat din: stefan1 din Ianuarie 19, 2017, 05:56:54 AM
  .... Printre altele se vrea ca reclamarea unei infractiuni sa nu se mai poata face daca a trecut mai mult de 6 luni de la comiterea ei. Ori e clar ca multe infractiuni se descopera dupa ani si ani de zile tocmai pentru ca puterea isi protejeaza clientela .....
Poate exista și o explicație. Și aduc aici 2 dosare: dosarul lui Hrebenciuc-Romsilva și dosarul retrocedărilor prințului Paul. În aceste dosare există interceptări de 7-10 ani. Interceptările sunt legale, efectuate de autoritățile competente. Dacă se acționa la momentul acela poate infracțiunea nu era consumată în întregime și prejudiciul nu era produs. Pentru că dacă prejudiciul s-a produs pe mine că cetățean actul de justiție nu ma mai încălzește!!
De ce nu au acționat instituțiile statului in toți acești ani?

stefan1

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 19, 2017, 08:16:59 AM
Citat din: stefan1 din Ianuarie 19, 2017, 05:56:54 AM
  .... Printre altele se vrea ca reclamarea unei infractiuni sa nu se mai poata face daca a trecut mai mult de 6 luni de la comiterea ei. Ori e clar ca multe infractiuni se descopera dupa ani si ani de zile tocmai pentru ca puterea isi protejeaza clientela .....
Poate exista și o explicație. Și aduc aici 2 dosare: dosarul lui Hrebenciuc-Romsilva și dosarul retrocedărilor prințului Paul. În aceste dosare există interceptări de 7-10 ani. Interceptările sunt legale, efectuate de autoritățile competente. Dacă se acționa la momentul acela poate infracțiunea nu era consumată în întregime și prejudiciul nu era produs. Pentru că dacă prejudiciul s-a produs pe mine că cetățean actul de justiție nu ma mai încălzește!!
De ce nu au acționat instituțiile statului in toți acești ani?

  Si eu zic ca trebuiesc cerute explicatii celor care au tergiversat dosare si chiar sa fie aspru pedepsiti. Dar acum nu acel lucru se urmarea ci sa nu mai fie luate in considerare fapte petrecute cu mai multi ani in urma chiar daca dovezile aduse ar fi cat se poate de evidente! Oare asta vor romanii? De ce nu au spus ce au de gand in campania electorala?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

      Acum un alt eveniment ia fata disputelor noastre politice : Primirea la masa imbelsugata de catre prededintele Trump a compatriotilor nostri Dragnea si Grindeanu. Care sa fie secretul, pe ce clape ascunse s-a apasat de catre cineva, pentru o asa onoare ? Personal inclin sa cred ca echipa de consilieri izraelieni ai fostului premier Tariceanu implicati in retrocedarile catre printul Paul au contribuit serios si in campania electorala de peste ocean. Nu exclud nici implicarea pe linie masonica a unor oameni importanti din Romania, cu state de serviciu in Banca Mondiala.

mape 48-petru manea

Mosule nu mai cauta "dedesupturi "si alte chestii oculte---Dragnea si Grindeanu au fost invitati la masa inbelsugata pentru ca sunt reprezentantii poporului roman care au votat ---In SUA democratia este DEMOCRATIE !

tinumaftei

Citat din: andreiu din Ianuarie 20, 2017, 07:18:54 AM
      Acum un alt eveniment ia fata disputelor noastre politice : Primirea la masa imbelsugata de catre prededintele Trump a compatriotilor nostri Dragnea si Grindeanu. Care sa fie secretul, pe ce clape ascunse s-a apasat de catre cineva, pentru o asa onoare ? Personal inclin sa cred ca echipa de consilieri izraelieni ai fostului premier Tariceanu implicati in retrocedarile catre printul Paul au contribuit serios si in campania electorala de peste ocean. Nu exclud nici implicarea pe linie masonica a unor oameni importanti din Romania, cu state de serviciu in Banca Mondiala.
N-are nici o legătură. Cel mai probabil A3 a fost la mijloc fiindcă are contacte la nivel înalt în partidul republican. Comunitatea românească din SUA a sprijinit constant guvernele României indiferent de culoarea politică

bismark

   Si eu cred ca Petre, ca americanii s-o fi saturat de vechii securisti care pusese mina pe tara si noii securisti de la Casa Alba  o fi zis afara cu cei care se dadeau cu saniuta cu Coldea si Kovesi si sa punem altii noi.Eu cred ca Ghita este la ambasada americana bine pazit.De cite ori au avut asemenea zaiafeturi cu noi romanii.Si la asta cred ca a pus umarul si Maior.Ioha se cam apropie repede de sfirsitul sau facind gafe din ce in ce mai mari.Ii mai atita si pe sorosisti sa iasa in strada, ori stim ca chiar in America au fost criticati ca au sustinut-o pe madam Clinton.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Am vazut ceremonia de investitura a lui Trump. Impresionanta dar si simpla in acelasi timp. Sunt foarte curios unde au fost plasati conationalii nostril . Poate ca Dragnea ne va da si cateva poze cu vecinii lor imediati, stanga-dreapta , fata spate. Au fost oare pe scarile principale sau intr-unul din calupurile filmate in adancime de pe scarile capitoliului ?

stefan1

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 20, 2017, 10:16:08 AM

... Cel mai probabil A3 a fost la mijloc fiindcă are contacte la nivel înalt în partidul republican. Comunitatea românească din SUA a sprijinit constant guvernele României indiferent de culoarea politică

  Sunt cam de aceeasi parere. Depinde care parte are cai de comunicare spre persoane din apropierea puterii americane. Multa vreme am avut impresia ca la americani erau crezute numai informatiile din tabara lui Macovei, oricat de absurde erau acele informatii. In ultima vreme si eu vad ca oficialii americani isi insusesc exact pozitia afirmata de A3. Mai vad ca este o actiune concertata de a propaga aceasta pozitie (ostila DNA) si prin ONG-uri mai mult sau mai putin obscure din SUA, Anglia sau alte tari UE, care transmit apoi mesajele primite din Romania iar acceste luari de pozitie ale ONG-urilor sunt puternic comentate in posturile TV partizane.
  Acum se face mare tam-tam ca DNA a colaborat cu SRI pentru descoperirea cazurilor de coruptie. Eu zic ca era absolut necesar, deoarece doar SRI avea aparatura de ascultare si de asemenea la noi erau retele oculte in Justitie, cuprinzand politicieni, mass-media, avocati, procurori, judecatori sau chiar in cele mai inalte instante ale tarii, care aparau pe unii infractori si infundau pe cei care incomodau acele retele fiind foarte greu de destructurat fara o urmarire eficienta. Se critica faptul ca infractiuni economice au fost asimilate cu amenintari la securitatea tarii. Dar eu cred ca chiar asa este. Toti sunt de acord ca evaziunea fiscala e la noi mai mare decat oriunde in UE, ca recuperarile ilegale de TVA sunt imense si afecteaza acumularea pentru economie, alimentand in plus cu bani negri retelele de coruptie. La asa amploare a fenomenului infractional este nevoie de masuri dure de contracarare.
  Problema serioasa este insa sa nu se foloseasca pretextul luptei anticoruptie pentru a inlatura rivalii politici sau chiar pe oamenii incoruptibili care ar incurca afacerile unora. Aici ar trebui dezvoltate mijloace de control care sa impiedice abuzurile. De ex posibilitatea de verificare fara dubii a inregistrarilor, sa nu fie trucate, de protejare a martorilor, de respectarea modului de alegere a completelor de judecata si multe altele.
  A lua Justitiei mijloacele eficiente de cercetare e ca si cum am interzice cutitele metalice si le-am inlocui cu unele din lemn, pentru ca cu cele metalice s-ar putea ucide oameni.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Azi noapte am asteptat in zadar ca cei doi sa apara asa cum anuntasera, in direct la A3, la emisiunea in care sa ne dea mai multe amanunte. Acum una din doua : ori cei care i-au dus acolo i-au abandonat dupa ce le-au luat pretul piparat al pozei cu o seara inainte, ori au fost inchisi intr-unul din perimetrele mai indepartate, cu garduri si politisti, din care, chiar primministru si sef de partid in tara aliata sa fi tot nu iesi decat cand cand se gata paranghelia. Colac peste pupaza, aparu si micul incendiu de la Bamboo si le sulfa prim-time-ul. Te pomenesti ca la sosire pe Otopeni sa nu ii ia la intrebari cei ce cerceteaza cauzele care au provocat incendiul. Doar sunt la conducere nu ?

andreiu

        M-am linistit. Mult asteptatul comunicat despre conducatorii nostri Parlament-guvern a sosit acu cateva minute, evident la A3. Sunt bine mersi si vor aparea curand. Pana atunci sa va povestesc ceva despre amintirile mele din sua. .... Era prin iarna lui 1999. Din partea unui ong american apropiat de Departamentul de stat, am avut placerea de a fi nominalizat pentru o vizita de 2 saptamani pentru o documentare asupra modului cum se elaboreaza un buget national dar si statal in sua. Eram pe vremea aceea presedintele comisiei de buget finante banci si piata de capital din senat. La plecarea de pe Otopeni spre Amsterdam unde s-a facut escala, am trecut ca boierii, prin zona celor cu pasapoarte diplomatice. La sosire, pe aeroportul din Washington am fost supusi aceluiasi interogatoriu ca orice calator ( de unde, pana unde, scopul, varsta, studii, etc.) Un mic amanunt : in delegatie se afla si actualul ministru de finante, Stefan Viorel, care era adjunctul meu la comisia de buget, adica vicepresedinte. Dupa cazarea la un hotel bun, a doua zi am facut prima vizita la cladirea care ati vazut-o cu totii acum la depunerea juramantului de catre Trump, adica la Capitoliu. Va intereseaza sa va mai spun cate ceva ?

tinumaftei