Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca am inteles bine presedintele recunoaste faptul ca exista o majoritate in parlament si nu neaga acea majoritate. Nu a cerut altceva decat sa se vina cu o alta propunere de premier. Dragnea s-a comportat ca un mic dictator, cel putin in partidul sau, atunci cand a facut propunerea de premier. Nu a cerut parerea nimanui cand a facut propunerea respectiva.  Se mai poate spune ca psd e un partid democratic? Se stie ca de regula asa se procedeaza in partide, dar poate ar fi trebuit ca macar de ochii lumii sa mimeze democratia in partid.
Daca mai ieri il amenitau pe presedinte cu suspendarea , acum vazand ca presedintele nu s-a speriat, s-au pozitionat la 180 de grade spunand ca presedintele doreste sa fie suspendat ca sa arunce tara in haos. Se face acest lucru deoarece nu puteau sa accepte faptul ca au gresit si nu vor sa accepte ca au fost pusi intr-o situatie neconvenabila, in care Dragnea nu poate respecta ce a spus acum cateva zile. Acum vor spune ca ei nu vor sa arunce tara in haos si vor veni cu o alta propunere. Referitor la eliminarea taxei rtv ei spun ca prin acest lucru se elimina politizarea acestor institutii. Ori abia acum ele vor trebui sa asculte de cei de la putere, pentru a primi bani.
Alegerile parlamentare abia  s-au terminat, dar a inceput campania electorala pentru alegerea presedintelui.  :smile:

andreiu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2016, 12:00:11 PM
Ați citit articolul ?
Da, si comentariile. De data aceasta mrs Alina baleteaza gratios printre borcane de muraturi. Totusi m-a cam pierdut pe drum, vrand sa spuna prea multe despre toate.

tinumaftei

Citat din: andreiu din Decembrie 28, 2016, 02:22:11 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 28, 2016, 12:00:11 PM
Ați citit articolul ?
Da, si comentariile. De data aceasta mrs Alina baleteaza gratios printre borcane de muraturi. Totusi m-a cam pierdut pe drum, vrand sa spuna prea multe despre toate.

Dincolo de idei juste sau nu, articolul îmi arată că și susținătorii înfocați ai lui Iohanis încep să se lepede de el!!

andreiu

#2928
      Este un lucru perfect normal, daca te apleci putin pentru a intelege cate putin din enigmele politicii. Se intampla si de o parte si de cealalta. Pe partea opusa celei zugravite de autoarea articolului, AMP, iti descriu reactia sotiei mele care este o inflacarata psdista. Dupa ce mi-a dat cu tifla si cu scorul obtinut de Dragnea si ai lui in cap, la aflarea numelui propus ca premier, i-a cazut fata si a strigat " nu se poate !!!" Si de atunci, ne tachinam reciproc, iar ea asteapta cu nerabdare ca psdul sa vina cu alta propunere serioasa. Iar pe Dragnea nu-l mai vede ca inainte, baiat istet si conducator de partid, ci asa cum este de fapt, un smecher de teleorman, gata sa faca orice pentru a-si prezerva puterea in partid si stat.

tinumaftei

Una este ce comentam si alta ce votăm. Aici nu fac decât să stau să folosesc logica. N-am nici o simpatie fata de PSD dar cândva am făcut un curs de drept constituțional si eu însumi mă străduiesc să judec drept.

ciucur

'Norocul' PSD respectiv PNL este ca, indiferent cine ajunge in varf - liderul - din ambele tabere va reusi cu siguranta in scurt timp sa se demaste si sa isi arate cu adevarat caracterul.
Asta e motivul pentru care se rotesc asa des la putere. Daca unul din partide ar avea un lider adevarat, un om echilibrat si corect atat cat se poate in politica, s-ar vedea si la alegeri cand votantii nu s-ar suci asa repede.
Din pacate asta se reflecta asupra noastra, 'norocul' lor fiind de fapt ghinionul nostru al tuturor romanilor.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

        Se pare ca noaptea trecuta a fost sfetnic bun pentru Dragnea. A facut militareste stangampre-jur si a intepat cu acul cu gamalie balonul care acumulase ceva presiune. Bravo baiatule !!! Acesta se va dezumfla incet, fara a provoca daune. Ioha va fi bucuros sa stranga mana tanarului nou primministru.

mape 48-petru manea

Punem pariu (pe 3 aluni ) ca Ioha il respinge ?

Cristel

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 28, 2016, 07:02:13 PM
Punem pariu (pe 3 aluni ) ca Ioha il respinge ?
:) Esti negativist din fire? Sau crezi minciunile aruncate de Moliceanu, ca Ioha respinge tot de la PSD?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

         Petre, hai sa punem pariul, daca vrei. Flerul meu care rareori a dat gres, imi sopteste ca il va desemna pe conjudeteanul tau. Tu ce pui la bataie  daca pierzi ?

mape 48-petru manea

Pai de fapt vreau sa-l desemneze si sa se termine o data razboiul asta care face atat de rau ROUMANIEI
Deci vreau sa pierd pariul si pun la bataie .....3 alune  :P

antiopa din ardeal

 Am încercat sa argumentez ca presedintele e un tâmpit. Din păcate n-am reușit să poztez, sper să reușesc mâine.

tinumaftei

Meciul continuă!
Dragnea a reușit să își fidelizeze susținătorii traditionali, adică BOR si alde Gigi Becali care ajunseseră aproape de apoplexie cu propunerea de musulmanca, tătăroaică si femeie.
A ieșit că un democrat occidental, înconjurat de tot staful PSD și ni la servit pe colegul de cabinet al lui Sevil S., adică pe domnu Sorin.
Toată lumea fericită că nu ajungem (încă) la suspendarea președintelui.
N-a punctat decisiv Dragnea, dar s-a descurcat.
Acum mingea este la Iohanis. Ambalajul este schimbat, dar înăuntru aceeași adiere de Teleorman.
Dacă va pune botu' să vezi admirația țuțerilor ficusului: cel mai luminat si înțelept bărbat de stat, bla bla... În realitate înghite fix aceeași gogoașă!!
Iar dacă nu o înghite..

andreiu

        Asa cum Dragnea a inghitit broscuta amara fara sa se strambe prea tare (cel putin in fata camerelor), asa va inghiti si Ioha gogoasa si va afisa zambetul lui, de data asta ceva mai larg.
        Da, meciul continua, dar intr-un tempo ceva  mai potolit, cazanele partidelor insa s-au incins, a inceput o noua fierbere, cu capacul pus deocamdata.

bismark

    Cred, ca gresesti mosule, ca deja sistemul securisto-basist a inceput sa verse laturi pe la TV ca noua propunere a facut ceva cursuri si ar fi un acoperit.Si dupa cum, cunosc eu nemtii, ca am copii care traiesc acolo nu poti sa-i scoti din ale lor.Un sas nu s-a putut intelege cu o romanca de alta natie cum ar putea sa se inteleaga cu un roman sadea care i-au vindut parintii si care cine stie ce invirtesc in Germania si pe deasupra si PSD-ist si care acum vor sa-i ia si casele obtinute ( ghinion)cu  banii obtinuti din meditatii  :nono: :razz:Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/