Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu


Daca presedintele nu poate sa se opuna unei propuneri facute de partide inseamna ca el nu are nici un rol in conducerea tarii si partidele pot sa-si puna primul ministru fara a mai trece pe la presedinte.
Ori constitutia este facuta in asa fel ca puterile in stat sa se poata controla reciproc.
Daca psd spune ca presedintele a incalcat constitutia si ei au dreptate, sa treaca la suspendarea presedintelui. Dar eu sunt sigur ca nu o vor face, deoarece pentru a fi demis presedintele e nevoie ca sa se prezinte la vot 30% din cei inscrisi pe liste, ori acum cu masurile luate de tehnocrati, nu mai pot vota si mortii, cum s-a intamplat la referendumul trecut. Lumea s-a cam saturat de a merge la vot si nu s-ar indeplini cvorumul si atunci psd ar pierde in imagine.

andreiu

         Dragii mei, mai asteptati putin. Suntem deabia in faza de ridicare a tonului si la primele injuraturi printre dinti. Cele doua tabere ( puteri ale statului de drept ) au uitat de a treia putere - cea judecatoreasca - ce asista deocamdata de pe margine. La impartirea primilor pumni s-ar putea sa intervina si sa domoleasca pe cei mai recalcitranti dintre combatantii din executiv si legislativ. Fata de cea de a treia putere in stat cei mai vulnerabili ii vad pe Dragnea si pe Tariceanu. Asa traduc eu zambetul misterios al lui Ioha si figurile acre ale celor doi.

tinumaftei

Si președintele are tot un vot că și Bucovineanul. El decide cine guvernează tara in cabina de vot.
Articolul din Constituție care reglementează desemnarea nu îi conferă președintelui dreptul de a numi pe oricine, pentru că trebuie să se consulte cu învingătorul (dacă există). Iar dacă se consulta si pune pe cine vrea el e ca si cum nu s-a consultat. El are o anumită libertate atunci când nimeni nu a castigat, atunci din propunerile venite poate alege pe unul.
Acceptarea rezultatului alegerilor înseamnă să nu tulburi dreptul câștigătorului.
În cazul de fata pare un abuz fiindcă nu a invocat (nici măcar eronat) nici un text de lege.
În al doilea rând, PSD nu are nevoie de demiterea președintelui. E suficientă suspendarea lui care durează 30 de zile minim. În timpul acesta PSD poate instala orice guvern dorește. Ba mai mult, cred că au în plan să facă și niște schimbari: SRI, DNA etc
Toți pensionarii și salariații cu salarii mici așteaptă ca pâinea caldă împlinirea promisiunilor PSD. Manevra lui Iohanis cade xam greu la portofel.

andreiu

     Tinule, Dragnea, Tariceanu, atentie, alergati cam de multisor in cerc. Poate vine ameteala ! Faceti un pas lateral ca sa iesiti din canalul circular si sa treceti in cel spiral care duce mai departe.
      Scenariul cu demiterea/suspendarea l-am mai auzit aseara la una din emisiunile tv butonate. Sunt extrem de multe scenarii posibile. Sa va zic si eu unul, desigur imaginar, dar posibil : Ca orice stat din aceasta lume si Siria are un serviciu de spionaj. Fireste ca si acestia ca de altfel toti spionii din toata lumea nu se duc la post cu eticheta la vedere. Fireste ca acestia nu se comporta ca 007. Au misiuni pasnice, pe profil de culegere si transmitere informatii economice. Unde se poate, fac chiar loby pentru tara lor. Se acopera cu diverse nume si ocupatii si traiesc bine mersi pana un anume eveniment intamplator atrage atentia asupra lor. Scenariul meu imaginar este mai lung. Il fragmentez, pentru ca desi imaginar, este in plina desfasurare.

tinumaftei

Citat din: andreiu din Decembrie 28, 2016, 04:14:25 AM
     Tinule, Dragnea, Tariceanu, atentie, alergati cam de multisor in cerc. Poate vine ameteala ! Faceti un pas lateral ca sa iesiti din canalul circular si sa treceti in cel spiral care duce mai departe.
      Scenariul cu demiterea/suspendarea l-am mai auzit aseara la una din emisiunile tv butonate. Sunt extrem de multe scenarii posibile. Sa va zic si eu unul, desigur imaginar, dar posibil : Ca orice stat din aceasta lume si Siria are un serviciu de spionaj. Fireste ca si acestia ca de altfel toti spionii din toata lumea nu se duc la post cu eticheta la vedere. Fireste ca acestia nu se comporta ca 007. Au misiuni pasnice, pe profil de culegere si transmitere informatii economice. Unde se poate, fac chiar loby pentru tara lor. Se acopera cu diverse nume si ocupatii si traiesc bine mersi pana un anume eveniment intamplator atrage atentia asupra lor. Scenariul meu imaginar este mai lung. Il fragmentez, pentru ca desi imaginar, este in plina desfasurare.
Siria este o țară în pragul disolutiei, avem imaginație bogată. Dacă era o problemă de securitate cu adevărat veneau băieții cu ochi albastri la Dragnea din secunda doi si doamna era scoasă din discuție de a doua zi. Problema e strict politică..
Facem așa mare tapaj de acest sirian tocmai noi care am avut președinte agent KGB, ministru apărării kaghebist dovedit si îndepărtat din armată, sef de stat major tot kaghebist dat afară inițial din armată. Păi ăștia Iliescu, Militaru, Vasile Ionel, ăștia au fost ani de zile după 1989 cu toate secretele militare sub nas. Pe timpul ala nu se sinchisea nimeni
Deja am obosit scriind pe tema asta folosindu-ma doar de gramatică miintii. Nu voi mai insista fiindcă nu am nici o treaba cu PSD, la Senat am votat PMP si la cameră un independent. Asta nu mă împiedică să fiu logic. Si nu vreau să bag argumentele mele pe gâtul cuiva.
Despre scenariul cu suspendarea am scris pe un alt forum încă înainte de alegeri. Este politică 100%, iar numele propus este doar un amănunt nesemnificativ. Si daca era un alt nume se întâmplă identic. Părerea mea este că Dragnea @ Co, au oamenii lor între sfătuitori lui Iohanis. Gata

andreiu

#2915
       Revin pentru a continua ideea lasata la dospit. Posibilul spion sirian ca de altfel toti spionii din tarile arabe sunt interesati sa obtina informatii legate de interesul lor imediat si de perspectiva. Cel imediat pot fi oile si berbecutii romanesti, iar cel de perpectiva pamantul nostru. Dati comanda pe Google " arabii cumpara pamant " si veti vedea interesul lor de a cumpara la pret de nimica milioane de ha pamant in Romania. Sa facem cateva poze cu sotul doamnei foarte competente. Una dintre ele este facuta la Damasc in ministerul agriculturii de-a dreapta presedintelui care a dezlantuit razboiul civil iar alta mai recenta, undeva in imediata apropiere a ministerului  roman al agriculturii. Acum va pun o intrebare nevinovata : Pe cine si in ce domeniu a consiliat in Romania ? In domeniul exportului de razboi civil, sau in facilitarea vanzarii massive de pamant catre "investitorii " arabi ?

tinumaftei

Sirienii doar au cumpărat pământ!!
Păi italienii, olandezii, francezii, nemții si alții, toți ăștia au avut sotie sau soți prim ministru?
În Siria erau înainte de războiul civil peste 20000 de cetățeni români!!
Care este posibilitatea matematică că un sirian să se căsătorească cu o româncă si aceasta să ajungă prim ministru?

tinumaftei

Va dau linkul unui articol al lui MungiuPipidi, cred că nu o puteți bănui de pesedism ..
http://www.romaniacurata.ro/iohannis-joaca-jocul-lui-basescu/

andreiu

#2918
     Tinule ma impresioneaza placut combativitatea ta, modul cum aperi interesele conjudetenei tale, dna cu nume greu de pronuntat. Aseara tarziu, dupa ce am vizionat mai multe emisiuni, cu treceri de la un post tv la altul, primul cuvant care mi-a aparut involuntar pe buze a fost " tontoroiul ". Necunoscand definitia corecta a cuvantului, imi inchipuiam ca vine de la cuvantut tont, adica prostanac. Vedeam pe ecrane tonti cu staif, care evident se adresau unor tonti mai mari ca ei. Ei bine, am dat fuga la calculator si am cerut definitia corecta. Tontoroiul este jocul sau dansul cu miscari bruste, cu sarituri, fara ritm. As adauga eu legat de ce va spuneam mai inainte, un dans al tontilor. A juca insa tontoroiul este altceva . Este actiunea de a obliga ( pe cineva) sa se supuna dorintelor si capriciilor cuiva. Mi-o si inchipui pe distinsa autoare citata de tine mai sus jucand gratios tontoroiul, evident fara ritm si in contratimp, dupa cobza dezacordata a lui Dragnea, imbracata sportiv  :razz:, in sort si maieu, fara fular.

tinumaftei

Citat din: andreiu din Decembrie 28, 2016, 11:03:48 AM
     Tinule ma impresioneaza placut combativitatea ta, modul cum aperi interesele conjudetenei tale, dna cu nume greu de pronuntat. Aseara tarziu, dupa ce am vizionat mai multe emisiuni, cu treceri de la un post tv la altul, primul cuvant care mi-a aparut involuntar pe buze a fost " tontoroiul ". Necunoscand definitia corecta a cuvantului, imi inchipuiam ca vine de la cuvantut tont, adica prostanac. Vedeam pe ecrane tonti cu staif, care evident se adresau unor tonti mai mari ca ei. Ei bine, am dat fuga la calculator si am cerut definitia corecta. Tontoroiul este jocul sau dansul cu miscari bruste, cu sarituri, fara ritm. As adauga eu legat de ce va spuneam mai inainte, un dans al tontilor. A juca insa tontoroiul este altceva . Este actiunea de a obliga ( pe cineva) sa se supuna dorintelor si capriciilor cuiva. Mi-o si inchipui pe distinsa autoare citata de tine mai sus jucand gratios tontoroiul, evident fara ritm si in contratimp, dupa cobza dezacordata a lui Dragnea, imbracata sportiv  :razz:, in sort si maieu, fara fular.
..si ne mirăm de ce se produc cutremure!!

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Decembrie 27, 2016, 11:32:33 PM
Si președintele are tot un vot că și Bucovineanul. El decide cine guvernează tara in cabina de vot.

Asa este, dar la alegerile recente nu s-a ales premierul.

andreiu

 =D> =D>  Da, m-ai luminat !!! Aseara a fost tontoroi national, toti grasii si grasutele din si de pe langa media romaneasca s-au dezlantuit, iar Domnul a dat un semn.


tinumaftei

Ați citit articolul ?

bismark

    Daca stam sa judecam la rece ,, ce avem noi aici,, unul pe care la votat 80 la suta din cei care au votat si care a promis ceva poporului si altul care in 2 ani a vrut guvernul lui a dat foc la guvern si cu ajutorul celor care il sprijina din afara la avut.Doamna Sevil a fost buna in guvernul lui acum nu mai este buna ca sistemul securistic in frunte cu Base si Soros nu o vreau.Vinduti lui Soros, Merkel si cine mai stie cui sint destui in frunte cu consiliera lui Ioha si Macovei despre care s-au scris romane in cei 2 ani.Daca o singura privire va aruncati la cei care au fost invitati de Ioha dupa colectiv veti intelege perfect cine a dat foc sa moara atitia tineri.Toate aceste nelegiuiri au fost sterse din memoria colectiva in interesul celor care vor sa ascunda aceste lucruri.Ati mai auzit ceva de copii morti, de colectiv,exitfarma nu, au scos revolutia de la naftalina sa ne faca sa uitam chiar si de schingiuitorii din penitenciarele comuniste care infloresc si azi sub doamna Perja. Nu am avut noroc in ultimii ani de presedinti care sa se gindeasca la binele poporului sau gindit numai la binele lor si ai celor din jurul lor.Cu respect   ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Stam strâmbi, dar trebuie să judecăm drept! Ca să putem judeca drept nu trebuie să devenim pasionali si trebuie sa ne păstrăm in registrul factual, adică al faptelor deja dovedite!!
Mie îmi place în democrație, chiar dacă lucrurile care se întâmplă nu îmi vin bine. În orice situație democrația este preferabilă unei dictaturi "luminate".
S-a votat așa trebuie respectat votul. Nu va fi bine, vom vota din nou. Dar a te pune împotriva curentului este nedemocratic si distructiv pentru orice carieră politică. Si cred ca KWI va deveni un exemplu de manual.