Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Am urmarit la televizor scurta declaratie a prededintelui. Asadar, alunii nu o sa faca o calatorie prea lunga. Vor ajunge la Hartagani sau la Cugir, unde va dori Adrian Ciucur.

Cristel

Pasa Dracnea in namol cadea, dintii si-i rupea... Pe Sevil neamtul o alunga  :rotfl:
Balada iarasi incepea... Dracnea pasa cerea...
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

tinumaftei

KWI a respins nemotivat propunerea PSD, prin urmare este în afara legii. Curtea Constituțională ii da dreptul președintelui să refuze, dar motivat. Prin urmare rămânem in zona speculațiilor iar lipsa acestora îl va afecta pe termen lung pe KWI.

filip

Citat din: tinumaftei din Decembrie 27, 2016, 01:30:54 PM
KWI a respins nemotivat propunerea PSD, prin urmare este în afara legii. Curtea Constituțională ii da dreptul președintelui să refuze, dar motivat. Prin urmare rămânem in zona speculațiilor iar lipsa acestora îl va afecta pe termen lung pe KWI.
Daca vrea Dragnea explicatii trebuie sa mearga la Cotroceni.
Motivatia pe vulnerabilitate a sigurantei nationale nu se anunta in piata publica.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Carevasăzică, KWI s-a plictisit de concedii si nici nu mai vrea pensie babana pe viață, cu Vila, sepepisti etc.
Până una alta am cam avut dreptate..

bismark

    Si-a batut singur cuie in talpa sau mai precis si-a dat foc la valiza, acum Sorosistii se bucura iar Ciolos mai are ceva bani in pusculita de luat.Vom vedea ce se va intimpla.Ce poate fi secret in acest moment cine este teroristul Yoha sau Sevil.Cu respect. ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ionel07196555

K W I a punctat .
Pacat ca e pe spatele nostru .
Acest program de guvernare nu e realist,aveti copii ,nepoti ?
Cu cit aveam mai repede un guvern cu atit vedeam ca programu nu merge .
102 taxe ????????? pai salari babane de unde se va mai da ?
Sistemu se intoarce inpotriva sefilor care vor avea grija doar de ei.
Multe semne de ??????????.............
Sa ajuns ca televiziunile sa nu mai stie pe cine sa PUPE in C...R.
Cind spun bani ma refer ca nu au avut sa faca cofinantare la bani Ue pai ce mai vorbim .
Uitativa pe cele 102 taxe si veti vedea clar ce sint aceste taxe si unde au vrut sa bata sau sa cistige voturi pentru mine doar taxa RTV ma avataja restu nu ma lovesc de ele .
Taxa auto daca o va scoate va fi inlocuita cu un impozit mai mare la primarie care nu mai poate fi contestat,ma dezavantajeaza .
Daca e normal , eu imi rup rotile prin orasi , pietonu strica incaltarile si e facut ca DRacu pe trotuar cind ploua si ei continua cu panselute

filip

Zilele acestea am auzit o informatie lansata ca zvon:
Pensionarii nu vor mai plati contributii la sanatate.
Uraaa traiasca PSD-ul.
Dar daca nu mai platesc contributii pensionarii cade si varianta COASIGURATILOR.
Si uite asa milioane de cetateni nu mai sunt ASIGURATI.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu

       Gicule, suntem inca in faza de a ne da cu presuputa. Si eu sunt de parere ca Ioha si-a batut cuie in bocancii cu care trebuie sa traverseze zona de polei pregatita de dragnea si tariceanu. Azi am dat o fuga pana la Dupapiatra. Aveam camioneta jos in vale echipata cu lanturi pe fata si am urcat fara probleme, desi drumul era in panta si cu zapada iar pe alocuri si gheata.
       In urma cu cateva minute, la o emisiune de stiri am vazut tripleta castigatoare, care a dat comunicatul. Nu erau inconjurati de multime de-ai lor, nu pareau prea siguri pe ei, aveau privirile cam ratacite. L-am vazut si pe Ioha, zambitor si enigmatic. Eu cred ca are un as in maneca dreapta.

ciucur

Citat din: andreiu din Decembrie 27, 2016, 12:40:01 PM
      Am urmarit la televizor scurta declaratie a prededintelui. Asadar, alunii nu o sa faca o calatorie prea lunga. Vor ajunge la Hartagani sau la Cugir, unde va dori Adrian Ciucur.

Eu as fi facut la fel ca si Presedintele. Nu e momentul ca asupra noastra ca tara sa planeze nici cea mia mica suspiciune, in Europa sunt vremuri grele. PSD are destui indivizi care pot fi propusi ca si Prim ministru. Noi trebuie sa fim atenti la ce se intampla la nivel international. Cred ca SUA si Rusia vor bate palma pe ascuns si iar ramanem in curu' gol in fata poporului prieten de la rasarit. Daca si UE va avea semne de intrebare asupra noastra, chiar am dat de dracu.

Acuma eu sunt curios ce ati fi facut dumneavoastra? Ce decizie ati fi luat?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ionel07196555

Citat din: filip din Decembrie 27, 2016, 06:32:36 PM
Zilele acestea am auzit o informatie lansata ca zvon:
Pensionarii nu vor mai plati contributii la sanatate.
Uraaa traiasca PSD-ul.
Dar daca nu mai platesc contributii pensionarii cade si varianta COASIGURATILOR.
Si uite asa milioane de cetateni nu mai sunt ASIGURATI.
Mai cautati si veti gasi mai putine cei drept dar mai GRASE ca de sa le fie mai usor tot lor.

tinumaftei

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 27, 2016, 06:45:52 PM
Citat din: filip din Decembrie 27, 2016, 06:32:36 PM
Zilele acestea am auzit o informatie lansata ca zvon:
Pensionarii nu vor mai plati contributii la sanatate.
Uraaa traiasca PSD-ul.
Dar daca nu mai platesc contributii pensionarii cade si varianta COASIGURATILOR.
Si uite asa milioane de cetateni nu mai sunt ASIGURATI.
Mai cautati si veti gasi mai putine cei drept dar mai GRASE ca de sa le fie mai usor tot lor.
Nu il durea capul pe Iohanis, l-a vrajt Baselu. Acuma Baselu sta si rade de ei!!
Si mie îmi vine să râd ca parca il vad la parada de 1 decembrie pe Dragnea si Tariceanu în prezidiu cu Baselu, Ilici si Constantinescu că foști președinți si pe KWI dincolo de țarc cu prostimea, pentru că președintele demis nu se mai bucură de drepturile pe viață ale foștilor președinți.
De, ce își face omul se numește lucru manual!!

bucovineanu

Eu cred ca psd va veni cu alta nominalizare. Deja au schimbat placa. Pana acum il amenintau pe Iohanis ca il suspenda. Daca au vazut ca nu se teme, au intorso zicand ca el insusi vrea suspendare. Pana la urma o sa spuna ca vin cu alta nominalizare pentru a nu arunca tara in criza si pentru a nu-i face pe plac presedintelui.  :smile:

andreiu

Citat din: ciucur din Decembrie 27, 2016, 06:45:40 PM
Citat din: andreiu din Decembrie 27, 2016, 12:40:01 PM


Acuma eu sunt curios ce ati fi facut dumneavoastra? Ce decizie ati fi luat?
Respingeam la prima discutie varianta  Sevil, ca nepotrivita pe cele trei considerente cunoscute deja :   a )   provine dintr-o combinatie de promovare dubioasa pe linia penala Mazare-Constantinescu-Dragnea;
b)    Propunerea nu provine de la partid cu respectarea principiului democratic, prin votul membrilor sai, ci ca   numire unipersonala a presedintelui si care a fost tinuta ascunsa pe toata campania electorala chiar si pentru membrii partidului si al aliatilor;
c)   Este propunere de tip papusa, sub controlul nemijlocit si personal, marturisit, al lui Dragnea;
      La acea discutie le ceream sa se puna de acord si sa propuna o persoana din conducerea politica a partidelor din coalitie sau pe unul din cei doi presedinti care nu aveau probleme de interdictie legala. In caz de refuz ii salutan ceremonios, le aratam usa si ma indreptam spre biroul presidential unde redactam actul de desemnare a unui premier, evident din coalitia majoritara.

tinumaftei

Președintele României, cine ar fi acela, are atributul de a desemna un candidat la funcția de prim-ministru. El nu are dreptul de a numi pe cine vrea el. Dacă ar fi așa nici nu ar mai fi nevoie de consultări. Doar in cazul in care nu există o majoritate parlamentară, poate numi dintre numele propuse la consultări de către partide. Atunci poate desemna pe X sau Y în speranța că acela va forma un guvern care să treacă de votul parlamentului.
În democrație limitele fiecărei funcții sunt necesare. Altfel am putea spune că Președintele nici nu este obligat să desemneze pe cineva sau poate să refuze la infinit pe motive mai mult sau mai puțin argumentate.
Până la urmă, în cazul de actualitate, populația a încredințat conducerea țării PSD+ALDE. Bine sau rău, asta este. PSD+ALDE răspund în fața alegătorilor de felul în care guvernează iar sancțiunea pentru o guvernare proastă se da la alegerile viitoare. De fapt, imixtiunea lui KWI este una care vizează fundamentale reprezentării democratice. Proba unui guvern o reprezintă sprijinul parlamentar nu admiterea sau neadmiterea dată de președinte.
Ce, Basescu a vrut să îl pună pe Ponta? Avea suficiente argumente morale să îl refuze pe dottore, dar nu s-a pus dea curmezișul pentru că intră în conflict cu art. 103(1) din Constituție.
Constituția nu obligă partidele să vină cu candidați care să placă președintelui, ci ei trebuie să aducă candidați care trec de votul parlamentului.
E drept că KWI se cam obișnuise cu jucăria "guvernul meu" deși nici unul dintre președinții anteriori nu au folosit expresia aceasta arogantă, că doar nu e os domnesc. Doar in monarhii se folosește această expresie. Nu il vad bine.