Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

vulpea

PS.mie personal nu ami face o impresie buna,sper mult sa gresesc.

filip

Citat din: vulpea din Decembrie 21, 2016, 03:09:08 PM
filip,cred ca ai mai scapat ceva:sotul sirian ! desi al apreciez pe Dragnea si totdeaua am regretat ca nu a fost in PNL,totusi propunerea asta m-a dezamagit. DAR sunt 2 lucruri de remarcat(si admirat,dece nu?):1. a fost sigur ca va fi refuzat;2.astfel are control total asupra politicii guvernului.
Curios e faptul ca  Tariceanu si Constantin nu au nimic de zis.
Dragnea o sa aiba multe de explicat atat partenerilor cat si poporului PSD-ist.
Dragnea a mai facut azi o gresala a zis ca in caz de refuz tot doamna o sa fie si a doua propunere.
Johannis o sa accepte propunerea si il lasa pe Dragnea sa dea explicatii........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: filip din Decembrie 21, 2016, 12:59:53 PM
Citat din: vulpea din Decembrie 21, 2016, 12:49:28 PM
pt.filip .ar fi culmea sa ne mai conduca si tatarii,cred ca ne ajunge un sas !varianta mea ? :ca iepuras,la primul refuz al lui Ioha(are dreptul) ar fi Firea,ca tot i-a dat cu flit la 1 Dec.;ca a doua propunere (Ioha nu mai are dreptul la refuz)ar fi Dragnea sau,dece nu ?Olguta Vasilescu !.
Johannis ar fi prost sa nu o numeasca.
Sa vad eu toti preotii ortodocsi care au indemnat enoriasii sa voteze psd, cum o sa reactioneze.
PSD propune un premier cu origini turce si religie musulmana.
Cine e responsabilul de serviciu?
Dragnea ,care a avut un cec in alb acordat de conducerea PSD-ista. =))

Sunt confuz. Doamne a fost propusă patriarh sau prim-ministru?

andreiu

         Filip,Tariceanu si Constantin nu mai au ce zice. Ar fi putut sa zica ceva pana azi, dar au mers in orb pe mana lui Dragnea. Daca si pentru ei a fost tinut secret numele doamnei tatarese va exista in viitor o mare problema de incredere intre partenerii de coalitie. Ce m-a distrat insa cel mai mult este schimbarea de atitudine si chiar de fizionomie a lui Liviu. Daca pana acum arbora o figura de vulpe roscata, zambitoare si  enigmatica, acum l-am vazut transformat intr-un lup sur si dur.

filip

Citat din: andreiu din Decembrie 21, 2016, 03:44:42 PM
         Filip,Tariceanu si Constantin nu mai au ce zice. Ar fi putut sa zica ceva pana azi, dar au mers in orb pe mana lui Dragnea. Daca si pentru ei a fost tinut secret numele doamnei tatarese va exista in viitor o mare problema de incredere intre partenerii de coalitie. Ce m-a distrat insa cel mai mult este schimbarea de atitudine si chiar de fizionomie a lui Liviu. Daca pana acum arbora o figura de vulpe roscata, zambitoare si  enigmatica, acum l-am vazut transformat intr-un lup sur si dur.
Propunerea asta a fost aruncata la mistho,daca eu nu pot sa ajung premier datorita legii,o sa propun un Barbat care de fapt e femeie.Un bun roman,dar de religie musulmana...............
Aceasta propunere nu seamana deloc cu profilul premierului lansat in campanie.
Sigur ca premierul nu e patriarh,dar PSD se bazeaza pe un electorat crestin ,preponderat ortodox.Cum gestionezi tu PSD dezamagirea votantilor proprii?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefan1

Parerea unui analist politic cu care nu sunt neaparat de acord:
https://www.realitatea.net/rares-bogdan-liviu-dragnea-a-aruncat-romania-in-aer-sevil-shhaideh-e-o-propunere-facuta-la-misto_2015181.html

Rares Bogdan zice ca de fapt scopul acestei propuneri este sa incerce demiterea lui Ioha. Adica Drragnea (sau poate strategii PSD-ei) spera ca presedintele sa refuze aceasta propunere (ca fiind un om netestat in functii de mare anvergura), desi n-ar avea un temei legal si ar putea fi un motiv de destituire a lui Iohannis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

         Presedintele poate, motivat, sa refuze desemnarea. Un motiv poate fi si relatia de nas-fina care nu prea da bine institutional. Suntem destul de aproape de efectele secundare ale relatiei similare Basescu- Bercea mondial. Dupa umila mea parere ar fi un alt motiv mult mai serios, anume ca respectiva doamna, indiferent cat ar fi de desteapta si calificata in orice domeniu, este pupila promovata de trioul penal Constantinescu - Mazare - Dragnea. Sa fim seriosi : Romania merita ceva mai mult !!! 

bismark

    Vad ca unii se dau de ceasul mortii ca femeile nu sint bune de politicieni.Urmaresc de ceva timp postul tv.SKY NEWS englezesc si vad cum premierul englez o femeie face harachiri cu reprezentantii Europei referitor la brexit.Asa ca avind in vedere ca viitorul premier a avut un rol deosebit in atragerea de fonduri europene sa lupte precum cea a englezilor si sa atraga cit mai multe fonduri pentru investitii si locuri de munca.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Gicule, nu exclud ca probabilitate acceptarea fara rezerve a lui Ioha de a desemna inca un minoritar intr-o asa functie. Daca admitem ca si Tariceanu este cam grec dupa mama, s-ar putea sa aflam si despre Liviu ca are origini palestiniene. S-ar putea de asemenea sa ai dreptate si in ce priveste forta acestei doamne. Dupa fizionomie pare destul de barbata.

tinumaftei

...păi nu ziceați că e pupilă?

mape 48-petru manea

Eu credeam ca propunerea lui Dragnea va fi Ciolos sa fie multumita minoritatea (din alegeri )---na fost sa fie  :)
Hai sa-i dam credit acestei doamne---si sa nu uitam ca Dragnea este seful ei de partid si are dreptul constitutional sa o monitorizeze pentru a aplica programul de guvernare validat prin alegerile pe care PSD-ul le-a castigat detasat
Poate data viitoare aveti mai mult succes---mai incercati  :hi:

andreiu

       Bun venit Petre in mica noastra hora de-a datul cu parerile !!
       Tinu, ziceam de pupila sau poate fi, cine stie, pipula cuiva :razz: Este doar o parere a mea. Fireste ca presedintele va actiona dupa propriile sale principii si calcule. Daca as fi presedinte m-as consulta cu cei mai buni juristi daca acest motiv ar sta in picioare pentru a nu risca o suspendare. Mai mult, as cere parerea si altor presedinti din UE daca ei ar accepta o astfel de propunere.

filip

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 21, 2016, 05:44:36 PM
Eu credeam ca propunerea lui Dragnea va fi Ciolos sa fie multumita minoritatea (din alegeri )---na fost sa fie  :)
Hai sa-i dam credit acestei doamne---si sa nu uitam ca Dragnea este seful ei de partid si are dreptul constitutional sa o monitorizeze pentru a aplica programul de guvernare validat prin alegerile pe care PSD-ul le-a castigat detasat
Poate data viitoare aveti mai mult succes---mai incercati  :hi:
Eu sunt curios cum se face tranzitia de la Sevil la Dragnea?
Se da ranita la un moment dat doamna Sevil pentru al lasa pe Dragnea premier dupa ce modifica articolul din lege?
Si ne intoarcem din nou la paiate si sforarii din spatele lor...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Closcutz

  Domnilor nu inteleg cu ce au gresit alde Dragnea ca pnl-istii n-au fost in stare sa intocmeasca un program de guvernare! M-a mirat ca este prima data cand pierdantii alegerilor n-au fost in stare sa se declare infranti, sa felicite castigatorii si sa accepte faptul ca vor fi in opozitie! Au asteptat o minune de la Joha...poate, poate ajung la ciolan! Jenant!

andreiu

       Closcutz puiule, faza cu acceptarea infrangerii a trecut, s-a realizat de mult. Acum suntem in faza in care presedintele Joha accepta sau nu propunerea personala si imperativa a lui Dragnea pentru fina sa. De ce nu ar putea desemna de pilda una dintre doamnele cu notorietate si cu functie de vicepresedinte psd (Ecaterina Andronescu, Rovana Plumb, Corina Cretu, primarita Vranceanu-Firea-Pandele) ?