Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: ciucur din Decembrie 16, 2016, 09:52:17 AM
In situatia Romaniei eu cred ca ar trebui sa se introduca votul obligatoriu si ar trebui pus pe buletinul de vot si un patratel pe care sa il stampileze cei care nu sunt de accord cu cei de pe liste. Adica un loc in care sa le spunem ca nu ne reprezinta.
Atunci nu ar mai fi nevoie ca unii din noi sa mergem doar pentru a ne anula voturile si cred ca un procent mare din cei ce nu voteaza ar merge la vot.
Nu e nevoie de nici un patratel pentru ca votantul sa demonstreze ca nu e de acord cu nici un candidat. Se poate vota punand mai multe stampile printre dreptunghiurile partidelor. Daca un milion de votanti ar proceda astfel, le-ar da de gandit celor ce se vor alesi.

andreiu

#2776
         Stefane, bine ai revenit pe topicul meu ! Analizele tale complete si complexe despre lumea plantelor si animalelor au adus lamuriri necesare in comunitatea noastra apicola virtuala. Observ cu simpatie ca domeniul tau de analiza transcede aceste domenii. Suntem din pacate inca in plina jungla umana, juridica si politica, iar analizele tale sunt utile. Am insa o mica senzatie ca in ce priveste comentariul tau referitor la presedinte, acesta este usor partinitor. Sau, poate ma insel ?
         Cristel, materialul pozat de tine este bun pentru a fi asezat deasupra ramelor, peste care mai pui ceva (ziare,alte textile,placa de polistiren). Cred ca stii si tu ca pastrarea temperaturii in cuib este cea mai mare cerinta in perioada de incepere a pontei de primavara, care poate incepe in functie de mai multi factori si la sfarsitul lunii ianuarie.
In ce priveste comentariul tau despre clasa politica se vede ca inca nu ai ajuns, ca multi altii de altfel, sa intelegi adevaratele principii si reguli dupa care actioneaza de fapt partidele politice. Esti pe aproape cand vorbesti de caracatita. Da, partidul politic este de fapt o caracatita mai mare sau mai mica ce  este capabila sa-si modifice forma si culoarea in functie de factori interni si externi numiti generic interese. Are multe tentacule multifunctionale cu care aspira, respinge, sugruma, recompenseaza, pedepseste, mituieste, loveste, etc.



         

ciucur

Citat din: bucovineanu din Decembrie 16, 2016, 10:28:37 AM
Citat din: ciucur din Decembrie 16, 2016, 09:52:17 AM
In situatia Romaniei eu cred ca ar trebui sa se introduca votul obligatoriu si ar trebui pus pe buletinul de vot si un patratel pe care sa il stampileze cei care nu sunt de accord cu cei de pe liste. Adica un loc in care sa le spunem ca nu ne reprezinta.
Atunci nu ar mai fi nevoie ca unii din noi sa mergem doar pentru a ne anula voturile si cred ca un procent mare din cei ce nu voteaza ar merge la vot.
Nu e nevoie de nici un patratel pentru ca votantul sa demonstreze ca nu e de acord cu nici un candidat. Se poate vota punand mai multe stampile printre dreptunghiurile partidelor. Daca un milion de votanti ar proceda astfel, le-ar da de gandit celor ce se vor alesi.

Politicienii actuali la cat de 'versati' sunt ar fi in stare sa afirme ca le-a tremurat mana votantilor si de aceea au pus stampila in mai multe locuri. De emotie, de frig, de ce vreti dvs.
Patratelul trebuie sa fie distinct si sa sublinieze clar acel vot 'negativ'.

Materialul postat de Cristel nu este bun de pus peste rame, va atrage foarte multi trantori ce nu vor mai dori sa paraseasca acel stup.

Domn' Andreiu, ce va mai fac albinutele? Matcutele alea mai traiesc?    :hi:

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

"Patratelul" pentru votul impotriva nu o sa fie pus niciodata pe buletinul de vot. Dar daca cel putin un milion de votanti ar vota cum am zis in postarea anterioara,  ar fi o palma adresata clasei politice.

andreiu

#2779
      Vasile si Adrian, va salut cu drag si consideratie, pentru ca acceptati sa comentati pe topicul meu. Va apreciez buna credinta, seriozitatea si rigurozitatea, dar va asigur ca nu veti putea rezolva problema patratelului. Patratelele, feliile, fasiile, halcile, tarlalele, se stabilesc in laboratoarele politice ale partidelor, unde maria sa alegatorul nu are acces. Si acolo, intr-un bun consens democratic, se propun de conducator si se voteaza in unanimitate.
      Adriane, nu pot sti acuma daca mai traiesc cele doua regine. In toamna am neglijat aproape total stupina din Deva. Reduc turatia pe albinarit.   

bismark

    Mosule, este ultima data cind iti mai poluiez pagina,ca fim bine intelesi am votat PRU ca sint roman,iubesc la nebunie cintecele populare patriotice si acesta este mesajul lor pentru tara si nu pentru cei care au jefuit,sau au ingenunchiat aceasta tara.Am trecut de mai multe ori tara inspre Europa si inapoi si prin 90 si mai recent si nu pot sa-mi inchipui cum am putut sa lasam strainii sa ne cheleasca in halul acesta.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

roi_ag

Citat din: Cristel din Decembrie 16, 2016, 08:31:16 AM

Revenind la albinele noastre, credeti ca pot sa pun deasupra ramelor un material de acest gen
Bagă-l intr-un sac de rafie, pune-l direct pe rame, peste el sita si capacul, imediat nu la sfârșitul lui
Ianuarie.

stefan1

Citat din: andreiu din Decembrie 16, 2016, 10:48:11 AM
         Stefane, bine ai revenit pe topicul meu ! Analizele tale complete si complexe despre lumea plantelor si animalelor au adus lamuriri necesare in comunitatea noastra apicola virtuala. Observ cu simpatie ca domeniul tau de analiza transcede aceste domenii. Suntem din pacate inca in plina jungla umana, juridica si politica, iar analizele tale sunt utile. Am insa o mica senzatie ca in ce priveste comentariul tau referitor la presedinte, acesta este usor partinitor. Sau, poate ma insel ?
     ...     

  Si eu ma bucur mult ca ai revenit in verva.  :)
  Cat priveste pe Iohannis eu am crezut si cred in el. Nu trebuie nici macar ca presedinte sa faci lucruri spectaculoase. Faptul ca lasa Justitia sa cerceteze suspectii din toate taberele, ca pune accent pe cinste care ar trebui sa fie un criteriu de accedere in functii, ca sesizeaza si cauta sa blocheze cat ii permite atributiile derapajele de populism, ca - contrar ce vor unii sa insinueze - are relatii bune in UE si cu America, ca la el nu se pot pune pile pentru nimeni, sunt lucruri care pana acum nu s-au intalnit la presedintii romani.
  Daca am fost partinitor, admit fara probleme sa fiu contrazis si eu zic ca sunt dispus chiar sa imi recunosc erori de apreciere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

@tinumaftei, daca nu vezi nici o deosebire intre procesele lui Iohannis si ale lui Dragnea, nu stiu ce sa mai zic.
Am spus ca faptul ca a chemat alegatorii la vot nu poate fi motiv de acuzatii. N-am studiat acel dosar, ca oricum nu voi vota cu PSD, dar am inteles ca sunt mai multe acuzatii inclusiv de coruptie.
Iohannis a fost introdus fortat in niste cauze cu totul de alta natura. In procesul pierdut in 2005 era doar sotia si soacra lui, dar doar ca beneficiare ale unui testament legal. In procesul pierdut de Iohannis in 2015 el era doar un cumparator de buna credinta a unei parti de imobil dobandit in prealabil de Bastea prin hotarare definitiva. Chiar daca ar fi fost nereguli, erau intre Ghenea si Bastea ,unde Iohannis nu avea nici un amestec. In plus toate actele contestate s-au facut inainte de 1999, deci cand Iohannis era doar un inspector scolar adjunct, fara functii influente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

#2784
Citat din: stefan1 din Decembrie 16, 2016, 07:58:49 PM
Am spus ca faptul ca a chemat alegatorii la vot nu poate fi motiv de acuzatii. N-am studiat acel dosar, ca oricum nu voi vota cu PSD, dar am inteles ca sunt mai multe acuzatii inclusiv de coruptie.
/quote]

Fetele virgine din PSD vor spune ca nu au mancat usturoi si ca justitia le abuzeaza, ele doar au trimis SMS uri. Oare? Si angajarea unor persoane intr-o institutie publica in timp ce acestea lucreaza la partid cum se numeste? Dar amenintarea oamenilor din conducerea primariilor ca nu primesc bugete daca nu scot oamenii la vot PSD? Dar sa faci un conac din banii de biet slujbas la stat? Dar o ferma la Cornu, un bloc in buricul capitalei, si asta din leafa de 6000 de lei si cu sprijinul bietei matusi Tamara? Asta paralel cu vanzarea petrolului tarii, prezent si viitor, pe o suma infima catre austrieci - cca 668,815 milioane de euro (asta pentru o companie care detinea campuri petroliere, platforme marine, benzinarii, imobile...) Cand vezi cat s-a furat in Romania, te ingrozesti! Pentru ca nu s-a furat doar dintr-o singura parte ci din toate partile, de catre toate partidele. Cazurile Hexipharma, Secureanu, Voiculescu...si cate oare nu mai sunt si nu se stiu! Sunt siderat de faptul ca in loc sa se faca mici si sa gaseasca un loc undeva in privat, sa nu mai fie publice, persoanele condamnate penal au tupeu si ne dau lectii de democratie. Cazul Udrea - Bica, Adrian Nastase, Dragnea. Totusi, sistemul nu le trage clapa rau de tot, le gaseste punctele cele mai mici din problemele lor, ii vrea doar inlaturati nu si sugrumati.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

Citat din: bismark din Decembrie 16, 2016, 03:36:43 PM
    Mosule, este ultima data cind iti mai poluiez pagina,...

    Sper ca ai glumit Gicule. Gandim cam la fel, poate ca ne exprimam nitel diferit. Sunt si eu patriot, poate chiar nationalist, poate putin si internationalist. Sunt si eu revoltat si am chiar un sentiment de vinovatie ca am inghitit pe nemestecate gogoasa cu privatizarea industriei romanesti din perioada 1996-2000 impusa prin acordurile cu FMI si Banca Mondiala. Esti binevenit oricand pe paginile mele.

andreiu

        Sa revenim de unde am ramas pe tema dezbatuta anterior. Dupa parerea mea aceasta noapte va fi una eminamente politica pentru Romania. Miza este uriasa si protagonistii sunt intr-o vanzoleala teribila. Pionul principal care poate face jocurile este dupa cum am mentionat si alaltaieri, domnul Tariceanu. Este curtat evident si de o tabara si de cealalta. Ce credeti voi ca va face Mr. Tariceanu ?

filip

Citat din: andreiu din Decembrie 18, 2016, 07:07:46 PM
        Sa revenim de unde am ramas pe tema dezbatuta anterior. Dupa parerea mea aceasta noapte va fi una eminamente politica pentru Romania. Miza este uriasa si protagonistii sunt intr-o vanzoleala teribila. Pionul principal care poate face jocurile este dupa cum am mentionat si alaltaieri, domnul Tariceanu. Este curtat evident si de o tabara si de cealalta. Ce credeti voi ca va face Mr. Tariceanu ?
Nu am nici un dubiu ca va merge cu PSD.
Amnistia si Gratierea vor fi prioritati.Semnalul e dat privind validarea mandatului de deputat a lui Dragnea in parlament.
Principiul e:o lege este buna pana ti se aplica tie si nu-ti convine,atunci brusc e neconstitutionala.
http://www.dcnews.ro/tariceanu-reactie-la-posibila-invalidare-a-mandatului-lui-dragnea_526259.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andreiu

      Bun ! Parerea lui Filip este ca Tariceanu va inclina balanta spre psd. Parerea mea este ca se va mai gandi. Pentru inceput va plusa si va cere psd-ului sa-l propuna pe el premier din partea coalitiei. Ce credeti ca va face Dragnea in acest caz ?

filip

Citat din: andreiu din Decembrie 18, 2016, 07:40:08 PM
      Bun ! Parerea lui Filip este ca Tariceanu va inclina balanta spre psd. Parerea mea este ca se va mai gandi. Pentru inceput va plusa si va cere psd-ului sa-l propuna pe el premier din partea coalitiei. Ce credeti ca va face Dragnea in acest caz ?
Tariceanu obtine presedentia Senatului,in schimbul ei va presta serios pentru PSD.Asa cum a facut in ultimii ani dupa ce PSD ia oferit partid la cheie si functie cu vizibilitate........
Dragnea a spus public ca premierul e membru PSD.O fii ALDE satelitul PSD ,dar totusi exista o delimitare.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)