Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

 :yahoo_cry:
...altii si-au lasat dintii in volan la cate o cutie automata
:yahoo_cry:

andreiu

     Marius, sper sa ne duca multi ani de acum inainte . Este si aratoasa, nu prea mare, numai buna pentru o familie de apicultor.
     Petre, cu cat ii descoperi facilitatile si optiunile, confortul conducerii este mai bun. Ma incanta indeosebi semnalizarea pe ecran a apropierii de un obstacol, atunci cand dai inapoi. In cei 42 de ani de conducere, am busit usor sau zgariat de mai multe ori masinile, din cauza aprecierii gresite a distantelor.
     Tinule, probabil ca cei la care te referi, erau tineri lacomi, mari gurmanzi, isi iubeau asa de tare masina ca erau in stare s-o manance.  :razz:

oroles

De Sf. Ion am parcat masina in spatele unui prieten la parinti la bloc. Ii lasasem loc suficient cat sa iasa din doua manevre. Cand cobor era tare nervos ca nu poate scoate masina. Avea cutie automata si omului ii era frica sa dea cu spatele, nefiind invatat cu pedalierul. I-am zis ca nu e vina mea ca si-a luat el masina pe care nu stie sa o conduca.  :rotfl:.
Sa o folositi sanatos si fara evenimente!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

fiug1970

Mai util decât cutia automată mi se pare că e pilotul automat.Mai ales la drum lung  (în caz caz că are.....).Eu îmi băgam piciorul stâng sub mine să nu uit dar bâjbâiam după maneta să schimb viteza! !!
Eu de la Brăila am comandat butasi de vie de lângă dumneata, Saruşi Arad, iar dumneata comanzi pomi de lângă mine. ...

andreiu

        Oroles, tu nu te-ai prins ca era nervos prietenul tau din cauza masinii tale parcata neregulamentar  IN SPATELE LUI !!! ??? Probabil ca era si mai firav de constitutie saracu ! :rotfl: :hi:
        Florine, voi afla cat de curand daca are si pilot automat, stiu doar ca are facilitate de a parca singura in spate lateral, in intervalul corespunzator dintre doua masini. Inca nu am incercat. Cat priveste achizitiile de plante, se pare ca avem impresia ca tot ce-i adus de mai departe e mai bun. La mine a primat insa comoditatea. Fiica-mea care locuieste la Mogosoaia oricum venea pana acasa si mi i-a adus in curte la Dupapiatra. Pe deasupra si gratis.

andreiu

        Dupa o luna de munca sus la Dupapiatra merit si eu doua zile de relaxare la oras. Am plecat azi-dimineata din munte si pe la 9,30 eram la gradina de la marginea Devei unde mai am 20 de stupi, in care nu m-am mai uitat din toamna. Trebuiau sa fie 25 dar 5 au decedat. O prima constatare : vremea calda din ultima saptamana a anulat decalajul de inflorire a pomilor fructiferi. Ciresii si prunii sunt in plina floare, atat la Deva cat si la 800 m altitudine de la Cornetel. A doua constatare : la Deva este o seceta serioasa, toate cele 3 fantani din gradina de pe deal, dintre care una de 6 m adancime sunt in continuare secate. Chiar si vasele in care colectez apa de ploaie de pe acoperisul baracii sunt goale.

mape 48-petru manea

Un front de ploi va fi la noapte si maine ,poate prind si Deva  :hi:

andreiu

       Da, prognoza meteo prevede o repriza de ploaie usoara la noapte si doua maine. Sa vedem...
Asa dupa cum ma asteptam, am gasit majoritatea familiilor blocate pe ramele putine  (4-6) pe care au iernat. Coronite cu miere proaspata de la pomi, rame de mijloc ouate din dunga in dunga, iar lateralele pline de pastura, albine tinere si blande, care asteptau prima largire a cuibului. Am facut-o in medie cu cate doua rame cladite, pe ambele laterale.

ciucur

Citat din: andreiu din Aprilie 10, 2016, 08:05:00 PM
       Da, prognoza meteo prevede o repriza de ploaie usoara la noapte si doua maine. Sa vedem...
Asa dupa cum ma asteptam, am gasit majoritatea familiilor blocate pe ramele putine  (4-6) pe care au iernat. Coronite cu miere proaspata de la pomi, rame de mijloc ouate din dunga in dunga, iar lateralele pline de pastura, albine tinere si blande, care asteptau prima largire a cuibului. Am facut-o in medie cu cate doua rame cladite, pe ambele laterale.

Ce aveti de al mine a murit?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

      Cele doua matci de la tine traiesc, sunt harnicute, oua compact, sunt multumit de ele. Roiurile formate cu ele au fost cam tarzii si au iernat doar pe cate 3 rame. Acum isi dau drumul, cu adevarat. Te voi tine la curent cu evolutia lor.  :hi:

andreiu

      Revin dupa o lunga absenta. Am vizualizat forumul uneori dar nu aveam tragere de inima sa astern cateva idei la acest topic. O anume lehamite ma tine deoparte, am considerat ca nu este cazul sa mai adaug si eu putina amaraciune la cea generala, determinata de vremea neprielnica activitatii apicole.

bismark

    OOOO,mosule asa te vreau ce,lehamite,te-a acaparat mai bine dupa cum te stiu nu te lasi cu una cu doua.Cum stai cu stupina ca la mine e raiul pe pamint si eu ca ,copil al Lui in mijlocul raiului, anul asta la mine puhoi de Eve si Avram.Pina acum ocupat cele comercializate 22 si inca 18 roi in roinite.Sa aud e ai mai rezolvat.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Te salut cu drag, Gicule!  Lehamitea iti vine, fara sanse mari de a i te opune. Dupa cum spunea unul mai invatat decat noi, o nenorocire nu vine singura. La mine s-au cam ingramadit cam multe si desi ma straduiesc sa-mi pastrez un moral bun, deseori ma apuca o melancolie si-un dor de duca... 

yulian

Salut domnu Andreiu. Nu v-am mai vazut de ceva timp. Cum o mai duceti cu sanatatea?? Ultima data ne-am intalnit acum 2 ani si m-ati rugat sa va ajut cu o curatenie pe deal...dar nu ati mai dat niciun semn de viata! Va salut!!  :hi:

andreiu

    Salut Yuliane, tocmai acum vin de la locul cu pricina. Am incarcat 4 stupi pe Megan si disdedimineata plec la Dupapiatra. Aici la Deva nu am facut mare branza, asa ca am hotarat sa-mi concentrez activitatile la munte. Cu sanatatea sunt relativ bine, ultimele analize fiind ceva mai bune decat penultimele. Rugamintea mea este inca in termenul de valabilitate, ramane de vazut daca si tu stai bine cu timpul si cu disponibilitatea de a ma ajuta. :razz: :hi: