Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Dupa cum era de asteptat, sarbatoritul primeste cele mai multe cadouri. In plus i se  decerneaza si un premiu-diploma. Se canta MULTI ANI TRAIASCA !

andreiu

        Se aduce tortul aniversar !

andreiu

      Se mai canta o data LA MULTI ANI CU SANATATE ! si batranul reuseste sa stinga lumanarea.

andreiu

      Se da tonul la colinzi. Colindam cu tata colinzi vechi din satul nostru de bastina, de la Musca-Lupsa-Alba. Ne regasim copilaria, colindind cu tata si cu varul Tutu.

andreiu

    In mare, cam asta a fost .... Sper ca nu v-am plictisit. Va doresc tuturor viata lunga, plina de satisfactii si un an nou mai bun !!!  :hi:

bio

La multi ani pentru tatal dvs. !!..

... se tine tare batrinul !!..

tassevasi

  La  multi ani  pt  d-stra cit si  pt  tatal  ce a inplinit  aceasta  virsta !
    Sanatate si  numai bine  va  doresc. :hi: :hi:

marian_6777

O familie frumoasa. Sa va dea Dumnezeu sanatate la toti, zile senine si fericite pentru tatal dumneavoastra. La multi ani!
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

roi_ag

Multi ani cu sanatate va doresc la toata familia !  @};-  :birthday:

apicola2015


andreiu

       Multumesc inca odata. Toata ceremonia aniversarii s-a desfasurat normal, in cadrul careia batranul s-a comportat ireprosabil. A respectat cu strictete rugamintea mea anterioara, de a nu bea nimic cu o zi inainte. In timpul mesei festive a gustat doar din fiecare fel de mancare si bauturi, a fost vioi si comunicativ. Ba chiar ne-a scos din incurcatura pe mine si varul Tutu cand ne-am oprit la mijlocul unei colinde stravechi ( O, nasterea ta Cristoase, / Ce ne-arata zori frumoase,/ Si raze prea luminoase,/ Ce din cer te-ai pogorat,/ De la Tatal si-ai venit,/ Precum ai fost proorocit, /Sa te nasti intr-un salas, /Intr-un salas langa oras, /Intr-un salas in chip de sluga, / Sa ne scoti pe noi din munca, /Din munca si din greseala, / Din greseala lui Adam,/ Care toti partasi eram,/ Slava tie din vecie, / Cristos laudat sa fie,/ Slava-ti dam nasterii Tale, /Ca ne-ai deschis la rai cale. Aici noi ne-am oprit dar tata a continuat inca cateva strofe la care noi inganam acompaniind doar melodia colinzii. O melodie interesanta, straveche, lenta, cu urcusuri si coborasuri tip sinusoida, si care in satul nostru din Apuseni era cantata de barbati " parateste " adica incalecata. Grupul de colindatori formau doua echipe care alternativ incepeau versul urmator inainte ca cealalta echipa sa termine versul precedent. 

Dan Pașca

La Multi Ani pt. Tatal dumneavoastra ,frumoasa familie sa fiti sanatos  sa va puteti bucura de o asa familie,,,, Nu sunt foarte activ pe forum ,dar citind pe pagina dumneavoastra am depistat a suntem consateni( Musca,Lupsa, Alba)   doar ca eu sunt din (Lupsa,Lupsa,Alba) :)))) 

andreiu

#2592
        Ma bucur mult Dane ca ne regasim ca si consateni, pe acest frumos si instructiv forum. Tu, desi mult mai tanar decat mine, se pare ca esti mult mai harnic in ce priveste albinaritul. Ai deasemenea inca un avantaj, ca esti de la centru de comuna, eu fiind un periferic. Imi propun sa te vizitez candva, cand am un drum la Cluj si la intoarcere sa vin spre Deva pe Valea Ariesului. Da-mi cateva detalii sa te pot gasi la Lupsa, daca si tu esti de accord sa ne vedem la fata. :hi:

Dan Pașca

 :hi:   M-as bucura enorm de mult sa va opriti pe la mine,la un pahar de vorba,si sa imi impartasiti unele chestii din experienta care ati acumulato dea lungul anilor.  Eu locuiesc chiar in Lupsa,centru pe strada Valea Caselor ,nr 131, e chiar strada pe lanaga Muzeul Etnografic,la stanga cum veniti de la Musca,doar intrebati numele(Pasca)  si o sa ma gasiti 100%,apicultori ,nu sunt prea multi pe la noi,eu ,inca un coleg la Valea Lupsii si Nea Sabin Tarau,poate pe dansul il stiti ,e de la Manastire si are vreo 73 Ani.,asa ca,ma gasiti fara probleme.Stupina o am pe soseaua principala,la vreo 400 m de centru pe drumul Gariii, partea dreapta cum mergeti inspre Cluj.  Sanatate , sarbatori fericite si un An Nou plin de bucurii si inpliniri.,lasati o adresa de Email si va trimit si nr.meu de telefon.   Dumneavoastra unde aveti stupina?

Dan Pașca

 =))  Ps..   Aveati dreptate ca aveti un minus din start ca nsunteti de la margine (Musca)   , si eu din Centru.... :)