Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: andreiu din Octombrie 25, 2015, 04:39:52 PM
      , inainte de a mi se deschide topicul traditional la urmatorul capitol al forumului.  :razz:

  Ce vreti sa spuneti cu  aceste  cuvinte  d-le ,va stiu un luptator  puternic . :)
   Mult curaj si sa  vedeti peste  putin timp cum discutam .
  Numai bine . :hi: :hi:

romikele

Citat din: andreiu din Octombrie 25, 2015, 04:39:52 PM
... inainte de a mi se deschide topicul traditional la urmatorul capitol al forumului.  :razz:

Lasa prostiile mos Andreiu, ca acu` mut topicul ala care-ti face cu ochiu pe "invizibil"  :P

andreiu

        Ba lasa-l la locul lui, ca este bine gandit. Cand am postat cele citate de voi, eram chiar optimist, acel optimism al individului glumet, care face haz de necaz.

tassevasi


andreiu

          Sunt bune ideile Vasile, eu le aplic de ceva vreme, dar suplimentar fac si miscare in aer liber. Astazi am depistat o sursa excelenta de balegar de oaie la varul nevesti-mi, popa David Ionel. Este in constructie la un nou adapost pentru cele cca 80 de oi si vrea ca gramada de gunoi sa dispara din peisaj. Dorinta cuviosiei sale se pupa cu interesul meu si am pus de o colaborare MOCA-MOCA. A ramas totusi ca aldamasul la final sa-l dau eu.

andreiu

       Am carat astazi de trei ori cu batrana mea camioneta. Mai am locuri goale in livada si voi face plantari incepand cu saptamana ce vine. Am inceput sa sap deja gropile si am repartizat pe zone ingrasamantul natural. Voi planta ciresi, meri, peri, aluni, pruni.

tassevasi

Bravo  ma  bucur  ca sunteti  pozitiv si aveti activitate in natura !
Si eu sunt rupt de atita  activitate  de dimineata  pina cind se intuneca , de la inceputul  lui septembrie  si numai  munca  grea la  betoniera .
  Nu stiu cum se face  ca acum cind suntem mai "tineri" avem  activitate  f f multa.
  Numai bine si sanatate . :hi:

andreiu

#2527
      Dar ce acareturi mai construiesti Vasile ? ca ai de toate, dupa cum am observat cand am trecut pe la tine.

ciucur

Citat din: andreiu din Noiembrie 07, 2015, 07:24:59 PM
     Voi planta ciresi, meri, peri, aluni, pruni.
:hi:
Alunii aia de i-am scos impreuna de la Hartagani mai traiesc? Matcutele cum au intrat in iarna?

Sanatate multa!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

      Salut Adriane, cu alunii de la Deva nu ma prea pot lauda, intrucat seceta si secarea fantanii de la gradina au determinat o dezvoltare anemica. Am totusi vreo zece exemplare care au supravietuit.
     Matcutele de la tine sunt bine, ierneaza pe 4 rame, maine le impachetez definitiv pentru sezonul rece. Tu in ce stadiu ai ajuns in legatura cu terenul pe care intentionezi sa-l achizitionezi ? :hi:

andreiu

       In schimb la Dupapiatra am avut recolta buna de... nuci. Le-am intins putin la soare sa se zvante bine apoi le-am bagat la sac !

tassevasi

Citat din: andreiu din Noiembrie 07, 2015, 08:11:42 PM
      Dar ce acareturi mai construiesti Vasile ? ca ai de toate, dupa cum am observat cand am trecut pe la tine.

  De construit  nu  mai am , dar de cind  am  masina  asta  mare i-mi  fac tot  felul de  calcule  cum sa nu mai  muncesc la incarcat si descarcat  si a  trebiut sa-mi  fac  trotuare  de mers cu ia , sa nu ma  afund in namol acolo in  gradina  cind ploua .
   Treb sa ies si pe timp  rau cu stupii daca o sa-i tin pe  masina .
  Sper  ca saptamina  viitoare  sa termin si apoi  sa demarez  constuctia  unui lift   pt stupi .

andreiu

        Din gradina parintelui Ionel, am pozat de la distanta " barlogul " lui mos Andreiu de la Dupapiatra. Deasupra in mijloc, se vede colorata in galben padurea de mesteceni, tivita cu verdele lizierei de salcami.

andreiu

      In partea opusa, o splendida panorama zugravita  in culorile toamnei.

ciucur

Citat din: andreiu din Noiembrie 07, 2015, 08:30:23 PM
       Tu in ce stadiu ai ajuns in legatura cu terenul pe care intentionezi sa-l achizitionezi ? :hi:

Am consultat un avocat. Acum sunt in stagiul identificarii terenului cu expertul topograf.
Nimic din ceea ce e scris in actul unde sunt enumerate terenurile  nu bate cu realitatea. Sunt cu totul alte numere topo in realitate.
Am propus proprietarilor (care sunt mai in varsta si nu mai pot umbla sa faca acte) sa facem un antecontract de vanzare cumparare si sa ma ocup eu de acte, urmand a se deduce din pretul terenului.
Au fost de accord insa nu am o hartie semnata... Inca o astept.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.