Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

    Multumesc, iulian !
    Am discutat alaltaieri cu doctorul radiolog care are si specialitatea oncologie si mi-a propus doua variante de tratament specific : 1 - sa incep de indata iradierile pe o perioada de 4 saptamani cu sedinte zilnice ;
                             2 - sa fac o perioada de 4 luni un tratament antihormonal cu cate o pastila pe zi, apoi sa refac toate analizele pentru a vedea progresul sau regresul cancerului si atunci sa se decida formula de tratament radioterapic.
    Astazi am avut discutia si cu profesorul urolog Coman, care face operatii cu robotul Da Vinci. Dumnealui exclude operatia de scoatere totala a prostatei, intrucat celulele canceroase au depasit deja capsula prostatei si recomanda radioterapie.
    Am ales varianta 2. Am la dispozitie 4 luni sa incerc si toate variantele posibile de tratament neconventional.
    Traseul ales pentru intoarcerea la Deva este unul deosebit : Cluj-Gilau-Tarnita-Mariselu-Fantanele-Horia-Albac-Campeni-Abrud-Brad-Deva. Am facut mici escale la lacul de acumulare Tarnita si la Crucea Iancului de la Fantanele.

ciucur

Multa sanatate!
Medicul Coman a fost cel care a tratat-o si pe mama. E un tip extraordinar.
Mama nu voia sa se opereze a treia oara. Vazand ca se sustrage, medicul i-a zis pe un ton mai autoritar (desi el este foarte calm) in felul urmator:
'Daca eu iti propun a treia interventie, inseamna ca eu cred ca inca avem sanse sa nu facem rezectie totala (vezica, uter, etc.). Daca nu, ii ziceam lu ficioru' tau care e treaba si tie iti ziceam ca esti bine. Acum ai incredere in ce iti zic?'
Mama a cedat si a iesit bine.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

        Adriane, intr-o postare anterioara, mentionai ca mama ta a luat ca adjuvant si ciuperca reishi. Sub ce forma ? Unde se gaseste ?
        Eu m-am informat pe net si am inteles ca se dezvolta si creste pe cioate uscate de foioase. La Dupapiatra am gasit asa ceva. Sa fie vorba oare de ganoderma ( reishi) ?. II solicit si parerea lui Stefan 1.

fiug1970

Pictures\hongo-reishi.bmp
Pictures\reishi-hongo-cancer.jpeg
\Pictures\strong_style_color_b82220_reishi_mushroom_strong_extract.jpegPictures\TS-452514093-Reish-Mushrm-3.jpeg
creste pe artar,prun si stejar in zone tropicale sau temperate.Ganoderma lucidum vine din grecescul ganos/lucios si dermos/piele iar latinul lucidum/stralucitor,deci ar trebui sa fie cu aspect lucios ceea ce ciuperca din poza nu este.Este foarte greu de gasit de aceea se cultiva artificial in trunchiuri la care li se inoculeaza miceliu de respectiva ciuperca

ciucur

Citat din: andreiu din Septembrie 20, 2015, 10:19:49 AM
        Adriane, intr-o postare anterioara, mentionai ca mama ta a luat ca adjuvant si ciuperca reishi. Sub ce forma ? Unde se gaseste ?
        Eu m-am informat pe net si am inteles ca se dezvolta si creste pe cioate uscate de foioase. La Dupapiatra am gasit asa ceva. Sa fie vorba oare de ganoderma ( reishi) ?. II solicit si parerea lui Stefan 1.

Din cate stiu eu traieste in Asia.
Sora mea ii trimitea mamei din SUA cutii a cate 90 pastile (pastilele erau ceva concentrat din ciuperca). Lua 2 dimineata si 2 seara. Mama mi-a zis ca acum au aparut si in Romania pe la magazinele 'Plafar'.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Tot pe net am gasit o alta ciuperca utilizata in orientul indepartat in tratarea cancerului. Se numeste Coriolus versicolor. La Dupapiatra am gasit pe niste cioate uscate de salcie cateva ciuperci foarte asemanatoare cu cele descrise si pozate in articolul informativ. Intrucat atunci cand le-am gasit nu aveam telefonul mobil la mine, le-am fotografiat acum:

andreiu

     Iata cum arata.  Astept de la cei cu pregatire in domeniu, o parere.

andreiu

       Astazi, impreuna cu micii mei amici, am facut o plimbare de 2 ore prin padurea de la marginea Devei. Copiii si Ara s-au zbenguit si alergat pe saturate, iar eu am cautat ciuperci de leac. Pe o creanga uscata de cires am gasit o formatiune care cred ca face parte din familia acestora. Intr-o zona a padurii, inspre releul de pe varful dealului, peisajul este dezolant: foarte multi copaci uscati, rupti de vant si culcati la pamant.

ciucur

Ceea ce gasiti in padurile din zona noastra e bun pentru recreere si petrecerea timpului intr-un mod placut alaturi de juniori.
Reishi nu o sa gasiti cu siguranta. Daca erau in padurile noastre, faceam noi medicamentul, nu il importam.
Sanatate multa!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

  Nu ma pricep la ciuperci. M-am uitat si eu pe 'net si am inteles ca acest gen, Ganoderma, cuprinde cca 50 de specii, impartite in doua mari grupe: unele cu 'pielea' lucioasa, grupa din care face parte si aceasta specie considerata cu virtuti medicale (Ganoderma lucidum), iar alta grupa cu suprafata mata. Din grupa cu suprafata lucie, in Europa sunt 7 specii intre care si ganoderma lucidum), dar nu am gasit niciunde ca s-ar folosi in scopuri medicale (la spanioli zice ca le folosesc in scop decorativ). In Asia ciuperca se foloseste de multa vreme in scopuri medicale si am citit ca si analize recente confirma ca anumite substante din acele ciuperci au efecte inclusiv anticancerigene. Se spune insa ca forma si aspectul acestor specii de ciuperci difera foarte mult in functie de conditiile locale, de suport, de concentratia de CO2 din zona. Inca nu este bine pusa la punct taxonomia (clasificarea) acestor specii, care de fapt au si foarte multe varietati. Si culorile lor difera si chiar se vorbeste de o corelatie intre culoarea ciupercii si organul uman asupra caruia respectiva ciuperca are o influenta mai mare: alb - piele si plamani, nagru - creier si rinichi, verde - ficat, rosu - inima, galben - splina, purpuriu - articulatii.
  Se mai spune ca exista o mare variatie a concentratiei de substante utile din aceasta ciuperca in functie de conditiile concrete de dezvoltare. Asta cred ca vrea sa sugereze ca nu putem sa ne cautam noi aceste ciuperci, ci suntem obligati sa cumparam de la cei care pun pe piata extracte din Ganoderma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Acuma, fie ca cele gasite de mine sunt varietati de Ganoderma sau Cariolus versicolor, sunt hotarat sa le testez pe propria piele. Voi fi un cobai activ timp de cateva luni si voi face public pe forum rezultatul experimentului meu. Ieri am "gustat" prima patratica dintr-un astfel de burete, pentru a vedea daca nu este cumva otravitor. Nu este. Dupa cca 2 ore de mestecat, s-a transformat intr-o pasta asemanatoare la gust cu ciupercile comestibile. Astazi fac alte probe, am pus o bucata in apa rece sa se macereze, iar alta in apa fierbinte, alaturi de plantele pentru piatra la rinichi: merisor, urzica, frunze de mesteacan, coada calului si macese.

ciucur

Domnule Andreiu,

Tratamentele naturiste ajuta. Nu e rau ca folositi ceaiuri si plante. Mama a renuntat si la carne o perioada (manca foarte rar peste sau pui). Mama l-a intrebat pe doctoral Coman daca ajuta la ceva tratamentul naturist. Raspunsul lui a fost ca nu exista date statistice in medicina care sa evidentieze asta, dar daca ajuta macar psihologic si dau o stare optimista, merita luate.
Cumparati pastilele alea (Reishi) si luati-le. Nu amanati momentul ca nu aveti nimic de pierdut daca le luati.

Sanatate!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

fiug1970


Un articol de Cristian Iacov

Aceasta femeie, al carei nume nu a fost dezvaluit, traieste in Bosnia Hertegovina. Ea a impartasit aceasta reteta, in scopul de a ajuta oamenii din intreaga lume care sufera de aceasta cumplita boala.
Reteta este usor de preparat si aveti nevoie doar de doua ingrediente - ghimbir si miere.Femeia bosniaca sustine ca aceasta reteta a readus-o la viata. Ea a suferit de cancer al glandelor endocrine si din aceasta cauza a fost conectata la aparate timp de 3 saptamani. Cu toate acestea, ea a reusit sa se vindece fara chimioterapie, utilizand doar acest tratament.
Pentru aceasta reteta aveti nevoie de doua radacini mari de ghimbir (4-5 cm) si 500 de grame de miere de albine organica ( aveti grija de unde o cumparati). Curatati radacinile de ghimbir si dati-le pe razatoare pentru a le face cat mai mici. Amestecati ghimbirul ras cu jumatatea de kilogram de miere.
,,Puneti acest amestec intr-un borcan si pastrati-l la intuneric la o temperatura de maxim 20 de grade. Consumati patru lingurite pe tot parcursul zilei. Cel mai important lucru este sa nu folositi lingurite din metal. Cele mai indicate ar fi cele din lemn. Reteta ar trebui urmata pentru o perioada nelimitata" a marturisit femeia.
Un alt lucru foarte important este sa aveti incredere in puterea de vindecare a organismului, care are aliat acum un tratament extrem de puternic...mierea si ghimbirul.
Primele semne de ameliorare sunt vizibile dupa patru zile.

andreiu

       Am inceput deja de cateva zile sa iau o combinatie de mai multe elemente in miere : ghimbir, curcuma, scortisoara, suc de lamaie, samburi de migdale, struguri negri, banana foarte coapta. Azi toate aceste ingrediente le-am dat impreuna cu cateva frunze de spanac in Nutribulet. A iesit ceva grozav de bun.

andreiu

         Concomitent cu aceste ingrediente naturiste, de astazi incep sa iau zilnic si cate o pastila de yonistib 150 prescrisa de medicul oncolog, pentru stoparea producerii de testosteron. Am luat decizia sa urc la munte la Dupapiatra o perioada, si acolo in liniste si aer curat sa continui acest tratament, pe care il voi completa cu diverse produse ecologice din zona; mere, pere, struguri, nuci, varza, usturoi, mure daca mai exista, porumbele, paducele. Am de gand sa fac si ceva unificari a roiurilor din vara, unde este cazul si completarea finala a rezervelor de hrana apoi ultimul tratament cu varachet. Va salut dragi colegi si ne vom mai auzi cand voi reveni la Deva. :hi: