Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

          Va multumesc pentru sfaturi, imi sunt foarte utile si imi largesc plaja de optiuni pentru etapa urmatoare. Am avut doua zile pline la Dupapiatra. Am dat cate un fagure plin de sirop dupa diafragma fiecarei familii.
          Va mai amintiti de Ara, catelusa care era s-o pierdem acum 2 ani ? Este o scumpa grasana si iubitoare.

andreiu

        Un mar altoit in urma cu 3 ani a intrat pe rod. Deocamdata are doar doua soiuri. Are altoite si 4 crengute cu diverse soiuri  de par. Incepand cu anul urmator sper sa va prezint primul meu mar-par.

andreiu

        Lucrand in stupina am observat o frecventa mare de gargauni ( viespea mare ) in jurul meu. Urmarindu-le zborul, am identificat o lada din care intrau-ieseau in mare viteza. Ridicand capacul, SURPRIZA !!!  Intre doua rame uitate in lada, un ditamai cuib, care pe verticala atinge fundul lazii.

andreiu

      Prima reactie-impuls a fost sa distrug cuibul, dar numarul mare de gauni care ieseau pe urdinis si se roteau amenintator in jurul meu, m-a facut mai prudent si pana seara l-am lasat in pace. Dupa ce s-a inserat, la  lanterna telefonului, am observat cu uimire  ca activitatea acestora este mai intensa ca pe timpul zilei. Asa ca l-am lasat iarasi in pace. Ieri dimineata am blocat urdinisul si m-am ocupat doar de cei care veneau de afara, omorandu-i cu  paleta pentru muste. Asa ca am un roi puternic de gargauni, captiv intr-un stup gol si sunt curios ce populatia a dezvoltat, cand peste cateva zile voi merge din nou la Dupapiatra si voi constata decesul.

mape 48-petru manea

frumoase mere-spor la munca iti doresc !

andreiu

        Multumesc Petre, asemenea !  Cele rosii sunt starkimson, dar cele verzi nu stiu ce soi sunt. Am primit mladita de la un vecin din Deva, care m-a rugat sa-i altoiesc si lui un mar, cu un soi primit de la o ruda de-a lui din zona Faget-Lugoj. Sunt curios si eu cum vor fi la maturitate deplina. Din spusele vecinului, este un soi cu fructe mari, cu coacere tarzie.

oroles

La gargauni mai mergea bagata o rama la cladit. :P

Zilnic prind in capcane 20-30 de gargauni/barzauni si alte cateva sute de viespi. Sunt multe fructe cazute pe jos si prospera. Sunt uimit de cati se pot prinde in capcane. Trec si de cateva ori pe zi si ii "ajut" sa se inece. Ieri, pe la amiaza am gasit 5 prinsi intr-o capcana care cautau iesirea si 1 in alta capcana.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: oroles din August 26, 2015, 12:09:18 PM
... Sunt uimit de cati se pot prinde in capcane...

Aş fi foarte curios de forma capcanei !!!

xvader

eu folosesc sticle pet taiate...o sa pun o poza cand ajung la stupi

fiug1970

Citat din: andreiu din August 26, 2015, 08:57:44 AM
      Prima reactie-impuls a fost sa distrug cuibul, dar numarul mare de gauni care ieseau pe urdinis si se roteau amenintator in jurul meu, m-a facut mai prudent si pana seara l-am lasat in pace. Dupa ce s-a inserat, la  lanterna telefonului, am observat cu uimire  ca activitatea acestora este mai intensa ca pe timpul zilei. Asa ca l-am lasat iarasi in pace. Ieri dimineata am blocat urdinisul si m-am ocupat doar de cei care veneau de afara, omorandu-i cu  paleta pentru muste. Asa ca am un roi puternic de gargauni, captiv intr-un stup gol si sunt curios ce populatia a dezvoltat, cand peste cateva zile voi merge din nou la Dupapiatra si voi constata decesul.
daca cuibul este de viespea asiatica(vespa vilutina nigrotorax)si nu este distrus corect viespile lucratoare din aceasta specie se pot transforma in regine si cresc problemele si implicit cuiburile.Cuiburile se distrug catre dimineata când toti membrii coloniei sant in cuib.
avispa_asiatica_nido.jpeg

oroles

Citat din: MirceaCalin din August 26, 2015, 04:31:43 PM
Aş fi foarte curios de forma capcanei !!!
MirceaCalin, nu forma capcanei este importanta. Eu am mai multe modele pe care le folosesc. Cel mai des il folosesc pe acesta:



Important e ce pui in ele. Nu inteleg de ce bagand acelasi tip de sirop nu obtin aceleasi rezultate. Am 5 capcane in care am pus acelasi sirop. Intr-una se prind mai multe viespi si barzauni, in restul nu.

Mai fac si asa si rezultatele sunt aceleasi:



E mai mult de munca la acest model.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Chiar ma intrebam cand o sa reveniti pe forum....
Am uitat sa va spun la telefon, va recomand ca si tratament ciuperca Reishi.
Mama a luat asa ceva si cred ca a contat (a avut carcinom vezical, operat de 3 ori). Pana acum e bine, multumesc lui Dumnezeu.
Celule canceroase nu iubesc sangele oxigenat. Asa ca orice mareste continutul de O2 in sange ajuta.

Ce fac 'fetitele'? Oua? La mine unele au cam oprit ponta....
Nepoteii ce mai fac?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

stefan1

Citat din: andreiu din August 26, 2015, 08:57:44 AM
      Prima reactie-impuls a fost sa distrug cuibul, dar numarul mare de gauni care ieseau pe urdinis si se roteau amenintator in jurul meu, m-a facut mai prudent si pana seara l-am lasat in pace. Dupa ce s-a inserat, la  lanterna telefonului, am observat cu uimire  ca activitatea acestora este mai intensa ca pe timpul zilei. Asa ca l-am lasat iarasi in pace. Ieri dimineata am blocat urdinisul si m-am ocupat doar de cei care veneau de afara, omorandu-i cu  paleta pentru muste. Asa ca am un roi puternic de gargauni, captiv intr-un stup gol si sunt curios ce populatia a dezvoltat, cand peste cateva zile voi merge din nou la Dupapiatra si voi constata decesul.

Citeste te rog ce s-a scris aici despre activitatea de noapte a gargaunilor. Ei au si un rol bun si unii stupari straini ii ocrotesc.
   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3679.msg71313#msg71313
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

Citat din: andreiu din August 21, 2015, 08:48:52 AM
      Dragii mosului sunt INCA aici !!!
     
Sanatate multa iti doresc Andreiu. Nu ne lasam... da? Ma bucur ca ti-ai pastrat simtul umorului. Cat despre Ara, sa fie sanatoasa si sa te insoteasca pe unde te-or purta pasii.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

andreiu

      Nu ne dam batuti, Mariane ! Maine ma duc si la Cluj pentru un set de analize.
      Adriane, am citit despre ciuperca reishi, interesant, am cutreierat ieri si azi paduricile din jurul resedintei de la Dupapiatra, in speranta ca poate cumva sa creasca si pe la noi. Am gasit ceva care seamana cu cele prezentate pe internet, doar ca nu au picior de prindere la scoarta ci un fel de talpa de melc. Pozele facute la fata locului nu mi-au iesit ( sunt incepator pe un telefon mai destept decat mine) :razz:
      Plimbarea mea prin padure s-a soldat si cu ceva gheseft. O gramada de ciuperci parazoale, numai bune de cules. Le-am oparit si le-am pus in caserole pentru congelator.