Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      Stai sa vezi ! Aceasta patanie cu spitu descult in peretele de caramida a fost pisica alba. Faza cu o situatie si mai dramatica s-a petrecut dimineata, pe la ora 7,30. Eu m-am trezit primul pentru ca aveam senzorul de la unghia degetului mare in functiune si am mers in bucataria de vara sa aprind focul in soba de gatit. Dar cum nu pregatisem aschiute de brad pentru initializare am incercat doar cu hartie si lemne groase. Evident ca nu am reusit si mi-a venit idea neghioaba sa arunc peste lemnele groase si ceva scantei de la hartia arsa, benzina ce o aveam la indemana, ramasa de la alimentarea drujbei. Rezultatul a fost cel normal pentru o asa mare imprudenta : Valvataia produsa a venit si mi-a aprins pantalonii in zona genunchilor. Din doi pasi am fost afara. am uitat de artroza, de unghia dureroasa si cu miscari rapide am stins focul cu palmele. Despre aceasta isprava nu i-am mai spus nevestei, dar am asociat-o cu pisica neagra de pe drum.

bucovineanu

Eu stiam ca astfel de intamplari cu focul le au copiii daca nu sunt supravegheati de parinti.  :smile:

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2015, 04:20:37 PM
Eu stiam ca astfel de intamplari cu focul le au copiii daca nu sunt supravegheati de parinti.  :smile:
De la o varsta dai in mintea copiilor  :rotfl: :rotfl: :rotfl:





andreiu

      Ai dreptate Vasile ! Din pacate soacra-mea este la Sibiu la cealalta fiica, iar batranul meu tata la cei 99 de ani are alte ganduri, vrea sa se insoare !  =))
      Roi_ag, ai grija, peste inca vreo zece ani iti vine si tie randul !  :razz: :hi:

bismark

     Si tatal lui tatal tau mosule,sa mai insurat sau tot vaduv =)) =)) :rotfl: Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Citat din: andreiu din Martie 01, 2015, 03:21:36 PM
        M-am trezit instantaneu cu o durere teribila la degetul mare de la piciorul drept. Am lovit "cu spitu" direct in perete si aproape ca mi-am dislocat unghia de la degetul mare. :razz:


=D>..... :yahoo_cry:


Eu in toamna lui 2014 ... vad in pavilion un soarece si ma dau sa-i dau un picior . Era vai de steaua lui, ...luase ceva otrava si abia mergea acel soarece....
Aveam soarecele pe piciorul sting,...  si cum nu sunt stingaci am dat aiurea si am dat un "spitz" intr-un stup ... :yahoo_cry:.. de am schiopatat cred vreo luna jumate cu piciorul sting .... =))

andreiu

    Bio, si eu am un mers destul de interesant. Aplecat putin pe dreapta, din cauza durerii lombare din soldul stang si cu unghia degetului mare  a piciorului de sprijin ( dreptul ) vanata si mobila, cu perspectiva certa de cadere. :razz:
    Bismarc, cu mosul meu dinspre tata am o poveste tragi-comica. El a trait 81 de ani, deasemenea ramas vaduv pe la 65 de ani. Pe scurt :
    M-am casatorit religios in mai 1969, cu o fosta colega de liceu. Intre satele noastre este o distanta de cca 40 de km. Am stabilit sa facem nunta la Dupapiatra, satul sotiei. Inainte cu 4 zile de nunta am plecat la Dupapiatra de la Cluj ( eram inca student ) si am participat la operatiunile premergatoare : construirea cortului, taiat porc, vitel, etc. Cu o zi inainte de nunta am plecat in satul meu ( Musca ) pentru a veni cu invitatii mei la nunta. Cand am ajuns acasa ... mosul meu murise cu cateva ore inainte. Ne-am consultat cu toata familia, neamuri apropiate, cu popa din sat, ce-i de facut, daca nu este cazul sa amanam nunta, si dupa multe discutii pro si contra am decis sa facem intai nunta si apoi inmormantarea.
   

andreiu

     A doua zi, duminica dis-de-dimineata ne-am imbarcat cca 40 de personae, barbati-femei, ( toti neamuri intre noi ) intr-un camion cu caroserie lunga, dotat cu banci de lemn si am luat-o pe drumul plin de hartoape, prin Bistra, Campeni, Abrud si in final Dupapiatra. Acasa la Musca a ramas doar tata cu taicasu, adica mosu, mortul. In Abrud am coborat si am comandat coroane  de flori si colaci pentru ziua urmatoare, la intoarcere.
     Nunta s-a desfasurat normal, cu strigaturi serioase si unele mai deochiate ca la Musca, la adresa mirelui, miresei si nanasilor. Stabilisem sa nu divulgam celorlalti nuntasi ca am lasat pe mosu mort acasa. Mireasa simtea ca ceva nu este in regula, ma mai intreba din cand in cand de ce nu sunt vesel si glumet ca deobicei, ii raspundeam ca sunt cam obosit de munca din zilele precedente.

Vyktor

Mos Andreiu,  cum este vremea la Deva?
Maine intentionam sa ajung la Petrosani via Deva,  dar la cum se anunta vremea nu prea ma trage inima sa plec.

andreiu

        Acum am intrat in casa, afara sunt 2 grade, ploaia s-a oprit, dar prognoza pe kappa este de lapovita la noapte si probabil ceva ninsoare slaba maine. Daca totusi treci prin Deva anunta-ma sa ne vedem pentru un scurt popas. :hi:

Vyktor

Mosule,din pacate, abea dimineata am vazut mesajul. Nu am avut timp sa caut prin postarile matale numarul de telefon. Mai grav e ca nici nu mi a trecut prin cap sa las macar un mesaj cu nr. meu. Mi ar fi facut placere sa ne vedem. Asta e...cand nu se leaga,  nu se leaga. Poate data viitoare :hi:

andreiu

      Ai facut deplasarea la Petrosani ? Cum a fost drumul si ce ruta ai ales ?

Vyktor

Am zis fie ce o fi si am plecat.  Am fost inspirat.  A fost urat pana la Pitesti,  vant si lapovita. De la Pitesti am mers Rm. Valcea-Sibiu si pe autostrada pana la Simeria. Erau zone unde fulguia usor,  in unele zone ploua,  dar fara sa bata vantul. Codul galben de vreme rea a fost la noi in sud nicidecum in vest. In Simeria m am invartit un pic cautand o locatie cu wi-fi sa intru pe forum sa caut nr. de telefon. Negasind nimic am plecat mai departe si la dorinta comandantului,  din dreapta,  am facut un mic ocol pe la Prislop. Ma batea la cap de ceva vreme si prinzand ocazia am rezolvat si aceasta problema. Raman cu regretul ca nu ne am intalnit,  era o ocazie buna. Sper sa mai fie si data viitoare.  :hi:

andreiu

    Azi am fost si eu cu fiica-mea si sotia la manastirea Prislop. S-a stat la coada la mormantul parintelui Arsenie Boca cca 4 ore. Am luat coada de langa biserica. Numai autocare am numarat cca 20, plus vreo 15 microbuse si peste 150 de autoturisme. Atata lume nu am mai vazut niciodata la Prislop !

dan sebastian

sunteti norocos. Cand au prezentat cei de la antena reportajul au fost mult mai multi. totdeauna cine crede cu adevarat se vindeca. este demnstrat si in medicina de operatiile placebo pe creier. Pt pacient e suficient sa-i dea gauri in scalp si e convins. Au rata de 80%. mama in special a tot fost acolo. Se simte bine cand se intoarce. o tine cel putin o luna. Si la biserica se duce des. insa nu a invatat ceva esential. Biserica vorbeste despre iertare si sa faci bine. tot rea a ramas. Caracterul e mai greu de educat. cred ca cei care sunt buni din nastere o fac fara efort. Ceilalti doar incearca. Poate merge la 1000,de slujbe si degeaba. Va recomand in Gorj' manastirea Tismana, cea de la Carbunesti unde daca prinzi o ora de spovedanie cu  calugarul pleci alt om. E un om cu har. Ar mai fi la Viersani la 10 km de Carbunesti o biserica care e renumita de vin din toata tara desi e intr-un satuc micut.
daca mai sunteti dispus sa faceti 90 km in Valcea e manastirea dintr-un lemn. Mie asta mi-a placut cel mai mult. am vazut acolo stejarii seculari care au peste 1000 de ani si diametru de peste 3 m. Dintr-un stejar e facut tot lacasul. E si aproape de maldarasti unde e un centru de matci al institutului aca. Daca aveti un loc in plus va pot fi ghid.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.