Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Sper sa nu fie atat de grav.
Nu gasiti in zona nici un copilandru caruia sa-i placa albinele?
Eu asa am invatat apicultura, 10 ani sau mai mult am lucrat cu nea Ilarie. Eu maxim 4 el 100. Ajunsese de-i platea bunicii sa puna pe altu la paza vacilor sa pot sta toata vara sa lucrez in stupi. E o coabitare care merita din partea tuturor. El scotea ramele, eu le caram si le centrifugam, etc. Ce vremuri frumoase am prins!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

        Zona mea, ca mai toate satele de munte este in faza depopularii accelerate. Copilandrii cum le zici tu Dane, nu prea mai exista cel putin in apropierea imediata. Aveam oarece sperante ca voi dezvolta la nepoti interesul pentru albine, dar de cand cu tenisul, nu vor sa mai auda de altceva.

ciucur

Soarele si tenisul, intareste..... Dar si apilarnilul.
Sunt sigur ca unul din ei va va sprijini. Poate Tudor. Facem de o scoala mica de apicultura? Profesor avem pe mos Andreiu. O aduc si eu pe Adriana.   :))

Dumneavoastra stiti gradina ce vreau sa o cumpar....Inca ma lupt sa faca proprietarii acte. Daca nici anul asta nu se intampla nimic, renunt. Sunt 4 ani de cand astept.
Sunt enorm de multe locuri frumoase pe care unii tineri le-ar cumpara si le-ar reabilita sau ar face o afacere. Dar proprietarii nu au actele la zi. De asemenea nici nu isi permit sa le faca, de multe ori costurile sunt mai mari decat ce pot obtine prin vanzare.

Intrucat populatia satelor scade vertiginos, eu cred ca e o prioritate a statului roman sa aduca la zi titlurile de proprietate. Nu proiecte cu tanarul fermier pe bani europeni ca alea sunt praf in ochi.
Frumusetea Romaniei e la sat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

#2388
De ce crezi ca au dat lege ca din 2018 ce nu e intabulat nu primeste subventie apia.
Eu n locul tau le-as face actele si as lua terenul.
Mai e varianta sa cumperi doar prin contract de vanzare cump. si sa le faci tu ulterior.
Nu te zgarci la 3.000 de lei. Daca iti place zona ia-l pana nu crapa proprietarii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

       Adriane, cred ca noi doi suntem compatibili pentru o eventuala colaborare apicola in viitor. Si ce spune Dan referitor la modalitatea de a cumpara gradina este de luat in calcul.
       Azi si maine dau o fuga la Dupapiatra. Prognoza meteo este favorabila, vor fi in jur de 12 grade.

bismark

   Mosule,vad ca incepi sa dai inapoi ca racul. Nepotii fac ce le place dar nu inseamna ca dupa cum te stiu nu le poti inocula si apicultura.Eu de la 7 ani traiesc cu albinele si daca as mai trai o viata tot asa as face.Vremurile se schimba dar dragostea ramine eterna.In viata mea am pierdut de n ori in apicultura si am inceput iar.Dar in aceasta placere mai sint si alte lucruri care iti pot zdruncina increderea in tine.Este bine sa mergi in viata pe mai multe planuri.Tata stia de toate si de la el am prins gustul lucrul,lemnului fierului,gradinii,albinelor si croitoriei de unde am fugit ca nu mi-a placut dar azi imi prinde bine.De aceea zic ca nu-i tirziu sa-i faci pe nepoti sa le placa si albinele macar ca un hobi.Parca am mai povestit cum duminica ii adunam pe copii mei linga un stup orizontal care era mai blind si culegeam trintorii si ii dadeam lor sa lege cu ate si cutii de chibrite goale si ziceau ca-s calesti zburatoare.. saracii trintori ramineau agatati prin pomi :razz:, dar cind ia intepat pentru prima data o albina am observat care este bun pentru asa ceva.Mi-aduc aminte ca pe cea mare a intepat-o chiar de virful limbii de am fost nevoit sa-i pun un furtunas in gura sa poata respira.Asa am ales-o pe mijlocia sa faca Liceul apicol.Dar azi fuga dupa un trai mai bun te schimba.Dar sper ca ce au invatat de la mine sa le foloseasca mai tirziu in viata. Cu mult respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2015, 06:38:09 AM
De ce crezi ca au dat lege ca din 2018 ce nu e intabulat nu primeste subventie apia.
Eu n locul tau le-as face actele si as lua terenul.
Mai e varianta sa cumperi doar prin contract de vanzare cump. si sa le faci tu ulterior.
Nu te zgarci la 3.000 de lei. Daca iti place zona ia-l pana nu crapa proprietarii.
Ca sa le faci actele, iti trebuiesc niste documente (certificate de deces,  de nastere, de mostenitor, etc) si o inputernicire. Contract de vanzare-cumparare poti face doar daca ai titlul de proprietate. Nu poti vinde ce nu e al tau. Eu incerc sa fac un antecontract de vanzare-cumparare cu anumite obligatii de ambele parti. Mai trebuie sa vrea si ei.

Citat din: andreiu din Februarie 28, 2015, 07:14:15 AM
       Adriane, cred ca noi doi suntem compatibili pentru o eventuala colaborare apicola in viitor. Si ce spune Dan referitor la modalitatea de a cumpara gradina este de luat in calcul.
       Azi si maine dau o fuga la Dupapiatra. Prognoza meteo este favorabila, vor fi in jur de 12 grade.
Eu sunt sigur ca as avea ce invata si ne-am intelege bine. V-am mai spus ca am un program tare incarcat si nu vreau ca cineva sa aiba de suferit din cauza mea. Eu nu sunt multumit de ceea ce reusesc sa fac singur. Sa mai incurc si alti oameni, mai bine nu. Daca aveti nevoie de ajutor la vreo chestie si am timp vin cu placere. Problema mea, e ca noi suntem singuri in Deva si Adriana e inca mica.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

#2392
 Pentru aputea face contract de vanzare e nevoie ca vanzatorul sa fie intabulat. Antecontractul costa niste bani si e obligatoriu sa fie facut si contractul, care deasemenea costa. In concluzie antecontractul e o cheltuiala inutila. Pe baza lui nu poti face intabulare. Daca vrei sa cumperi cu adevarat da banii si fa actele pentru ca ei sa poata vinde, dar atentie sa nu se razgandeasca dupa ce tu le faci intabularea. Din cate inteleg eu, ei ar dori sa vanda si nu prea........

ciucur

Ei vor sa vanda insa sunt in varsta si se sperie de umblatura (nu prea inteleg ce au de facut).
Eu nu pot face nimic fara actele lor si fara imputernicire. Le-am propus sa ma lase sa umblu dupa acte. Nu vor.
Antecontractul era in ideea de a le da un avans si de a stipula un termen pana la care sa isi finalizeze actele. Depasirea termenului sau daca se razgandesc sa le aduca penalizari. Daca eu nu mai cumpar, pierd avansul.
In momentul de fata eu lucrez locul, platesc pentru el folosinta, platesc impozitul, fac curatenie, si apoi un vecin se baga abuziv cu oile care mananca din fanul la care am lucrat vara trecuta. Nu am ce sa ii fac, nu am nici macar o imputernicire la notar ca folosesc terenul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Daca vrei terenul fa-ti timp, ia batranii in masina si rezolva problema, altfel nu o sa faci nimic niciodata. Preia initiativa ca merita.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Daca intradevar vrei sa cumperi, fa asa cum a zis colegul. Daca ei mor treaba se complica: trebuie succesiunea catre urmasi si trebuie o intabulare in plus. Daca faci antecontract si ei mor, urmasii pot sa nu mai recunoasca nimic si nu ai ce sa le faci, decat procese care la fel costa si nu sti cum se termina. Cu antecontractul, care asa cum am spus costa, in instanta poti dovedi ca ai dat niste bani si atat. Nu il ia nimeni in considerare in legatura cu pamantul.  Daca nu vor sa faca intabulare si contract inseamna ca nu vor sa vanda.  :smile:

Cristel

Citat din: dan sebastian din Februarie 28, 2015, 03:11:31 PM
Daca vrei terenul fa-ti timp, ia batranii in masina si rezolva problema, altfel nu o sa faci nimic niciodata. Preia initiativa ca merita.

Pentru a proceda astfel trebuie ca doritorul sa fie foarte convins si hotarat.
E mai degraba o problema psihologica a vazatorilor, ca orice batran sunt atasati de acea zona si ceea ce lipseste este convingerea ca si dupa vanzare ei vor fi bine primiti si se vor bucura de ceea ce au vandut (chiar daca pana in prezent ei au lasat de izbeliste totul). Cumparatorul trebuie sa le dea incredere ca dupa ce fac actele ei vor fi "de-ai casei" si nu oaspeti! Asta e omul, se atasaza de amintiri si de tot ceea ce le aduce aminte de o parte din viata. Vanzarea pare ca o moarte prematura pentru ei. De aici si lipsa de interes in rezolvarea problemei. Asta daca nu avem de-a face cu alte specimene si sunt nitel mai perversi, sa creada ca pretul va creste foarte mult si e mai bine sa traga de timp.
Dumnezeu lumineaza care e cea mai buna cale!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

andreiu

        Ieri am prins o zi frumoasa si calda la Dupapiatra. La ora 14 erau 13 grade si majoritatea familiilor au iesit la zbor de curatire si nu numai, cele mai puternice la un moment dat, cam pe la 14,30 aduceau de zor polen de alun.
        Am avut si doua experiente ciudate, care mi-au dat mult de gandit: Pe drumul spre Dupapiatra la traversarea a doua sate, mi-au taiat calea doua pisici. Prima, de culoare alb cu negru, a traversat soseaua chiar prin fata masinii, am si franat putin, sa nu o calc. A doua in alt sat, de culoare neagra, a traversat drumul la cca 10 m in fata masinii. Instinctiv am devenit mai atent la conducere, dar nu am avut probleme pana la destinatie. Am lucrat cate ceva sontac sontac, apoi cu seara odata ne-am culcat cu televizorul aprins. Am visat la un moment dat ca asistam la un meci antrenament de tenis la o distanta apreciabila de sportivi si o minge lovita incorect a ajuns la mine. In loc sa o arunc cu mana am facut pe smecherul si am lovit-o cu piciorul, dar cu balans mare ca si cum ai suta din toate puterile la poarta.

andreiu

        M-am trezit instantaneu cu o durere teribila la degetul mare de la piciorul drept. Am lovit "cu spitu" direct in perete si aproape ca mi-am dislocat unghia de la degetul mare. Am rabdat in tacere, nevasta-mea nu s-a trezit, norocul ei a fost ca eram culcat cu spatele spre ea, ca-i trageam o scatoalca de magar. :razz:

Cristel

 :rotfl: asa-i cand joci sport in  somn! Sa zici merci ca nu a visat sotia ca face box sau karate... :D Te trezeai cu un ochi insorit... =))
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)