Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

#2340
       Azi am recitit pe google destainuirile asasinului economic american John Perkins, precum si interviul acestuia acordat unui ziarist roman. Merita sa le vedeti cu totii. Vom intelege mai bine ce ni se intampla si mai ales, de ce se intampla.

andreiu

       Sa revenim la romanii nostri. Iata ce atitudine a luat un alt roman, mot de origine, ajuns intamplator parlamentar si care nu a furat nici macar un sul de hartie igienica.

mape 48-petru manea

Hmm...senator ? si pana acum eu nu am stiut ...cu respect ! cum zice Gica ---am citit articolul---
Abia acum am inteles anumite optiuni politice pe care le ai---o floare nu aduce primavara  :bravo:

andreiu

      Asa este Petre, m-am simtit atunci exact ca o floare de primavara...pe care s-au pisat o ceata de derbedei. La prezidiu era chiar seful meu de partid, batranul I Diaconescu. Cand am cerut cuvantul imi facea semne sa renunt, iar la sedinta de grup determinata de interventia mea, toti sefii au insistat sa-mi retrag amendamentul. Mi-am dat seama ca excrocul sponsorizase toate partidele, inclusiv al meu si acest lucru m-a determinat sa ma mentin pe pozitie. Dupa votul de respingere a amendamentului, la prima sedinta de senat mi-am anuntat demisia din grupul parlamentar. Am devenit independent pana la terminarea mandatului.

dan sebastian

Deci poti spune cu mana pe inima ca politica e curva. Faci ceea ce nu-ti place. Obligat de ce cere partidul in functie de interese.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: andreiu din Februarie 17, 2015, 05:29:11 PM
      Asa este Petre, m-am simtit atunci exact ca o floare de primavara...pe care s-au pisat o ceata de derbedei. La prezidiu era chiar seful meu de partid, batranul I Diaconescu. Cand am cerut cuvantul imi facea semne sa renunt, iar la sedinta de grup determinata de interventia mea, toti sefii au insistat sa-mi retrag amendamentul. Mi-am dat seama ca excrocul sponsorizase toate partidele, inclusiv al meu si acest lucru m-a determinat sa ma mentin pe pozitie. Dupa votul de respingere a amendamentului, la prima sedinta de senat mi-am anuntat demisia din grupul parlamentar. Am devenit independent pana la terminarea mandatului.

Am simtit eu ca aveti ceva 'ascuns' referior la politica. Nu m-as fi gandit insa la functia de senator.
V-am apreciat de cand ne-am cunoscut. Acum pot doar sa spun ca, daca ar fi fost mai multi demnitari cu onoare asa cum ati dat dumneavoastra dovada, situatia tarii era cu totul alta. Respect.  ^:)^
Poate ne explicati si de ce ati ajuns 'intamplator' parlamentar.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Vyktor

Citat din: Vyktor din Noiembrie 13, 2014, 04:08:28 PM
Citat din: andreiu din Noiembrie 13, 2014, 01:58:48 PM
     

Da mosule,  dar odata ajuns acolo,  ori faci "baie" ori renunti pentru ca daca nu renunti tu  au ceilalti grija.  Matale cred ca stii mai bine decat noi toti ceilalti care ne dam cu parerea,  cum functioneaza sistemul.


Probabil nu a inteles nimeni, la ce faceam referire. :hi:

andreiu

     Dane, esti pe-aproape cu rezumatul tau despre politica. Are totusi si ceva avantaje, mai sunt si lucruri pe care le faci cu placere. Mai ales daca esti la putere.
     Adrian, am ajuns intamplator parlamentar pentru ca pe lista de candidati a PNTCD Hunedoara eu eram pe locul 2 ( neeligibil ). Pe locul 1 era presedintele organizatiei judetene, un medic chirurg, care dupa o jumatate de an s-a retras si eu i-am luat locul.
      Victor, esti baiat istet, te prinzi repede ! :hi:

mph

Nu trebuie sa va spun  ca politica inseamna un lung sir de compromisuri in sensul ca nu poti face tot ce ai vrea sa faci dar este o vorba...incetul cu incetul se fabrica otetul...
Am vazut oameni educati, civilizati, oameni cu adevarat competenti in anumite domenii , care s-au retras din politica pentru ca nu au putut suporta ce se intampla in jurul lor. Este o mare pierdere pentru ca asa au ajuns anumite nonvalori in functii de conducere, unele chiar alese.


andreiu

     Da mph, unii denumesc politica drept o arta a compromisului. Din pacate marea majoritate a compromisurilor se fac in emisfera negativa, a afcerilor murdare, a coruptiei si jafului. In exemplul dat mai sus care este unul dintre cele mai sugestive, la momentul respectiv nu aveam de unde sa stiu ca o buna parte din colegii mei din conducerea partidului au luat bani seriosi de la FNI.

andreiu

     Aseara, inainte de a se anunta hotararea cu eliberarea din arest a Elenei Udrea, mi-am reverificat simtul previzional, anticipativ. Discutam cu nevasta-mea si i-am spus ca sunt sigur ca i se va stabili arest la domiciliu. Ea, evident sustinea contrariul, ca va ramane in arest.

ionel07196555

Citat din: andreiu din Februarie 18, 2015, 09:04:31 AM
      bani seriosi de la FNI.
Pote nu e locu pentru aceasta postare acum si aici.
Sint unu din pagubiti la F N I ,pe un singur carnet au avut de suferit pe o perioada de multi ani 4 famili {citi or mai fi fost asa ] .
Din anu 2000 va dati seama ca am fost mereu la vot si am tocit stampila pe buletin { NULE ]
Acum in 16 noembrie am fost iara la vot dar situatia dupa atitia ani e alta [anu 2000 .... 4 familii ....8 persoane cu drept de vot  ... 2014  .... 7 famili ....14 voturi care ne aducem mereu aminte de ce au facut politicieni in 2000.
Din aceasta simpla socoteala se poate gasi diferenta aceia de voturi intere pisicut si actualul presedinte .
Nu sint detinatorul adevarului dar stiu ce inseamna sa fi ars rau .
La cit de rau a fost urmatori ani dupa 2000 nu ai cum sa erti si sa uiti Toata presa a mincat de la F N I inclusiv basescu.
Presa 3 zile gargara si atit.
Multi din perdanti nu mai traesc dar copii lor nu au cum sa uite [ perdanti 480 000]
Pe multi nea amgit diferiti avocti cu procese unde statu a incasat iara miliarde de lei , dar sistemu stia ce are de facut cu prostimea.
Sa inchei .
Cind '' prostimea '' a simtit ca e loc de schimbat ceva sa vazut in rezultatu final,
cit au incercat sa fure pe unde sa mai putut tot nu a esit cum au vrut hoti .
Pisicutu e lasat sa isi rupa gitu de tot la guvernare ,pacat e pe spinarea noastra.

bismark

    Acum se vede cit a furat mafia basista in 10 ani de domnie ca ti se  face stomacul arici si unii tot ii mai dau cu pisicutii. Daca ar fi fost asa ii mincau basistii cu fulgi cu tot in cei zece ani care au nenorocit un popor avind la degetul mic dosarele serviciilor,justitiei si politiei si inca o mai au s-a vazut aseara cum i-a cumparat Udrea pentru o seara in piscina cu iubitul.Sistemul securisto-comunist inca e puternic,bucuria unora care le mai tine isonul.Daca sint vinovati sa plateasca, ca destul s-au distrat pe banii nostri si unii si altii.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Ionele, te compatimesc sincer pentru ca ai fost pagubit. Am si eu o amintire de genul acesta de la Caritas-ul de Cluj. In cazul vostru, excrocul de SOV a reusit sa scape cu ajutorul parlamentarilor, a guvernantilor, a politiei si parchetului precum si a judecatorilor care au instrumentat cazul. Ba mai mult, a reusit sa canalizeze revolta voastra legitima numai in directia guvernului, care a si cazut la sfarsitul anului 2000.
     Gicule, ai facut pe paparatiul la piscina aseara ?  :razz:

bismark

    Musai, sa vad si eu pe ce am dat banii atita timp =)) =)), vad ca turnatoria lucreaza si de ce nu ar minca si paparatzii o piine ca si ei Este... oameni si nu stau pe  acasa sa citeasca niste almanahe  :rotfl:.Auzeam pe la un post tv (unii zic ca e haznaua 3) ca daca nu s-ar mai fura atit am trai ca in rai,de aceea zic sa vedem cu care mina au furat si il lasam fara ea.Ce bine ar fi ca ai sti imediat cine sint ciorditorii si te-ai pazi =)) =)).Cind aveam vreo citiva ani,am ciordit si eu o radiera ca nu aveam,m-a dus tata la cel de la care am ciordit-o si m-a pus fata in fata. ))/ Cu respect pentru cei cinstiti.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/