Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       In mod cert, si-au elaborat si diferite scenarii posibile, cu reguli clare de urmat in functie de evolutia lucrurilor. Recentele descoperiri cu firme inregistrate pe numele lor in Panama spun ceva. Deasemenea intentia lor de a vinde, de a valorifica patrimoniul imobiliar si agricol dupa caderea pionului Bica, confirma aceasta prezumptie. Gestul cu frecarea nasului eu il interpretez diferit de toti cei care si-au dat cu parerea :
       Dupa cum am observat, cei doi erau vizibil incantati cand se aflau impreuna si se stapaneau destul de stangaci sa nu se pupe in fata camerelor de filmat. Eu sunt sigur 100% ca Traienel era si este indragostit lulea de  Nuti. Aceasta la randul ei avea o incantare teribila izvorata probabil din mai multe motive ( magia puterii politice, magia afacerilor banoase, magia fortei sexuale, etc.). Frecarea nasului care dupa susele chiar a interpretei a fost un gest adresat cuiva drag, este intr-adevar adresat lui Traian si inseamna " ne indreptam catre ultima varianta de scenariu, mi-e dor de simbolul nasului tau, te astept inauntru "

bismark

     Mosule,ce tinar esti :rotfl:eu cind spuneam ca asa un sistem securistico-comunist nu a mai fost pina la Basescu,toti au sarit la gitul meu.Acum toti sau dat in stamba si nici acum cind nu mai tine nimeni cu ei nu sint convinsi de  furaciune.Ar trebui ca toti sa se retraga din politica chiar daca nu-i aduna DNA-ul.As  dori ca sa fie un parlament format din cei mai buni gospodari din tara (tarani si oraseni ) ca pe timpul divanului lui CUZA  mai aproape de ralitate. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Cat de curand ne vom lamuri si probabil se vor convinge si basistii ca au pariat pe martoaga, cand va intra si fostul presedinte in morisca justitiei. Cat despre parlamentul ideal, iti sustin ideea, multi dintre colegii nostril forumisti ar indeplini cu brio conditiile de buni gospodari, de integritate si moralitate.

bismark

    Multam,mosule,nu degeaba iti spun ca imi esti ca un frate,gindesti aproape ca mine si esti gospodar la fel ca mine am face un tandem minunat in parlamentul Romaniei fara salariu si privilegii si astept inca multi gospodari chiar  daca nu ne pricepem am face niste copi-pest de la altii care nu le-au schimbat de sute de ani.Gospodari ai Romaniei sa fii in mod onorific deputati si senatori ar fi o onoare.Am face niste legi bune si sa reziste in timp.Astia fac legi pentru ei in 4 ani,vin altii si le sachimba si tot asa  isi fac de lucru pe banii nostri. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Citat din: bismark din Februarie 14, 2015, 07:32:26 PM
   ........Astia fac legi pentru ei in 4 ani,vin altii si le sachimba si tot asa  isi fac de lucru pe banii nostri. ^:)^

.... parlamentarii nostrii sunt niste JAVRE .

Si sistemul alegerilor este facut in asa fel incit ca cineva din afara sistemului lor sa nu poata ajunge in Parlament si daca ajunge sa nu poata schimba nimic.

andreiu

     Aveti dreptate amandoi. Sa speram ca dupa cutremurul care este in curs, noul presedinte sa initieze cateva actiuni pentru imbunatatirea sistemului. Sansa lui este ca sistemul actual corupt are iata si o mare capacitate de autodistrugere. Sa vedem daca va fi in stare sa traduca in fapt zicerea lui din campania electorala : STOP SI DE LA CAPAT !!!

andreiu

        Mai zilele trecute, in vizita oficiala cu protocol zero in Franta, presedintele Iohannis a facut un gest de demnitate nationala. Vazand ca SPP-istul francez nu-i ia haina dupa cateva secunde de la dezbracare, a azvarlit-o ostentativ pe masina de protocol. Mi-ar fi placut sa o arunce pe jos si sa joace pe ea calusul oltenesc. Sau un dans cu specific german, o polka ceva! :razz:

andreiu

      Astept cu nerabdare un asemenea gest intr-o sedinta a CSM unde va participa alaturi de concitadina lui, D-na Codruta K. si sa  ceara iesirea urgenta din magistratura a tot ce este corupt, fie judecatori, fie procurori, incepand de la varful acestei puteri a statului. Aici cred ca gestul potrivit ar fi ruperea mai multor creioane dupa model Putin si scrasnire de dinti !

mph

"A face si nu a zice, inseamna a ajunge".....a spus odata un intelept.
Consider ca ati putea incerca sa va implicati la nivelul fiecaruia de competenta daca cei ce ne conduc nu ne multumesc.
Lucrurile in tara se vor schimba doar atunci cand fiecare dintre noi va face ceva in directia asta .
Nemultumiri sunt multe dar de noi depinde sa facem fiecare cate ceva, mai mult sau mai putin, dupa putere si dupa pricepere. Sa auzim de bine!

andreiu

        Care ar fi variantele tale concrete, de exemplu, raportandu-te la verbul "a face" din inteleapta gandire a batranului oriental ?

andreiu

    Mph, cred ca ai observat si singur ca este dificil de a da raspuns pertinent intrebarii mele, pentru ca realmente nu prea ai ce FACE. Ai putea eventual sa-mi spui ca iti vei vedea in continuare de munca ta cinstita, la stat sau patron, la albine. Ai mai putea lua atitudine cand in sfera ta de actiune observi ilegalitati, dar cam atat. Ramane asadar ca fata de cei care si cum ne conduc, ai doar posibilitatea de a ZICE.

andreiu

       Si eu mi-am propus sa uzez de dreptul meu legitim de a Zice, fie de a-mi da cu parerea asupra unor evenimente deja trecute, fie de a cauta sa anticipez unele viitoare, fie a da sfaturi gratuit celor ce nu mi le cer. Invit deci colegii care au cate ceva de spus in subiectele abordate sa-si dea cu parerea, sa ZICA si ei cate ceva, poate ca mai devreme sau mai tarziu si vocile noastre sa le auda cine trebuie. Zicerile noastre trebuie insa sa fie decente si daca se poate cat mai clare. Sa zicem acum cat mai este iarna, ca de luna viitoare intram in paine cum s-ar zice, prin stupini.  :hi:

mph

Prin verbul "a face" inteleg sa ne implicam in a schimba lucrurile care ne dau prilej de nemultumire. Traiti intr-o comunitate, puteti mobliza2-3-5-20 de oameni cara va impartasesc o anume nemultumire. Oamenii acestia pot sa va sustina in a intocmi un memoriu, o sesizare, cu acestia puteti sa va inscrieti intr-un ong care sa va sustina, puteti aduna niste semnaturi pentru a va sustine in campania electorala sa candidati ca si consilier local, primar, consilier judetean...si tot asa. Daca stiti care-i problema si  care sunt modurile in care s-ar putea rezolva acea problema atunci ma intreb......de ce nu va implicati?????

Exemplul acesta este pentru fiecare dintre noi si nu in mod special pentru dumneavoastra. Fiecare dintre noi se poate implica la nivelul sau de competenta.
Daca vreti...este ca intr-un stup......fiecare pune umarul si aduce cate putin polen pe picioruse pana se umplu ramele.
Putin cate putin, incetul cu incetul.
PS Batranul nu era oriental, era un bun român

andreiu

          Exista foarte multi buni romani raspanditi peste tot in lume.  Iata ce spunea in urma cu multi ani unul dintre acestia :

bismark

    Asa ca nimeni nu vine sa-ti faca tie ceva (investitii sau privatizari) sa prosperi tu, ci sa iti termine ce ai sau ai avut iar profitul merge la ei la o exploatare a fortei de munca ieftine si bine calificata.Cind vede ca nu mai merge vinde la fier vechi si terenul si pe aici ti-e drumul.Cine au privatizat in Romania ar trebui bagati la tradare de tara si averile care le-au facut din spaga confiscate si uzinele si fabricile  refacute cum au fost.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/