Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

D006


cornelioandanciu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 11, 2015, 10:48:00 PM
https://www.youtube.com/watch?v=AVFJfYvB0so
Habar nu am avut de chestia asta! Unde lucrez eu acuma lucreaza si multi polonezi, am fost de multe ori mirat cand rosteau cuvinte care se asemanau cu cele din romana.Nu imi explicam de unde.Iata explicatia.
Va salut.

andreiu

         Sorine, s-ar putea ca la vara sa vin intr-o recunoastere la Sona. Oricum, te voi anunta.
         Remarcati atitudinea arheologului Stelian Cosulet de la Brasov, care se aseamana cu cea a lui Ioan Piso ?
         Cornel si Dragos, asemenea sate pur romanesti sunt foarte multe in Serbia, Croatia , Bosnia, Voivodina. Prietenul nostru Marin ne-ar putea spune mai multe. Cam cate sate romanesti cunosti Marine pe teritoriul fostei Jugoslavii ?

dan sebastian

Nea Marin nu s-a deprins cu forumul. Stie doar sa intre pe pagina lui. Daca i-ar pune cineva un link pe pagina lui sa-si spuna parerea, altfel nu are de unde sa stie de discutie. Ma refer la unii din admini. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

Citat din: oroles din Ianuarie 11, 2015, 09:19:24 PM
Citat din: andreiu din Ianuarie 11, 2015, 08:41:34 PM
...
Inclin sa cred ca prezenta tumulilor indica mai degraba o anume cultura a populatiei sedentare autohtone.
Inclini degeaba. :)  :rotfl: =)) Pai astia cand au facut sapaturi nu si-au dat seama cu ce au de-a face? Cumanii isi ingropau regii cu caii langa ei. Daca gaseau oase de cal si podoabe specifice culturii lor, cum sa fie facuti tumulii de populatiile indigene care la vremea aia erau crestine?
Oroles, inca odata : vorbesc de tumullii inventariati de INP din subordinea M. Culturii  care apar in lista oficiala pe judete si care sunt datati PREISTORIE. Am cautat in site-ul rspectiv date concrete despre cercetarile oficiale despre acestia si nu am gasit. Poate ma ajuti tu.

dan sebastian

In Radovanu Dolj este un asemenea tumul imens. Are cel putin 50 m inaltime. Localnicii zic ca acolo a crapat iapa sultanului, si e ingropata cu tot respectul... Nimeni nu stie adevarul pt ca in sapaturi nu au reusit sa gaseasca nimic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: andreiu din Ianuarie 12, 2015, 08:36:35 AM
, inca odata : vorbesc de tumullii inventariati de INP din subordinea M. Culturii  care apar in lista oficiala pe judete si care sunt datati PREISTORIE. Am cautat in site-ul rspectiv date concrete despre cercetarile oficiale despre acestia si nu am gasit. Poate ma ajuti tu.
Alea sunt kurgane. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

        Pe Wilkipedia - Civilizatia Kurganelor - este data o harta a migratiilor indo-europene intre anii 4000-1000 ien cu punct de plecare  zona dintre Marea Neagra si Marea Caspica precum si nordul acestora. Ce sa mai cred eu cand forul nostru stiintific national in materie de arheologie tace ca rahatul in iarba in timp ce inventariaza curgane romanesti DIN PREISTORIE adica anterioare anilor 6000 ien !!!

andreiu

        Haideti acum sa recapitulam ce avem pana acum.
       - Un material ( credibil ) din care rezulta ca in urma ultimei glaciatiuni au fost posibile 3 centre din care s-a dezvoltat ulterior populatia Europei: Peninsula Iberica, Vestul marii Negre - Carpatii - cursul inferior al Dunarii si stepa ucraineano-rusa intre si la nord de marea Neagra si Marea Caspica.
        - Wilkipedia si alte studii care precizeaza ca scitii si alte popoare precum cumanii care populau ultima dintre aceste 3 zone primordiale au aparut in mileniul 4 ien si au migrat in toate directiile, dand nastere la toate civilizatiile.
       - Catalogul oficial al institutului de specialitate din cadrul Ministerului Culturii in care figureaza foarte multe pozitii de TUMULI datate PALEOLITIC unele si PREISTORIE altele, care inca nu au fost cercetate sau a caror cercetari nu au fost facute publice.
       - Doua bloguri ale unor oameni care au adunat diverse materiale care sustin primordialitatea noastra in dezvoltarea Europei. Aici sa incadram si filmele lui Roxin. Sunt criticate pozitiile cercetatorilor romani care sunt considerati unelte ale celor care ne-au falsificat istoria.
       

andreiu

       Am gasit totusi ceva interesant, despre descoperirea arheologica de la Magura Gorgana, jud Giurgiu. Dane fi dragut si adu aici de pe National geographic titlul Lumea disparuta de la Magura-Gorgana.

oroles

Citat din: andreiu din Ianuarie 13, 2015, 06:32:42 AM
        - Wilkipedia si alte studii care precizeaza ca scitii si alte popoare precum cumanii care populau ultima dintre aceste 3 zone primordiale au aparut in mileniul 4 ien si au migrat in toate directiile, dand nastere la toate civilizatiile.
Cumanii sunt ultimul popor migrator care "ne-a vizitat tara" pe la anul 1200. Intre sciti si cumani sunt circa 1700 de ani diferenta. Nu cred ca scrie asa ceva pe wikipedia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

       Oroles, tu imi vanezi doar erorile mele de exprimare? Asta-i cel mai important lucru ? Eu caut sa elucidam daca putem si sa sustinem primordialitatea stramosilor nostri in dezvoltarea umana din Europa dar pe baza de dovezi arheologice si tu ma trimiti la plimbare. Bine, iti pun si eu o intrebare : Cate basini a tras calul lui Stefan cel Mare in lupta de la Calugareni ? :razz:

andreiu

      Nu vreau sa ma cert cu Oroles. Revazand ce am scris adineaori, ma pot astepta ca Oroles sa actioneze normal, adica sa se considere jignit si atacat la amorul propriu. De aceea retrag ultima intrebare si o adresez pe calea virtuala, cercetatorilor romani in arheologie, din cadrul Institutului de specialitate din subordinea Ministerului Culturii.

dan sebastian

http://www.natgeo.ro/istorie/civilizatii-stravechi/8697-lumea-disparuta-de-la-magura-gorgana

Nimeni nu se cearta cu nimeni aici. Dezbatem doar idei cu pro si contra, asa cum e frumos.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#2234
Citat din: andreiu din Ianuarie 13, 2015, 10:02:46 AM
       Oroles, tu imi vanezi doar erorile mele de exprimare?
Nu si pe cele de exprimare, doar pe cele stiintifice. :D


CitatAsta-i cel mai important lucru ? Eu caut sa elucidam daca putem si sa sustinem primordialitatea stramosilor nostri in dezvoltarea umana din Europa dar pe baza de dovezi arheologice si tu ma trimiti la plimbare.
Presupozitia asta e ca si moarta din fasa. V-as mai ruga sa va ganditi ca  niciun popor migratoriu cu care au avut de a face romanii nu a avut superioritate culturala, economica si tehnologica.  Nu de bine migrau. La fel se intampla si cu popoarele migratorii (indo-europenii) pe care voi ii considerati "civilizatori". Sa fim seriosi!

CitatBine, iti pun si eu o intrebare : Cate basini a tras calul lui Stefan cel Mare in lupta de la Calugareni ? :razz:
Nu imi aduc aminte ca Stefan cel Mare sa-si fi vandut calul lui Mihai Viteazul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani