Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Ori erau lasii, ori o fi fost vreunu de umbla pe la femei cat erau ei plecati.  :rotfl: 
Eu stiu ca era benevola jertfa. Ce scriitor obiectiv, crezi ca ar fi fost lasat de daci sa le urmareasca ceremoniile ?
Multe sunt spuse din auzite. Ramane insa felul cum ii tratau vechii romani, statuile dacilor din Roma, etc.
Erau respectati si asta spune multe despre un invadator (cuceritor daca vrei). Si lafel ca rusii tot tezaurul ni l-au luat si romanii, asa ca ar fi bine sa-l cerem inapoi de la italieni  :rotfl: . Ni-l vor da inaintea rusilor, adica niciodata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

       Oroles, link-urile puse de tine  nu sunt vizitabile, inafara ultimului, care nu ma intereseaza, fiind vorba de o lucrare a lui Treboniu Laurian scrisa cu litere rusesti. Este prea obositoare si  scrisa in spiritul Scolii Ardelene, pe care, in mare masura il cunosc din ce am invatat la scoala.

oroles

Linkul ala e diferit pentru fiecare dintre noi deoarece cei de la biblioteca folosind un proxy server.
digibuc.ro e un site biblioteca digitala in care gasesti carti din anumite domenii in format electronic (scanate vizibil). Se gasesc carti rare. Ce ai vazut dumneata de A.T. Laurian e doar o carte din cateva mii. La cautare scrieti "Izvoarele istoriei Romaniei" si o sa va returneze cateva volume. Luati volumul I: "De la Hesiod la Itinerarul lui Antoninus". Accesarea dand click pe iconita pe care scrie PDF, din dreapta imaginii cartii. Daca nu va descurcati vi l-am pus pe dropbox-ul meu:

https://www.dropbox.com/s/x4texgxmlgyc1vy/document.pdf?dl=0


Aveti in lucrare si despre agatarsi si despre hiperboreeni.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

#2133
        Multumesc Oroles, am batut si pe aici ceva carari dar cam ...batatorite. Lucrarile sunt de pe vremea copilariei mele, anii 50-60. Caut ceva mai proaspat. Am gasit lucruri interesante pe www.ariminia.ro Sunt date si traducerea tablitelor de la Sinaia. Sunt curios sa aflu parerea ta despre aceasta. :hi:

andreiu

       Citesc inca material de pe acest site. Spre deosebire de lecturarea celor oficiale, scrise unele sub egida academiei, ciudat, cele scrise de domnul Constantin Olariu le cred mai aproape de realitate. Le percep intr-un mod straniu,  uneori mi se pare ca am fost acolo. Subconstientul meu s-a activat. Sa fie oare glasul sangelui, ancestralul din sufletul meu, reactivarea a ceva ce a mocnit si deodata suna desteptarea ??

andreiu

       Am ajuns si la ceva care incepe sa ma scoata din atmosfera de liniste si pace sufleteasca. Autorul devine brusc artagos, tafnos, nemultumit si nervos ca opera sa nu este apreciata de nimeni. Trec zambind peste aceste pagini. Are dansul ce are cu kazarii de ieri si de azi. Poate are dreptate si aici dar se exprima cam dur pentru un cercetator al istoriei.

pharaonu75

Despre ce site este vorba? Link-ul din postarea anterioara ma duce... nicaieri!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

       Cere pe google  "ariminia", Constantin Olariu.

pharaonu75

Acum merge. Linkul initial era scris gresit, "arinimia" in loc de "ariminia".
Am corectat eu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

     Multumesc Pharaoane, poate ti se scoala si tie subconstientul patriotic si vi sa combati alaturi de mine pe aceasta tema ! Se pare ca Oroles si Aurelian au dat bir fugitilor si m-au lasat sa vorbesc de unul singur. :razz:

oroles

Am gasit si eu site-ul. Am aflat deja ca evreii se trag din geti. Slava Domnului!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

     De la tine Oroles astept o parere calificata si critica despre capitolul referitor la tablitele de la Sinaia. Spuneai ca este posibil a fi falsuri cu concursul masonului Hasdeu. Cum ar fi fost posibil asa ceva daca este adevarata versiunea ca acestea erau din aur, peste 300 de bucati si regele Carol I le-a dat la topit, dupa ce in prealabil s-au copiat in plumb ?

dan sebastian

Nu are ce sa combata. Si Oroles e de aceeasi baricada cu noi. Sunem mandrii de inaintasi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: andreiu din Ianuarie 06, 2015, 03:26:40 PM
     De la tine Oroles astept o parere calificata si critica despre capitolul referitor la tablitele de la Sinaia. Spuneai ca este posibil a fi falsuri cu concursul masonului Hasdeu. Cum ar fi fost posibil asa ceva daca este adevarata versiunea ca acestea erau din aur, peste 300 de bucati si regele Carol I le-a dat la topit, dupa ce in prealabil s-au copiat in plumb ?
Pana la traducere si descifrare il tratez ca pe un fals. Aurul este un metal foarte rar si daca ar fi fost 40 de tablite de aur la dimensiunile si forma respectiva cred ca ar fi fost o cantitate enorma de aur, lucru putin probabil. Cum castelul Peles s-a terminat intr-o perioada destul de lunga, nu cred in ipoteza folosirii aurului dacic la constructia lui. Daca aveau aurul ala il terminau mai repede. Aruncand o privire pe ele observ ca parca sunt scrise de un copil. Nu exista o unitate in ceea ce priveste stilul, modul in care sunt scrise (inclusiv literele) ceea ce duc cu gandul la un fals. Au mai fost falsuri in istoria Romaniei, si in istoria lumii. Istorici ca Ovid Densusianu au realizat falsuri. La un moment dat, un coleg doctor in istorie imi spunea despre o gluma pe care au facut-o unui profesor arheolog in facultate. Studentii, in timpul unor sapaturi au scos la iveala un ciob pe care era scris in latina "de la studenti pentru profesorul..." (aluzie la Decebalus per Scorillo). Era clar o gluma!

Ca o intrebare a mea: Daca dacii aveau o limba scrisa, de ce nu s-au gasit mai multe dovezi? In plus dovezile nu sunt uniforme. Singurele dovezi ale unei limbi dacice sunt aceste placute (dubioase, pentru ca plumbul nu poate fi datat!), celebra "Decebalus per Scorilo" (posibil scrisa in latina :D), ciuperca de pe Columna lui Traian si cam atat. Codex Rohconzy, despre care va vorbeam, se presupune a fi scris in protoromana cu alfabet dacic. Cert este ca din secolul IV dateaza o serie de artefacte scrise in latina, cu alfabet latin. Sa fi uitat asa repede dacii alfabetul latin si sa fi revenit la alfabetul dac? Ca sa nu mai zic ca s-au descoperit morminte de traci scrise cu litere grecesti sau latine. Daca aveau scriere, de ce nu au scris in limba lor?

Recent am mai aflat despre tablitele de la Oteleni care se presupun a fi de aceeasi vechime cu cele de la Tartaria si ar fi scrise. Eu unul am iarasi mari dubii. E clar ca semnele nu se aseamana deloc! Cam prea multe nu se pupa, nu credeti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

       Si nu acorzi nici o "atenuanta" ? Nu crezi ca a fost posibil ca din interese straine sa se fi distrus de catre cei pe care D-l Olariu ii si numeste, toate probele asupra scrierii dacilor/getilor ? Te bazezi ca tablitele sunt falsuri doar ca  nu sunt uniforme si par a fi scrise de un copil ? Doar se precizeaza ca sunt scrise in ani diferiti, pe o plaja daca nu ma insel de cel putin 300 ani. Faptul ca nu au fost expertizate oficial si traduse pana acum, dupa 150 de ani nu ti se pare bizar? Despre datarea lor nu mai poate fi vorba pentru ca aurul initial a fost topit, vechimea acestora putandu-se eventual aprecia din continutul scrierii. Chiar sa nu intereseze pe nimeni ce nazbatii a scris acolo falsificatorul ?