Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

oroles

#2115
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 03, 2015, 11:28:32 PM
http://www.scribd.com/mobile/doc/180048079?width=1024
Dane, eu am mai zis sa aveti grija ce cititi! Am citit doua fraze si sunt pline de erori gramaticale. Cum sa ma invete cineva pe mine istorie cand  nu stie bine limba romana!? Execrabil.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

     Lumineaza-ma Oroles, nu ma baga in ceata !! Doar suntem in cautarea ADEVARULUI ISTORIC , nu ?? Zi-mi si mie care sunt acele doua fraze si hai sa le corectam gramatical. Pretind ca am oaresce expertiza in analiza literara, desi nu sunt filolog.
     De la un doctor in istorie precum banuiesc a fi, astept insa critici consistente de continut, nu de forma. Sa nu o iei si tu ca Piso, cu comunisti-fascisti, doctori de nasuri si alte-alea. Deci, te rog frumos, daca poti, treci la obiect, la cestiune cum ar spune un stralucit conational !! Esti multumit de comentariile si probele aduse in legatura cu tablitele de la Sinaia si cele de la Tartaria ??

oroles

#2117
Citat din: andreiu din Ianuarie 04, 2015, 10:24:10 AM
     Lumineaza-ma Oroles, nu ma baga in ceata !! Doar suntem in cautarea ADEVARULUI ISTORIC , nu ?? Zi-mi si mie care sunt acele doua fraze si hai sa le corectam gramatical. Pretind ca am oaresce expertiza in analiza literara, desi nu sunt filolog.
     De la un doctor in istorie precum banuiesc a fi, astept insa critici consistente de continut, nu de forma. Sa nu o iei si tu ca Piso, cu comunisti-fascisti, doctori de nasuri si alte-alea. Deci, te rog frumos, daca poti, treci la obiect, la cestiune cum ar spune un stralucit conational !! Esti multumit de comentariile si probele aduse in legatura cu tablitele de la Sinaia si cele de la Tartaria ??
Nu poti avea credibilitate cand scrii: "In memoria contelui Carlo Troya si pentru memoria strabunilor nostrii". Se scrie "nostri" si nu "nostrii" (la sumar). "Tara Luanei ne dazvaluie secrete noi" Cum adica "secrete noi"? E usor pleonastica exprimarea. Pai daca cineva iti dezvaluei un secret, e clar ca iti spune lucruri noi, nu? "Ceea ce veti vedea si veti citi vi se va parea mai fantastic decat fantezia insasi..." "Fantastic" este adjectiv ce nu are grad de comparatie. "Mai fantastic decat fantezia" e o faultare grava a limbii romane. "ei ne-au invatat ca se chiama minciuna". Poate in dialectul moldovenesc se scrie "chiama" in loc de "cheama".

Nici nu am atins fraza a doua. :D Am dreptate sau nu?

Sunt doctor  in sociologie si nu in istorie, insa cu o tema transdisciplinara si interdisciplinara. Este vorba despre o tema legata de memoria sociala, ceva la limita dintre istorie, psihologie, sociologie. Printre altele, in umila mea teza de doctorat,  am studiat memoria lui Mihai Viteazul la romani si monumentele istorice ale romanilor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

       Vezi ca a fost extrem de simplu ? Ai corectat-o singur pe Doamna Dobrescu, fara a apela si la cunostintele mele gramaticale. Astept insa parerea ta de trans si interdisciplinar cu referire la conceptia dumneaei despre agatarsi ( ca mine ), tablitele de la Sinaia, Tartaria si Rosia Montana ( zona mea de origine ).

oroles

Domnule Andreiu, dificil de spus ce erau agatarsii, ce limba vorbeau, avand in vedere ca in spatiu nistreano-carpato-danubiano-pontic traiau o multitudine de populatii si triburi. Despre agatarsi nu se stiu prea multe. Ei sunt mentionati in acest spatiu ca multe alte triburi: costoboci, apuli ("straluciti" parca in limba daca), tyrageti, carpi, suci etc. Despre carpi nici macar nu se stie daca erau de acelasi neam cu dacii. Dupa cele mai multe opinii acestia ar fi avut cultura si limba proprie. Scitii, stim cu totii ca nu erau de neam dacic. Au fost perioade cand in aceasta zona traiau populatii celtice (de la care am imprumutat un cult al calului, in special in Oltenia).

Inclin sa cred ca agatarsii nu sunt de neam dacic. Dacii isi tatuau doar sclavii sau prizonierii. Am inteles ca agatarsii erau tatuati pe tot corpul, de unde rezulta ca sunt putine sanse sa fi fost de acelasi neam cu dacii. :D Eventual sa fi fost vreo subcultura a dacilor (lucru putin probabil dupa mine).

Placutele de la Sinaia se presupune ca sunt falsuri ale lui B. P. Hasdeu (care este citat cand este vorba despre curentul asta al dacismului). Multi uita sa spuna ca Hasdeu era francmason (deci poate fi suspectat de orice) si in ultimii ani din viata nu mai era in toata apele sale, dupa moartea fiicei! Cand sunt citate cuvinte din daca se recurge la Hasdeu. Cred ca placutele de la Sinaia necesita o mai mare atentie din partea cercetatorilor si nu ar trebui spus, apriori, ca sunt falsuri. Deja am inteles ca au fost date spre cercetare, sper eu ca nu lui Roxin. Despre placutele de la Tartaria mi-am spus deja parerea. Pana nu se dovedeste ce era scris pe ele, e clar ca nu este vorba despre cea mai veche scriere din lume cunoscuta. De unde stim ca nu este o manifestatie artistica si nu scriere?

Un mare mister al istoriografiei romane este Codex Rohconzy, scris intr-o limba si un alfabet total necunoscut, presupus a fi limba protoromana. Exista si in cazul lui ipoteza falsitatii.

Va recomand spre citire cartea scrisa de catre nepoata lui Grigore Moisil, doamna Zoe Petre. Ca politician am detestat-o, insa ca istoric o apreciez destul de mult. Mie nu imi plac oamenii care se apuca sa faca interpretari fara sa fi avut lecturi de baza. E mai usor sa preiei opinii gata formate (gen cele ale Gabrielei Dobrescu) decat sa iti formezi propriile opinii. In cartea lui Zoe Petre, Practica nemuririi aveti cele mai importante texte despre stramosii romanilor si despre populatiile care au locuit in acest spatiu. Aveti si referinte despre ocupatiile scitilor, printre care si apicultura. :D Eventual, daca vreti sa mai cititi despre daci, cititi pe Hadrian Daicoviciu, cartea "Dacii". Astia stiau ce sa scrie si erau mai cititi decat Daniel Roxin.

http://www.scribd.com/doc/68333968/Hadrian-Daicoviciu-Dacii#scribd
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Domnule Andreiu,

Ati vazut seria de filmulete despre Tara Motilor? O alta teorie despre originile noastre.
In link-ul de mai jos primul episod. Sunt 16 filmulete. Merita vazute doar pentru prezentarea oamenilor si locurilor.

https://www.youtube.com/watch?v=JLEmU8BREa0
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

      Am trait-o si pe asta !!! Noi, Motii provenim din Tara Sfanta !!! Multumim Doamne, multumim Rakozy, multumim Gold Corporation care ai sponsorizat se pare aparitia acestei descoperiri senzationale !!!

bismark

   Cite bordeie atitea obicee, spune un proverb.Citi istorici atitea istorii. Eu stiu una si buna ca motii sint ultimii daci adevarati indiferent din ce ramura ar proveni si mai sint unii dar mai putini prin Bucovina dar despre care nu se prea vorbeste. Restul au fost si vor ramine daci cu diferite apucaturi de la unii si de la altii. Si cele mai rele sint de la italieni(romani)(*hoti) si de la turci(pesicheri-ciubucari).Nu stiu cind toti istoricii se vor aduna si sa studieze toata documentatia, ca sa o puna intr-o tema exacta de dezvoltare a poporului roman.Stiu ca s-a  adunat intr-un timp documentatie pentru o istorie adevarata. Am vazut de la turci niste ceasloave de aproape 1mx50 cm cu desene si explicatii din razboaiele cu turcii din diferite timpuri si ceva documentatie din imperiul hazburgic.Nu stiu daca s-a ales ceva din studiul acela.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Gata, mi-am revenit din revelatie !! Filmuletele cu motii nu se incadreaza in tematica propusa discutiei noastre, dar o completeaza. Sunt filmate crampeie actuale din viata inca chinuita a acestor admirabili concetateni care se incapataneaza sa traiasca pe piatra dura a Apusenilor. Remarca despre evrei in zona motilor la inceput mi s-a parut bizara, dar admit dupa o adanca cugetare ca ar fi posibil ca la ocuparea romana sa se fie adus si soldati din Iudeea, si ea inclusa in imperiu. Si cum au dat de aur, probabil ca nu s-au mai dus acasa.
        Oroles, fac eforturi disperate sa citesc ce mi-ai indicat, lucrarea d-nei Zoe. Obisnuit deja cu stilul d-nei Gabriela - limbaj simplu, direct, clar, concis, placut - ma pierd si ma oboseste stilul din Practica nemuririi. Iti dau cateva exemple:  ...Getii erau unul dintre popoarele barbare = oameni care se exprima onomatopoeic, ca randunelele .... Tracii sunt mai degraba paradigme ale unei alteritati proxime .... Scitii, asadar, incarneaza cea mai pura alteritate .... Getii sunt razboinici si cruzi si cei mai drepti dintre traci, piosi in exces si nepasatori fata de moarte dar si betivi, muieratici si mincinosi ....   Situat la hotarul dintre lumea mancatorilor de paine si cea a nomazilor de stepa, undeva intre excesul de virtute al galactofagilor lui Homer, mancatorii de lapte, si albioi,cei mai drepti dintre oameni, si excesul de salbaticie al androfagilor canibali, regatul getului Charnabon ezita mai mult decat s-ar cuveni intre barbarie si civilizatie ..... femeile urinau stand in picioare ...
      Dupa ce m-a plimbat prin cotloane intortocheate si mi-a incercat neuronul cu baliverne savante de genul celor redate mai sus, am impresia neplacuta ca doamna Zoe a facut pipi din picioare pe bombeul meu de traco-geto-dac, mai précis de agatars. :razz:

dan sebastian

[quote author=oroles
Dane, eu am mai zis sa aveti grija ce cititi! Am citit doua fraze si sunt pline de erori gramaticale. Cum sa ma invete cineva pe mine istorie cand  nu stie bine limba romana!? Execrabil.
[/quote] Oroles, am pus doar linkul. Nu am apucat sa citesc ca trebuia sa instalez scribdul pe tableta si tre sa sterg la boraci un joc, ca nu mai are memorie. Eu folosesc in ultima perioada doar tableta pt youtube si forum pt ca e usoara si are rezolutie super. Dupa ce ma lamuresc despre ce e vorba o sa postez in cunostiinta de cauza.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Eu i-am respectat pe daci pt ca erau drepti si aveau un curaj iesit din comun. Obiceiul de a se arunca in teapa, a celui mai puternic dintre daci, facut din initiativa proprie spune destul de multe despre curaj. Daca nici moartea nu reprezenta ceva de speriat, cum poti sa-i cuceresti? Erau mai nebuni ca islamistii duri. De aia erau de temut. In ziua de azi te intrebi unde a disparut caracterul si curajul. Din ce retin ca am citit,  raidurile dacilor liberi facute chiar la sud de Dunare erau de speriat pt romani. Se zicea in carti ca romanii au negociat cu ei si le plateau tribut sa nu mai atace.
In plus mai e problema aromanilor care nu sunt tot trasi din daci ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

#2126
Nu stiu ce e rau in ce a scris Zoe Petre. Mai aveam o carte unde erau toate textele despre daci & geti si alte popoare care au trait aici in spatiul nostru. Erau doar texte din diferiti autori, fara comentarii. Nu o gasesc acum. Cand o gasesc o sa o pun la dispozitia dumneavoastra. E obiectiv asa.

Prefer istoria reala in locul celei ideale. E adevarat ca dacii erau niste betivi notorii si romanii sunt demnii urmasi ai acestora. De ce nu se spune tot ce a spus Herodot despre daci? Si poetul Ovidiu, al carui nume il port mentiona ca dacii se dedau la furaciuni si ca nu le place munca. Cata asemanare!

In  manualul de istorie pentru clasa a IV-a al reputatului domn Giurescu (Reputat pe dracu, atat timp cat i s-a lipit limba lui Gadea de cur!) la lectia scurta dedicata lui Stefan cel Mare este redat citatul lui Ureche despre Stefan, mai putin trasaturile negative, fara sa puna semnele lipsei unor cuvinte, adica [...] Citatul era acesta mai putin ce e subliniat "Fost-au acestu Stefan voda om nu mare la statu, manios si de grabu varsatoriu de sange nevinovat; de multe ori la ospete omoria fara giudetu.  Amintrilea era om intreg la fire, nelenesu..."

Initial am crezut ca e din cauza ca sa nu afecteze psihicul elevilor, insa dedesubt erau redate pasaje din cronicari care il descriau pe Tepes. :D

Macar Zoe Petre a scris fara retineri.

PS: Ca sa fiu obiectiv, citatul trucat nu se gaseste doar in manualul lui Giurescu, ci si in alte manuale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Nu vad nimic rau ca unii ne-au citit cu adevarat, lenesi, betivi, iuti la manie si au exprimat de mii de ani adevarul. Sunt lucruri care nu sunt placute urechii, dar adevarul nu ar trebui sa supere pe nimeni. Bine ca nu ne-au facut si hoti, ca asa ne vede europa azi din cauza tiganilor. Astea erau caracterizarile negative.
Cele pozitive - cei mai cinstiti si curajosi au alta conotatie asa. Sti ca spunea adevarul si nu ne ridica in slavi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

De la pag. 52 din cartea indicata ai referinte despre agatarsi. :D

Gasiti mai jos si referinte despre cum trimiteau dacii soli la Zalmoxes. Nicidecum nu sarea singur in sulite ci il prindeau altii de picioare si il aruncau in sulite, dupa ce numele solului era tras la sorti (Herodot). Deci Dane, informatiile tale nu se confirma.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani