Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

oroles

1. ADN pur de dac e greu de gasit, avand in vedere ca foloseau ritualul incinerarii la moarte. :D De unde a gasit ADN de dac Daniel Roxin nu stiu! Daca am sti sigur ca suntem 100% urmasii dacilor atunci nu ar fi nevoie de niciun test ADN si comparatia cu ADN-ul Italienilor ar fi corecta (asumand ca si italienii sunt 100% mostenitorii romanilor). Studiu prostesc pe care il invoca Daniel Roxin este un studiu realizat pe putine cazuri, facute pe resturi umane care datau din neolitic, si eneolitic (cand nu putem vorbi despre daci!). Studiu bun au facut pe Libanezi (urmasi ai fenicienilor), gasind similitudini in ADN cu populatia din Tunisia (stiut fiind ca vechea Cartagina a fost colonie feniciana.

2. Daca face studiu comparativ pe ADN-ul nostur al romanilor, pe cel putin 1000-2000 de cazuri, atunci sigur vor putea trage concluzii pertinente. Ce a facut el e o prostie!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 02, 2015, 05:20:40 PM
De la romani un singur lucru as fi vrut sa ramana, reteta cimentului, sa invete si pe retardatii de la romcim, holcim si cine-o mai face ciment in tara asta cum se face un ciment caren nu se duce dupa prima iarna. Picioru ala de pod facut de ei e in picioare si dupa 2000 de ani.

De la puzzolanele folosite de romani la cimentul produs azi e diferenta de la cer la pamant.
Intrucat si eu sunt dintre 'retardatii' care lucreaza in ciment vreau doar sa va reamintesc ca cimentul este liantul dintr-un beton.
Rezistenta e data si de tipurile si de calitatea agregatelor folosite. Nu vreau sa intru in detalii despre retetele de beton si proportiile in care se foloseste cimentul. Pentru orice lot de ciment vandut, noi avem contraproba. Avem 9001, 14001, 18001 pentru cei care stiu ce inseamna acest lucru.
Pot sa va spun si ca ceea ce se vinde in ziua de azi in Romania depaseste cerinta din standardul european foarte mult. De asemenea trebuie sa intelegeti ca ceea ce se vinde la sac este cimentul inferior din gama de produse a unei fabrici (fabrica la care lucrez produce 7 tipuri) cele superioare se livreaza vrac catre statiile de betoane sau alte firme producatoare de adezivi, BCA, placi, stalpi, etc.
Daca lucrarea dvs. s-a dus dupa un an, ori ati pus prea putin ciment, ori ati pus prea multa apa, ori agregatele (nisipul/sortul) nu au fost spalate corect si su continut argila. Dau diferite combinatii intre cele enumerate.
Nu sunt suparat pentru caracterizare (desi eu lucrez la ceilalti pe care nu i-ati numit). Sunt mandru ca sunt cimentist. Putini stiu ce inseamna sa produci ciment. In bransa noastra (o combinatie interesanta intre siderurgie si minerit) nu rezista oricine.

Tot e subiect fierbinte de discutie calitatea interventiei organelor statului in situatii critice.
Noi facem simulari pe bune si de incendiu si de diferite accidente de mediu sau tehnologice. Suntem instruiti sa lucram la inaltime, in spatiu inchis, in conditii de temperatura, cu substante periculoase, lucram in mediu potential exploziv, avem colegi experti in explozivi. Am avut ocazia sa vad si pompieri antrenandu-se. Cu 'mosnegii' mei (unii dintre colegi imi pot fi parinti) in caz de ceva, facem fata la orice trupa de pompieri sau la lucrari ce necesita demolare/construire de diferite tipuri de structuri.

Va inteleg supararea referitor la ciment, si nu m-a deranjat afirmatia dvs.
Intrucat va citesc de cand postati pe forum am o parere formata despre dumneavoastra. Am simtit doar nevoia sa fac unele precizari.
Ii cer scuze domnului andreiu pentru ca am scris pe topicul lui.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: oroles din Ianuarie 02, 2015, 09:07:08 PM
1. ADN pur de dac e greu de gasit, avand in vedere ca foloseau ritualul incinerarii la moarte. :D De unde a gasit ADN de dac Daniel Roxin nu stiu! Daca am sti sigur ca suntem 100% urmasii dacilor atunci nu ar fi nevoie de niciun test ADN si comparatia cu ADN-ul Italienilor ar fi corecta (asumand ca si italienii sunt 100% mostenitorii romanilor). Studiu prostesc pe care il invoca Daniel Roxin este un studiu realizat pe putine cazuri, facute pe resturi umane care datau din neolitic, si eneolitic (cand nu putem vorbi despre daci!). Studiu bun au facut pe Libanezi (urmasi ai fenicienilor), gasind similitudini in ADN cu populatia din Tunisia (stiut fiind ca vechea Cartagina a fost colonie feniciana.

2. Daca face studiu comparativ pe ADN-ul nostur al romanilor, pe cel putin 1000-2000 de cazuri, atunci sigur vor putea trage concluzii pertinente. Ce a facut el e o prostie!

Daca cineva vrea sa caute 'ADN de dac' sa mearga in muntii Orastiei si in marginimea sibiului sau in tara motilor.
Am intrebat si eu pe bunicul din partea mamei ce stie despre inaintasii lui. Mi-a spus un singur lucru. 'Noi suntem aici de cand lumea si nu plecam pentru nimic in lume'. Nu am inteles prea multe ca eram in scoala generala inca. Imi dau seama acum ca nu am nicio ruda la distanta mai mare de 20 km de Cugir. Zona a fost foarte izolata, pana acum cativa ani desi e la doar 4 km de oras nu exista drum circulabil cu masina sau energie electrica.
In discutiile referitoare la daci-romani-migratori e greu de facut afirmatii categorice.
Eu cred ca ni s-au transmis si accentuat caracterele pozitive si cele negative ale strabunilor nostrii.
Acuma stiu ca sunt subiectiv, insa zona ca a noastra (Romania, ex-Jugoslavia, Bulgaria, Ungaria, Ucraina, Moldova) nu exista pe pamant. Obiceiuri, gastronomie, istorie, zacaminte, etc.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Aurelian A.

#2103
  Acum am revazut inceputul filmului,pai astia fac greseli mari,zic ca mai putin de 20 la suta din Dacia a fost ocupata,a se vedea la minutul 6.30 harta. Se stie foarte bine ca legiunea a V Macedonica a stationat la Potaissa(turda) iar legiunea a XIII-A Gemina la Apulum(Alba iulia) iar castrele romane se intind de undeva dinspre salaj si coboara spre dej,bistrita mures covasna harghita brasov etc...deci e clar ca romanii au impanzit toata Transilvania de azi,nu putem spune ca au ocupat mai putin de 20 la suta din Dacia. :rusine:

Pun si un link cu toate castrele romane
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_castrelor_romane_din_Rom%C3%A2nia

Si bineinteles nu trebuie sa uitam de Dobrogea care a fost inclusa in provinicia romana Moesia inca de pe vremea lui Octavian,se cunoaste batalia data la Adamclisi in 102 incheiata cu victoria romanilor urmand ca mai apoi sa  se ridice monumentul de la Tropaeum Traiani :rusine:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Aurelian A.

    Deasemenea distinsii domni mai sustin ca ungurii si turcii au stat mai mult timp pe hotarele noastre si totusi am ramas acelasi popor roman cu aceiasi limba...pai putem noi sa comparam mare cultura si civilizatie romana cu o populatie fino-ugrica venita din Asia Centrala??..cum sa ne maghiarizeze astia? ei nu aveau cu ce,nu aveau o civilizatie superioara,erau mai amarati ca noi din toate punctele de vedere..si sa nu uitam noi cam tot timpul am avut autonomie deci nu se poate compara cu ce au facut romanii cu dacii plus ca in jurul anului 1000,1100 cand ne=au ocupat ungurii prima data, Transilvania avea o populatie de peste 2 milioane de locuitori,nu mai puteai cu una cu doua sa impui tu o limba noua la o asemena populatie.
    Iar in ceea ce ii priveste pe turci,aici ii o mai mare prostie spusa in film,cand au convietuit turcii pe aceleasi meleaguri cu noi? ei veneau ne transformau in pasalac turcesc si plecau mai departe spre cucerirea centrului Europei,nu au adus ei aici populatie turca cum au facut romanii :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dan sebastian

Pt dl Ciucur.
Sper ca nu v-am deranjat cu afirmatiile mele legate de ciment. Nu sunteti dvs. patonul fabricii sa dictati reteta. Si eu am lucrat 15 ani in vodafone ( initial connex) si desi clientii ma asimilau cu vodafonul eu fiind subdealer ma asimilam cu firma mea micuta si am facut tot ce a tinut de mine sa supravietuim in transa pana am fost preluati.
Mi se pare o prostie sa favorizezi firmele care preia ciment vrac si sa faci misto de marea majoritate care cumpara la sac. Tot omul obisnuit care munceste din greu pt banii lui si ii baga in constructii, care dupa cum stiti sunt si pt copii si urmasi, foloseste cimentul normal. Si crede-ma ca baga si dublu ciment in betoniera, pt ca ce face e cu raspundere. Nu risti viata ta si a urmasilor facand economie. Parerea mea e ca reteta lasa de dorit. Atata timp cat am scara facuta la casa de bunicu acu peste 60 de ani, sta in streasina si ploua pe ea de zeci de ani si e intacta cu ciment produs la tg jiu de romcim, nu inteleg de ce acum nu se mai poate face ciment bun. Am facut o constructie de 800 mp intr-un camp si am betonat cu ringuri si parcare timp de 11 ani peste 1300 mp. In proportie de 80% e turnata de mine. Am mai facut o casa de 11/6 m, parter plus etaj. Sa stiti ca pun mai mult decat scrie pe retetarul lor si tot nu am fost multumit. Consider ca in domeniul constructiilor am degenerat rau de tot.
Pot da exemple cu blocurile construite pe vremea lui nea nicu in care rupi burghiu cu cap vidia si cele facute de anl si la care nici tavanele nu stau. Totul tine de rata de profit. Va rezista pe piata cine va avea grija si de clientii obisnuiti.
Ps Cred ca firmelor de ia vrac le dati sub pretul la sac si cu calitate peste medie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

Citat din: ciucur link
Ii cer scuze domnului andreiu pentru ca am scris pe topicul lui.


/quote]
     Nu este cazul Adriane, ma bucur ca ai revenit. Se pare ca m-am grabit putin cu urarea pentru ziua ta de nastere. Iti zic inca  odata LA MULTI ANI !!! sa fii fericit impreuna cu familia ta si prietenii tai. :happy_birthday: : sampanie:

dan sebastian

DEX-ul si furtul limbii geto-dacilor: http://youtu.be/u5UP1iLHKAs

La multi ani si din partea mea !  :happy_birthday:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

      Aseara m-am culcat ceva mai devreme. Vad ca cele doua echipe au continuat jocul, dar constat ca pe masura ce se inmultesc comentariile ne indepartam de subiect : Suntem buricul ( vatra ) lumii sau nu ? Pe ce ne bazam cand zicem da sau nu ?
     Intrucat observ ca pana acum nici una din echipe nu cedeaza din punctul de vedere exprimat initial, voi introduce un nou element de analiza ajutator, asupra caruia sa ne pronuntam : Daca ipoteza ca noi suntem Vatra Lumii s-ar dovedi adevarata pe cine am deranja, cine ar fi nemultumitii ??

Aurelian A.

Oroles a cam spus ce era de spus in legatura cu,"suntem sau nu buricul lumii"? Din cate stiu eu Tablitele de la Tartaraia nu au putut fi descifrate si nici nu au putut fi datate cu C14,se presupune doar ca ar fi datand din jurul anului 5300 ihr.Dar chiar sa fie asa vechi sunt dovezi arheologice care indica prezenta umana in Egipt inca din anul 8000 IHr.Nu stiu pe cine am deranja si daca am fi zona cu cea mai veche civilizatie din lume,asta e o intrebare buna :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

ciucur

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 03, 2015, 06:02:23 AM
Pt dl Ciucur.
Sper ca nu v-am deranjat cu afirmatiile mele legate de ciment. Nu sunteti dvs. patonul fabricii sa dictati reteta.

Mi se pare o prostie sa favorizezi firmele care preia ciment vrac si sa faci misto de marea majoritate care cumpara la sac. Tot omul obisnuit care munceste din greu pt banii lui si ii baga in constructii, care dupa cum stiti sunt si pt copii si urmasi, foloseste cimentul normal. Si crede-ma ca baga si dublu ciment in betoniera, pt ca ce face e cu raspundere. Nu risti viata ta si a urmasilor facand economie. Parerea mea e ca reteta lasa de dorit.
Consider ca in domeniul constructiilor am degenerat rau de tot.
Totul tine de rata de profit. Va rezista pe piata cine va avea grija si de clientii obisnuiti.

Ps Cred ca firmelor de ia vrac le dati sub pretul la sac si cu calitate peste medie.

Va multumesc pentru urari. Sa va dea Dumnezeu tot ce va doriti!

Ultimul raspuns despre ciment pe acest topic. Daca doriti continuam in alt loc.
1. La nivelul firmelor mari nu exista patron. Si dvs puteti deveni actionar, firma noastra e pe bursa la Frankfurt.
2. Retetele sunt dictate de standard ce e valabil peste tot in UE.
3. Nu favorizam pe nimeni, si nici nu facem misto de nimeni. Cand vindem ciment dam certificate de calitate. Cimentul superior se da statiilor de butoane pentru ca si ei trebuie sa lucreze corect oferind la randul lor certificate. Idea e sa protejam consumatorul de mesterul ce are ca motto 'lasa ca merge si asa' . Cimentul superior e mai scump. Am avut ambalat la sac. Nu l-a cumparat nimeni, toti luau cell mai ieftin sortiment.
4. As a cum am mai zis cimentul e doar o parte din beton. Ati folosit agregatele pe dimensiuni?
5. Sunt de accord ca a scazut calitatea in constructii  pentru ca acestea nu se verifica asa ca inainte. Avem grija de clientii nostrii (in 2014 nu am avut reclamatii calitative), dar si si trebuie sa inteleaga asta si sa se informeze putin.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Realitatea o s-o determine cercetatorii. Pe mine ma intereseaza civilizatiile anterioare, migratia datorita glaciatiunilor, si eventual supravietuitorii care nu au parasit niciodata zona. Nu sunt multumit de varianta oficiala care spune ca suntem doar rezultatul romanilor. Adevarul ar trebui sa primeze. Suntem satui de minciunile proferate in epoca trecuta. Acum se poate explora si cealalalta varianta. Chiar daca adevarul va fi la jumatate cel putin vom cunoaste situatia in ansamblu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

          Dane, amanunte si supozitii interesante in aceasta directie pot fi citite daca tastezi pe google Gabriela Dobrescu. Spre rusinea mea, nu stiu sa preiau si sa aduc pe topic astfel de material. Poate ma ajuti.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

       Multumesc Dane! :hi:
       Am retinut din lecturarea acestor materiale, dupa parerea mea foarte bine documentate, revolta doamnei cercetator in religii Gabriela Dobrescu. O revolta calma, cerebrala, dojenitoare, neofensatoare. Am vazut anterior si revolta domnului cercetator in arheologie Ioan Piso. O revolta nervoasa, viscerala, dusmanoasa. Oare cine are dreptate ?