Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Eu,am dat zapada de citeva ori de azi dimineata,viscolul mi-a zburat toate din pom,zapada trece de 50 cm asa ca am de lucru. Spor la lucru si voua si petrecere frumoasa la trecerea dintre ani.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Multumesc, la fel, Gicule !!
      La noi vremea este calma dar rece. Am construit omul nostru de zapada si l-am angajat pe post de paznic la intrare. Este cu un cap mai mare ca mos Andreiu. Pun si o poza cu cetatea Devei in peisaj de iarna, asa cum se vede de la mine din curte.

andreiu

      Maine vom profita de faptul ca temperatura va cobori sub minus 10 grade si vom stropi pe Burebista cu apa pentru a se intari si vom incerca sa ne jucam putin si de-a sculptura in ghiata. Ne asteapta o zi interesanta. Asteptam ( acceptam ) si  eventuale sugestii.

andreiu

       Burebista a fost stropit si ieri si azi cu apa si acum a devenit o veritabila statuie de gheata. Numele a fost propus de mine iar nepoteii au fost imediat de acord. Le-a sunat interesant si melodic  Burebista si m-au intrebat de unde vine acest nume.  Le-am povestit pe scurt ce stiam eu de la istorie, ca este unul dintre stramosii nosti indepartati. Dar presimtind ca intrebarile pustilor vor continua, azi am facut " documentare " pe Google si am studiat cate ceva din trecutul foarte indepartat al poporului roman. M-am oprit cu precadere asupra unor materiale interesante despre agatarsi, ca precursori ai dacilor.

andreiu

           Iata-ne trecuti cu bine in noul an. LA MULTI ANI ROMANIA, LA MULTI ANI ROMANILOR, LA MULTI ANI FORUMULUI APIARDEAL !!!

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

        La multi ani si si tuturor Vasiliilor si Vasilicelor, incepand cu colegii nostri, Bucovineanu, Tase, Uve  et comp. !!! : sampanie: :happy_birthday:

oroles

Citat din: andreiu din Decembrie 31, 2014, 07:19:52 PM
       Burebista a fost stropit si ieri si azi cu apa si acum a devenit o veritabila statuie de gheata. Numele a fost propus de mine iar nepoteii au fost imediat de acord. Le-a sunat interesant si melodic  Burebista si m-au intrebat de unde vine acest nume.  Le-am povestit pe scurt ce stiam eu de la istorie, ca este unul dintre stramosii nosti indepartati. Dar presimtind ca intrebarile pustilor vor continua, azi am facut " documentare " pe Google si am studiat cate ceva din trecutul foarte indepartat al poporului roman. M-am oprit cu precadere asupra unor materiale interesante despre agatarsi, ca precursori ai dacilor.
Poti sa le spui si despre regele Oroles. E printre primii conducatori daci care foloseste femeile ca strategie de lupta.  :rotfl: =))
http://www.enciclopedia-dacica.ro/?option=com_content&view=article&id=691&Itemid=362
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

       Bun venit pe pagina mea, marite Rege !!! Desi ne despart ceva secole, poate milenii, simt ca gandim la fel si am speranta ca impreuna vom declansa o discutie serioasa pe acest forum, despre istoria adevarata a noastra a romanilor. Asa cum am inceput, cu studierea agatarsilor, a pelasgilor, ma simt unul dintre acestia. Agatarsii au lucrat in minele de la Rosia Montana inaintea razboiului daco-roman, iar eu sunt nascut in satul vecin, peste munte, la Musca, aproximativ 7 km de Rosia.

oroles

Si cam care ar fi opinia dumneavoastra? Va simtiti mai mult dac, mai mult roman? :D De aici pot pleca discutii bune!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

#2065
    Oroles, pui, apoi Rege de Daci, eu ma simt mult mai batran. Cred ca sunt rezultatul unei conceptiuni pe la inceputuri, dintre un tata agatars cautator de aur la Alburnus Maior si o mama pelasga, fiica a Maicii Geea care era casnica in Musca. Sunt stramosul tau si al neamului Dacilor, Tracilor, Getilor si Gotilor, Scitilor, apoi stra-stramos al Grecilor, stra-stra-stramos al Romanilor, Evreilor, Egiptenilor, Persilor, Fenicienilor, Indienilor precum si al tuturor popoarelor migratoare ( huni, avari, tatari, gepizi, cumani, slavi, etc ).  :razz:

dan sebastian

L-am urmarit pe dl Roxin si inclin sa-i dau dreptate. Totul in istoria regimului ceausit incepe cu razboaiele dacice cu romanii si falsa idee ca suntem urmasii romanilor care au cucerit Dacia. Dacia nu a fost cucerita nici 25 %. Romani nu au fost mai mult de 30.000 cantonati in tara asta straveche.
Pacat  ca nu se spune adevarul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

#2067
     Filmul lui Roxin este foarte bine documentat si destul de greu de combatut. Fata de dovezile si argumentele stiintifice prezentate in film, se mai pot adauga cercetari mai recente, cum ar fi descoperirea intr-o pestera din Bihor (tot in Apuseni, tot la Rosia !!!) a celei mai vechi urme de talpa umana impregnata in lut. In ceea ce priveste spunerea sau ascunderea adevarului, este chestiune de interese.

Aurelian A.

Acel studiu este nerelevant,nu este luat in seama de oamenii de stiinta si de profesorii adevarati de istorie.In Dacia romanizarea a durat 500 de ani,nu au disparut romanii odata cu retragerea Aureliana din 271.
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

andreiu

#2069
       La care studiu faci aluzie Aurelian, la cel din filmul lui Rozin (antropologic) sau cel referitor la descoperirea din pestera Ciur-Izbuc de pe raza localitatii Rosia de Bihor ( cele mai vechi urme de pasi umani ) ?