Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Ne pregatim temeinic pentru a primi cum se cuvine pe mos Craciun. Ieri am alcatuit o echipa forte pentru a pune sforicele la bomboanele de pom. Tudor taia ata, mosu unea cele doua capete cu un nod iar Stefan termina operatiunea facand latul de prindere a unui capat de bomboana. La inceput am fost destul de stangaci dar dupa cateva minute lucram pe banda rulanta.
       Astazi am fost tustrei la piata si am ales cel mai mare brad. Are inaltimea de 4,5 m si este argintiu. In aceste zile piata brazilor din Deva este dominata de compatriotii mei din jurul Abrudului si Campeniului. S-a negociat si am obtinut un pret convenabil, 100 lei. Diseara il voi monta si vom incepe impodobirea lui, pentru ca MOS CRACIUN sa aiba sub ce aseza darurile pentru toata lumea.

mape 48-petru manea

La dimensiunea bradului tau incap cam multe daruri---sa vedem daca-l tine cureaua pe Mosul  :hi:

andreiu

        Era gata-gata sa pierd transmisiile in direct legate de investirea presedintelui. Am deschis televizorul doar pe la jumatatea discursului lui Klaus din parlament. Desi sunt un nationalist convins nu am simtit nici cel mai mic disconfort in ceea ce priveste convingerile  mele patriotice. Dimpotriva, am lacrimat si cred ca nu as fi fost in stare sa exprim mai bine, mai clar si mai corect decat dansul ca pretuiesc aceasta tara binecuvantata, ca-i doresc si voi contribui dupa puterile mele sa se ridice acolo unde ii este locul. Omul si-a luat niste angajamente si sunt sigur ca le va indeplini. Succes, Romane Klaus Verner Iohannis !!!

andreiu

      Petre, sigur il va tine cureaua pe Mosul, are una noua, din piele de ren. :razz: Cat despre brad, intotdeauna iau cel mai mare brad ce apare in piata. Inca de la proiectarea casei, am gandit locul amplasarii bradului de craciun si in acest scop am facut scara interioara de la etajul I spre mansarda in semicerc, iar tavanul este decupat o portiune incat bradul ocupa 2 nivele. Deci in casa putem amenaja un brad de 5 metri inaltime, iar impodobirea se face de pe scara interioara care-l inconjoara pe o parte.

dan sebastian

Cred ca estetic arata super, iar mirosul de hrad de sarbatori este curat aerosol.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

    Bravo, mosule la asa nepoti asa brad si banuiesc ca sub brad vor odihni doua mercedesuri  :razz:. Si eu pregatesc bradul dar al meu e afara linga geam are vreo 3 metri dar nepotii si nepoatele mele sint prin alte tari asa ca ma bucur eu de frumusetea lui si cu babulea mea din care mai taiem citeva crengute sa ornam si in interior.Anul acesta am pus linga el inca un frate coreean care face conuri mov.As vrea sa traiesc sa-l vad ca bradul in munte cu clopotei violeti. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Sigur Dane, dupa gustul meu estetic arata bine. Are sute de globuri de toate culorile si marimile precum si multe bomboane de diverse tipuri si culori. Instalatia electrica este cu beculete rosii albastre si galbene si noaptea este o feerie nationala cand urcam  scara pe langa pom spre culcare in dormitorul de la mansarda. Copiilor le place ca este foarte impopotonat, dar fiica-mea stramba din nas ca este demodat, ea fiind adepta unui pom cu o singura culoare a globurilor. Dar cum avem majoritatea ramane cum vrem noi.  :smile:

Vyktor

De la vreo 2,5 m a ramas la aproape 2m
Astept sa vad cum arata si al matale mos Andreiu

cornelioandanciu

Citat din: bismark din Decembrie 17, 2014, 04:30:30 PM
   Mosule pe Bismarck l-am apreciat findca cu toate ca era bogat a realizat o reforma pentru saraci dar am fost in Germania ca am copii acolo si nu am vazut ca le-ar pasa unul de altul.Unde sta fiimea in Frankfurt nici un vecin nu iti da buna ziua sau sa-ti raspunda la o intrebare.Fiecare in cusca lui.Dar amenda poti lua si daca tusesti un pic mai tare. Asa ca, cunosc si in Germania si Austria mai multe locuri,acelasi comportament.Cu respect
Imi pare rau, dar treaba asta este respectul suprem care poate exista intre vecini! Nimeni nu deranjeaza pe nimeni! Ar trebui sa fim si noi asa! Cand m-am mutat pe scara unde stau eu acuma, am gasit niste nesimtiti de vecini carora le spuneam "Buna ziua", iar ei imi raspundeu cu "Salut!!!".Si tot asa de cateva zeci de ori, ca am zis eu ca pana la urma isi vor reveni si ei.Asa ca la un moment dat cand respectivii nesimtiti se asteptau sa le zic "Buna ziua!", au avut surpriza sa constate ca le zic Salut! pe exact acelasi ton cu care ma salutau si ei! Unul dintre ei la acel "Salut" al meu imi raspunde foarte intepat cu Buna ziua.Ce ma mai distrez!  O fi bine asa?Respect reciporc? :nudie:
Va salut.

andreiu

         Cornele, se pare ca vecinii tai seamana cu mine. Si eu am acest prost obicei de a da binete, dar niciodata nu m-am gandit ca acest salut poate fi jignitor.
         Victore, trebuie sa mai astepti pentru a-mi vedea bradul. L-am bagat in casa, l-am asezat pe pozitie si am adus de la subsol instalatiile si globurile. Necazul este ca soarecii neavand altceva util de facut au ros si faramitat atat cablurile subtiri ale instalatiilor cat si sforicelele de la globuri. Asa ca alta munca, alta distractie.
         Gicule vad ca esti consecvent, la tine se poarta culoarea albastru de voronet.  :razz:

cornelioandanciu

Citat din: andreiu din Decembrie 22, 2014, 02:45:05 PM
         Cornele, se pare ca vecinii tai seamana cu mine. Si eu am acest prost obicei de a da binete, dar niciodata nu m-am gandit ca acest salut poate fi jignitor.
         Victore, trebuie sa mai astepti pentru a-mi vedea bradul. L-am bagat in casa, l-am asezat pe pozitie si am adus de la subsol instalatiile si globurile. Necazul este ca soarecii neavand altceva util de facut au ros si faramitat atat cablurile subtiri ale instalatiilor cat si sforicelele de la globuri. Asa ca alta munca, alta distractie.
         Gicule vad ca esti consecvent, la tine se poarta culoarea albastru de voronet.  :razz:
Pai astia sint de aceeasi  varsta cu mine! Am si vecini mai in varsta, unii imi spun Buna ziua, altii "salut",nu ma deranjeaza, chiar imi place ,dar nesimtitii care sint de o varsta cu mine doar nu le-oi zice sarumana!
Va salut.

andreiu

       Pai, incercare moarte n-are. Zi-le si Saru-mana sa vezi ce iese. Vorbesc de doamne. La tipi arunca-le in continuare un Salut!! ceva mai rastit. Sau ia-i direct cu Servus bre !!!
      Apropo, Cornele, a nins la Arieseni ??

bismark

   Mosule, albastru este culoarea mea preferata peste tot ca sint un pestisor de albastru marin, nu ai observat si stupii au aceeasi culoare.Ieri am tuns bradul pe tulpina ca nici nu puteam intra sub el.Miine  il voi gati sa ma prinda craciunul cu el luminat.Cirnatii,toba in singe si singeretele sint gata,asteapta ziua craciunului pina atunci post.I-am atirnat la zvintat si dupa, la un pic de fum.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

#2038
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 22, 2014, 11:19:59 AM
Cand m-am mutat pe scara unde stau eu acuma, am gasit niste nesimtiti de vecini carora le spuneam "Buna ziua", iar ei imi raspundeu cu "Salut!!!".

Nici eu nu vad  ceva rau in acest  "Salut", eu numai asa spun ,"va salut" la toata lunea.                       Acum  eu am  o nepotica, atunci cind era mai mica si venea pe la mine ,nu spunea nimic ,iar nora -i spunea ,
-spune si tu ceva lui tatae ,si ia zicea ,
-buna ziua
-eu ,sarutmina domnisoara
si tot asa pina cind  a crescut si spune ia sarumina  tatae .
  Poate sunt eu prea  pretentios ,dar copiii treb invatati  sa aiba respect  pt cei mai maturi ,inca de f mici.
   Numai bine .

andreiu

      Suntem gata cu pavoazarea !!! Inca nu am prea mare experienta in pozarea cu tableta nepotilor. Incerc totusi sa va arat pomul nostru de craciun, evident din doua bucati, pentru ca se intinde pe doua nivele de casa.