Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: andreiu din Decembrie 07, 2014, 10:13:40 AM
     , eu prefer sa le las acolo pentru a avea ocupatie in cazul ca se mai incalzeste vremea si afara n-au ce face.

  Luati in seama si faptul ca de fiecare  data cind  se mai incalzeste  ziua , noptile pot sa fie foarte  frig  si ele  nu mai au timp sa mearga in  ghem , ramin acolo si mor ,apoi vin altele  si tot  asa pina  ce v-ati  diminuat  singur populatia .
   Numai bine .

andreiu

     Mai fratilor, vorbiti ca la carte, mai lasati omul sa mai si greseasca.  :razz: Ca stiti cum merge vorba, din greseli te faci mai intelept !!

andreiu

      Ati vazut ce intelept s-a facut si d-l Primministru ?  Daca cu max 2 luni in urma nu-i ajungeai cu prajina la nas, acum deja gandeste ca un om matur. A devenit politicos, accepta sa predea locul daca va fi cazul, etc. Si ce frumos ar fi fost din partea lui daca l-ar fi acceptat atunci ca viceprimministru pe Iohannis....

andreiu

      Recent, guvernul a obtinut o mare victorie in negocierile cu FMI. Dar a mai facut inca un pas spre prapastia in care din pacate va cadea. A fost pus intr-o situatie din care, indifferent de decizia luata, i se vor putea aduce imputatii care sa-i zdruncine credibilitatea. Daca vom avea deficit bugetar mare cum a obtinut, acesta trebuie finantat prin imprumuturi care vor majora datoria externa si deci o povara mai mare in a o rambursa, daca ar fi acceptat deficitul mic sustinut de fmi nu-si putea tine promisiunile fata de populatie.

bismark

    La coada care se face la DNA daca le trage numai cit au furat va face inca o jumate de buget.Bravo lor ca au ingenunchiat FMI-ul care venise gata montat.Mai avem putin pina in martie si terminam cu FMI-ul.Insa datoriile facute de Boc-Base ramin sa le plateasca si nepotii :qp:Si buna ar fi o lege care daca ai furat sa dai inapoi dublu sau de mai multe ori,sa vedem cine mai fura un ou, =)).
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

Citat din: bismark din Decembrie 10, 2014, 04:36:01 PM
   buna ar fi o lege care daca ai furat sa dai inapoi dublu sau de mai multe ori,  =)).

  Pai nu-i  corect asa , :)
   Sa furi un OU si sa dai inapoi la stat cit(e) un "BOU."
  Am gasi peste tot  numai BOI , ori...... nu va mai fi nici unul . :)
  Numai bine .

andreiu

       Sunt curios sa aflu daca printre numerosii vizitatori ai forumului nostru se regasesc si oameni politici sau din sfera puterii executive. Pentru acestia voi lansa acum doua propuneri de surse certe de venituri suplimentare si imediate la bugetul de stat si care aplicate vor face inutile imprumuturile de la camatarii internationali. Prima se refera la legalizarea si fiscalizarea prostitutiei. Acest subiect a fost dezbatut si mai inainte, intr-o faza anterioara eram impotriva acestei masuri, dar o discutie cu Nicu - un var al nevesti-mi- care a lucrat in Israel cativa ani m-a convins ca ar fi utila adoptarea acesteia. In Haifa o strada intreaga, pe aproximativ 2 km, una langa alta, case cu etaj si cu poze - reclama de fete frumoase te invita sa le treci pragul. Intri, esti servit la alegere cu cafea, ceai sau suc, consulti catalogul daca esti la prima vizita, iti alegi partenera si achiti taxa contra chitanta. Daca in " Tara sfanta ", creuzetul de formare a religiei crestine este posibil, de ce nu ar fi posibil si la noi ??

TDI

1. Din ipocrizie
2. Habotnicie
3. Clasa politica nu o intereseaza bunul mers al tarii ci tine sa-si pazeasca spatele. Orice grup parlamentar renunta odata cu sustinerea acestei idei la o cota uriasa din capitalul electoral.
4. Avem noi nevoie de bani?.. Romania e o tara bogata!

andreiu

     A doua propunere ar fi ca clientii de azi si de maine ai dna, diicot, sa fie arestati obligatoriu LA DOMICILIU, cu paza platita din banii lor, adica din spagile si matrapazlacurile pentru care sunt cercetati. Pentru fiecare arestat se vor angaja cate 3 paznici cu lucrul in ture. In acest mod va creste numarul locurilor de munca (cu durata determinata pe perioada detentiei), scad cheltuielile publice cu intretinerea condamnatilor si se descongestioneaza penitenciarele supraaglomerate. Concomitent sa se introduca munca obligatorie a fiecarui puscarias la lucrari de investitii in infrastructura nationala - sosele, cai ferate, impaduriri, spitale, scoli, etc.

dan sebastian

Poate sa le finanteze ca nu au coloana sa poata folosi lopata.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andreiu

       Nu am inteles Dane, cine nu are coloana, detaliaza daca poti.

sorinma

Cred ca Dan se refera la faptul ca nu sunt in stare sa tina o lopata in mana...deci sa finanteze lucrarile,(sa-si puna om in loc  :P )
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

andreiu

        Da, ar fi o solutie in cazul infractorilor infirmi gen sov.

dan sebastian

Fizic aia nu fac fata decat in cluburi. Si acolo stau tolaniti in fotolii comode. Rar care danseaza. Dar ar putea finanta financiar orice tip de lucrare de infrastructura. Salariul care l-ar plati la 10 insi intr-o luna ei il sparg in 2 nopti de club.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ciucur

Citat din: andreiu din Decembrie 10, 2014, 07:40:05 PM
       Sunt curios sa aflu daca printre numerosii vizitatori ai forumului nostru se regasesc si oameni politici sau din sfera puterii executive. Pentru acestia voi lansa acum doua propuneri de surse certe de venituri suplimentare si imediate la bugetul de stat si care aplicate vor face inutile imprumuturile de la camatarii internationali. Prima se refera la legalizarea si fiscalizarea prostitutiei. Acest subiect a fost dezbatut si mai inainte, intr-o faza anterioara eram impotriva acestei masuri, dar o discutie cu Nicu - un var al nevesti-mi- care a lucrat in Israel cativa ani m-a convins ca ar fi utila adoptarea acesteia. In Haifa o strada intreaga, pe aproximativ 2 km, una langa alta, case cu etaj si cu poze - reclama de fete frumoase te invita sa le treci pragul. Intri, esti servit la alegere cu cafea, ceai sau suc, consulti catalogul daca esti la prima vizita, iti alegi partenera si achiti taxa contra chitanta. Daca in " Tara sfanta ", creuzetul de formare a religiei crestine este posibil, de ce nu ar fi posibil si la noi ??

Eu cred ca la cum se fac analizele in Romania si cat de neatenti suntem la igiena, am deveni in scurt timp recordmeni la bolile infectioase.
Dumneavoastra vreti sa ajunga senatorii si deputatii sa plateasca atunci cand au o nevoie de acest gen? Pai ei au de gratis.
Citat din: andreiu din Decembrie 10, 2014, 08:43:12 PM
     A doua propunere ar fi ca clientii de azi si de maine ai dna, diicot, sa fie arestati obligatoriu LA DOMICILIU, cu paza platita din banii lor, adica din spagile si matrapazlacurile pentru care sunt cercetati. Pentru fiecare arestat se vor angaja cate 3 paznici cu lucrul in ture. In acest mod va creste numarul locurilor de munca (cu durata determinata pe perioada detentiei), scad cheltuielile publice cu intretinerea condamnatilor si se descongestioneaza penitenciarele supraaglomerate. Concomitent sa se introduca munca obligatorie a fiecarui puscarias la lucrari de investitii in infrastructura nationala - sosele, cai ferate, impaduriri, spitale, scoli, etc.
Problema scoaterii la 'munca patriotica' e foarte complicata. Tine si de legislatie si de abilitatile/calificarile fiecarui individ. Iti mai trebuie o armata de oameni care sa faca acte/instructaje sa poti scoate indivizii la munca. Apoi munca trebuie sa fie si eficienta. Daca respectivii nu muncesc cu adevarat, e o actiune mai paguboasa pentru noi decat ramanerea lor in celula.
Paza la domiciliu doar pana la terminarea procesului. Trebuie 4,5 oameni pe un post de paznic pentru a nu face ore suplimentare.

Eu cred ca o masura care ar face foarte bine ar fi ca procesele sa nu dureze mai mult de un an. Dar la cum e legislatia acum, e imposibil.
Sistemul cu iesirea pe cautiune e si el bun. Iar daca vrei sa faci recurs la o decizie pentru ca te consideri nevinovat, ar trebui sa depui garantie o suma de bani (direct proportional cu gravitatea faptei pentru care esti judecat) pe care sa o piezi daca nu ai dreptate. Majoritatea fac recurs doar pentru a trage de timp.
Oamenilor politici care au calcat stramb (si nu numai) se pare ca doar detentia le mai reduce din aroganta si nesimtire.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.