Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Eu vorbeam de o conducta in functiune care trecea prin Turcia,Bulgaria,asa cel putin au zis la posturile rusesti.De aceea care sa oprit de mult stiu ca trebuia sa treaca prin Romania. :nono:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Pai nu au vrut sa mai treaca prin Romania, au vrut sa ne ocoleasca si Cineva acolo sus ia lasat cu buza unflată.  :yes:  :rotfl:

andreiu

      Haideti sa-i lasam putin pe moldovenii de dincolo de Prut sa se organizeze dupa scrutinul recent si sa comentam putin ce se mai intampla prin casa noastra. Ziceam mai cu cateva zile in urma ca urmeaza o etapa pregatitoare pentru formarea unei alte majoritati parlamentare. Intre timp de sub fundul mare a lui Viorel au cazut doua perne. Ungurii vor trage spre dreapta si oamenii lui Dan Diaconescu au anuntat ca si ei parasesc coalitia de stanga. Este de presupus ca va urma grupul minoritatilor sa faca virajul si atunci Viorel cel voinic si fara frica, dupa ce si-a rontait punga de popcorn, poate exersa cu mare success fluieratul a paguba.

stefan1

Citat din: Gheorghevici Iulian din Decembrie 03, 2014, 05:13:11 PM
Pai nu au vrut sa mai treaca prin Romania, au vrut sa ne ocoleasca si Cineva acolo sus ia lasat cu buza unflată.  :yes:  :rotfl:

  Aceasta conducta era mai natural sa treaca prin Romania dar se cunoaste antipatia rusilor fata de romani, alimentata de critici si pozitii ostile afisate ostentativ de Romania, mai mult decat alte tari mult mai influente din Europa. Singurile rezultate ale acestei batosenii sunt preturile cele mai ridicate la care ne livreaza carburantii, restrictii a produselor romanesti pe piata ruseasca si chiar inchiderea pe rand a fabricilor romanesti cumparate la noi (de la inceput strategic) de rusi.
  Din istorie se cunoaste cat de sensibili sunnt rusii la manifestarile neprietenoase din partea strainilor. Necazurile polonezilor cu rusii au inceput de pe vremea lui Ivan cel Groaznic, plecand de la faptul ca Sigismund al Poloniei i s-ar fi adresat cu apelativul de Mare Cneaz al Moscovei in loc sa-l numeasca Tar al Rusiei sau Imparat, titluri pe care si le-a luat pentru prima data si care nu au fost recunoscute imediat de toate puterile europene. S-a ajuns apoi la razboaie sangeroase si la declinul continuu al Poloniei. De asemenea pe vremea lui Petru cel Mare, pretextul pentru care a atacat Suedia a fost ca in timpul calatoriei in Vest, acesta nu ar fi fost tratat cu destul respect la trecerea prin cateva cetati baltice aflate sub stapanirea suedeza, desi Petru cel Mare a calatorit incognito, sub alt nume si cu straie de om obisnuit.
  Intorcandu-ma la conducta, eu cred ca este o noua santajare a Europei, dependenta de hidrocarburile rusesti De la inceput europenii au gresit, aproband acest proiect al conductei din Rusia, in detrimentul altuia care sa aduca gaz de la tarile arabe. Cat timp Europa nu are o alternativa la gazele rusesti, este la mana acesteia si poate oricand sa fie santajata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

    Eveniment important pentru judetul Hunedoara! Presedintele si vicepresedintele consiliului judetean au fost saltati de dna, dusi cu duba la Alba Iulia si arestati. Cat de usor se poate da cinstea pe rusine !!! Aceasta dupa ce in Campania electorala Molot ne zambea frumos din zecile de banere prin care ne indemna sa votam Iohannis !!! Iohanis a iesit, mircea se duce ...

bismark

    Ai rabdare,mosule nu se stie ce afaceri cu rusii mai ies la iveala, ca am inteles ca e o increngatura cu niste cumnati rusi si vor sa mearga acolo si Base si Iohanis sa aranjeze treburile, cel putin asa spun tv rusesti. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Cumnatii cui, Gicule ? Ai lui Iohanis ? Ai lui Basescu ? Ai lui Molot ?

bismark

    Inca nu-i clar ai cui dar eu cred ca ai tuturor ca prea se inghesuie sa-l pupe pe Putin.Base probabil cu ALRO,Gazprom, etc.si ceilalti poate cu spionajul din jurul lui Geoana-Iliescu-Vanghele.Nu stiu Iohanis ce vrea de la Putin.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Mai, sa fie ! Te pomenesti ca astia vor sa faca predarea - primirea la kremlin. Nu-i vorba, ca se pare ca Putin stie bine a vorbi nemteste doar a fost o perioada spion la Berlin in timp ce Basescu spiona pe la Anvers. Deie dumnezeu sa se intoarca inapoi cu tezaurul pazit cu schimbul de mosad si kgb ! :razz:

cornelioandanciu

 Zicem noi ca vrem tezaurul, probabil ca il vom primi cand il vom merita, dar ma intreb la ce bun, tunurile pe care le-au dat unii tarii depasesc dupa parerea mea cu mult valoarea tezaurului, adica daca am fi avut tezaurul in 1989 ar fi fost furat demult, acuma nu mai era decat o amintire! Tezaurul de fapt este sufletul curat al poporului care isi uneste eforturile de a eradica coruptia si de a scoate astfel tara din rahat!
Va salut.

andreiu

       Din pacate Cornele, coruptia nu poate fi eradicata ci doar oleaca temperata. Are capacitatea de a rasari din nou si oriunde pentru ca este alimentata permanent de una dintre slabiciunile omenesti : lacomia.

andreiu

       Ieri la Dupapiatra au fost 7-8 grade si destul de insorit. Am facut vizita stupinei si am constatat ca cei mai mici prieteni ai mei, pitigusii si-au cam facut de cap : au tras afara bucatile de burete cu care micsorasem in urma cu o luna urdinisele. La cativa stupi am observat miscare. In prima faza m-am gandit ca este vorba de zbor de curatire, pana cand am vazut miscare anormal de vioaie la un roi care stiam ca este mai slabut si care imi propusesem sa-l unific dar nu am mai apucat. Mi-am dat imediat seama de furtisag pe acel roi si la deschiderea lazii am constatat ca nu mai este nimic de facut, fagurii erau goliti iar albina aproape de loc. Am lasat albinele hoate  sa-si termine treaba inceputa si am refacut restrangerea urdiniselor dar cu bucati mai mari de burete indesate bine, pentru a nu fi scoase din nou de pitigoi.

andreiu

       Am controlat in viteza toate lazile pentru a vedea daca mai am vreunul lipsa la apel. Totul a fost in regula, cu exceptia unuia care dupa restrangerea din luna octombrie s-a deplasat dupa diafragma si si-a format ghemuletul de iernare intre doua rame cu distanta intre ele pe care le lasasm pentru a trage toata mierea in cuib. Albinele din acest roi au facut taman pe dos. Au carat mierea din cuib dupa diafragma unde au construit intre cele doua rame departate niste fagurasi in care intre timp au crescut si o generatie de puiet. L-am certat si l-am trecut la locul lui, restrains la 3 rame de la rezerva.

mape 48-petru manea

Mosule ai uitat ca sa discutat pe forum,ca nu se lasa rame dupa diafragma  ---cu ani in urma am gasit 4 fam care sau mutat dupa diafragma unde aveau celule goale mai multe dar miere putina ---acele familii puteau sa moara de foame

andreiu

      Sa-ti traiasca porcul Petrica, frumos l-ai barbierit !!! :razz:  Stiam de ramele de dupa diafragma, asa este, eu prefer sa le las acolo pentru a avea ocupatie in cazul ca se mai incalzeste vremea si afara n-au ce face.