Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    In toate institutiile statului pina nu se va urca la virf pe baza de cunoastere si rezultate sistemul politic va salta sus toti neavenitii.Dupa mine justitia sa-si promoveze oamenii in irarhie in functie de rezultate si de asemeni si serviciile secrete si toate institutiile care trebuie sa fie independent. Nici presedintele si nici primul ministru sa nu mai numeasca pe nimeni care nu vine din virful irarhiei.Ce rezultate a avut Bica de a ajuns acolo?.Numai unul de retea mafiota.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Bismark, azi am reusit insfarsit sa pun coletul cu 3 aluni altoiti in primavara, sper sa-ti parvina nevatamati. Prunisorilor care mi i-ai trimis le-am facut deja buletin de Dupapiatra. Un sfat : cand mai facem schimburi de acest fel, straduieste-te sa recoltezi plantele cu radacina mai buna.  :hi: :hi:

bismark

    Ok, mosule era pamintul cam uscat,trebuia sa-i ud cu 1-2 zile inainte de ai scoate.Din cei 5 de la Chisinau am prins doar 1 daca mai prind 1 de la tine sint multumit.Cu respect 
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Am facut o mica pauza in flecareala politica pentru a vedea cum se repozitioneaza fortele combatante. Daca parcursul presedintelui ales se inscrie intr-o arie in general pozitiva, cu lansare de carte, invitatie la regele Mihai, felicitari de la Obama si Merkel, despre tanarul nostru primministru am in continuare o parere nu foarte buna. Cand Iohanis semna autografe pe cartea sa lansata la targul de carte iar despra Ponta inca nu se stia unde a plecat in micul sau concediu, mi-am zis in sinea mea : omul sigur s-a retras la Cornu unde are o casa si sub indrumarea directa a mentorului sau politic Adrian Nastase scrie si el o carte. Imi si inchipuiam ce titlu a ales si banuiam ca s-a oprit la "" Cum m-am lecuit de aroganta si tupeu ""...

Vyktor

La Cornu se numara ouale,  nu se scriu carti =))
Ce naiba,  mos Andreiu.....auzi scrie o carte. Astia scriu carti deabia cand ajung la racoare. Daca as fi in locul unora dintre ei,  nu putini, mi as pregati cartile dinainte :finger:

andreiu

      Acuma nu bag mana in foc ca n-o fi pus mana si pe vreo carte prin cazinourile din emirate. Dar pe alea sunt desenate figuri colorate de popi si dame, se citesc in grup si se comenteaza cu stereotipii de genul :" pas, am deschis, pe de trei, blaind, plus o mie". Destul de des unii cititori baga si cate o cacealma. :razz:

pharaonu75

Citat din: Vyktor din Noiembrie 27, 2014, 06:36:25 PM
La Cornu se numara ouale,  nu se scriu carti =))
Ce naiba,  mos Andreiu.....auzi scrie o carte. Astia scriu carti deabia cand ajung la racoare...

Sau le plagiaza... tot la Cornu, cu Adrian Nastase coordonator...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

       Ca jurist, pentru teza de doctorat sigur a utilizat citate din lucrarile maestrului sau. Ca presedinte de partid si ca primministru de asemenea a incercat sa-l copieze. Oare va merge cu "plagiatul" si mai departe in umatoarele faze parcurse de precedesorul si mentorul sau ??  Vom trai si vom vedea.

andreiu

       Deci tanarul politician Ponta nu s-a retras intr-un loc linistit pentru a medita si a se reculege, ci a preferat o zona aglomerata de circuit formula unu pentru a acumula si mai multa adrenalina. Speranta mea de a-l vedea spasit si modest s-a naruit definitiv cand mai deunazi ameninta ca pe colegii care isi vor permita sa-l critice ii va da afara din partid. Iar astazi s-a tinut de cuvant. A propus si a obtinut excluderea lui Geoana, Sova si Vanghelie.

oroles

Citat din: andreiu din Noiembrie 27, 2014, 08:53:51 PM
  ... tanarul politician Ponta nu s-a retras intr-un loc linistit pentru a medita si a se reculege...
Da' ce, ai crezut ca e calugar?   :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

       Oroles, ca tot discutaram noi pe un alt topic de caprele tale, daca i-ai pune niste coarne, cu putina imaginatie l-am putea asemui cu un tap. Daca te uiti bine la dansul are si fata de calugar dar... budist. Si dupa cum cred ca se vor precipita lucrurile este posibil ca in directia aceea il va duce drumul sau politic. Primul semnal a fost dat de unguri care au anuntat ca doresc sa paraseasca guvernarea. Urmeaza sa numaram unul cate unul sau din doi in doi parlamentarii din majoritatea actuala care intorc armele.

andreiu

#1901
       Va spuneam cu vreo doua pagini in urma ca politica este ca o gelatina, mai degraba un fluid gros si unsuros, uneori ca o miere extrasa dupa ce s-a maturat bine. Unul dintre principiile nescrise ale politicii este acela al vaselor comunicante combinat cu cel al clepsidrei. Vasele, indifferent de forma si culoare au la partea inferioara supape sensibile care cedeaza la anumite presiuni iar fluidul aflat in echilibru se scurge cu viteza mai mare sau mai mica, in functie de gradul de deteriorare a supapei. Cei doi relativ tineri politicieni, Crin Antonescu  si Viorel Ponta, dupa ce au muncit sa umple vasele si sa puna in echilibru fluidul, s-au apucat fiecare sa-si probeze rezistenta supapelor. Au bagat fiecare presiune ( orgoliu, vanitate, aroganta, ingamfare, intransigenta) si si-au deteriorat iremediabil propriile supape. Crin a facut o gaura mai mare si fluidul s-a scurs rapid, in timp ce Ponta, ceva mai ponderat si-a facut-o doar cu sula ( cea a lui Coposu fie iertat, din coasta lui Iliescu).

andreiu

      Un alt principiu sau mai corect spus mod de organizare in politica este cel al armonizarii grupurilor. Eu l-am definit deja anterior ca este asemanator cu cel al haitei. Un politician versat ( Viorel Catarama) a mers si mai departe si intr-o emisiune televizata a catalogat partidele politice ca fiind cele mai bine organizate structuri de tip  mafiot.

bismark

   Mosule, mai usor cu politica ca eu m-am lecuit, sint unii care nu tin la glume :rotfl: Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Ceea ce mi-am propus eu nu este sa fac politica pe acest forum tematic, ci sa imi exprim unele pareri, intr-o maniera usor ironica despre lucruri care se intampla in societatea noastra si care vin sau au tangenta cu viata democratica. Le-am si denumit " flecareli politice" sau cum vede mos Andreiu acum de pe tusa jocul din arena politica. Poate ca mai tinerii nostril colegi care se inflacareaza si se enerveaza de ce partidele nu trag toate in aceeasi directie vor intelege ca acest lucru nu va fi niciodata posibil.
       Politica este un teren de lupta dura, pe viata si pe moarte, atat in cadrul fiecarui partid intre indivizi cat si ele intre ele.