Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: andreiu din Noiembrie 17, 2014, 02:21:48 PM
       Dragii mosului, de trei zile vorbesc singur pe acest topic. Pentru a nu cadea in ridicol (oare nu este prea tarziu ?) ma opresc aici deocamdata cu flecarelile mele despre politica.
...

  Esti in mare verva! Imi pare ca sunt printre cele mai pertinente comenterii la acest subiect, in plus scrise intr-un stil foarte placut.   =D>    Mai vrem!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Te urmarim "mos" ANDREIU, cu mare interes. Total de acord cu tine, cu ce ai scris mai sus. Sa dea Dumnezeu sa ne fie mai bine.   :hi:

andreiu

     In regula dragii mei!
     Sa mergem mai departe, cu toate ca acum ar trebui sa avem putina rabdare sa se aseze lucrurile si sa vedem cum se repozitioneaza taberele pe esichier si eventualele cazuri de harachiri sau decapitare. Nu pot insa sa nu va povestesc cum a decurs votul in familia noastra.
     La turul unu am mers cu nevasta-mea si am luat si nepoteii care erau foarte interesati si curiosi sa vada si ei cum se voteaza. Sotia a luat in cabina de vot pe Tudor iar eu pe Stefan, caruia i-am explicat cum se cauta pe lista candidatul preferat si dupa ce am fost amandoi de acord asupra lui Iohanis l-am lasat pe el sa puna stampila in patratel. Dupa ce am intrat in masina sa ne intoarcem acasa i-am intrebat ce impresie le-a facut votarea. Le-a placut la amandoi, iar Stefan i-a povestit fratelui sau cum a votat el cu Iohanis. Tudor, contrariat, s-a uitat la mine si mi-a spus : - Mosule, buni a votat cu Ponta !!

ciucur

Treaba-i simpla !
Astia mici is cu ochii pe noi ca pe butelie. Nici nu ne dam seama cate lucruri urmaresc.
In cazul nostru comun, pentru ca cei mici fac scoala in limba germana, ar trebui sa fie si mai silitori la scoala. Ca doar au presedinte neamt'.   =))
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

  Da Adriane, poate constitui  si aceasta un foarte mic imbold suplimentar  Speram ca educatia din aceasta scoala sa-i faca mai disciplinati si cu deprinderi practice folositoare, sa-si formeze de mici acea conceptie a LUCRULUI BINE FACUT

mape 48-petru manea

Citat din: andreiu din Noiembrie 18, 2014, 08:22:41 AM
     In regula dragii mei!
     Sa mergem mai departe, cu toate ca acum ar trebui sa avem putina rabdare sa se aseze lucrurile si sa vedem cum se repozitioneaza taberele pe esichier si eventualele cazuri de harachiri sau decapitare. Nu pot insa sa nu va povestesc cum a decurs votul in familia noastra.
     La turul unu am mers cu nevasta-mea si am luat si nepoteii care erau foarte interesati si curiosi sa vada si ei cum se voteaza. Sotia a luat in cabina de vot pe Tudor iar eu pe Stefan, caruia i-am explicat cum se cauta pe lista candidatul preferat si dupa ce am fost amandoi de acord asupra lui Iohanis l-am lasat pe el sa puna stampila in patratel. Dupa ce am intrat in masina sa ne intoarcem acasa i-am intrebat ce impresie le-a facut votarea. Le-a placut la amandoi, iar Stefan i-a povestit fratelui sau cum a votat el cu Iohanis. Tudor, contrariat, s-a uitat la mine si mi-a spus : - Mosule, buni a votat cu Ponta !!
Se pare ca sotia ta gandeste mai bine  =)) asta este adevarata democratie ---fiecare sa voteze dupa cum simte--fara presiuni sau jigniri la adresa celor din tabara adversa  :hi:

bismark

    Da,Petre dar era gata s-o punem de un maidan ca in Ucraina.Atit mai trebuia sa iasa si ailalti in strada sa inceapa jocul. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Sunt cu totul de acord Petrica, democratia se bazeaza pe acest concept. Nu i-am reprosat sotiei ca a votat cu Ponta, desi in sinea mea consideram ca ne-am dus degeaba la vot pentru ca voturile noastre s-au anulat reciproc.
        La turul doi ne-am mentinut fiecare pe pozitie, dar in drum spre sectie, de data asta doar noi doi, nevasta-mea nu s-a rabdat si mi-a spus: - Tu te duci degeaba, ca tot Ponta o sa castige ! I-am raspuns sec: - Vom vedea! Ma bazam pe un al treilea simt care-mi soptea ca se va intampla ceva, dar si pe comunicatul de presa al lui Basescu prin care isi indemna simpatizantii basisti sa vina in corpore ca sa-i dea o lectie "  pisicului mincinos "
       Seara, la comunicarea rezultatelor preliminare, cand am intrebat-o cu ceva malitiozitate in ton : - Ei, fata mea, cum stam ?  sotia a avut o tentativa sa sparga televizorul !!! :razz: :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: bismark din Noiembrie 18, 2014, 12:23:00 PM
    Da,Petre dar era gata s-o punem de un maidan ca in Ucraina.Atit mai trebuia sa iasa si ailalti in strada sa inceapa jocul. ^:)^
Asa au invatat de la tatucul lor basescu---dupa ce au castigat alegerile voiau sa dea jos si guvernul poate si parlamentul  cu forta---apoi asta nu e democratie  ))/

mape 48-petru manea

Citat din: andreiu din Noiembrie 18, 2014, 12:29:33 PM
       Sunt cu totul de acord Petrica, democratia se bazeaza pe acest concept. Nu i-am reprosat sotiei ca a votat cu Ponta, desi in sinea mea consideram ca ne-am dus degeaba la vot pentru ca voturile noastre s-au anulat reciproc.
        La turul doi ne-am mentinut fiecare pe pozitie, dar in drum spre sectie, de data asta doar noi doi, nevasta-mea nu s-a rabdat si mi-a spus: - Tu te duci degeaba, ca tot Ponta o sa castige ! I-am raspuns sec: - Vom vedea! Ma bazam pe un al treilea simt care-mi soptea ca se va intampla ceva, dar si pe comunicatul de presa al lui Basescu prin care isi indemna simpatizantii basisti sa vina in corpore ca sa-i dea o lectie "  pisicului mincinos "
       Seara, la comunicarea rezultatelor preliminare, cand am intrebat-o cu ceva malitiozitate in ton : - Ei, fata mea, cum stam ?  sotia a avut o tentativa sa sparga televizorul !!! :razz: :hi:
Rau a facut ca nu l-a spart in capul cuiva din apropiere  =)) =)) =))
Acum nu avem ce face decat sa vedem cu ce oameni se inconjoara viitorul presedinte ---daca le-o fi mai bine lor o sa-mi fie bine si mie daca nu cumva va taia pensiile celor care au votat inpotriva lui  =)) :hi:

andreiu

#1885
    Televizorul era pe Realitatea si cred ca i-a facut un cucui in cap lui Rares Bogdan, care comenta cam prea voios rezultatele, cand a lovit cu pumnul ecranul. :razz:  Sper si eu sa fie mai bine, poate vine cu ceva idei mai de doamne ajuta in relansarea economiei. In ceea ce priveste oamenii din preajma, numai unul si unul: d-ra Udrea sefa cancelariei, responsabila  cu cafeaua si masajul matinal al fruntii presedintelui; Blaga, Videanu, Vosganian,  Tokes, Funar si Vadim consilieri plus cateva gagicute de prin Sibiu si cativa veri si nepoti  sasi repatriati din Germania. :rotfl:

Cris

Citat din: andreiu din Noiembrie 18, 2014, 08:22:41 AM
     La turul unu am mers cu nevasta-mea si am luat si nepoteii care erau foarte interesati si curiosi sa vada si ei cum se voteaza. Sotia a luat in cabina de vot pe Tudor iar eu pe Stefan, caruia i-am explicat cum se cauta pe lista candidatul preferat
=D> =D> =D> Felicitari vei avea niste nepoti care isi vor hotara singuri viitorul
oameni sunt trecatori(Crin,Ponta, Iohanis), faptele rămân
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

stefan1

Citat din: andreiu din Noiembrie 18, 2014, 03:54:05 PM
...
   . In ceea ce priveste oamenii din preajma, numai unul si unul: d-ra Udrea sefa cancelariei, responsabila  cu cafeaua si masajul matinal al fruntii presedintelui; Blaga, Videanu, Vosganian,  Tokes, Funar si Vadim consilieri plus cateva gagicute de prin Sibiu si cativa veri si nepoti  sasi repatriati din Germania. :rotfl:

  Eu sper sa nu o vad pe Udrea in preajma si nici pe altii foarte patati. In plus ar putea sa dea un semnal ca s-a gatat sezonul de furaciuni, ca treaba asta este contagioasa; daca vezi ca cei din jur fura, te 'abgradezi' si tu. Azi s-a vazut in Parlament ca aceeasi parlamentari care s-au codit de atata vreme, au putut sa respinga acea lege a amnistiei.
  Cat priveste aducerea verilor si nepotilor sasi la Bucuresti, poate nu ar fi o miscare chiar rea, desi cei mai buni sasi sunt de mult in Germania si trebuie sa jucam cu ce (mai) avem. La Sibiu a fost un fapt uimitor: dupa ce la primul mandat de primar avea consilieri de la partidele principale, dar care au cautat mai mult sa-l saboteze, la al doilea mandat, din 2004, sibienii au votat cu Forumul German, incat a avut 3/4 din consilieri sasi (nici nu mai avea Forumul atatia oameni cate posturi de consilieri trebuia sa furnizeze). Aia a fost perioada cand s-a obtinul aprobarea de Capitala Europeana si s-au facut si mai multe lucrari in Sibiu, fara a fi scandaluri ca s-au facut hotii cu fondurile primite.
  Si acum se fac investitii, chiar in ziarul local de azi arata ca incep lucrarile de refacere a unui pod peste Cibin, ce costa peste 10 milioane lei, dar in totalitate din bugetul local (cum s-au facut de altfel multe altele).
   http://www.tribuna.ro/stiri/stirile-de-pe-strada-mea/podul-peste-cibin-se-inchide-astazi-101591.html
  Uite si alte doua articole despre Iohannis in acelasi ziar:
  http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/sibiul-da-romaniei-primul-presedinte-ardelean-101589.html
http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/profesorul-iohannis-a-stat-in-gazda-la-agnita-cu-gandul-la-carmen-101594.html
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

#1888
       Omul de dovada de intelepciune si cumpanire dar si de fermitate. Si este vizibila graba institutiilor de a lua in seama spusele dumnealui, desi nu este inca presedinte cu puteri depline. Cu toate ca a declarat ca nu se va amesteca in treburile justitiei ci o va garanta, eu sunt sigur ca va contribui mai mult decat oricare din precedesorii sai la eliminarea si tragerea la raspundere a persoanelor corupte din acest sector. Aici sunt multi lupi angajati pe posturi de ciobani si sasul cred ca va folosi uneori si ciomagul. Din partea cetateanului european Oprea Andreiu are tot sprijinul. 

andreiu

        Arestarea procuroarei Bica Alina releva un fapt nemaipomenit. Daca la varful structurii celei mai temute si care dupa parerea mea ar trebui sa fie cea mai dura si anticorupta dintre toate institutiile justitiei a putut sa acceada un asemenea specimen cu aspect si apucaturi de cocota lacoma, inseamna ca avem o uriasa problema. Sincer, nu am cunoscut-o pe aceasta femeie decat din reluarile televiziunilor cu shopingul parizian alaturi de Udrea si cu ocazia retinerii de catre DNA. In viata mea am avut nenorocul sa am in subordine si salariate care erau amantele unor sefi locali, din administratie, politie sau pcr. Cam asa aratau, erau increzute, impertinente , se machiau strident, cu unghii imense si imbracate ca pupezele.