Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       De foarte multe ori politica apare si in forme atractive, tot fluida, poate fi asemuita cu un rau de miere dulce, parfumata si multa lume intra sa faca baita. Unii mai prevazatori baga doar degetul altul mana pana la cot, dar multi nu pot rezista tentatiei de a se scalda pe de-antregul si se arunca de tot in valul de fluid dulce.

bismark

    Mosule vad ca,calci pe urmele mele.Cind vezi cine sta in spatele unuia care au facut ce nu se facea sa taie drepturi, de la cel cu barba sura pina la cel cu tita-n gura mai ca-ti vine sa dai la vulpe.Mincava-r PPE-ul si Tokes mosia.Si eu sint batrin sa mai ,, treceti batalioane carpatii,, mi-am trait traiul mi-am mincat malaiul. =)) ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Vyktor

Citat din: andreiu din Noiembrie 13, 2014, 01:58:48 PM
       De foarte multe ori politica apare si in forme atractive, tot fluida, poate fi asemuita cu un rau de miere dulce, parfumata si multa lume intra sa faca baita. Unii mai prevazatori baga doar degetul altul mana pana la cot, dar multi nu pot rezista tentatiei de a se scalda pe de-antregul si se arunca de tot in valul de fluid dulce.

Da mosule,  dar odata ajuns acolo,  ori faci "baie" ori renunti pentru ca daca nu renunti tu  au ceilalti grija.  Matale cred ca stii mai bine decat noi toti ceilalti care ne dam cu parerea,  cum functioneaza sistemul.

andreiu

     Gicule, lasa vorbele cu traiul si malaiul. Pai nu stabiliram ceva mai inainte ca mai vorbim si dupa 99 de ani? Mai avem de tras la rame si mancat goji si alune  inca cel putin 32 de anisori !!! :razz:
      Victore, stiu in mare masura cum functioneaza sistemul ca m-am fatait o perioada printr-insul dar sunt si multe lucruri la care nu am ajuns sau in care nu m-am bagat Pot sa ma definesc  ca unul care a incercat doar cu degetul temperatura si gustul mierii din politica si datorita acestui lucru acum dorm linistit.
     Parabola dinainte cu raul de miere in care unii lacomi si nesabuiti se arunca sa faca baie se poate inchide pentru unii cu surprize neplacute : la iasirea pe mal unii constata ca mierea s-a transformat in caca si trebuie sa vina dna-ul sa-i spele.

andreiu

      Am votat mai spre seara, a fost lejer, nu erau decat 3 cetateni in sectia de votare. Se pare ca la unele sectii din strainatate sunt aceleasi probleme ca si la turul unu. Ce parere aveti, se va prelungi programul, pentru ca primul ministru sa-si poata onora promisiunea facuta, ca toti cetatenii romani vor putea sa voteze ?

oroles

Mie mi-au placut cei de la RTV care transmiteau de la Paris. Au zis ca au disparut cozile de la Paris. A venit un om in spatele cameramanului si a inceput sa il ia la impins vagoane. I-a zis sa intoarca obiectivul camerei in cealalta directie pentru a se vedea coada si sa nu mai minta lumea. Cand au vazut ca nu scapa de cetatean, reportera si cameramanul au incercat sa se deplaseze ca sa scape de el. Omul se tinea de ei. La un moment dar cei din studio au taiat sunetul. Jenant!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

andreiu

#1866
       Se pare ca aroganta si tupeul, vorbaria si lauda de sine au fost sanctionate de electoratul din tara. Sa vedem ce spune si diaspora.

andreiu

        Tanarul nostru primministru isi recunoaste infrangerea. Din acest moment, drumul sau politic se complica si va intra pe topogan. Sa urmarim care va fi viteza de coborare.

andreiu

      Dupa umila mea parere, tanarul politician ajuns cam prea de timpuriu in varful ierarhiei politice, care este si un destul de bun pilot de curse auto va invata si ceva din aeronautica. Va exersa picajul, fara instructor. Sunt curios daca va reusi sa redreseze aeronava psd si sa se ridice din nou in luping. Misiune foarte grea, spre imposibil daca ne amintim de predecesorii sai, Iliescu, Nastase si Geoana, care dupa esecurile in alegeri, au fost trasi pe dreapta.

andreiu

       Orgoliile iata ca fac rau in politica. Nu prea de multa vreme aplaudam si votam cu mare incredere usl-ul. La inceput cei trei crai tineri cantau ca trio grigoriu in aceeasi gama. Pareau Harap albul, sfarma piatra si stramba lemne a politicii romanesti, care trebuiau sa scoata Romania din starea de mizerie si s-o inalte acolo unde ii este locul de drept. Orgoliile acestor copii insa au fost mai mari decat scopul comun, mai intense decat cauza nobila care i-a pus umar la umar. Crin, ofuscat ca Viorel nu-l lasa la volan, si-a procurat un toiag politic numit Iohanis, cu care a vrut sa-l loveasca pe Viorel dar din prea mult elan s-a lovit pe sine in moalele capului. Ramas singur in caruta, Viorel a refuzat sa se foloseasca de toiagul politic Iohannis , a cautat sa-l azvarle hat departe ca zmeul buzduganul, dar miraculous, buzduganul s-a metamorfozat in bumerang si l-a lovit pe el ceva mai jos de centura, in zona cu oua. 

andreiu

       Dragii mosului, de trei zile vorbesc singur pe acest topic. Pentru a nu cadea in ridicol (oare nu este prea tarziu ?) ma opresc aici deocamdata cu flecarelile mele despre politica. Nu inainte de a spune ceva si despre invingatorul de conjunctura, Klaus Iohannis. Nu discut despre metamorfozarea lui din toiag sau baston de sprijin pentru Crin Antonescu in candidat apoi presedinte (aici se pot spune mai multe dar cu alta ocazie), ci despre atuurile sale. Din cate imi amintesc, dumnealui s-a inscris in PNL direct ca vicepresedinte  deci nu il leaga nimic de acest partid, fata de unul care a intrat ca membru simplu, a participat ca soldat pedestru  in bataliile politice apoi, rand pe rand, cu merite deosebite a parcurs toata ierarhia pana la conducere. Pentru el nu exista acea camaraderie de partid  putand  renunta imediat si sa se detaseze pentru a se conforma rigorilor impuse de constitutie pentru presedintele ales. In campanie nu a facut nici o alianta, nici o promisiune asa ca nu are nici o obligatie de a restitui ceva cuiva sau de a oferi sinecuri. Sunt sigur ca acum toceste de zor pentru cunoasterea constitutiei pe articole nu pentru a le recita pe la televiziuni ci pentru a le aplica.

bismark

   Da cam asa este,dar e neamtul lor,nu al nostru eu m-am resemnat dar nu voi crede niciodata ca a fost pe adevarate-lea este o mare manipulare nationala si internationala. Ponta a fost un domn, altul aducea tara la razboi ca in Ucraina. Nu-l voi aprecia niciodata pe Johanis in spatele lui stau Basescu si Udrea. Vom trai si vom vedea.Pina una alta ma retrag in meditatie.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Neamtul a fost pe faza si a jucat corect. A intuit ca Basescu Udrea si Macovei se vor incolona in spatele lui din proprie initiativa, manati de ura lor fata de Ponta, asa ca nu cred ca vor avea cine ce spor in fata dumnealui. Basescu s-ar putea ca zilele acestea sa incerce o negociere pentru un eventual sprijin pentru perioada de dupa predarea mandatului cand este de presupus ca va face obiectul unor dosare penale. Parerea mea este ca va fi trimis la plimbare. Este posibil de asemenea ca Basescu sa-l santajeze cu relatiile lui la Inalta Curte pentru a primi o sentinta de incompatibilitate. Udrea ca proaspata domnisoara, s-ar putea sa incerce niscai farmece feminine, sa vedem daca sasul va rezista ispitei.
       Da, Ponta a capitulat rapid si elegant, este de apreciat, dar atat. Cred ca va fi inlocuit la conducerea psd. Te sfatuiesc sa nu te demoralizezi si sa privesti lucid si realist lucrurile. :hi:

bismark

     Nu cred ca nu-l vor supune,pentru ca ei si serviciile au realizat aceasta mobilizare. Observ ca internetul este supus unei manevre nemaiintilnite.Am schimbat Mozilla cu Crome pentru a accesa  forumul. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Trebuie sa fim constienti ca la un joc cu o asemenea miza sunt conectate si forte invizibile interne si probabil externe pe care ca simplu alegator nu ai cum sa le contracarezi decat prin prezenta coplesitoare.