Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Tratamentul cu acid oxalic este eficient in lipsa puietului, ca de altfel majoritatea tratamentelor anti varoa. Este de preferat sa se faca toamna cat mai tarziu, atunci cand nu mai exista puiet in stupi. Se poate face in noiembrie sau chiar decembrie, la temperaturi de 2-4 grade, stiind ca eficienta e mai mare cand albinele sunt in ghem, deoarece nu cade solutia printre rame. Acum majoritatea solutiei ajunge pe fundul stupului daca se administreaza prin picurare printre rame.

bismark

    Corect, siropul de zahar o greseala asteapta,ori nu se inverteste bine sau calitatea zaharului este combinata cu indulcitori sintetici poate duce la necazuri mari. Eu am patit-o o data ca le-am dat intr-o diarie de am crezut ca le pierd pe toate noroc ca m-am oprit la timp.Mai bine le dau miere cristalizata de la rezerva. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Stefane, cu tratamentul pe care l-am facut, s-a dorit eliminarea posibilor paraziti existenti pe albine. Il voi repata peste aprox 5-6 zile.
      Gicule, nefiind in zona de floarea soarelui, sunt nevoit sa apelez la promotiile hipermarketurilor, in ceea ce priveste vanzarile de zahar. In general am cumparat la preturi variind in jurul a 2,80 lei /kg.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din August 29, 2014, 12:09:21 PM
Tratamentul cu acid oxalic este eficient in lipsa puietului, ca de altfel majoritatea tratamentelor anti varoa. Este de preferat sa se faca toamna cat mai tarziu, atunci cand nu mai exista puiet in stupi. Se poate face in noiembrie sau chiar decembrie, la temperaturi de 2-4 grade, stiind ca eficienta e mai mare cand albinele sunt in ghem, deoarece nu cade solutia printre rame. Acum majoritatea solutiei ajunge pe fundul stupului daca se administreaza prin picurare printre rame.

daca fac 3 tratamente cu varachet acum, pot da ultimul cu acid oxalic cand se mai raceste si sta familia in ghem? in loc de mavrirol!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Sigur ca e posibil sa procedezi asa cum ai zis. E bine totusi ca ultimul tratament cu varachet sa fie facut cat mai tarziu cand exista putin puiet, sau nu exista deloc.
Asa procedez si eu iar in primavara nu mai fac tratamente.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din August 30, 2014, 10:57:12 AM
Sigur ca e posibil sa procedezi asa cum ai zis. E bine totusi ca ultimul tratament cu varachet sa fie facut cat mai tarziu cand exista putin puiet, sau nu exista deloc.
Asa procedez si eu iar in primavara nu mai fac tratamente.

am inceput cu varachet pe 25 august, o sa fac la 7 zile 3 tratamente ... sa mai fac unul prin octombrie si apoi sa le stropesc cu acix oxalic cand se formeaza ghemul?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Acum familiile mai au sigur puiet. E foarte bine asa cum ai zis in ultima postare.
Ultimul tratament sa fie facut in una din ultimele zile cu temperaturi de peste 12 grade.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din August 30, 2014, 11:07:17 AM
Acum familiile mai au sigur puiet. E foarte bine asa cum ai zis in ultima postare.
Ultimul tratament sa fie facut in una din ultimele zile cu temperaturi de peste 12 grade.

asa este, am gasit puiet capacit pe 2-3 rame in fiecare familie ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

andreiu

         Eu anul acesta am renuntat la varachet si am tratat numai cu solutie de acid oxalic, la interval de cca 45 zile, prin picurare cu ajutorul unei seringi. Consider ca am tinut sub control dezvoltarea parazitului, coloniile dezvoltandu-se bine. Bineinteles ca voi tine seama de sfatul lui bucovineanu, de a face ultimul tratament dupa eclozionarea ultimei serii de puiet.

dodo79

Eu am facut tratament cu varachet .la 2 au cazut in jur la 100 varoa.sunt multi ptr o familie?
Am avut si familie puternica cu 6 varoua cazuti.

fiug1970

vesti bune pt.apicultori:a aparut primul acaricid organic din lume.se numeste Aluen CAP si are o eficienta de 95% si se foloseste doar o singura data.albina nu/l consuma si nu lasa reziduuri in produse apicole.s/a descoperit in Buenos Aires.este lowcost si are impact medio ambiental nul.

bucovineanu

Citat din: dodo79 din August 30, 2014, 03:14:03 PM
Eu am facut tratament cu varachet .la 2 au cazut in jur la 100 varoa.sunt multi ptr o familie?
Am avut si familie puternica cu 6 varoua cazuti.
100 de paraziti per familie e cam multisor in aceasta perioada. Trebuie continuate tratamentele deoarece odata cu eclozarea ultimului puiet vor fi tot mai multi paraziti pe albine.
Ar fi bine sa continuam discutia pe topicul adecvat, respectiv la tratamente.

andreiu

     Vasile, nu ma deranjeaza deloc, dimpotriva, sunteti intotdeauna bine primiti pe topicul meu.
     Florine, ai mai multe amanunte despre acaricidul organic, cam ce componente organice are acel Aluen CAP ?

mape 48-petru manea

Citat din: andreiu din August 30, 2014, 02:49:51 PM
         Eu anul acesta am renuntat la varachet si am tratat numai cu solutie de acid oxalic, la interval de cca 45 zile, prin picurare cu ajutorul unei seringi. Consider ca am tinut sub control dezvoltarea parazitului, coloniile dezvoltandu-se bine. Bineinteles ca voi tine seama de sfatul lui bucovineanu, de a face ultimul tratament dupa eclozionarea ultimei serii de puiet.

Am citit undeva ca tratamentul cu accid oxalic se face o singura data la aceeas matca ---ai observat pana acum vreo schimbare linistita sau botci de salvare ?

andreiu

    Nu am observat pana acum asemenea cazuri, dar mi-ai dat o tema de cercetare. Am intr-adevar o familie care la schimbarea matcii in luna iunie cu una de anul acesta, la introducere a fost putin agresata si albinele i-au rupt un picior. Mi-a produs multe serii de botci de schimbare linistita, pe care le-am folosit pentru inlocuirea matcilor mai vechi de un an. Maine daca timpul este propice, voi verifica cateva familii.