Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: andreiu din Iulie 18, 2014, 12:45:47 PM
       Pai atuncea cred ca o sa fac o echipa mixta de pitigoi-parsi si sa-i pun de paza la stupina  :razz:
=)) =)) =)) =)) pui lupul de paza la stana de oi.

andreiu

      Gluma e gluma dar in aceasta activitate se mai dau si rateuri. Astazi am constatat efectele unor neglijente si neatentii comise in ultima luna. Am gasit la Dupapiatra 4 nuclee de imperechere ( care la mine sunt formate din cate 3 rame 1/1 ) besmeticite si o familie uitata inchisa de 3 saptamani.

bucovineanu

Cu nucleele se poate intampla, daca nu se are grija de ele, dar familia de ce a trebuit inchisa?

andreiu

        La nuclee am dus botci  de la Deva, dar le-am tinut o zi si o noapte la temperatura camerei si nimfa a murit inauntru. La familia respectiva, am observat cu ochiul liber varoa pe cateva albine si i-am facut tratament cu varachet. Dar intrucat la lada cu pricina am plasa pe toata suprafata fundului, am considerat ca  fumigatia nu a fost suficienta si am repetat-o, apoi in mare graba am plecat la Deva, uitand stupul inchis. Norocul a fost ca a avut hrana suficienta si nu a murit de tot. Ieri cand m-am apropiat de el, fiind si destul de cald, facea mare galagie.

andreiu

      Am avut si o mica satisfactie: De-a lungul drumului spre casa de le Dupapiatra creste sulfina alba. In urma cu 2 ani am semanat seminte si acum cu ploile din ultima perioada, plantele au crescut spectaculos. In spatele gardului care l-am construit vara trecuta s-a dezvoltat un palc de sulfina alba in care unele exemplare depasesc 2 m  inaltime. Evident ca albinutele sunt prezente in numar mare.

bismark

   Frumos,mosule am si eu sulfina dar galbena chiar linga un pilc de topinambur care este foarte frumos.Astept sa infloreasca topinamburul ca am 4 pilcuri.Azi si ieri am extras prima transa de floarea soarelui si sint foarte multumit pe linga cele peste 30 de roiuri am o recolta destul de mare pentru anul acesta.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        La toamna voi culege si seminte de sulfina galbena care creste spontan pe campul de la Deva si voi semana si la Dupapiatra.
        Tinerele regine si-au reglat tirul si oua foarte bine Iata trei surori, provenite din botci de roire, imperecheate in prina decada a lunii iunie.

ciucur

Rame frumoase. Si la mine inca oua bine reginele, insa nu prea au coronite de miere pe rame. In schimb, rezervele de pastura sunt mult mai mari ca anul trecut.
Nu inteleg de ce pastura e 'umeda' la unele familii iar la altele e uscata. Despre 'capacirea umeda/uscata' a mierii am citit insa nu stiu ce e cu pastura.

Ma bucur ca ati revenit la ritmul cu care ne-ati obisnuit, mai ales dupa ultima perioada mai grea pentru dumneavoastra.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

       Adriane, te salut cu drag. Pastura care o vezi umeda este cea culeasa si depozitata recent, in ziua in care ai facut observatia. Cea uscata are cel putin cateva zile vechime. Dupa cum se vede si in pozele de mai sus nici la mine nu sunt coronite de miere pe rame, asa ca reginele au loc de intors si nu le streseaza lucratoarele prea tare.

andreiu

    Dupa o intrerupere de o luna si ceva imi reiau locul la calculator si incerc sa va tin la current cu ultimele noutati in ceea ce ma priveste. Prima si cea mai neplacuta veste este ca mi-am paradit de data asta definitiv camera foto. Invartind siropul in bidon, m-am aplecat ceva mai mult si mi-a cazut din buzunarul de la piept al camasii direct in siropul cleios. L-am clatit eu cu apa imediat, dar zoomul nu mai merge, asa ca o perioada voi posta doar povestiri, fara imagine.

sandupop

Bine ai revenit  mos Andreiu, mi-fost dor de postarile tale. Ce mai e nou la Dupapiatra si pe la Deva...
In privinta aparatului,....nu-i pisica sa aiba 7 vieți,  "si-a trait traiul și-a mancat ...malaiul". Sigur o sa-ti iei altul....daca nu ii scrii lui ....Mos Craciun..si tot se rezolva problema. :hi: :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

      Te salut Sandule, si mie mi-a fost dor de voi. La Deva toate sunt in regula, la Dupapiatra ma voi duce pentru cateva zile sa completez rezervele pentru iernare si sa vad daca s-au imperecheat ultimele doua regine. Am reusit sa am in acest moment doar 5 regine de anul trecut, restul sunt toate " verzi ". In ce priveste pozatul, sunt in tratative cu nepoteii sa ma invete sa lucrez cu tableta lor. :hi:

stefan1

Citat din: andreiu din August 25, 2014, 10:28:16 AM
    Dupa o intrerupere de o luna si ceva imi reiau locul la calculator si incerc sa va tin la current cu ultimele noutati in ceea ce ma priveste. Prima si cea mai neplacuta veste este ca mi-am paradit de data asta definitiv camera foto. Invartind siropul in bidon, m-am aplecat ceva mai mult si mi-a cazut din buzunarul de la piept al camasii direct in siropul cleios. L-am clatit eu cu apa imediat, dar zoomul nu mai merge, asa ca o perioada voi posta doar povestiri, fara imagine.

  S-a demonstrat inca o data ca siropul are si efecte nedorite.
  Asteptam nerabdatori sa vedem iar poze interesante din acele locuri frumoase si deosebite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Asa este siropul de zahar nu este bun-sa traiesti Andreiu la fel si Stefan 1  :hi:

andreiu

#1814
      Aveti dreptate, dupa cum este de stiut ca uneori si apa nu este buna ... in cizme !
Am petrecut 3 zile la Dupapiatra si am prins o vreme racoroasa, cu ploaie marunta si uneori ceata. Am administrat sirop in rama la marginea cuibului la toate familiile, fara a controla starea fiecareia. Am facut si tratament contra varooa cu acid oxalic 35 g. la litrul de apa si 200 g. zahar, prin picurare intre rame, aprox 3 ml de interval.
Atelierul de lucru pentru prepararea siropului si emulsiei de acid oxalic l-am stabilit in pivnita casei care fiind in panta este un demisol. Am fost supravegheat atent de un pars gri cu cravat alba, care aparea din cand in cand printre butoaie si damigene, privindu-ma curios cu niste ochi mari si rotunzi.