Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

 :bravo: :bravo: Felicitări mos Andreiu, frumoși stupi.!! Butoaie pline.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

andreiu

#1711
     Multumesc frumos Sandule, eu sunt ceva mai modest, ma multumesc si cu cateva bidoane, butoaiele sunt pentru cei tineri, sa le poata manevra pline.
     Tot in lazile mele de polistiren am obtinut si o productie neasteptat de bogata de .... puisori de pitigoi. Ieri la Dupapiatra am observat intrari repetate a pitigoilor in doua dintre lazile de rezerva, nefinisate, care se aflau pe locuri diferite. Am crezut initial ca interesul lor ar putea fi ceva albine moarte, dar urmarindu-le mai atent, am observat ca intra in lazi cu cate ceva in cioc si mi-am dat seama ca acolo aveau cuiburile. Am deschis lazile si iata ce-am vazut : 



andreiu

      M-am bucurat mult de descoperirea facuta, mai ales ca erau si nepoteii cu noi si am putut sa le arat cum arata nu unul, ci doua cuiburi pline cu puisori, de varste diferite si am hotarat ca peste o saptamana, in week-endul urmator sa revenim la Dupapiatra sa verificam cat au mai crescut si sa nu ratam perioada de iesire la primele zboruri si sa-i ajutam, sau sa-i protejam de dusmani.

dodo79

nea Andreiu,ciulama scrie pe spatele lor :D
ptr pisici sau catei =)) =)) =))

andreiu

    Exclus, Dodo !!!  Impreuna cu prichindeii mei vom realiza prima dresura de pitigoi din lume !!! Ii vom pune paznici la albine contra viespilor. Poate ne va iesi o afacere ceva mai consistenta decat cea cu albine. :razz: :hi:

dodo79

sa nu va manance albinele.si sa ramaneti cu viespi :) :hi:

stefan1

  Am pus aici acest material despre recoltarea sevei copacilor primavara, pentru ca s-a mai discutat aici. Sper sa nu se supere gazda!   :sad:
   http://blogupaduretz.blogspot.ro/2013_04_01_archive.html

  Fac o corectura: vorbeste acolo de o gaura cu burghiul de 10 cm. Sigur ca este vorba de 10 mm, cum se vede si din poze.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Andreiu fale la pui niste serbet cu omizi si te vor iubi mai mult decit pe proprii parinti  :hi:

andreiu

#1718
  '' Am pus aici acest material despre recoltarea sevei copacilor primavara, pentru ca s-a mai discutat aici. Sper sa nu se supere gazda! ''   

       Stefane, dimpotriva, iti multumesc pentru informatia suplimentara in legatura cu acest subiect, te astept cu mare drag pe pagina mea.  :hi:

andreiu

Citat din: Kiwi Bee din Mai 04, 2014, 04:54:29 AM
Andreiu fale la pui niste serbet cu omizi si te vor iubi mai mult decit pe proprii parinti  :hi:
Deocamdata le-am pus doar  firimituri de paine la urdinisul pe care intra parintii lor, acestia fac curat imediat, ceea ce inseamna ca cele cate 10 guri de fiecare cuib consuma, nu gluma. Cat despre omizi, deabia astept sa iasa la zbor si sa se autoserveasca, din pacate sunt din abundenta, zona nefiind stropita cu insecticide. :hi:

andreiu

         Dupa o saptamana puisorii s-au imbracat binisor, am scos cate unul din cuib, nu se agita cand ii luam in palma, se pituleste doar, dar cand este mangaiat pe spate isi revine si priveste curios in jur. Din pomul apropiat, parintii supravegheaza calmi operatiunea de socializare a puisorilor. apoi cand ne indepartam, se grabesc sa intre in lada, pentru a vedea daca totul este in ordine. Iata cum arata acum :

andreiu

      Ieri prichindeii mosului au mai avut parte de o surpriza : In zona unde defrisam vegetatie forestiera am gasit un cuib de mierla de anul trecut , in care era un ou de ...cuc !! Era colorat intr-o nuanta de verde murdar spre maroniu. Le-am explicat nepoteilor cum sta treaba cu comportamentul cucului, care isi depune ouale in cuiburile altor pasari si este astfel scutit de grija hranirii puilor.

andreiu

       Din defrisarile efectuate anul trecut am selectat cateva trunchiuri de carpen cu cioturi si decojite din care intentionam sa costruiesc balansoare rustice. Am schimbat planul si am realizat suporturi pentru caprifoi ( mana Maicii Domului ). Le-am dat cu ulei ars si le-am  " plantat '' in curtea casei, apoi am asigurat fiecaruia cate o planta care va fi condusa spre varful trunchiului. Ghiciti cine m-a ajutat cu mare placere si bucurie ?

stefan1

Citat din: andreiu din Mai 04, 2014, 09:40:04 AM

      Deocamdata le-am pus doar  firimituri de paine la urdinisul pe care intra parintii lor, acestia fac curat imediat, ceea ce inseamna ca cele cate 10 guri de fiecare cuib consuma, nu gluma.
...

   Pentru adevarul istoric: in primul cuib sunt 11 puisori.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mmacreanu

Citat din: stefan1 din Mai 05, 2014, 01:40:57 AM
Citat din: andreiu din Mai 04, 2014, 09:40:04 AM

      Deocamdata le-am pus doar  firimituri de paine la urdinisul pe care intra parintii lor, acestia fac curat imediat, ceea ce inseamna ca cele cate 10 guri de fiecare cuib consuma, nu gluma.
...

   Pentru adevarul istoric: in primul cuib sunt 11 puisori.   :hi:


adevarat :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.