Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Am gasit pozele ce vroiam sa le  vedeti.

andreiu

       Am tinut seama de sfaturile lui Tasevasi si am debitat materialul. Mai sunt de facut taieturile la capetele leaturilor superioare.

andreiu

        La Deva azi la ora 15 temperatura a fost de 7 grade. Am verificat prin sondaj modul de iernare. La mine totul pare in regula, familiile controlate fiind in ghem strans in partea frontala a lazii si niciuna nu era ridicata pe rame. Iata o familie medie in lada de lemn. Ghem compact si albine linistite. Cred ca matca nu a facut imprudenta de a incepe ponta.

andreiu

       In lada de polistiren expandat situatia este similara. Aici iernez doua familii diferite ca putere si care pe o portiune au facut ghem comun.

ciucur

Citat din: andreiu din Ianuarie 13, 2014, 07:27:48 PM
       Am tinut seama de sfaturile lui Tasevasi si am debitat materialul. Mai sunt de facut taieturile la capetele leaturilor superioare.

Buna seara !
Zic si eu... Cred ca v-ati grabit cu taiatul. Cred ca prima data trebuia sa taiati/frezati canalul pentru latul superior, apoi sa feliati lateralele.
Acum o sa fie migalos....
In rest spor la treaba. Si eu ma chinui acum sa imi fac masa pentru circular/freza.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

      Buna, Adrian !  Aceste rame le voi face dupa un model simplificat, fara canalele clasice pentru leaturile superior si inferior. Am ales acest model intrucat nu am freza si nu ma complic cu prea multe migaleli. Decuparea la capetele leatului superior o fac tot pe circular, prin doua treceri. Este timp suficient pana la primavara iar eu am timp fiind pensionar.
     Te intreb si eu ceva : Prin zona Chiscadaga si Baita sunt (ai vazut) puieti de alun salbatic ?

ciucur

La Chiscadaga nu am umblat prea mult, insa sunt sigur ca sunt aluni spre cariera de argila.
La Baita nu cunosc decat zona Hartagani si asta doar partial - spre Grailesti. In gradina la care merg eu am un alun marisor. Anul trecut a facut alune si chiar bune. Nu sunt foarte mari. L-am intrebat pe nea' Nicolae si mi-a zis ca sunt aluni pe valea Dubii in sus. Unde exact si cat de multi nu stiu.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

      Te-am intrebat deoarece din zona Devei am cam cules cati am gasit si i-am plantat in gradina de pe deal in vederea altoirii cu soi nobil la primavara. Intrucat am inca loc suficient si as vrea sa profit de faptul ca pamantul nu este inghetat, iti propun sa facem o iesire de sfarsit de saptamana impreuna si sa-l rugam pe nea' Nicolae sa ne indrume spre locurile unde cresc aluni. Iti voi altoi si tie daca doresti.

sorinma

Nea'Andrei imi pare rau ca esti departe ca idi aduceam eu aluni cati vroiai,eu aici am aluni dar nu am cu ce sa-i altoiesc.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

andreiu

     Salut Sorine, distanta nu-i exagerata, cam 3 ore de condus pe vreme uscata si trafic neaglomerat. Poate punem de-o mica afacere colaterala. Tu asiguri portaltoi de alun iar eu altoii si manopera de altoire. Ti se pare echitabila, la prima citire ?

bismark

   Mosule, mosulenumai la afaceriiti este gindul, bravo ca ai unde face asa o pepiniera si eu am pus in toamna 5 puieti adusi de un cumatru de la Chisinau si daca tot zici ca faci o afacere cind iti trimit goldanii rosii imi trimiti si tu niste crengute de la alunii tai altoiti ca as vrea sa-i altoiesc si eu pe ai mei.Vezi ii pui in niste cirpe ude si in pungi bine legate sa nu se usuce pina la mine.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sorinma

Daca pun in balanta si ca o sa va cunosc ...trebuie sa vin si cu ceva de acasa  :hi: Aveti nevoie de multii aluni?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

andreiu

     Ii raspund prima data lui Bismarc : - Prietene, pe la mijlocul lunii februarie voi recolta crengutele altoi si le voi impacheta in carpe ude dupa care le voi pastra la frigider pana cand le voi folosi. Bineinteles ca iti voi face si tie un pachetel pentru a altoi macar 10 aluni.
    Sorine, ideea pe care 'o coc' de ceva vreme este sa infiintez o pepiniera de aluni altoiti in primul rand pentru plantarea intercalata printre pruni la Dupapiatra si apoi daca exista cerere voi face si pentru vanzare. Deci raspunsul la intrebarea ta este : cat de multi. Dar te intreb si eu ceva: Locuiesti in orasul Fagaras sau in imprejurimi, care este locatia in care doresti sa plantezi alunii ?

petru.atudorei

Citat din: andreiu din Ianuarie 13, 2014, 08:30:48 PM
       In lada de polistiren expandat situatia este similara. Aici iernez doua familii diferite ca putere si care pe o portiune au facut ghem comun.


Vezi sa nu iti ceara Nea Ursu explicatii ca i-ai copiat modelul de lada:))


Lasand gluma.. mi se pare mie sau au cam ros polistirenul?

andreiu

     Pai.... omul poate sa fie mandru ca cineva s-a inspirat din modelul supramediatizat si poate constitui un mic paravan pentru multele atacuri si luari de pozitie mai mult contra unui asemenea model.  :razz:
     Inca nu am observat nici o rosatura. Polistirenul este acoperit in totalitate cu adeziv. Este un experiment pe care il monitorizez pentru a-i adduce eventuale imbunatatiri si ... cine stie, poate candva .... PAC ! la OSIM.